Ghiocei de Martie-Aprilie 2009***343***

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Off Olga, imi pare rau sa aud vestile astea, nu stiu ce sfat sa-ti dau dar ma gandesc de la schimbarea de gradinita i se trage, nu ?? altceva doar nu s-a intamplat zilele astea
Probabil o fi teama aia de abandon care apare la ei la varsta asta combinata cu schimbarea gradinitei , nu stiu cum ar fi mai bine sa procedezi, poate sa-l lasi sa se linisteasca un pic si apoi daca vine si Tudor la gradinita o sa-i placa mai mult, ei se stiu deja si se plac

Multi sa treceti cu bine peste hopurile astea !!

www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

OLI, niste crize similare, dar de intensitate mai mica am avut si noi in 2 momente: cand am inceput eu serviciul si cand am plecat in Belgia. Cum schimba locul (si la Paris a facut la fel), cum exista numai ma-sa. Eu recunosc ca l-am fortat un pic sa-l accepte pe tat-sau (cand urla ca nu vrea la tat-sau treceam pe celalalt trotuar), ceea ce n-a fost o idee prea buna, dar na, am si un copil de 47 de ani si tre' sa-i impac pe amandoi cumva...

Acum depinde ce resurse ai. Iti permiti sa il mai tii acasa un pic, pana ii trec temerile? Poate i-a zis vreo tanti de la gradi ceva, ca nu te mai duci sa-l iei daca nu face x sau y, stii ca Ela asa a patit...

La noi, cand era in faza de "mama-mama", nu l-am lasat decat f f rar plangand cu altcineva. In rest, contrar sfaturilor, am lungit tranzitia. Daca il duceam la bunica-mea, stateam cu el pana se acomoda sau pana ajungeau in parc. Daca il lasam cu tat-sau, il avertizam ca plec cu o ora inainte sa plec.

E grea problema si depinde f mult de ce resurse ai, daca iti permiti sa petreci mai mult timp cu el sau esti nevoita sa muncesti, de cum te lasa bb2 sa te misti...

La noi mai mergeau invitatiile de tipul: "mami merge in parc. vii si tu?"

CRISTIAN (7.03.2009)
--------------------------------------
Where there's a will there's a way

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

SIMINA, wow, ce ti-a crescut pitica!!! Felicitari pt progrese!

Ieri l-am gasit pe pitic ranjit la gradi. Fusese ziua unei fetite si a mancat tort. Cu ciocolata, daaa?

Si mai mor dupa el cu o chestie. S-a prins si el ca io nu-s prea comunicativa cand sunt suparata. Si daca tac cateva minute vine la mine: "mami, tu esti supulat?", completat, eventual, de "vobeste!!" Ce drag imi e ca deja ma cunoaste!... parca mai bine decat tat-sau

CRISTIAN (7.03.2009)
--------------------------------------
Where there's a will there's a way

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bianca2503 spune:

Floric, eu stiu un baietel de 6 ani care e la Waldorf si sufera in niciun fel. Mie mi se pare o varianta de luat in calcul.

mai era si Montesori, insa am avut niste prieteni cu un baietel de-o seama cu Vladimir care a fost la gradi de acest gen si au ramas profund dezamagiti.

Olga, imi pare rau pentru David. Cel mai bun indicator pentru gradi este chiar copilul. E posibil ca schimbarea mediului sa ii produca si lui multe contradictii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andiaroro spune:

Oly- Eu cred ca gradinita e doar "o victima". Noua sau veche, nu conteaza...El vrea, de fapt, cu tine. Stie ca vine bebe si vrea probe de iubire. Baga-l mai mult in seama, tine-l mai mult in brate decat de obicei si se vor linisti lucrurile.

Simply- Si eu vroiam sa scriu mai multe despre noi, despre oamenii frumosii ce i-am vazut la poze intalnitoare, despre vacanta noastra plina de neprevazuturi si mai completa in activitati decat credeam: am fost la o corida, am urmarit batalii navale, focuri de artificii deasupra marii, vizitat castele, ne-am primbat cu vaporase, cu trenulete,cu biciclete, am admirat ce-l mai mare port de yahturi din Europa (le parcau nenii aia in fata casei ca pe masini). Nici nu ne-am agitat sa ne ducem sa vedem tot ce se putea vedea ........
Am avut parte de mare...mica, fara valuri si a intrat si Anastasia fara mormaieli, dar cu fiteeee....ori se despuia total ori intra in apa imbracata si incaltata. Alex a vomitat 4 nopti... In sf, ca toate vacantele noastre plina de agitatie SI DIN CARE EU M-AM INTORS KO (bineinteles).

DAAAR...mi-am incercat buricul degetului pe o razatoae noua.Pare banal, dar abia am reusit sa opresc sangerarea. Am improvizat un garou cu elasticul de par al Anastasiei. Cum incercam sa-l dau jos, iar tasnea....In sf, barbatul credea ca-s deja ciunga ca era impresionat ce se intampla si cred ca a fost uimit sa vada cat de putin e, de fapt, lipsa...Ma rog, cred ca o sa trag mult cu porcari asta ca-i la aratatorul mainii drepte.

Edit:

Simply- Mura chiar v-a iubit
Floric- Singura pb pe care a avut-o A lex la trecerea de la cresa Montessori la gradi normala a fost supunerea la reguli ca la prima activitile erau la alegerea beneiciarului, dar s-a rez repede.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aris26 spune:

neata

simina - multumi de capitol noufelicitari pt vorbareata mica

olga - riderele alea sunt speciale pentru fiecare carut in parte. eu tocmai am descoperit ca nu se produc pt modelul meu de stokkedar daca ma apuca nervii aia mari gasesc un nene priceput sa imi confectioneze una ca nu e mare shmecherie. daca tot alegi un nou carucior sa cauti unul f stabil, rezistent la cataratul lui David. eu din cate am vazut la al meu cu vara-sa mereu se agata de marginea caruciorului si se urca pe el sa o vada ce face, daca nu e f stabil vin gramada amandoi intr-un moment de neatentie. cat despre reactia lui david e clar ca ceva nu e in regula. am avut si noi o perioada in care reactiona exact asa cu taica-su si stiu ca e f nashpa, dar nu avea legatura cu gradinita. si tu ai grija si verifica semnele, s-ar putea nu gradinita in sine sa fie buba ci poate viitorul fratior. e un subiect f delicat mai ales pt baieti si mai ales ca se apropie de momentul complexului lui oedip. nu te grabii sa blamezi noua gradinita, s-ar putea ca aceasta sa fie doar una dintre cauze

mama de mic +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bianca2503 spune:

Aoleu, ce am mai ras cu garoul improvizat din elastic de par. Stiu ca nu e de ras dar a fost funny.

Aris, eu am vazut in Germania suport pentru copil si parca erau unniversale. Adica aveau un sistem de prindere care mergea la mai toata caruturile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aris26 spune:

la noi pregatirea pt bb2 si in faza vreau doar la mama a mers bine cand am folosit urmatoarele:
- am delimitat clar ce activitati face cu mine ce si ce taica-su. de genul mama stie sa citeasca povesti, sa se joace cu cuburile, sa il tina in brate pe canapea si in pat; tata stie sa faca avioane din hartie, sa joace football,bascket,billiard, sa alerge prin parc, sa il invarta prin casa, sa..sa...sa.. toate alea super funny si mai smucite pe care eu nu prea mai pot sa le fac. asa ca de cate ori venea la mine si ma ruga sa ne jucam ping-pong ii spuneam frumos ca eu habar nu am sa joc asa ceva si ca trebuie sa il caute pe tata daca vrea ping-pong, ca el stie.
- i-am vorbit mult despre cum o sa arate bebe, cat d mic o sa fie, cum o sa ajute el sa il facem mare.
- i-am prezentat fratiori in diverse ipostaze si ama vut mare noroc ca Angus Young are si el un frate, basistul de la ac/dc Malcom si i-a placut teribil ideea ca o sa aiba si el un frate cu care o sa faca formatie.
- i-am spsu de o mie de ori ca o sa-l iubesc si pe fratiorul lui asa cum il iubesc si pe el si cum il iubesc si pe tata.
- cand se supara ca il mangai prin burta i-am spsu ca si pe el l-am mangaiat tot asa cand era in burta si ca de aia a iesit un copil frumos si destept .
- referitor la gradinita i-am spus ca el trebuei sa mearga la gradi sa invete cantece si poezii pt maine poimaine apare fratele lui care o sa fie mic si nu o sa-l primeasca doamnele la gradinita si atunci el o sa trebuiasca sa vina acasa sa il invete cum e cu vulpea care a furat gasca, sau cu scufita rosie..etc.
- i-am explicat de o mie de ori ca o data iesit din burta nu mai poate intra nimeni la loc pt a evita rugamintile de genul:"scoalte-l sa ma joc cu el" sau "vreau si eu in burta" dar si pe viitor chestii de genul:"baga-l la loc!"
- i-a explicat taica-su cum dintr-o bucatica din el pe care a pus-o la mine in burta a inceput sa creasca fratiorul si ca si el tot asa a aparut(o bucatica din mama si una din tata)
l-am asigurat de o mie de ori ca si dupa ce apare fratiorul pe el tot o sa-l iubesc, la fel de mult ca si acuma chiar daca toti trei o sa trebuiasca sa ne ocupam si de cel mic, sa il facem si pe el mare si bun de joaca si cantat la tobe.

vorbeste f mult cu el, asigura-l de iubirea ta chiar daca nu o cere in mod explicit. explica-i tot ce va urma chiar daca el nu intreaba. de fapt tot comportamentul lui este o intrebare despre ce va urma si cum se va schimba viata lui. chiar adac tis e pare aiurea el are nevoie sa auda cuvinte de genul: mama nu o sa te paraseasca niciodata, mama o sa te iubeasca mereu indiferent ce se intampla, mama te iubeste chiar si cand e suparata, obosita sau nervoasa. spunei lucruri de genul: uite, pune mana pe burtica, ia uite bebelushul a ras, se bucura ca il mangai, el te iubeste enorm pentru ca esti fratele lui mai mare

bbbb mult mai vorbesc cateodata

mama de mic +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Floric spune:

Multumesc pentru raspunsuri. E de trecut pe lista. Mai ales ca e subventionata de stat. NU se plateste.


Olga, asa cum au spus si fetele, daca poti sa il tii acasa pana ii temerile...dar nu stiu daca asta rezolva problema...cel mai bine ar fi sa ai rabdare sa studiezi problema. Cu siguranta schimbarea la debusolat. Probabil se astepta la aceesi colegi, locuri, educatoare, etc.

Multa rabdare si succes.

Poze Raru
Poze noi

Rares Rarisel cel mai frumusel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Ana buba, sa treaca repede.

Io stau f aproape de stadionu' national si aseara eram in parc cand a inceput meciul. Urlau suporterii "Romania" si fiu-meu: "merjem acasa. Nu pashe Lomania. Vobeshte plea tale". Si a trebuit sa mergem acasa, ca injinerului nu-i plac zgomotele puternice.

CRISTIAN (7.03.2009)
--------------------------------------
Where there's a will there's a way

Mergi la inceput