Albinute & bondari de mar-apr ' 07 (3)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanici spune:

Reina, sa nu iti para rau ca nu ai dat suculete la 2-3 luni, chiar nu tine de asta pofta de mancare. eu am contra exemple....rares pe lapte praf de la 2luni, suculet pe la5 luni jumate si e super mega mofturos la mancare, horia exclusiv pe lapte de mama pan la 6 luni fara suculet de oricefel si manca orice.

Rares n-are fimoza....cica a luat de undeva...ca nu i-a iesit cu e.coli,a iesit alt crocobaur si da, repetam analize si e sub observatie mult timp.
Bafta zilele astea la operatie si restul.

Ioana, ti-am scris de miere, daca nu ai primit, inghionteste-ma.


Rares raceste....ii curg mucii...azi i-am luat papuci noi....marimea 24.....nush de ce e asa mic....ma apuca disperarea cand il compar cu altii.....



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns radcarmen spune:

Rox, sanatate lui Rares. Nu mai fi disperata, pur si simplu nu il mai compara cu altii. Atata poarta el la pantofi si gata!

Deci mi s-a rezolvat dilema scolii. Va merge de la 6 ani si5 luni obligatoriu penru ca se va face pregatitoarea in scoli.

Un inceput bun de an scolar va dorim si sanatate maxima!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kitty spune:

Buna dimineata!

Va ofer o cafea si le doresc o zi frumoasa "gradinarilor"!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madybulancea spune:

o ZI FRUMOASA GRADINARILOR!!!


Mami de Razvan (09.05.2007) si Rares (12.08.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns absoluta spune:

La 7:30 a deschis ochii si a zis "hai mama la gradi, scoala-te".
Si-a adus singura chilotasii s-a spalat pe dinti si a cerut sa o imbrac mai repede.
A stat fara sa se mataie sa o piaptan cum am vrut eu , am imbracat-o si nu a comentat nici la balerinii pe care am vrut eu sa-i poarte.( de fel vrea sa se incalte doar in ce vrea si sta minute bune sa-si aleaga). Cand ne-am dat jos din masina a vrut ea sa duca flori , a stat si la poze, a dat flori doamnei educatoare si a ramas fara mataieli, fara plansete, fara sa se tina de mine.
Am emotii cu a doua educatoare care vine de dupa-masa, ca s-a schimbat cea de anul trecut care era preferata ei( avea vreo 24 de ani si era foarte draguta, se atasase mult de ea.
O sa vedem ce si cum.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzuna spune:

Un an scolar bun tuturor in ciuda noilor schimbari care poate pentru unii sunt bune dar pentru altii nu prea.


Noi suntem bine. Gaza mica e f dulce si f galagioasa: rade in hohote mai ales la sora-sa, gangureste, tipa tare si mai scoate niste sunete melodioase asa c aun cantecel. E super draguta. Si tot incerca saraca dar fara rezultat sa se intoarca pe burta dar nu reuseste sa-si traga si funduletul.O ajutam noi putin si apoi e asa incantata.....
Maine ma duc la serviciu 4 ore (si Maria prima zi la gradi pe anul asta scolar)si sunt asa ingrijorata... sper sa fie totul bine. Pana pe 1 octombrie ma voi duce doar 3-4 ore si restul de acasa. Mi-e frica sa nu raman fara lapte. Dupa calculele mele ce scot noaptea si dimineata inainte de plecare ii vor ajunge pana ma intorc eu. Sper s anu fiu nevoita sa-i dau si completare dc tot nu am facut-o pana acum.

Maria tot mai tuseste cate putin spre disperarea noastra.

REIN- multumesc pentru raspuns. Sincer eu nu vreau s ao grabesc cu diversificarea mai ales ca e asa micuta. credeam ca as ajuta-o cumva sa nu-i dau lapte praf dar cine stie... cu pompatul si ce am la congelator poate ajungem la 5 luni si apoi diversificarea. Mi-a placit pediatra ca mi-a explicat ca sunt prea multe pt ea : vaccinul d e4 luni, plecarea me de acasa si diversificarea. Are sens. Unde e manastirea Tiganesti? Cautam locatii aproape de Bucuresti pt miniexcursii cu fetele. Duminica am fost in padure la Pustnicul si ne-am plimbat de nebuni toti 4 2 ore si ceva. sara a stat in wrap si a dormit dusa.

RADCARMEN- s-a hotarat asta cu pregatitoarea in scoli? Probabil aflu si eu maine la serviciu detalii. Deci care e prima promotie, cine asigura mijloacele pt dotat salile etc?Si care e varsta pt pregatitoarea in scoala? Eu tot sper ca lenea si lipsa mijloacelor materiale sa impiedice intrarea prea rapida a copiilor in scoala.

MADY- sa-ti traiasca baieteii. ti-am vazut poza de la profil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siuta spune:

Dna Rein , cum sunteti ?Sanatate maxima si recuperare usoara lui Calin!
Tzuna, habar nu am ce s-a intamplat cu laptele de nu am mai avut...sincer imi era si destul de greu cu mulsul .Eu pana la 5 luni i-am dat lui Toma doar san si apoi i-am dat vreo 2 saptamani LM +LP.
La 5 1/2 luni am inceput diversificarea.Si Toma e un grasan, manaca foarte bine ...ma rog, de 3 zile e intr-o usoara greva dar nu imi fac probleme ca are de unde da jos
Absoluta , la ce gradi zici ca e Timeea? ca si la Anastasia e identica situatia cu dna preferata care a disparut din schema..plus ca noi am schimbat si bona.Pe scurt, pe capul Anastasiei s-au abatut numai noutati zilele astea dar se pare ca le face fata cu brio.
Va doresc un an gradinaresc usor si frumos !


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martutza spune:

Rein sper ca a fost o interventie reusita si fara probleme....

Roxanici e secreta sursa de miere?...zi-mi si mie "la secret" pls.Nush ce sa zic cu masurile la copii...fiecare cu ritmul lui...al meu are 30 la pantofi ...si fata ii calca pe urme.Azi la nici zece luni are 75 cm si 8.5kg.

Absoluta ai fata mare de acum....Succes

Manuela...mult succes si putere sa stai departe de gaza ta mica.

Kitty mersi de cafea...am nevoie...

Siuta succes Anastasiei.Ce mai face Toma?Cati dinti aveti?

Mady succes lui Razvi la gradinitza....a venit timpul sa te odihnesti putin caci peste cateva luni...cand va veni vacanta vine si diversificarea la Rares....asa ca ...DORMIIII...toata ziua daca te lasa piciulica.

Am avut un sfarsit de saptamana oribil....LA 21.30 cand ii pregateam baia Claudiei..am auzit-o urland infiorator...sotul era la calculator ...eu spalam copaita si pregateam de baie ...si fata s-a dus la priza si a scos aparatul de tzantari cu mana stanga...urmarea...3 ore de jale si plans pe amandoua si mana ei stanga arsa......are tot muntele lui Venus rosu si cu basica (baza degetului mare spre centru sub linia capului)...necazul e ca numai avem masina si nu ne-am dus la spital ...acum o dau cu Aloe vera First si Cicalafe de la Avent....sper sa nu ramana cu cicatrice....rau a fost ca e la mana de la care suge degetelul asa ca ne-am culcat rapuse de oboseala pe la 1.30...la 4.30... Victor ardea ca soba...39.1...era ultima zi de Bronhovaxom....asa am patit si asta toamna...in plin proces de "imunizare" el incepe cu o tuse seaca,apoi dureri de cap si in final febra fff mare...pana la 40.2 ...concluzia...: nu e bun bronhovaxom pt el...contine virusi atenuati care ii provoaca reactii f urate in gat si am hotarat ca numai vreau sa il imbolnavesc sub pretextul imunizarii...ia ceva...tratam, nu ia..scapam...dar sa-i mai bag eu virusi in corp voit...nu mai fac...la 7 dimineata am adormit terminati amandoi (el a baut ceai cu miere, i-am pus Novocalmin )..si la 7.30 s-a trezit mandra sa suga .....sunt luni de cand nu am mai dormit 4 ore legate....sper sa mai pot rezista macar 2 luni si trec fata pe lapte praf, apoi fug la tzara singura 1 saptamana sa DOOOOORM....


ashea...si acum rugaminte mare...CINE ARE CONT PE FB?...daca aveti 1 minut, pana pe 16.09 intrati pe pagina Baby Expo si dati LIKE, apoi intrati www.facebook.com/photo.php?fbid=265180426838880&set=o.200790569980583&type=1&theater" target="_blank">AICI LIKE PENTRU CONCURS...si dati like daca vreti...poate castigam....dam o bere...si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_jors spune:

Uf martuta, mana Claudiei.
Eu am patit ceva similar cand eram copil (mi-a explodat o veioza in mana) si stiu ca mama m-a dat cu www.pcfarm.ro/prospect.php?id=1935" target="_blank">Neopreol, dupa ce cu acelasi unguent o "salvase" cu cateva luni inainte, pe sora mea careia i-a puscat soba peste fata cand a incercat singura sa aprinda focul (da, am fost cuminti, amandoua ) Unguentul nu miroase prea imbietor, dar e excelent, nu avem nicio urma, niciuna dintre noi si da, o basica uriasa cat toata palma am avut si eu... mie mi-a ramas doar pielea putin mai inchisa la culoare la incheietura (am avut maneca putin ridicata), dar pentru publicul larg e insesizabil, eu vad pentru ca stiu
Hai curaj, ca o sa fie bine La fel si Victor.
Btw, eu nu ii mai dau nimic lui Alex. E deja veteran in colectivitate, are 3 ani de gradinite (cu ceva pauze, e adevarat). Cum o fi, asa mergem mai departe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns absoluta spune:

Este Gradinita nr.181 Castel. (cea de la fostul Electroaparataj).

Mergi la inceput