orarul meselor

orarul meselor | Autor: meandutza

Link direct la acest mesaj

buna...am un bebe de o luna...alaptez si el inca nu si a facut un program al meselor adica vrea sa manance din 2 in 2 ore...e normal lucrul asta??el adoarme in timp ce mananca de la san...ce as putea sa fac pt a l ajuta sa si formeze un orar?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Eu i-am alaptat (si inca alaptez) pe toti 3 ai mei si niciodata nu m-am uitat la ceas,nici nu le-am interzis sa suga,pentru ca a fi fost prea des sau ca as fi considerat eu ca e prea devreme pt inca un supt.
Suptul nu e numai primirea propriu-zisa a hranei, ci nevoia de afectiune a bebelusului, dorinta lui de a o simti pe mama aproape, nevoia de siguranta ...si as tot scrie! :)
Orarul in ce priveste suptul e creat de personalul din maternitati,ca sa aiba ei liniste acolo,nu e nicidecum gandit sa iasa in calea nevoilor naturale ale bebelusului.

Partea buna e ca,dupa cateva luni,se raresc si mesele de supt ale copilului,nu trebuie sa stai mereu agatata cu pruncul de piept (eventual in timpul puseelor de crestere, sa suga tot mult si des si sa dea impresia ca nu ii mai ajunge laptele) si se formeaza de la sine un ritm, fara a se impune un orar strict de hranire din partea mamei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-pis spune:

Alaptarea se face la cerere cel putin pana la un an, si mai ales pana la 6 luni cand bb e alaptat exclusiv. Bebe nu suge numai de foame, ci si de sete, de durere, de nevoie de afectiune. De exemplu, nici adultii nu beau apa dupa orar, ci la nevoie, mai ales vara.

Mami de Laura (14.06.2010) si Mitza Fetitza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Buna meandutza si felicitari pentru .

Treptat este posibil sa ceara lapte mai rar, insa un orar ca atare isi va stabili abia spre 3-4 luni in sensul ca incepe sa diferentieze ziua de noaptea si e posibil ca noaptea sa ceara mai putin san si sa doarma mai mult iar ziua sa isi formeze ore preferate de supt. Poti sa il ajuti pe bebe sa isi stabileasca niste ore de supt facandu-i tu un program general al zilei: spre exemplu seara masaj/ baita/ alaptat si nani. Repetitia ii ajuta si e un element care ii linisteste. O sa dureze putin pana va intrati in ritm si gasesti ora optima (la inceput unii bebei se culca la 10-11 noaptea).

Succes!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcm2011 spune:

Si eu ii dau san la cerere, dar am fost ieri la pediatru si mi-a zis sa incerc sa ii dau san din 3 sau 4 ore. Daca nu are rabdare pana la urmatoarea masa a zis sa il scot la plimbare sau sa ii dau suzeta,iar eu nu i-am dat niciodata suzeta, copilul avand 2 luni acum. Nu stiu ce sa fac. Voi ce ma sfatuiti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Mcm, din pacate ai dat peste un pediatru dezinformat. Se alapteaza la cerere si nu dupa program. Mai ales ca e asa mic... Fetita mea sugea cateodata si la o jumate de ora. Doar nu era sa o las sa planga:(
Nici noi nu mancam dupa un program exact ci cand ne e foame. Atunci sa le dam libertatea asta si copiilor nostrii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

alaptarea se face la cerere cel putin in primele 6-7 luni (dupa ce mai apar alimente se mai sch un pic lucrurile, nu mult dar oricum)

dupa ce trec de primele 2-4 luni se regleaza ei singuri (cat de cat);

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Al meu are 5 luni si mananca din 2 in doua ore. Laptele matern nu e doar hrana si apa, e sursa de confort, de alint, de stat la mami in brate.
Este inca prea mic pentru a-si forma un orar, cat de cat, asta vine in jurul varstei de 3 luni. Chiar si dupa asta ei isi schimba orarul tot timpul.
Cel mai bun sfat pe care l-am primit a venit de la neonatologul fetitei mele "nu tu ii faci copilului program ci el iti face tie"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcm2011 spune:

Nici nu i-am urmat sfatul. Nici eu nu pot sa imi las copilul sa planga doar ca sa astepte sa manance mai tarziu. Si apoi, eu nici nu ii dau suzeta, de ce sa o invat cu suzeta doar de dragul sa ii aman masa. Si mie mi s-a parut aiurea chestia asta. De aceea am si apelat la sfatul vostru ca sa mai am o confirmare in plus si sa fiu cu sufletul impacat. Merci mult de tot.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-pis spune:

Sunt multi pediatri si asistente medicale complet dezactualizati. Asculta-ti instinctul si nu iti lasa copilul sa sufere de foame.

Bebelina mea a fost foarte mancacioasa la san, si desi nascuta cu percentila 25, la 6 luni era grasuta foc, iesise complet din grafice, era pe undeva in percentila 99.99. Bine-inteles ca, binevoitoare, asistenta de la centrul de sanatate mi-a fcaut capul calendar ca sa ii fac program de masa ca o sa fie obeza. Am avut norocul unui pediatru excelent care m-a asigurat ca bebelusii alaptati au alt ritm de crestere si de masa, am continuat sa alaptez la cerere, si acum, la 18 luni este deja in percentila 50, aceeasi percentila pe care o are pentru inaltime si circumferinta capului, deci e un copil perfect normal, nici grasa nici slaba.

Mami de Laura (14.06.2010) si Mitza Fetitza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Citat:
citat din mesajul lui mcm2011

Nici nu i-am urmat sfatul. Nici eu nu pot sa imi las copilul sa planga doar ca sa astepte sa manance mai tarziu. Si apoi, eu nici nu ii dau suzeta, de ce sa o invat cu suzeta doar de dragul sa ii aman masa. Si mie mi s-a parut aiurea chestia asta. De aceea am si apelat la sfatul vostru ca sa mai am o confirmare in plus si sa fiu cu sufletul impacat. Merci mult de tot.


Felicitari pentru decizie!

I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.

Mergi la inceput