Custodia comuna a copiilor

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ciarli spune:

Hello!

Si eu am o mare problema cu felul in care "reglementeaza" noua legislatie viata copiilor mei.

Sunt de-a dreptul furioasa.
Pe scurt fostul meu sot si-a parasit copiii cand aveau 1 an si jumatate. Au trecut de atunci mai bine de 2 ani.

In acesti 2 ani este adevarat ca a platit bani, mai mult decat pensia alimentara pe care el singur a solicitat-o in instanta.

Insa nu a venit sa petreaca timp cu fetele nici macar o zi intr-un we, nu le-a dus niciodata la teatru, pleaca in concediu de odihna 6 luni pe an (citesc in ziare ca ii merg bine afacerile).

Intamplarea a facut ca eu sa intru intr-o relatie minunata (zic intamplarea [t ca eu cam inchisesem acest subiect), fetele il iubesc pe iubitul meu si el se ocupa de ele asa cum rar am vazut un tata natural sa se ocupe, nu de [utine ori surprind in parc sau la restaurant priviri pline de admiratie si invidie, e cel mai cool tatic, nimeni nu se gandeste o secunda ca fetele nu sunt ale lui.

Din momentul in care my ex a aflat de iubitul meu au inceput sicanele.Ultima dintre ele este ca m-a dat in judecata pt aceasta "custodie comuna" sustinand ca eu nu-l las sa-si vada copiii desi el isi doreste foarte mult!!!!

Va rog sa ma iertati dar sunt foarte, foarte furioasa!! Si stiu ca exista posibilitatea ca o instanta careia putin ii pasa de copiii mei sa se apuce sa faca uz de aceste legi prost redactate.

eu am insitat foarte mult ca tatal copiilor sa mentina cu ele relatii apropiate si de fiecare data cand a vrut sa vina, sa le duc la inot sau la o petrecere am fost de acord. Am fost de acord pentru fete, nu mi se pare drept ca eu sa interferez cu relatia cu tatal lor, dar nici nu mi se pare drept ca acest om care nu stie nici ce dulciuri le plac sa le ia intr-un apartament in care se fumeaza si se bea in fiecare colt.

Atata tot. O sa va tin la curent
Va pup pe toti,
Ciarli

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Matzaila_81 spune:

Ciarli, el trebuie sa demonstreze cu dovezi ca tu nu l-ai lasat sa vina sa vada fetele. Pentru ca tu poti demonstra foarte usor ca el nu a venit si atunci sa ceri sa ramai in continuare cu custodie unica din moment ce el nu le cunoaste pe fete si nici fetele pe el.
Ai vorbit cu un avocat? Sfatuieste-te despre cum trebuie sa gestionezi situaia astfel incat sa nu ai de suferit.

+29

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciarli spune:

Iubita, da am vorbit cu un avocat.
Dovezi nu are, dimpotriva exista multe mailuri in care eu ii spun ca sunt de acord, dar sa le imbrace, sa le aduca la somn la ora cutare, sa le stearga in urechi, etc.

Dar tot nu pot sa stau linistita, daca vine el ca mielu' la teiere si cu ochii in lacrimi la judecator. Eu stiu ca sunt multi tati discriminati, tati care chiar isi doresc sa se ocupe de copil, au grija, le pasa, insa mamele ii sicaneaza, ii persecuta, ii santajeaza. Stiu si judecatorii asta.

Asta e ceea ce imi alunga somnul, daca l-as sti responsabil nu as avea o problema sa las fetele cu el daca ele vor. Poate uneori mi-ar fi si mie mai usor, as mai iesi la un film, as mai dormi o noapte, as iesi la un restaurant, deci m-ar avantaja sa stiu ca sunt fetele ok.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Matzaila_81 spune:

Ciarli, iti tin pumnii sa fie totul ok.
Sper sa fie doar o faza trecatoare pana se obisnuieste cu ideea ca ai pe altcineva. Si daca Doamne fereste nu-i trece sper sa gasesti un judecator cu capul pe umeri.

+29

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana vio spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Pai...asta schimba mult datele problemei.
Pe de o parte, lucrurile se complica. Cu tot respectul, parintii nu sunt obisnuiti cu acest concept, femei si barbati deopotriva. Pana acum, peste 95% din custodii se acordau mamelor, e greu de crezut ca vor accepta, cele mai multe din ele, cu seninatate schimbarea asta.
Pe de alta parte, chestia asta obliga ambii parinti...nu vom mai auzi "eu am vrut, dar nu m-ai lasat", acum exista posibilitatea sa participe ambii parinti, egal, la cresterea copilului.
Personal, cred ca se va aplica greoi pentru inceput...dar mai cred ca este cel mai bun lucru care se putea intampla. Nu stiu daca nu era mai buna custodia comuna doar daca e acceptata de ambii parinti, adica sa nu-l oblige si pe ala care, poate, nu vrea; ce faci daca, de la inceput sau pe parcurs, celalalt sot nu vrea sa auda de copil? Iar proces, iar deranj...

Mi-ar place sa vad parerile mamelor...mi se pare o "activitate" slaba la un astfel de subiect

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde


Eu nu cred ca este un lucru bun, ca doar oamenii aia n-au divortat de bine ce s-au inteles! Ce faci daca ai nevoie de aprobarea celuilalt pentru orice? S-a schimbat ceva din timpul casniciei? Chiar nimic! Am o prietena in Olanda al carui copil a pierdut inscrierea la un anumit liceu pentru ca tatal lui n-a vrut sa-i semneze actele! Si tatal asta este doctorand la universitatea din Amsterdam nu un oarecare! Pana la urma, dupa ani de procese, tatal a renuntat la drepturile parintesti in favoarea autoritatii tutelare si toate actele copilului trebuie aprobate si de acolo, astfel ca este mult mai usor pentru mama. Dar stii ce greu a fost si cat de mult sufera copilul, copil care are acum 17ani. O sa fie mult mai greu pentru anumite cazuri.

Alexandra Maria
14.12.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Ciarli, bucura-te din tot sufletul ca tatal fetitelor isi doreste o relatie cu ele. Mai bine mai tarziu decat niciodata. Chiar nu inteleg de ce sa te superi sau sa te opui...

este foarte importanta relatia fetelor cu tatal lor natural, indiferent cat de buna iti este relatia ta actuala de cuplu si de cat de bine se inteleg fetitele cu partenerul tau actual.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

...si inca ceva. Fetitelor le va face foarte bine sa petreaca timp cu tatal lor. Nu mai fi ingrijorata, nu poate fi chiar atat de iresponsabil, altfel nu ai fi facut tu doi copii cu el...ai incredere. Poate ca din reflex ne protejam copiii chiar si atunci cand nu este cazul si vedem pe oricine un potential agresor la adresa lor.

Dar ia in calcul ca este vorba de CELALALT parinte - nicidecum de un strain care azi este si maine poate nu va mai face parte din viata voastra. El va ramane mereu tatal fetelor oricate evenimente vor mai surveni in viata ta sau a lui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciarli spune:

Iulia, nu am o problema ca vrea (macar de ar vrea (!!!)) sa petreaca timp cu fetele sa se implice in viata lor, dimpotriva i-am facilitat acest lucru tot timpul pentru ca e tatal lor si nu vreau sa le impovarez sufletele. Din punctul meu de vedere e un jeg. Nu o sa le transmit asta niciodata fetelor. Am o cutie in care am pus tot ceea ce a insemnat relatia mea cu tatal lor, de la scrisorile noastre de dragoste de la inceputul relatiei si pana la actiunile lui in instanta. Cand o sa fie mari o sa le dau lor cutia, altfel i-as fi dat foc, ele ne vor cunoaste pe amandoi din cutia aia.

Ma deranjeaza faptul ca o sa depind dpdv birocratic, asa cum spunea si dana, de un om caruia nu-i pasa de copii.

Ca sa iti dau un exemplu, cu riscul de a fi considerata barfitoare:

Leia s-a imobolnavit foarte tare, s-a dovedit a fi o forma atipica de mononucleoza, intr-o forma avansata. Eu eram disperata cu ea la doctori si deja vorbisem la Viena sa o duc la o clinica privata, insa mai asteptam niste analize ca sa am tot istoricul cu mine.

Taica-su ma anunta ca el pleaca in concediu 2 luni. Deci nici vorba ca l-ar fi interesat ce se intampla cu copilul.

Nu asta a fost insa problema. L-am rugat sa imi dea declaratii notariale pentru a iesi cu fetele din tara (stiu ca nu este nevoie pt ca am hotararea judecatoreasca de incredintare, dar vroiam sa fiu asigurata din toate punctele de vedere la granita). MI-a raspuns ca el nu mai are timp sa-mi faca declaratiile si "sa speram ca nu o sa fie nevoie sa plec din tara". Asta este problema, daca va fi custodie comuna, atunci voi avea nevoie de efectiv de acest acord, pe care eu il cer acum formal doar pt ca mi se pare normal sa-l tin la curent cu viata copiilor.

Nu cred ca e nevoie sa subliniez ca nu mi-a dat niciun ban, macar sa fi lasat la maica-sa un plic pe care sa mi-l daca as fi avut nevoie.

Cheltuilile mele ar fi fost asigurate de acest "om care astazi poate sa fie si maine poate nu", care are grija de copii si cand sunt bolnavi si cand eu nu sunt acasa, le-a invatat sa inoate, sa mearga pe bicicleta, le ia de balet si gradinita cand eu nu ajung, le culca daca eu vin mai tarziu de la birou, etc.

Despre asta vorbim, Iulia.

Mi s-ar parea, sincer, mai firesc ca instanta sa ia in considerare cu prioritate drepturile celor care cresc efectiv copiii, nu pe celor ale unor barbati care sunt trecuti formal in certificatele de nastere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cleo78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Citat:
citat din mesajul lui Matzaila_81

Shell,eu as pleca cu copilul la munte chiar daca nu i-ar conveni. L-as anunta frumos dupa care as intinde-o la doua minute.
Ce poate face? Sa ceara custodie unica doar pentru ca mama a dus copilul la aer curat???? Nu se va intampla in veci asa ceva.Dar daca simte ca-i merge va continua si va exagera.
Parerea mea.

+28


Prerea ta e buna. Evident, se joaca cu ea. Ce naiba sa-i faca daca pleaca si nu-i spune decat la plecare?
Dar sa continuam scenariul. La fel va face si el, cand va avea copilul pe mana. Ca s-o chinuie. Ei bine, despre asta e vorba de fapt. Ceea ce s-a petrecut in casnicie, se petrece si dupa intre parinti. De aceea eu amintesc ceea ce mai spuneam: fetelor, dati-le copilul tatilor, daca vedeti ca vor musai doar sa va sicaneze. Se vor satura repede, daca nu le place. Daca sunt tati responsabili, atunci e in regula. Daca o fac din ambitie doar, le trece. Il vrei? Ia-l. Da-i sa manance, cumpara-i haine, plimba-l, distreaza-l. Nu vad nici un tata care sa indure "supliciul" asta doar sa-si sicaneze fosta.

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde


rufus, din asta copiii sufera. Copilul simte ca este mingea de ping-pong.

Si eu am parintii divortzatzi, dar ceva mai fresh in mintea mea este ce am vazut asta la prietena mea buna cum tatal tinea cu dintii la acel 1 weekend cu copiii si... le lasa cu mama lui ca el iesea la bere. De 2 ori le-a adus bolnave - o data au sunat pe mama de la urgenta ca ii trebuia istoricul copilului ( din varii motive, fieca nu erau conditii igienice; alta data le-a luat si pe copii pe terasa cu baieti la bere etc., la un moment dat copiii au inceput sa planga ca nu mai vor cu el, au aparut disensiuni intre copii ca unul voia unul nu voia etc). In decurs de 1-2 ani... a inceput sa renuntze singur la cerut copiii in weekend. Atat ca fetita mare a fost afectata, a devenit introvertita, a revenit cu "uite ce cuvinte urate foloseste bunica" etc.

Si din experienta mea, acum 30 ani, cand mama a inceput o noua relatie... ghici cine a aparut in viata mea, desi nu il vazusem decat in poze? Bingo. Aveam 7 ani, si ce imi aduc aminte, ca imi era rusine cu el pe strada; in plus,cand i-am povestit, mama a plans. Am inteles de ce. Acu, sa nu credeti ca lui i-a pasat prea mult, fix de 2 ori ne-am vazut. In clasa 1 si clasa 3. Si atat.
Stiti ce m-a deranjat? ca am citit in actele de divort, ca in proces a cerut sa fiu lasata la el, nu la mama. Restl vietii a aratat ca a cerut-o numai din prostie/inconstienta/rautate.

pt recalcularea pensiei alimentare, a fost nevoie sa merg la tribunal. De cateva ori. Am vazut o gramada de divorturi... si situatii identice. Concluzia mea este: cand se ajunge la divort, si la balacareala, custodia comuna e o greseala - pt ca ura din ultimii ani va continua, si se va manifesta iar catalizator vor fi: copiii.

Exista si calea de divort amiabila, cand cei 2 s-au inteles intre ei, si la tribunal merg doar sa inregistreze. Abia aceste cazuri arata maturitatea celor 2, si faptul ca amandoi pot sa participe intr-o custodie comuna.

Dar asta e parerea mea, subiectiva.

P.S. si sunt tati care iau copilul fara sa se gandeasca ca are nevoie de o masa calda, nu rece/fierbinte, ca nu trebuie lasat la tv ci facut activitati, de baie - nu prea stiu cum tre facuta la unii copii etc. Cand copilul are 10-12 ani, si poa sa isi ia singur mancare din frigider, ok, dar cand e mic si trebuie pazit si de prize ....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexis2002 spune:

Din punctul meu de vedere este o lege de cacao.cineva spunea ca in vest se poarta sa stea copilul doua sapt la un parinte si doua la celalalt.cand a fost aprobata legea acum cativa ani se proceda asa insa si-au dat seama repede ce impact negativ are asupra minorilor plimbatul de la un parinte la altul.


Eu si tatal fiicei mele avem custodie comuna.in sentiinta scrie ca o poate vizita saptamanal,cu preaviz si in functie de activitatile scolare,ani alterni sarbatorile precum Pastele sau Craciunul si la fel 10 zile vacanta de vara.o data la doua sapt ar trebui sa doarma la el.pensia alimentara plus jumatate din cheltuieli medicale,activitati extrascolare,etc.pensia o da dar restul ioc.as renunta si la pensia alimentara numai sa nu-mi mai vad fetita plangand.se vad doar,in fiecare sapt cand are el timp vine si o vede acasa la noi in rest nu se respecta nimic din ce scrie in sentiinta.

nu ptr ca nu as vrea eu ci ptr ca fetita refuza sa mearga.nu au o relatie tata-fiica,domnul utilizand f des violenta verbala.noi ne-am despartit cand ea avea 5 ani,acum are 9.am incercat sa-i ajut pe amandoi sa-si creeze o legatura dar degeaba,domnul da cu batul in balta de cate ori are ocazia.


si ce e mai rau in acest vest atata laudat de unii e ca nu-mi pot apara copilul.daca as merge prin tribunal mai departe sa ne balacarim as risca sa o ia asistenta sociala pana la rezolvarea cazului.si au toate interesele sa ia minorii ptr ca au f mari interese banesti de la stat.legea pe hartie apara mama si copilul dar cand se trece la fapte e mult mai greu.

cine sufera din mizeriile unor parinti si ale unor legi sunt intotdeauna copiii.pacat.eu sunt de parerea ca un copil trebuie sa aiba legaturi cu ambii parinti,ambii parinti sa se implice in cresterea si educarea lui lasand la o parte neintelegerile lor.din pacate nu se intampla mereu asa.


Mergi la inceput