Trombofilia, o cauza a infertilitatii -63-

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns rannya spune:

am primit ,
multumesc mult si ma apuc de compus mail, poate reusesc si eu sa am minunea mea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aristica spune:

Fetelor, vreau sa va spun o chestie pe care-am constatat-o in ultimile 2 saptamani: nu ma ingras!
In ultimile 14 zile am inceput sa inghit multe vitamine, mananc mai mult (exceptand ultimile 2 zile, dar in astea nu m-am cantarit), am lasat tutunul. Normal ar fi sa ma ingras, dar nu s-a intamplat asta. Cred ca-i de la ceaiuri 9de fapt de la lichide). De fiecare data cand ma gandesc la tigare, beau ceai neindulcit. Dimineata beau unul verde, apoi maxim 2 plicuri de ceai de musetel, in rest, d-asta de fructe de padure. Si beau asa intre 7 si 14 , 15 cani de 250 ml/zi. Pe bicicleta ma urc sporadic, fiindca nu prea mai am timp de ea. Deci nu poate fi decat cantitatea de lichide din corp. Poate ar trebui sa incercati si voi, cele, care ca si mine, nu puteti tine cure de slabit, sau nu va puteti tine de sala.

PAI-1 844 heterozigot,MTHFR 1298 A>C heterozigot, endometrioza, sot cu OATS severa, 2 FIVcu ICSI+1 crio-et nereusite

"Niciodata sa nu mergi la un doctor caruia i-au murit plantele din birou !"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Bravo Aristica! Tine-o tot asa! Felicitari ca te lasi de fumat! Si eu beau mult, dar doar apa, nu imi prea plac ceaiurile, dar voi incerca.


Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/5G homozigot
2 sarcini oprite in evolutie la 7 s, respectiv la 9 s

Tratament pregatire sarcina: Femibion1 1/zi, CETEBE 1 g/zi, MagneB6 2/zi, Q10 1/zi, Folowise 1/zi, aspenter 1 la 2 zile
pentru

http://www.fertilityfriend.com/home/2f1060

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns QiaoBing spune:

Felicitari Aristica pt lasatul de tutun !
Mai usor insa cu ceaiurile, bei in cantitati prea mari, chiar daca le variezi, tot ceai este in esenta. Mai inlocuieste si cu apa si o sa fii perfecta !


---------------------------------------------
MTHFR A1298C, PAI-1 675 4G, PAI-1 844G Heterozigote, TSH sub limita
sarcini obtinute natural 2000 - extrauterina cu pierdere de trompa, 2007 - chiuretaj terapeutic la recomandarea dr, 2010 - sarcina oprita in evolutie 6-7s, tratament cu Clexane 0,4 1/zi in s6
IA mai 2011 Medlife - nereusita

Copiii vostri nu sunt copiii vostri. Ei sunt fii si fiicele dorului Vietii de ea insasi indragostita. Ei vin prin voi, dar nu din voi. Si, desi sunt cu voi, ei nu sunt ai vostri. Puteti sa le dati dragostea, nu insa si gandurile voastre, Fiindca ei au gandurile lor, Le puteti gazdui trupul dar nu si sufletul, Fiindca sufletele lor locuiesc in casa zilei de maine, pe care voi nici chiar in vis nu o puteti cunoaste. Putei nazui sa fiti ca ei, dar nu cautati sa ii faceti asemenea voua, Pentru ca viata nu merge inapoi, nici nu zaboveste in ziua de ieri" (Kahlil Gibran)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aristica spune:

pai ceaiul asta, in cantitati asa mari, are efecte negative? ce poa' sa faca?

PAI-1 844 heterozigot,MTHFR 1298 A>C heterozigot, endometrioza, sot cu OATS severa, 2 FIVcu ICSI+1 crio-et nereusite

"Niciodata sa nu mergi la un doctor caruia i-au murit plantele din birou !"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gliana spune:

Buna seara!

Scuze pt intrebarea mea in afara subiectului, dar... aici parca e ,,familia mea" aici va stiu mai bine si stiu ca voi primi si raspuns. Mamicile cu baietei, explicati-mi pe privat ca sa nu deranjam aici, cum e cu decalotarea , de cand trebuie facuta si in ce consta exact si daca se face la baita , in apa? Multumesc
Noi suntem bine, crestem , cam obositi, dar e frumos
Va pupam pe toate

mutatia heterozigota a MTHFR A1298C,
mami lui Eric, 26.08.2011


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maryela spune:

Fetelor, mie mi-au mai descoperit o mutatie , aceea a factorului XIII, mutatia V34L, genotip heterozigot.
Conform d-nei doctor Avram, homocisteina fiind buna ( 4,8) mutatiile nu pun probleme.

La testul de sarcina pozitiv incepem sa monitorizam DD-merii, APTT, si PT. Si trebuie sa iau si Aspenter. Tot incepand de atunci. Cam atat.

Ce parere aveti?

As mai avea si eu o intrebare: Cunoasteti/ Recomandati un medic ginecolog care sa aiba ceva habar de trombofilie?


Va pup.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Maryela, ai PM.
E clar, trebuie sa imi fac si eu Factorul XIII.


Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/5G homozigot
2 sarcini oprite in evolutie la 7 s, respectiv la 9 s

Tratament pregatire sarcina: Femibion1 1/zi, CETEBE 1 g/zi, MagneB6 2/zi, Q10 1/zi, Folowise 1/zi, aspenter 1 la 2 zile
pentru

http://www.fertilityfriend.com/home/2f1060

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maryela spune:

Citat:
citat din mesajul lui MeAlex

Maryela, ai PM.
E clar, trebuie sa imi fac si eu Factorul XIII.




Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/5G homozigot
2 sarcini oprite in evolutie la 7 s, respectiv la 9 s

Tratament pregatire sarcina: Femibion1 1/zi, CETEBE 1 g/zi, MagneB6 2/zi, Q10 1/zi, Folowise 1/zi, aspenter 1 la 2 zile
pentru

http://www.fertilityfriend.com/home/2f1060





Multumesc.
Eu zic ca nu trebuie sa ai si tu inca o mutatie. Asa a fost sa fie la mine...probabil ca daca m-as mai cauta cine stie ce as mai descoperi... dar am cam obosit.
O sa ma opresc aici.
In plus eu am si o insuficienta venoasa dar care n-ar pune cine stie ce probleme, conform medicului cardiolog.

Zau de nu imi vine sa ma urc pe pereti cand mai gasesc cate ceva.


Am inteles ca : " La pacientii cu mutatie Val34Leu a FXIII s-a constatat o incidenta mai scazuta de tromboze venoase si infarct miocardic in comparatie cu persoanele fara aceasta modificare. Conform datelor actuale pacientii cu aceasta mutatie prezinta tendinta mai mare la sangerare. Pe de alta parte, unele studii au aratat o incidenta mai mare de avorturi recurente, mai ales daca se asociaza si mutatia promotorului genei PAI-16."
Asa mi-au scris mie la interpretarea buletinului cei de la Synevo.

Eu sper sa-mi gasesc un medic ginecolog in care sa am incredere si sa merg pe mana lui. In rest...cu Dumnezeu inainte.


Va doresc o noapte frumoasa.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Pai la asta ma gandeam si eu, la combinatia cu gena PAI...din ce am citit apar de mult ori combinate muatiile de PAI si de Factor XIII.


Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/5G homozigot
2 sarcini oprite in evolutie la 7 s, respectiv la 9 s

Tratament pregatire sarcina: Femibion1 1/zi, CETEBE 1 g/zi, MagneB6 2/zi, Q10 1/zi, Folowise 1/zi, aspenter 1 la 2 zile
pentru

http://www.fertilityfriend.com/home/2f1060

Mergi la inceput