imsi

imsi | Autor: gabriela_tutuianu

Link direct la acest mesaj

buna dragilor

am tot cautat ca tot omul cat mai multe informatii despre fiv si cu ajutorul unor fete dragute de pe aici am aflat informatii pretioase .

ar trebui sa facem fiv cu imsi deoarece avem cativa spermatozoizi in fiecare proba 20 -30 si toti sunt cu modificari - anomalii de cap gat , coada . cred ca ar fi intelept sa aflu pe unde se face imsi . si sa ma pregatesc

multumesc

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

gabriela, imsi se face, de ex, la viena. insa procedura asta necesita minim 8 milioane spermatozoizi/ml. iti spun asta fiindca sotul meu in urma cu 2 ani avea 2 mil/ml si ni s-a spus clar la viena ca sunt prea putini pt imsi. din fericire, la fiv am reusit sa avem 16 mil/ml (dupa tratament de 6 luni) si am facut imsi.
pretul este destul de ridicat unde am facut eu: fiv+imsi costa 4000 euro (fara tratament). insa subliniez: daca nu aveti minim 8 mil spermatozoizi/ml, nu puteti face imsi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

ati facut totusi fiv la viena ? si ce tratament a facut ? dat de aici sau de acolo ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

da, am facut fivul la viena. tratamentul a fost cu profertil, cumparat de la viena (45 euro pe luna ne costa tratamentul lui). fivul ne-a reusit. evident ca apoi nu a mai luat profertil si spermograma era din nou praf: 4 mil/ml. acum ia din nou tratament. deci la el, fara profertil nu se poate. cred insa ca la voi e mai complicat de atat si nu sunt sigura ca profertilul ar ajuta.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aadina spune:

Eu fivurile le-am facut la ac clinica despre care vorbeste Balanta. M-am uitat pe foile lor si sa-ti zic preturile:
FIV 2975 euro, la care se adauga 550 pt ICSI sau 950 pt IMSI. (Nu am vazut scris pt PICSI, probabil ca e un pret intermediar intre icsi si imsi).
Si sotul meu a luat inainte de fiv 2 profertil si s-a vazut diferenta intre spermograme. Inainte de fiv2, am facut o spermograma in tara care a iesit f. bine, dar la fiv spermograma a fost mai proasta (invers fata de balanta), probabil din cauza stresului, asta a fost explicatia( sau, pot zice eu, ca nu a fost lucrata bine cea din tara)
Parerea mea, este , daca va permiteti, mergi la o clinica in strainatate, daca aveti asa probleme. Intr-adevar preturile sunt mai mari, dar poate merita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

deja ne gandim si la asta . din ce in ce pare mai imposibil visul meu insa din ce in ce mai mult imi doresc sa fac si acest pas desi sansele de reusita sunt mici , poate cineva acolo sus pune umarul - cu niste spermatozoizi de calitate - si reusim .

desi toti incearca sa ne convinga sa renuntam eu nu renunt . mai bine merg pe jos inca 2 ani de acum in colo , dar stiu ca macar am incercat - imposibilul . asta este . doamne ajuta !

acum trebuie doar sa aleg clinica corect - adica cea care ne poate ajuta in cazul de fata - si sa vand masina ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

specializarea mea este limbi straine - prof de limba engleza . deci nu va fi o problema daca vom vb in engleza . imi pare rau totusi - daca vom merge la viena ca am fost deja in concediu anul asta acolo si as fi putut sa iau cu mine dosarul .

da-i romanului mintea cea de pe urma ....

Mergi la inceput