Scolari de Iulie - August 2004 * 79

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

eeee, de parca Patrick stie langa cine sta in banca, nici gand .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

ee..atunci m-am linistit!..dar nu statea singur in banca??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

ba da, singur, dar bancile sunt una langa alta, deci pot vorbi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Eu inca nu am vesti despre ziua de azi...
Corina - la deschidere au purtat uniformele de gala. Pt zi cu zi au alte uniforme, baietii pantalonii bleumarin cu un tricou polo in dungi (iarna e cu mineca lunga), iar fetele au o fusta de blugi cu un tricou asemanator. Stefan are 3 rinduri de tricouri, ca sa am timp sa le spal zilnic...
Kim - da, Stefan merge la o scoala privata. In clasa sunt doar 7 copii (toti cei din poza...) Asta a fost un criteriu important pt noi...
Ina - stai linistita, daca voi sunteti in formatie de 3, noi suntem in una de 4...dar sper eu ca nu pt mult timp...

Din punct de vedere manuale - tot ce a primit Stefan era pe banca, se si vede in poza. Deocamdata nu a adus nimic acasa, ei au libertatea de a aduce acasa ce vor ei; in ceea ce priveste temele, el le va face la after school, iar restul vor exercitii in paralel de la terapie. Plus ca el lucreaza oricum extensiv acasa, cu mine, dar la el e un caz special...

Abia astept sa ajung acasa sa vad restul de poze cu scolarii si sa vad ce a facut azi la scoala.

Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)
Poze
Povestea nasterii lui Tudorel
Gradina mea

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding
John D. Rockefeller, Jr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns g_ioana spune:

Inacunoastem situatiaeu am reusit performanta sa o conving sa doarma in patul ei,dar desigur ca stau cu ea pana adoarme dar cu conditia sa dormim in week-end impreuna
Vivia azi mandra vrea sa mearga in crocsi fara ciorapi la scoala
...mandra deja stie aproape toti colegi cu numele intreg,ma mosteneste pe mine,eu retin foarte usor numele.....azi doamna a fost la o sedinta timp in care au stat singuri si au fost obraznici(i-a spus domnul cuminitila de pe catedra doamnei invatatoare)am intrebat-o daca ea a fost cuminte"daaa,eu si cu Mircea ne-am dus in fata clasei pe scena din fata tablei si eram profesori,tipam "faceti liniste copii!""

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

si Giulik a cooperat la imbracat am anuntat-o ca merge in pantalonii 3/4 si tricou, fara zorzoane si gata no comment


edit: Andries, cum e la scoala ??? Ce mai face Mirciu ?

_
Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Hello hello!!

La noi super aglomeratie cu diverse treburi...

Mai pe scurt in prima zi a fost extrem de stresat, nu ma asteptam la asa ceva din partea lui Victor. Emotii cat casa, dar totusi a aflat repede cum il cheama pe colegul de banca si ce trebuie sa aduca a doua zi.

Avem cel mai mare ghiozdan din clasa, l-am intrebat azi daca nu vrea sa ii cumpar altul si a spus ca nu.

Azi dimineata insa: vomat, diaree, voma... in fine isi mai revine si cu inima indoita il duc la scoala ... peste 20 minute peste ora 8 suna invatatoarea sa il iau (o avertizasem ca i-a fost rau, dar mi-a placut femeia ca era calma, fara panica... super ok), ajung acasa, iar voma (sa nu uit ca a vomitat si a fost la baie si la scoala). Misterul ... o combinatie soc de salam cu biscuiti, cacao si nuci mancata ieri dupa masa la after, plus o portie zdravana de cola pe care a sutit-o din masina mea si a baut din ea pe nerasuflate cca o jumatate (deci cca 250 ml) cand eu puneam lucruri in portbagaj, el alergic la o gramada de chestii printre care sensibil la nuci si alune (de cate ori mananca il doare burta, acum a fost ceva mai mult decat o durere de burta), ce sa mai spun, de azi dimineata nu a mancat nimic si a baut maxim 100ml apa. Maine sta acasa, poate joi sa fie apt de scoala. Ma enerveaza situatia in asa hal ca-mi vine nu stiu ce sa fac, dar nici pe cei de la after nu put sa dau vina integral desi am vazut nucile cu ochii mei si le-am si pipait sa vad ce naiba sunt pentru ca a fost si sticla de cola la mijloc si fondul lui alergic... in fine, distractie maxima.

Despre scoala, noi suntem placut impresionati de doamna, l-am intrebat pe Vic ce parere are si mi-a spus "e draguta, chiar foarte draguta, logic doar e prima zi, nu? cine stie dupa aia ce neintelegatoare se face" ...

Si noi am primit carti, caiete sunt comandate deja, am fost asigurati ca vor fi putine teme, dar alea putine trebuie facute de copil, nu de parinte si mai ales trebuie facute constiincios. Slava domnului ca eu am fugit de scoala 11 cand am auzit cate teme se fac acolo

Despre doamna invatatoare de la after a spus scurt ca e "ok" si atat (ca de aia am fost ieri la after sa o cunoastem).

Si cea mai tare faza Victor al meu in prima zi de scoala a aflat de la un coleg ca "nu e obligatoriu sa faci facultate" lucru pe care mi l-a impartasit cu mare satisfactie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristalina spune:

'Na seara,

Am fost la prima sedinta, ca urmare sunt in comitetul de parinti al scolii si nici macar n-am vorbit prea mult...(mamele colegelor Mariucai m-au intrebat de ce am fost asa tacuta!)
Asteptam sa spuna doamna tot si ma simteam cu musca pe caciula cand vorbea de disciplina.... sa asculte, sa fie cuminti, sa nu vorbeasca...nu tocmai punctele noastre forte...

In schimb am intalnit-o pe ingrijitoara de la scoala cand am iesit acum la plimbare cu Mariuca si a zis ca a fost spirt, a raspuns la toate intrebarile si a stiut tot (ma rog, aici sunt un pic sceptica )

A zis doamna ca sunt isteti asa ca de indata ce sosesc la scoala caietele speciale incep orele normal.
Iarna a zis sa trimitem fetitele in blugi sau pantaloni de stofa inchisi la culoare, iar cand au sport se duc in trening.

A zis sa le facem instructajul acasa cu veceurile si cu pauzele, ca sunt veceurile pline de microbi si copiii mari care nu ii feresc deloc pe cei mici
Mi-e groaza!

Urmatoarea sedinta in octombrie. Intre timp va fi si evaluarea elevilor.

Ma duc sa le dau sa manance

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Gata, am vazut si pozele cu scolarul Raducu! Mai, au niste fete asa de serioase...
Andries - imi pare rau de patania lui Vic...sper sa-i treaca repede!
Cristal felicitari, deci in comitetul clasei...
Foarte tare Pat!!! Mai, Roxana, are cu cine semana!
Corina, asa este, copii ne surprind de multe ori!

Eu tot ce pot sa zic deocamdata este ca Stefan e foarte obosit - doarme la prinz (e singurul din clasa lui) - dar tot e obosit - doamna invatatoare mi-a spus ca azi la ultima ora era cu capul pe masa... Am incercat in seara asta sa-l culc mai devreme - desi l-am pus in pat d ela ora 21, tot la 22.30 a adormit... nu stiu cum vom rezolva asta - plus ca mai vreau sa-i si trec in camera lor...

In fine, o seara frumoasa va urez!

Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)
Poze
Povestea nasterii lui Tudorel
Gradina mea

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding
John D. Rockefeller, Jr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marcelle spune:

Buna dragelor,
Va mai aduceti aminte de noi?
Succes la scoala tuturor scolarilor si scolaritelor.

Am intrat sa il laud pe invatarorul nostru.
E barbat si ne-a asteptat cu caietele speciale de abecedar si matematica- Copertate la toti copii cu coperti transparente;
a luat 4 caiete - 2 mate si 2 scriere- copertate pe discipline , un maculator, toate coperate pe discipline si cu aceeasi culoare pentru toti copilasii si etichetate la toti.
Abecedarul si Cartea de Mate copertate si ele cu coperti transparente.
Pe langa acestea, fiecare coplias avea un ursulet tricotat - cadou.

Clasa e impecabila. Tabla alba magnetica cu markere, scaune noi.Fiecare sta singur in banca.

Bianca a fost foarte incantata de scoala. E la scoala cu 4 colegi de la gradinita.

Va pup si va urez MULT MULT SUCCES!


Mergi la inceput