De la ce varsta au mancat fast food ?

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oana_alice spune:

cred ca ar trebui gasit un echilibru in dieta unui copil. desi nu i-am dat pana acum baietelului meu mancare tip fast food, nu condamn mamele care dau OCAZIONAL acest tip de alimente copiilor lor. eu am refuzat sa ii dau, cautand mereu alternative sau incercand acasa in bucatarie sa prepar ceva asemanator (cartofi nu prajiti ci copti, chiftele din pui la cuptor nu prajite in ulei, prajituri de casa). la fel cum am refuzat sa fiu o mamica "verde". am cautat intotdeauna cele mai de calitate ingrediente, dar nu m-am bazat pe alimentele bio. de cand am inceput diversificarea am incercat treptat sa ii introduc in meniu alimentele pe care noi le consumam in famile. bineinteles, ne-am invatat noi cu mai putina sare, cu condimente mai putin iuti si doar naturale si bineinteles mai putine grasimi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaionela spune:

Nici eu nu sunt pro MC sau KFC, dar asta nu inseamna ca din cand in cand nu mergem sa-i vizitam. La pizza mergem mai des,poate odata pe luna. OK sunt de acord ca mancarea gatita in casa este foarte sanatoasa, dar de cele mai multe ori ne este mai usor sa ne urcam in masina si sa ne oprim la cel mai apropiat restaurant.
Mancarea tip fat- food nu este un model pentru mine si nici un tel, dar din cand in cand mai calcam si stramb. Asta este... nu putem sa facem totul perfect in viata, si uneori gresim cu buna stiinta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns astridhappy spune:

Asa este toti stim ca nu este ok, dar toti mai calcam stramb cateodata. Atunci cand suntem singuri si gresim este mai grav, petnru ca am putea alege sa NU intram intr-un fast-food. (Din fericire nu mi-a placut niciodata McD, dar asta a fost un noroc si nu am nici un merit ca nu consum mancarea lor!). Din nefericire pe copii i-am mai dus ocazional, atunci cand au fost invitati la zilele de nastere ale unor prieteni.Si asa, automat, li s-a nascut si lor dorinta de a merge si ei din cand in cand: pentru jucarii, pentru ca sa pare ca la gusturile culinare ma mostenesc si nu le place decat inghetata de la Mac.
Dar noi suntem niste norocosi, in situatia in care este foarte greu sa ii explici unui copil de gradi de ce prietenii lui merg si capata jucarii si el nu. Poti sa-i faci tu in casa si snitele cu aur, nu vei avea atuul atmosferei si al jucariilor branduite Asta e, concurenta e dura!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta69 spune:

o data pe saptamana la fast-food, cel mult, cred ca nu poate face rau, in cazul in care copilul nu are probleme greutate in exces.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rato-moldo spune:

Sunt de acord cu violeta69. Nu ai cum sa nu le dai fast-food, pentru ca vad sau vorbesc cu altii copii, dar o data pe saptamana nu strica sa le faci pofta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adastero spune:

Noi nu il ducem pe cel mic la fast food. Cand merge la ziua cuiva, care si-o face intr-unul de acest gen, nu avem ce face, dar in rest nu vad de ce sa il duc. Oricum, o data pe saptamana mi se pare mult. Nu vad rostul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela42 spune:

pt ca am putut alege piticul de 7 ani a mincat mc la 7ani din maxima necesitate am comis 3 infractiuni.eu ca lider de polonic ma sacrific si gatesc zilnic mincare!nu stiu sa prepar tocatura .mincam din surse cunoscute si suntem foarte acomodati cu gustul natural al legumelor si al carnurilor.copilul meu depisteaza orice condiment pus in mincare,are un simt gustativ extraordinar despre miros nu mai zic.cind trec pe linga un mc imi stric ziua de la mirosul ciudato-rinced-x nu stiu ce emana acel iz!scuze pt sustinatorii mc este parerea mea.am mincat pitzele si shaormele rar o data la 2-3 ani in situatii necesare.pt cine are un job super activ intervine necesitatea deseori dar la final pierde organismul in favoarea banilor sau a comoditatii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

http://health.yahoo.net/experts/dayinhealth/new-junk-food-danger

junk food poate duce si la dementie

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kitzy spune:

Fetita mea are aproape 4 ani jumate si a fost o singura data la McDonald's si cam o data sau de 2 ori pe ani o ducem la pizza. Nu sunt de acord cu fast-food-urile si nici ea nu isi exprima dorinta de a merge. Se mai intalmpla ocazional ca manance pizza la cate o petrecere, asta e, nu sunt nici asa incuiata sa nu-i dau voie, dar per total suntem pe mancare gatita si cat mai multe legume si fructe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

cred ca pe la 4 ani a intrat prima data la McD, la ziua unui copil. Evitam si noi cat se poate, ultimat data am fost la Mc acu o luna jumate, in Gara de Nord

Ingrid si Cristi 9 ani

Mergi la inceput