Buburuze de Ianuarie - Februarie 2011(75)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns madalina_m spune:

Hello! Vreau sa imi laud copilul: azi am cel mai cuminte copil din lume! dupa ce s-a culcat aseara la 21.30, de m-am uitat si eu linistita la meci si am spart seminte s-a trezit puiul la 7, a ras biberonul in 5 min si a adormit instantaneu pana la 10. Am papat, am iesit afara pe racoare si cand ne-am intors s-a bagat iar la somn. I-am facut mamaliguta cu branza si astept sa se trezeasca. Manca-l-ar mama pe el de cumintel.

Carmen pentru cereale la Avent stiu ca sunt tetine variabile pt hrana semisolida. Nu sunt numerotate cu 1,2,3 ci cu III. Si eu dau cereale seara tot cu bibe. E atat de lesinat dupa baie incat nu e in stare sa stea in fund sa manance. Plus ca ar trebui sa il spal iar dupa masa. Asa bibe il bea mai mult in somn. Eu si iaurtul cu fructe i-l dau tot cu bibe, din comoditate. De fapt nu cu bibe ci cu cana cu cioc moale pt ca tetina de bibe se tot infunda de la bucatelele de fruct. Bag iaurtul cu tot cu fructe la blender si se face lichid-lichid.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ziki spune:

LORICH Acum depinde si de materialul clientului, daca esti timid din fire nu te spala nici o suta de sisteme straine, dar per total, ideea ramane.
repet, nu sunt radicala decat cu ai mei, cu restul pot intelege orice situatie, si gasesc scuze la toata lumea
(asta ca prea paream radicala, asa, in postari)

TUNDE - prima fraza nu e pozitiva! nu "cine m-a facut asa bleaga", nici ""trebuie sa fiu..."
ci
'precis voi reusi", "parca deja simt ca ma intaresc"
totul va fi bine, sa fii convinsa de asta! e un hop dar il veti depasi cu bine!
sanziana, de doi pestisori flavia- 19.03.2006 si felix- 26.02.2011
din cuibusor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina_m spune:

Tunde tu leoaica bleaga? Nu exista asa ceva!!! Esti acum intr-o pasa mai proasta ca in rest numai bleaga nu esti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rmbbc spune:

Buna ziua tuturor!
Multumesc pentru trecutul in lista!
Abia acum am vazut ca a-ti trecut-o si pe fiica-mea in lista voastra de copilasi, deci multumim.
Scuzati corectura, vroiam sa mai spun: cu aceasta ocazie am vazut ca mai sunt doua mamici sarbatorite in aceeasi zi cu mine (11 aug.) sa traiti, chear daca a trecut....
A venit ca un fel de cadou acum ca i se vad prin gingie doi (zic io) dinti centrali jos. E posibil sa iasa doi odata?
Lori mersi pentru idee cu iaurtul de tnuva, cu asta am reusit s-o conving si eu pe Carmen sa manance iaurt!! E viva!!
Intrebare: 1. ce fel de branza puneti voi pe brocoli facuti la cuptor?
2. la 8 luni si 3 sapt. pot sa-i pun in mncare si putina smantana cumparata din magazin, la pahar,(parca e si pasteurizata).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florintunde spune:



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina_m spune:

Si eu sunt tot din-aia care daca ajunge in fata publicului nu mai poate scoate 2 cuvinte. Am constatat in facultate la seminarii unde aveam asistenti tineri si mai umblati prin tari straine ca daca se purta o discutie pe o anumita tema si toti participantii stateau jos, totul decurgea natural, nimeni nu era inhibat. Daca erau seminarii 'de moda veche' unde trebuia sa ridici mana si sa te ridici in picioare ca sa zici ceva nimeni nu mai zicea nimic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxx26 spune:

Gata plimbarea. Deja a inceput sa se incalzeasca binisor. Ne pregatim de plecare la dr.
LORI; mie mi-a placut pilaful. A iesit o tona, a papat ea de 2 ori si restul eu Bine, eu mananc si nesarat de fel, dar nu mi s-a parut deloc oribil. Si nici nu am pus ceapa.

ZIKI; esti o scumpa, ca de obicei

MAYANE, textul cu omul de zapada mi-a dat fiori. La propriu. Mai ales avand in vedere si autorul lui...

TUNDE, ai PM

_

Roxana
Mami fericita de printesa superba Catalina-Victoria 02.01.2011

Scrisoare pentru Catalina


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina_m spune:

Eu am incercat pana acum sa evit iaurturile care contin lapte praf. Nu as putea zice de ce,m-i s-a parut mie mai safe asa. Asa ca nu am luat Tnuva, Campina, Milli si multe altele si am folosit numai Muller si Oly care nu contin LP.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Foxy-le spune:

Buna ziua mamici dragi!
Am mai aparut si eu prin peisaj, ma mai primiti??
In primul rand pup piticutii bolnaviori sa se faca bine repede-repede!
Doi - Jasmin, felicitari, sarcina placuta si nastere usoara! Ce curajoasa!!!
Ghindocul meu e dintre cei supra solicitanti. sunt zile in care renunt sa mai deschid pc-ul. Eh, asta e,are o mega personalitate si e si dulce . mai zice cate ceva, mai tipa, mereu e in miscare
Am citit pe ici-pe colo. In general vad ca sunteti bine, ceea ce ma bucura .
Irinukka - nici K nu prea sta singur, dar ma straduiesc sa-l invat. dca e bine dispus si a facut si o tura in picioare sau 4 labe (cu mine), imi da pace cateva minute.
E si greu (cred ca are peste 10kg, vedem luni ) si sa tooot trag de el....ma doare spatele.
Nu prea se da in vant dupa mancarea facuta de mine, dar in general papa de toate, intregi sa fie si proapat facute si sa-i fie foame.
GabiV - stiu ce zici, sora,cumnatul si-o cumnata sunt cadre didactice. Dar, odata cu generatie pe care o crestem noi acum, nu sunt sanse sa insanatosim societatea???sau suntem prea putini?
Continui mesajul inceput la ora 11...)))
Nu mai scriu nimic decat ca va doresc o zi minunata in continuare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Shines spune:

Hai sa va dau un exemplu,neplacut.
Zic neplacut,pentru ca ma dau exemplu pe mine si copilul meu,ma refer strict la cazul nostru,lasand la o parte ce se intampla in jur,lasand la o parte criticile,aratatul cu degetul,cine e de vina in general..este cel mai usor cand privesti de langa.

De ce ajung copii sa nu ia examenele ?

Camelia trece cls a III-a. doi ani la rand a luat numai FB pe linie.
am inceput sa fac lectii cu ea de cand a terminat scoala,pe ideea ca poate fi diferenta mare de nivel intre scoala de la tzara si scoala din Bucuresti.
ce am realizat ? ca fata mea nu stie probleme simple,de logica..pe care ar trebui sa le stie in clasa intai.
stie adunari si scaderi foarte bine,indiferent cat sunt de grele (pe asta s-au axat,daca stii sa socotesti in viata,ajungi bine),insa nu stie absolut nimic pe langa.
stie sa citeasca perfect..dar nu retine ce a citit. nu poate sa imi povesteasca doua pagini citite,chiar daca sta si citeste cu voce tare si doua ore. nu are imaginatie,logica..nimic.

Acum,vinovatii :

1.EU(principalul vinovat)..MAMA,pentru ca am lasat pe altcineva sa imi educe si creasca copilul intr-un perioada critica a varstei.
eu,pentru ca am ratat ''startul'',am ratat ce a fost mai important,iar acum dupa trei ani,ma iau de fata ca de ce nu stie ca a facut in cls intai.
da de ce sa stie ? eu stiu ? am ajutat-o ? i-am explicat ?
Nu,pentru ca nu am fost acolo. nu am controlat situatia la timp.

La fel de bine s-au trezit altii dupa mai multi ani(bac) si si-au dat seama ca, copii lor nu sunt in stare sa ia examenele. poate nu au fost acolo,poate nu au controlat situatia la timp. dar nu recunoaste nimeni asta,se da vina pe sistem.

2. Invatatoare (cadrul didactic,nu sistemul) ..de ce ? pentru ca am vb cu ea la telefon saptamanal,am vizitat-o o data pe luna la catedra si am stat de vb despre Camelia. mereu o intrebam cum se descurca fata,care sunt calitatile ei,unde mai trebuie lucrat..ce e de facut.
Mi s-a spus de fiecare data cu foarte multa convingere ca am un copil inteligent,peste medie,care se descurca in orice situatie,are numai note bune pe linie..va ajunge un geniu.
Acum ma gandesc, de ce a spus ea asa ceva ?
1. sa aibe rezultate bune copii,sa nu le fie desfintata scoala.
2. de fapt ala e nivelul ei,de fapt ea chiar credeea ce spune.

La fel au ajuns cei de la bac,care aveau numai medii foarte bune in anii anteriori..sa ia nota 1.

3. Sistemul ..pentru ca permite unor invatatori ca cea amintita mai sus sa adopte comportamentul asta. le permite sa ii tina titulari,cand ei nu stiu foarte bine materia pe care o predau,nu au calitatile necesare ca sa observe un elev.
Sistemul creeaza asemenea presiuni pe ei,incat ii fac sa ia astfel de decizii,sa isi asigure serviciul,painea. Insa,un profesor bun cu calitati deosebite,nu cedeaza sistemului, nu intra in troaca lor.

Si uite asa,ma voi intreba peste ani,de ce ??

nu ma mai intreb,am stat si am gandit ca orice om normal,am ajuns la concluzia ca eu sunt de vina.
poate in timp,daca orice parinte ar sta si ar judeca fiecare situatie,inainte sa arunce cu pietre in stanga-dreapta..ar fi mai usor.

V-am zis,este strict exemplul meu.
o situatie urata,pe care trebuie sa o indrept..nu stiu inca cum,dar mai caut ajutor.
oricum as face,nu va fi fara sa chinui copilul,trebuie sa recupereze mult,sa acumuleze mult.






Simo - mamica de pui scumpi , Camelia(2002) si Eduard Matei(2010)

Mergi la inceput