Cat costa nasterea la o clinica privata Romania

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns luny spune:

eu am nascut la Medlife primul baiat, si pe bb2 tot acolo il voi naste.. in afara de informatiile expuse de fete mai sus, eu beneficiez de 10% reducere, ptr 'fidelitate'!

Iubirea mea Mufarin, bandit mic
... si iubirea a doua e pe drum


Life is to precious to worry about stupid Shit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

szenia si tuturor mamicilor, multumim pentru sfaturi.

Mai asteptam alte detalii despre costul unei nasteri la o clinica privata inb Romania.


Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jonesy spune:

Eu am plecat din RO de vreo 3 ani, dar daca bebe e ok, s-ar putea sa ma intorc sa nasc in RO (cezariana + sa fie si familia langa bebe)

Sunt oarecum vazand preturile. e drept ca nici pe aici nu am habar cat costa... dar 12000 RON mi se pare mult. Poate am ramas eu in urma... ??? 4-6000 mi se pare acceptabil, daca serviciile sunt de buna calitate...
noroc cu voi, ca altfel ma pregateam pentru un soc. :))
Intr-o vreme auzeam frecvent de euroclinic... acum inteleg ca a fost inghitita de alt grup... care o fi ala?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amy25 spune:

euroclinic+regina maria


Multumesc Bunului Dumnezeu!
10+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Jonesy, 12000 este daca nu ai asigurare medicala la stat, altfel se scad din cei 12000 asigurarea, deci raman vreo 8000, adica circa 1800 EUR.

Edit: iar daca tii cont ca din maternitate poti veni cu alte "daruri" (pe un alt forum vorbeam cu o mama a carui baietel s-a pricopsit cu o infectie urinara in maternitate, in Bucuresti), eu zic ca merita banii...dar ma rog, fiecare cu prioritatile lui.



Dana & Amelia (21.06.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claucia spune:

Buna ziua,

La Medlife sunt 3 pachete (nasterea vaginala sau prin cezariana au acelasi pret) si incep de pe 7800 RON - detalii aici: http://www.memorialhospital.ro/index.php?show=show_specialitate&id_spec=maternitate

La CMU (care recent a preluat Euroclinic si se cheama impreuna Regina Maria) costa 7500 RON nasterea vaginala si 9700 RON cezariana. Sunt pachete si includ diverse. Aveti detalii aici: http://reginamaria.ro/ro/maternitate/preturi/pachetele-de-nastere-la-maternitatea-regina-maria#nastere-naturala
Nasterea in apa tot 9700 RON.

La EUroclinic: 5900 RON nasterea vaginala si 8100 RON nasterea prin cezariana. http://reginamaria.ro/ro/maternitate/preturi/pachetele-de-nastere-la-spitalul-euroclinic

La Spitalul de obs si ginecologie de la Brasov: 3000 RON nasterea vaginala si 3200 RON nasterea prin cezariana. http://reginamaria.ro/ro/maternitate/preturi/pachetele-de-nastere-la-maternitatea-regina-maria-brasov



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jonesy spune:

claucia: multumesc mult pentru detaliile exact.
Am inceput sa ma informez. :)

Si probabil ca pe parcurs o sa mai am intrebari... :D

ch_dana : nu am inteles foarte bine mesajul cu prioritatile... adica faptul ca asigura minimul firesc justifica un pret care reprezinta de 8 ori salariul mediu pe tara si de 20 de ori salariul minim?
Iar a considera ca este disproportionat inseamna ca nu acorzi atentia cuvenita copilului? Mie mi se pare ca tocmai aceasta atitudine permite unor "afaceri" din RO sa pretinda oricat, fara a tine seama de un mediu concurential corect.

Ba mai mult, inteleg ca unele dintre acestea nu dispun de unitati dotate corespunzator de neonatologie? Poate gresesc, dar cred ca am citit povestea unor mamici care au platit pretul "prioritatilor" si si-au vazut copilul in dificultate trimis la urgenta la spitalul de stat... Poate acest lucru se intampla mai de mult, o sa mai intreb.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Nu, nu justifica. Este alegerea ta daca doresti sa te duci la o maternitate de stat sau la una privata (fireste, daca resursele financiare iti permit sa faci aceasta alegere), doar ca in cele de stat exista riscuri care nu sunt la cele private. Nu spun ca este OK, dar viata nu e corecta

Ref. copii trimisi de urgenta la stat : cat eram acolo, a venit ambulanta de la IOMC pentru niste noi-nascuti cu probleme. Nu stiu daca maternitatea nu avea resurse de neonato sau parintii nu si-au mai permis costul exorbitant al spitalizarii. Deci asa este, daca ai ghinionul ca nasterea / bebele sa puna probleme, va trebui sa ajungi in cele din urma la stat.

Eu cred ca ar fi mai ieftin (si mai multa liniste pt. tine) sa-ti aduci familia in Belgia pt. un mic sejur

Dana & Amelia (21.06.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jonesy spune:

hahaha, corect!
asta a fost si prima mea optiune, am calculat, dar ce sa-i faci, famelie mare, spatiu limitat...

bilete de avionmaternitatetimp... ca e si asta un factor, asa as ramane mai mult in Ro si familia s-ar bucura mai mult de prezenta lui bebe, pe cata vreme aici.... noi ar trebui sa ne ocupam de toate (cazare, masina, etc.)... intr-un moment aglomerat...

mai avem timp, mai cugetam.

Merci oricum de info.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AMY2012 spune:

ATHENA TIMISOARA,CEZARIANA SEPTEMBRIE 2011-1800EURO.

Mergi la inceput