Custodia comuna a copiilor

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns herra spune:

programul ala nu e batut in cuie. e stabilit de mama si de tata, fiecare fost cuplu cu copii poate alege unul pe care il considera in interesul copilului.

nu mi se pare normal ca acel copil sa fie nomad, mereu cu bagajul la usa. :(

un copil nu e proprietatea nimanui.

dar nici un tata biologic care nu se intereseaza de el nu ar trebui "repus in drepturi"; parca in vechea lege era chestia cu decaderea din drepturi; acum aia cade?


Eu
stau pe tarm si-sufletul mi-e dus de-acasa.
S-a pierdut pe-o cararuire-n nesfârsit si nu-si gaseste
drumul înapoi. (Lucian Blaga, „La Mare”, 1919)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tega spune:

RESPECT mihaelas!
Esti prima de pe forum care recunoaste lucrul asta!
Mai presus de noi, adultii, sunt ei, COPII! Nu au absolut nicio vina!
Doar mandria si ura unora dintre noi fac ca ei sa sufere! Si ei chiar sufera!
Iar pentru ggmc:"o sedinta de judecata istorica" sau "instanta a incuviintat in premiera in Romania o asa-numita custodie comuna conform prevederilor Noului Cod Civil, intrat in vigoare de la 1 octombrie". Dar ne intrebam: se vor intelege?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

daca parintii mei m-ar cara la 2 saptamani de la unul la altul, cred ca i-as uri pe amandoi si i-as suspecta ca-si bat joc de mine ca sa doarma ei linistiti.
(parerea mea)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns herra spune:

exact!

mi se pare aiurea ce au stabilit oamenii aia, dar daca asa merge pt ei...nu inseamna ca asta se va aplica prin lege pentru toata lumea.

mai avantajos pentru copil mi se pare sa aiba domiciliu stabil, si sa isi vada parintele care a plecat (aproape) zilnic, decat sa stea 2 saptamani numai cu mama, fara sa-si vada / sa comunice cu tatal, si invers.
are si copilul programul lui, gradi/scoala, activitati extra, o rutina importanta.

dar cred ca programul asta e doar o mica parte din custodia comuna.


Eu
stau pe tarm si-sufletul mi-e dus de-acasa.
S-a pierdut pe-o cararuire-n nesfârsit si nu-si gaseste
drumul înapoi. (Lucian Blaga, „La Mare”, 1919)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns herra spune:

si inca ceva - vor fi drepturi sau obligatii?
ca si prin legea veche tatii aveau drepturi, dar nu puteau fi obligati sa se ocupe de copil, de unde si parerea unora ca isi fac datoria daca platesc pensia de intretinere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ggmc spune:

Citat:
citat din mesajul lui Tega

RESPECT mihaelas!
Esti prima de pe forum care recunoaste lucrul asta!
Mai presus de noi, adultii, sunt ei, COPII! Nu au absolut nicio vina!
Doar mandria si ura unora dintre noi fac ca ei sa sufere! Si ei chiar sufera!
Iar pentru ggmc:"o sedinta de judecata istorica" sau "instanta a incuviintat in premiera in Romania o asa-numita custodie comuna conform prevederilor Noului Cod Civil, intrat in vigoare de la 1 octombrie". Dar ne intrebam: se vor intelege?




eu ti-am pus acolo sursa si faptul ca este un citat.
expresiile din acel articol nu imi apartin.

raspunsul era pt ca mi-ai spus ca nu exista custodia comuna in legislatia de la noi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns herra spune:

http://ro.wikipedia.org/wiki/Custodie_comun%C4%83


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ggmc spune:

Ti-am spus si iti repet ca am trecut personal prin experienta divortului din prisma copilului nu a adultilor si stiu f bine ce s-a intamplat atunci fiind destul de mare (peste 14 ani). Din pacate cred ca este totul privit doar prin ochii adultilor , mai ales discutia de aici decat prin cei ai copilului.
Cu cat acesta e mai mare cu atat mai traumatizanta este experienta divortului dintre parinti.
Cred cu tarie ca ar trebui sa fim mult mai responsabili atunci cand spunem DA vietii in doi si cu mult mai responsabili atunci cand aducem un copil pe lume.
Indiferent de cat de mult incercam sa-l protejam in cazul unui divort copilul va suferi.
Nu va doresc sa treceti cu copiii prin asa ceva si ca acestia sa fie pusi in situatia de a raspunde la intrebarea : Cu cine vrei sa ramai dintre mama si tata?.
Cat despre " azi stau la mama - maine la tata" sincer cred ca este cea mai buna metoda de a "pierde " un copil pe drum .
Nicaieri , nici la mama nici la tata nu va fi casa lui .
Ideal pentru un copil este ca cei doi sa fie 24h/24h , 7zile/7zile langa el.
Incercati sa va puneti in locul copilului atun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Din cate stiu eu, modelul cu 2 sapt la un parinte - 2 sapt la celalalt parinte se aplica cu oaresce succes in vest.

Sigur ca sunt tot felul de controverse legate de stabilitatea copilului, dar posibil sa fie false probleme.

In Romania va fi greu de digerat o astfel de abordare, cata vreme mamele detineau suprematia in de-ale custodiei.

Recunosc ca nu intelegeam cum doresc ei sa modifice legea, dar daca e asa, mie mi se pare super ok. Stabilitatea din punctul meu de vedere nu este un argument deloc solid...

Totusi cred ca sunt putine cuplurile care-si permit un astfel de arnajament, intrucat copilul trebuie sa aiba toate cele necesare la ambele locuinte. Cam greu de crezut...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tega spune:

Noul Cod Civil nu introduce notiunea de “custodie comuna”, ci pe cea de “autoritate parinteasca comuna".

Mergi la inceput