Cum imi invat baiatul sa doarma singur?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dia_filipas spune:

Off-topic, chestia asta cu dormitul in pat cu parintii la varste inaintate mi-a adus aminte de fratele meu, care tot asa, adormea la el in camera si peste noapte se muta in pat cun ai mei, asta pana in clasa a 7-a. Imi povestea maica-mea ca in miezul noptii auzea un "da-te mai incolo", ca sa incapa si el. Pana intr-o noapte cand maica-mea atipita, aude o voce "de mascul" care zice traditionalul deja "da-te mai incolo!" Asa tare s-a speriat de vocea barbateasca, incat s-a luat de el, cum nu ii e rusine, barbat in toata firea sa vina sa doarma cu mama. Cam asa s-a incheiat la fratele meu episodul "dormit cu mama".

Sincer, stiu ca nu ajut cu nimic, dar mi-am amintit si mi s-a parul amuzant, si in ton cu postul noideei, ca tre' sa gasesti pt. fiecare momentul potrivit. (noideea, e doar o gluma, nu ma iau deloc de sfatul tau )


Dia, mami de shmoo mare Miruna (15.07.2008)
28+ cu shmoo mic "pisicutz verde"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanata spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ilinca_M
Citat:
citat din mesajul lui ioanata

Fetita unde va dormi? Daca ai posibilitatea ar fi bine sa aibe si ea camera ei de mica si eventual un baby monitor sa o auzi noaptea cand plange. Parerea mea e ca baiatul va fi gelos, iar daca ea va dormi cu


Asta nu mi se pare o idee buna deloc, practic sa sacrifici un pui pentru celalalt; adica primul a avut atentie exclusiva 8 ani dar pe al doilea hai sa-l aruncam in groapa cu lei (cu tehnologia!!) ca sa nu sufere primul de "gelozie". Cred ca la 8 ani poate sa inteleaga totusi ca un pui nou-nascut e neajutorat si trebuie alaptat si tinut mult in bratze etc.
Si eu zic ca Sabina, daca adoarme singur seara in curand nu se va mai trezi peste noapte. (prietena mea cea mai buna are o fetita de 7 ani care nu vrea sa doarma singura, asa ca o adorm cu ei in pat si apoi o transporta adormita la ea in camera. Fetita povesteste foarte mandra tuturor ca ea e "sleepwalker" fiindca in fiecare dimineata se trezeste altundeva decat unde s-a culcat:)))


Nu inteleg cum sacrifici al doilea copil pentru primul daca il obisnuiesti de mic sa doarma in camera lui. Inteleg ca se sacrifica mama deoarece trebuie sa se deplaseze mai mult noaptea cand acesta se trezeste, dar copilul cum e sacrificat?Unde e trauma? Daca il culci separat nu inseamna ca il iubesti mai putin sau ca nu il mai poti alapta noaptea, si tine in brate cand acesta are nevoie. Eu am culcat fata in camera separata dupa 6 luni, si a dormit chiar mai bine fara mine in camera(imi parea rau ca nu am facut asa mult mai devreme). Apoi am realizat ca si eu o trezeam cand ma intorceam de pe o parte pe cealalta.

Si multe lucruri am facut altfel la cel de al doilea copil diferit fata de primul, si nu am considerat niciodata ca al doilea a fost in vreun fel sacrificat, ci mai degraba am considerat ca am facut niste greseli cu primul copil din care am invatat ceva si am incercat sa nu le mai repet la al doilea.

Iar in privinta tehnologiei la fel nu inteleg. Daca toti oamenii ar fi fost asa inversunati pe tehnologie, toata lumea ar folosi lumanari si lampi pe gaz pe post de iluminat. Sunt monitoare pentru copii performante ca ii auzi si cand acestia respira, costa dar merita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Asta e parerea mea, ca un pui trebuie sa stea langa mama lui, asa cum tu ai alta parere, eu o am pe asta. Mi se pare o mare cruzime sa pui nou-nascutul intr-o camera singur, sa-l separi asa brusc dupa ce 9 luni a fost parte din tine, un nou-nascut trebuie sa simta caldura mamei (si viceversa, dar ma rog, probabil unele nu simt nevoia sa-si auda copilul respirand, sa-i simta mirosul etc.) Nu stiu cum se pot baza unele doar pe interfon/monitor (sau nici pe ala) cand sunt atatea riscuri: sindromul mortii subite, febra aparuta si crescuta brusc ducand la convulsii febrile, sufocare cu voma etc.
Sunt de acord cu tehnologia, ca nu-s ceva faptura primitiva zgreptzanand peretii pesterii, dar sunt de acord cu ea cand inseamna progres; sa te indeparteze de trup din trupul tau nu mi se pare progres, ci ceva rece si trist. Dar again, asta e parerea mea (si din fericire, a multora).
Cat priveste alaptatul din camere diferite...nu pot decat sa zic: sarmana mama, sa tropaie chiauna de somn dintr-o camera in alta, de 4-5-6 ori/ noapte...cateva luni bune...buna idee, ce sa zic!

I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanata spune:

Ilinca, iti respect punctul de vedere diferit fata de al meu si iti multumesc pentru explicatii, ma speriase teribil viziunea gropii cu lei.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Eh, era o metafora!:)))
Dar eu intr-adevar asa cred, ca nu are unde sa-i fie mai bine copilului decat langa coasta parintelui. Eu am avut un caine de de freo 75 de kile care-si lipea mutra trista de gemuletul de la usa camerei si nu-si lua mecla de "fetita cu chibriturile" de acolo pana nu-i deschideam si se strecura langa mine-n pat, cu capul pe perna (sau pe gatul meu:)) Pai daca o namila canina se simte asa singur si cauta compania si caldura omului drag, iti dai seama un pui de om nou-nascut cum se poate simti singur...
Asta cam off-topic, ca problema initiatoarei topicului tot nu prea stiu cum ar putea fi rezolvata (decat asteptand cu abdare, caci nu se va trezi la nesfarsit o data adormit in patul lui...)

I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

si al meu tot 8 ani are.
noi am facut o intelegere, el doarme in camera lui si eu, 1-2 ori/ saptamana vin si dorm cu el.
ii place sa doarma cu perna mea, imi spune ca miroase a mami.
la fel ii place sa doarma cu un elastic cu care eu imi prind parul.
mai are o maimutzica cu care doarme de cand avea 3 ani.



michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kitty_1973 spune:

Baiatul meu are 7 ani si 7 luni. Pana acum 2 zile dormea cu mine in pat(cateodata toti trei-si sotul cu noi). Acum a inceput scoala si a ales singur ca e mai bine sa doarma in camera lui. Fara sa il presez sau sa ne certam. Acum a constientizat ca e mare... e scolar! Totusi, seara stau cu el pana adoarme... e mai fricos din fire.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pearljam spune:

Baiatul cel mare are nopti cand vrea cu noi in pat, asa ca am redecorat camera lui cu ce ii place, o perioada a fost ok, dar a inceput iar sa vina. Am preferat sa nerg sa dorm eu cu el pentru a se obisnui sa doarma in patul lui si a functionat. Bebe mic pe de alta parte vrea sa doarma singur. Au si ei dorintele lor, care se schimba de la o zi la alta iar noi trebuie sa fim creativi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Eu n-am putut niciodata sa dorm cu fiu-meu in pat. S-a intamplat doar cand avea febra si l-am luat intre noi. Dar daca s-ar manifesta in sensul asta, zau ca nu l-as alunga.

A dormit in primele 10 luni cu noi in camera, in patutul lui, pana a inceput sa-l deranjeze foiala noastra. L-am mutat in camera lui si a dormit neintors. Acum doarme la fel. Adoarme cu povesti de peste zi si cu povesti nemuritoare si doarme pana dimineata.

Interfon ne-am luat cand l-am mutat in camera lui, la 10-11 luni si il avem si acum, il caram cu noi peste tot. Nu ma pot dezbara de el, desi copilul se da jos din pat singur si face pisu, vine peste noi ca a uitat sa ne povesteasca nu-stiu-ce si altele asemenea.

Daca as avea al doilea copil, l-as tine si pe el langa noi iar daca frati-su s-ar simti neglijat si-ar vrea in pat cu noi, apai l-as lasa, macar pana s-ar face celalalt destul de mare incat sa fie mutati amandoi in camera lor.


Lucrarile Ioanei si terapia lui Pinkutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinul27 spune:

Va multumesc tuturor pentru sfaturi. Intre timp...lucrurile se desfasoara la fel. Negocieri, explicatii, drumuri nocturne dintr-un pat in altul. M-am obisnuit, astept noaptea in care vom dormi cu totii neintorsi pana dimineata. Am inteles un lucru, insa: nu o sa il oblig in niciun fel. O sa astept sa fie hotararea lui, sunt sigura ca dupa o vreme va intelege ca asa e mai bine pentru el.

Mergi la inceput