Custodia comuna a copiilor

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

avem si precizarile de la avocati:
Custodia comuna se aplica de la 1 octombrie 2011, odata cu intrarea in vigoare a noului Cod Civil. Asta inseamna ca sotii care divorteaza pot hotari impreuna atat in privinta educatiei, a timpului liber cat si a activitatilor extrascolare.
In cazul in care intr-o familie exista doi copii, in urma divortului, domiciliul celor mici poate fi diferit, dar autoritatile spun ca nu este bine ca ei sa fie despartiti. Insa mama poate primi un copil, tatal pe celalalt, dar sederea micutilor trebuie sa alterneze: impreuna cand la mama, cand la tata.
Tot articolul aici: www.desprecopii.com/info-id-7563-nm-Ce-inseamna-de-fapt-custodie-comuna-in-educatia-copilului.htm" target="_blank">Ce inseamna de fapt “custodie comuna” in educatia copilului?

Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns shell spune:

Buna! Si eu sunt in divort. S-a cerut custodie comuna, insa domiciliul la mama, adica eu si tatal va plati pensie alimentara. Nu stiu cat de stralucita este aceasta idee si cat de confortabil se va simti copilul plimbat dintr-o locuinta in alta. Tatal isi doreste copilul si eu la fel. Nu stiu cum va fi dar sunt tare ingrijorata. Voi vrea sa merg cu fetita mea, sa zicem, la munte si ce voi face daca tatal nu e de acord? Asa se intampla si acum. Nu ma lasa sa ies cu copilul decat in parc si atat. Nu mai locuim impreuna dar mi-a interzis sa merg cu copilul prea departe de casa pt ca e "si copilul meu"asta e replica lui. Eu nu am avocat, doar el pt ca el a intentat divortul. As vrea sa stiu mai multe despre aceasta custodie. Am citit articolele din noul cod civil dar nu sunt dumirita complet.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cleo78 spune:

eu nu sunt divortata, dar parintii mei da, si am fost de cateva ori prin tribunale asistand la divort.
Am vazut si ceva oameni de joaca speta, care inainte de divort isi neglijau copiii/familia, si dupa divort, numai sa faca in ciuda 'proastei alea' ce a dat divort, sa o hartuie, lovind-o tocmai acolo unde e mai dureros: tutela copilului: ba il da ei/lui, ba nu il da ei/lui. Deseori divortul devin marele razboi al unui cuplu care era in asediu de ani de zile, asediu care v-a continua si dupa, cu impunsaturi si aluzii si vorbe aiurea aruncate des pe cat e posibil.

De aceea, va intreb, legea cu tutela comuna este o idee perfecta pt parintii buni, dar in cazuri ca cel prezentat de mine, ce se poate face? Cu atat mai mult cat hartzuirea psihica nu se poate demonstra asa usor, si nici nu e un factor de care sa tina cont judecatorii, ca este interpretabila.
ce solutie este ca o mama/tata hartuit de un parinte neconform psihic, sa scape de acel shantaj emotional?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui shell

Buna! Si eu sunt in divort. S-a cerut custodie comuna, insa domiciliul la mama, adica eu si tatal va plati pensie alimentara. Nu stiu cat de stralucita este aceasta idee si cat de confortabil se va simti copilul plimbat dintr-o locuinta in alta. Tatal isi doreste copilul si eu la fel. Nu stiu cum va fi dar sunt tare ingrijorata. Voi vrea sa merg cu fetita mea, sa zicem, la munte si ce voi face daca tatal nu e de acord? Asa se intampla si acum. Nu ma lasa sa ies cu copilul decat in parc si atat. Nu mai locuim impreuna dar mi-a interzis sa merg cu copilul prea departe de casa pt ca e "si copilul meu"asta e replica lui. Eu nu am avocat, doar el pt ca el a intentat divortul. As vrea sa stiu mai multe despre aceasta custodie. Am citit articolele din noul cod civil dar nu sunt dumirita complet.


Daca nu ajungeti la un acord comun poti deschide proces prin care sa soliciti custodia minorului(ei dupa caz).
Desigur va trebui sa administrezi toate probele pe care le consideri valabile pentru a castiga in aceasta directie.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Matzaila_81 spune:

Shell,eu as pleca cu copilul la munte chiar daca nu i-ar conveni. L-as anunta frumos dupa care as intinde-o la doua minute.
Ce poate face? Sa ceara custodie unica doar pentru ca mama a dus copilul la aer curat???? Nu se va intampla in veci asa ceva.Dar daca simte ca-i merge va continua si va exagera.
Parerea mea.

+28

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Da chiar... de de nu? Uneori suntem prea cerebrali. Matzaila_81 ai o bulina rosie la faza asta.


Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Matzaila_81 spune:



E bine ca am in sfarsit si una rosie ca imi era teama ca am multe negre de la tine la cat te-am batut la cap cu toate intrebarile si nelamuririle mele.

+28

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Matzaila_81

Shell,eu as pleca cu copilul la munte chiar daca nu i-ar conveni. L-as anunta frumos dupa care as intinde-o la doua minute.
Ce poate face? Sa ceara custodie unica doar pentru ca mama a dus copilul la aer curat???? Nu se va intampla in veci asa ceva.Dar daca simte ca-i merge va continua si va exagera.
Parerea mea.

+28


Prerea ta e buna. Evident, se joaca cu ea. Ce naiba sa-i faca daca pleaca si nu-i spune decat la plecare?
Dar sa continuam scenariul. La fel va face si el, cand va avea copilul pe mana. Ca s-o chinuie. Ei bine, despre asta e vorba de fapt. Ceea ce s-a petrecut in casnicie, se petrece si dupa intre parinti. De aceea eu amintesc ceea ce mai spuneam: fetelor, dati-le copilul tatilor, daca vedeti ca vor musai doar sa va sicaneze. Se vor satura repede, daca nu le place. Daca sunt tati responsabili, atunci e in regula. Daca o fac din ambitie doar, le trece. Il vrei? Ia-l. Da-i sa manance, cumpara-i haine, plimba-l, distreaza-l. Nu vad nici un tata care sa indure "supliciul" asta doar sa-si sicaneze fosta.

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns shell spune:

Buna seara fetelor! Ce dragute sunteti! Aveti dreptate. Oricum, el vrea custodia fetitei dar nu i-a luat nimic din septembrie de cand ne-am despartit. Nu tu scutece, hainute sau orice altceva. Eu am plecat la mama cu fetita. Pt a-mi da o lectie nici nu a venit la botezul propriului copil desi l-am implorat zilnic. Si nu a lasat pe nimeni din familia lui. Apoi am primit vizita de la Autoritatea tutelara. Inca nu primisem citatia de la tribunal. Unde mai pui ca mi-a cerut sa platesc cheltuieli de divort. Azi m-a sunat sa duc fetita la el ca nu poate sa vina sa o vada. e ciudat cum am ajuns asa. Ne-am dorit mult bebe. Si a venit foarte tarziu. iar cand a venit pe lume s-a schimbat relatia noastra la 360 gr. Cred ca voi accepta custodia comuna pt fetita. Cred ca ea si-ar dori tati. Tatal ei o iubeste dar...cu gandirea sta rau :(
Fetelor, e bine sa ai pe cineva sa iti mai dea sfaturi. Va multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Shell, poate ar fi bine sa citesti mesajul lui Rufus de doua ori.
Acum va sicanati reciproc, dar lucrurile in timp o sa se linisteasca si abia atunci se va dovedi daca tatal isi doreste o relatie cu copilul sau nu. Detaliile de acum sunt nesemnificative pe termen lung, voi acum aveti de gestionat o relatie de criza, cu divort in curs...e normal ca lucrurile sa nu stea atat de roz pe cat ti-ai dori.

Pana se linistesc lucrurile, ar fi bine sa le inlesnesti contactul si timpul petrecut impreuna. Ignora rautatile si ce-o fi...o fi.

Mergi la inceput