Cat costa nasterea la o clinica privata Romania

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ela82 spune:

Buna!
Miram, eu pot sa iti dau informatii "calde" legate de nasterea naturala la Sanador.
Am nascut pe 7 decembrie un baietel minunat, iar daca voi mai fi insarcinata, cu siguranta voi alege din nou Sanadorul.
In urma reducerii aplicate, am platit 3700 ron, din care 400 ron au fost pentru screeningul neonatal, care nu este inclus in contract.
Nasterea naturala costa 4700 ron, din care se scad 3100 ron, decontati de casmb. Ramane asadar suma de 1600, la care se adauga cazarea, care este de 300 rom (2 persoane in camera ), 500 ron, 640 ron (este cu pat pliabil pentru insotitor).
Daca alegi varianta 500 ron, nasterea te va costa 2600 ron.
Eu am ales camera cu pat pliant pentru insotitor (640 ron) si am av insotitor o noaspte, care a platit in plus 350 ron, din acest motiv suma finala a fost 3800 ron. Vei primi consultanta in lactatie, ti se va arata cum sa ii faci baita, vei primi cosmeticele necesare pentru bebe. Vei avea 3 mese pe zi, care sunt destul de bune: supe, friptura de pui, somon la gratar, legume la gratar, desert.
Personalul este minunat, iar pentru mine nasterea a fost una din cele mai frumoase experiente de pana acum.
Naste usoara!

Cu ajutorul lui DD sunt 38+ cu

ela's baby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miram spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ela82

Buna!
Miram, eu pot sa iti dau informatii "calde" legate de nasterea naturala la Sanador.
Am nascut pe 7 decembrie un baietel minunat, iar daca voi mai fi insarcinata, cu siguranta voi alege din nou Sanadorul.
In urma reducerii aplicate, am platit 3700 ron, din care 400 ron au fost pentru screeningul neonatal, care nu este inclus in contract.
Nasterea naturala costa 4700 ron, din care se scad 3100 ron, decontati de casmb. Ramane asadar suma de 1600, la care se adauga cazarea, care este de 300 rom (2 persoane in camera ), 500 ron, 640 ron (este cu pat pliabil pentru insotitor).
Daca alegi varianta 500 ron, nasterea te va costa 2600 ron.
Eu am ales camera cu pat pliant pentru insotitor (640 ron) si am av insotitor o noaspte, care a platit in plus 350 ron, din acest motiv suma finala a fost 3800 ron. Vei primi consultanta in lactatie, ti se va arata cum sa ii faci baita, vei primi cosmeticele necesare pentru bebe. Vei avea 3 mese pe zi, care sunt destul de bune: supe, friptura de pui, somon la gratar, legume la gratar, desert.
Personalul este minunat, iar pentru mine nasterea a fost una din cele mai frumoase experiente de pana acum.
Naste usoara!

Cu ajutorul lui DD sunt 38+ cu

ela's baby


multumesc foarte mult de informatii!Felicitari pt baietel! Sa va bucurati de el! Vad ca aud numai de bine- asa ca probabil voi semna la inceputul anului cu sanador! Diferenta de pret este real foarte mare intre Regina Maria si Sanador- si din fericire doctorul cu care nasc poate sa asiste la ambele clinici nasterea- in plus Sanador este mai aproape de locuinta mea asa ca pot amana plecarea la spital linistita chiar daca sunt la a doua nastere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns noce spune:

Eu sunt din Bucuresti si am nascut la Isis Constanta, unde am platit 3500 lei. Toate tipurile de nastere costa la fel, conditiile foarte bune, personal medical bun, doctorul perfect.
Data viitoare tot acolo nasc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiftemi spune:

buna seara,

pt cele care au nascut la regina maria:

aveati asigurare platita de angajator? noi ne intoarcem in romania si sotul meu va avea in pachetul salarial asigurare la regina maria si as fi vrut sa stiu daca este acoperita costurile cu nasterea sau macar partial? stie cineva ceva concret?

eu voi naste prin cezariana. pt ca sunt deja in 5 luni si acum ne intoarcem in romania puteti sa-mi recomadati vreun dr bun la regina maria? mersi mult.
o seara buna tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana178081 spune:

Oanaiftemi mergi cu incredere la dr Lungu Mihaela.Eu merg la ea de 4ani si o admir tare mult.N-am nascut cu ea(nu am bebe inca),dar m-a tratat mereu de diferite probleme(operatie polip pe col,chisturi,monitorizari eco,infertilitate,etc).Este calma,rabdatoare,iti explica pas cu pas,nu te repede,e foarte buna.O mai gasesti si la Centrul medical Matei Basarab,Intromed,policlinica Stefan Milcu(fosta Cobalcescu).Cauta nr de tel de la clinici si fa-ti o programare.N-o sa-ti para rau!Poti sa-mi trimiti PM(mesaj privat) la profilul meu sa-mi zici daca ai fost la ea si cum ti s-a parut.Bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

@ Oanaiftemi : nu am avut asigurare, am platit eu.

Recomandari : dr. Celus Tarpan, dr. Ilinca Gussi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samibv spune:

La Regina Maria in Brasov este 30 de milioane(3 mii RON). De 3 ori mai putin decat este in Bucuresti la aceeasi clinica, iar conditiile la fel de bune.
Ca un mic detaliu sunt parteneri cu o firma de fotografi pentru nou-nascuti si bebelusi, Beginnings Photo. Au venit acasa la noi si au iesit poze uimitoare, parca nici nu sunt din Romania. In plus am avut si o reducere pentru ca bebe nostru s-a nascut la Regina Maria. Daca sunteti curiosi parca site-ul lor era www.beginnigs.ro. Ii recomand!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiftemi spune:

multumesc pt raspunsuri. tot as vrea sa stiu daca a nascut cineva la regina maria cu asigurarea medicala platita de servici. stie cineva cat la suta este acoperita?
sau daca are cineva asigurare personala cat se plateste pe luna? exista posibilitatea ca la nastere sa se plateasca si in rate sau toti banii odata?

mersi frumos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Citat:
exista posibilitatea ca la nastere sa se plateasca si in rate sau toti banii odata?


www.reginamaria.ro/ro/noutati/premiera-in-romania-servicii-medicale-in-rate-cu-dobanda-zero.html" target="_blank">http://www.reginamaria.ro/ro/noutati/premiera-in-romania-servicii-medicale-in-rate-cu-dobanda-zero.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelu spune:

@oanaiftemi: Eu sunt abonata Regina Maria si voi naste acolo la inceputul lunii mai. In Romania nu cred ca plateste niciun angajator interventia, daca la asta te referi. Iar Regina Maria, pe baza abonamentulul pe care il detine fiecare, respectiv si sotul tau, ofera un discount la preturile de lista de 10-20% (in functie de tipul pachetului). Dar aici trebuie sa verifici daca abonamentul sotului tau se extinde si pentru tine. Fiecare companie are alte conditii negociate. Daca abonamentul este exclusiv al lui, din pacate nu cred ca ti se ofera niciun discount pentru nastere.

Cel mai bine ar fi sa ii contactezi pe cei de la Regina Maria, sau sa le faci o vizita la unul dintre targurile care se apropie: Babyexpo (22-25 martie la Sala Polivalenta) sau BabyBoom (29 martie-1 aprilie) la Romaero Baneasa). Ei sunt singurii in masura sa iti dea toate informatiile si mai ales pe cele corecte, analizand cu atentie situatia ta. Spre exemplu, daca tu nu esti angajata in RO si nu ai platit contributii catre CNAS, nici cei aproximativ 2500 lei de la stat nu ti se pot deduce, deci pachetul te va costa mai mult decat ceea ce este afisat pe site-ul lor.

Cred ca ar fi mai indicat sa rugam un moderator sa mute discutia la http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134012&nm=Nasterea-la-Maternitatea-Regina-Maria - acolo se discuta numai despre Regina Maria.

Multa bafta si sarcina usoara! Daca mai ai si alte intrebari, suntem aici :)

Mergi la inceput