Nasterea la Arcadia - Iasi (17)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Salut filipac1979

Bine ai venit !!!

Pai eu am luat deja trimitere, of of... ma inebunesc astia... eu ce fac acum
Eu vroiam la Synlab sa imi fac analizele gratuit si tot asa au spus fara format nou nu am ce veni... Medicul de familie mi-a zis ca la CAS e nebunie si nu a reusit sa ia trimiteri in format nou...

Clau, cu cine te-a lasat?


Lena - 34+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loredanar spune:

lalic ma gandesc ca o fi o neintelegere cu cele 5 minute cat ar avea voie sotul in salon... si eu zic ca e aberant. eu as fi innebunit fara sot - atat in sala de nasteri cat si in salon. nu am simtit nevoia de alti musafiri, dar prezenta sotului a fost f importanta. ar fi f ciudat sa restrictioneze accesul sotilor...

am primit vizita doctoritei de familie astazi.
ma declar stupefiata de varietatea de pareri ale doctorilor:
- cand am iesit din maternitate mi s-a spus sa ii dau fetitei Calciu gluconic 10 zile apoi sa incep Vitamina D3, sa alaptez la cerere si sa ii dau supliment de lapte praf si ceai Baby Drink. OK
- am mers la 6 zile la Siminiceanu (pediatru) mi-a zis sa NU ii mai dau Calciu gluconic, sa alaptez la 2-3 ore cate 15 minute la fiecare san pentru ca e demonstrat ca atat e nevoie pt a se satura un copil si timpul in plus pe care il petrece la san e de prisos, si sa renunt la Baby Drink. OK!!!!!!!
- merg la consultul gratuit de la Arcadia la pediatrie - ne da sa punem in ochisorul care curge picaturi Tobradex si sa o stergem cu servetele Iridium
- vine azi doctorita de familie imi zice SA II DAU Calciu Gluconic, sa alaptez ORICAT si ORICAND cere fetita, sa NU imi mai pun picaturi Tobradex in ochi ci doar lapte de la san si SA MA MULG neaparat pt ca am sanii goi si in ritmul asta se duce laptele.......

.......................EU PE CINE SA ASCULT SI CE SA FAC?......... imi ascult instinctele si iau decizii dupa cum ma duce capul - lucru care e bun, dar la ce mai sunt platiti medicii astia?! ce se invata la medicina de au toti pareri diferite?!

Lori fericita mamica cu bibi MARA - 20.08.2011 ora 14:25 !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Lore, inteleg perfect ce spui. Asa de ametita eram si eu de pareri si parca in loc sa ma ajute mai mult ma zapaceau. In loc sa primesc raspunsuri se inmulteau intrebarile si temerile.

Ce iti pot eu spune: siminiceanu e un dr f bun. Eu am mare incredere in ea. Dar, la capitolul 15 minute la un san a comis-o rau. Chiar nu exista astfel de sturii. Ba chiar dr Newman de care povesteam la un moment dat, medic renumit pentru cercetarile si sustinerea sa pentru alaptat, spune sa fim sceptici asupra sfatului legat de alaptat daca ni se spune ca bebe trebuie sa stea x minute la san .
Pun link aiciaici la o traducere a unui articol scris de de dr. Jack Newman unde spune ce precizam eu mai sus.

Ce as face eu: nu i-as da calciu deloc atat timp cat are analizele bune. Un copil alaptat exclusiv primeste Ca suficient prin lapte
I-as da D3 asa cum mi se spune, dar nu as depasi doza de 4 pic pe zi
nu i-as da niciun Baby Drik, e dulce si umple stomacul copilului de pomana. Nu are nevoie de chimicalelele alea, inidferent din ce plante naturale sunt procesate
tobradex, hm, nu stiu ce sa spun, dar daca un medic mi-ar spune sa nu-i dau nu i-as da.
Daca hotarasti sa storci laptic atunci sa o faci in sesiune separata de alaptat, nu imediat ce a papat copilul si nici inainte.


Mami fericita de Mihnea (14.11.2009 ) acum 31+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

am ramas datoare cu niste raspunsuri din capitolul trecut dar nu reusesc sa ma organizez deloc.
Ma chinui cu nistre traduceri ale unor materiale din LLL( La Leche League) si trebuie sa formulez si ceva intrebari coerente pentru formatoarea mea... fiu-meu are mucisori si e marait, eu gafai cu limba afara si mai o curatenie, mai o cumparatura...
Dar promit sa raspund. Daca e ceva urgent repetati intrebarea si eventual intr-o culoare mai stridenta sa inteleg ca e urgent


Mami fericita de Mihnea (14.11.2009 ) acum 31+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalic spune:

Nu e nici o neintelegere, am citit noul regulament, intrebati la consiliere

deConstantin Octavian 12 ani
deMaria Sophia - cezariana Cacicovschi
programare miercuri 24 august ora 11.


Ai grija de noi Doamne

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claumarcoci spune:

Citat:
citat din mesajul lui LenaC



Clau, cu cine te-a lasat?

Lena - 34+

Galearschi sau mihaila

Claudia 37+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madline82 spune:

Buna seara fetelor, Ionela mi-ai ramas restanta cu niste raspunsuri,cand ai timp, astept sa le citesc.Pana una alta azi i-am dat un biberon de aptamil Estelei ca nu a mancat delco de la 8 dim pana la 5 seara si eram disperata, eu nu pot sa o vad cum sta asa flamanda.Nu l-a vrut initial dar am insistat si l-a baut pe tot in 2 reprize cu pauza de 30 min.Apoi la 8 in seara asta i-am dat sa suga, ca aveam sanii destul de umflati si a supt f f bine, asa ce m-am bucurat!!Eu mia-m ascultat insticntul de mama si asa am considerat ca e mai bien in acel moment.Sper sa nu se repete prea des aceasta poveste dar eram terminata si de oboseala fizica si psihica..

Mamica de fetita ( Estela ), 24.mai 2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia_iulia spune:

VAI CE NERVOASA SUNT !!! Ce bilet cu cod de bare ?,astia is cu capuuu? eu mi-am luat deja bilet de trimitere acum 3 zile !! si nu are nici un cod de bare pe el !!! si nu m-a sunat nimeni de la arcadia sa ma anunte !!! si cum vine asta ca sotul nu ate voie mai mult de 5 minute? pai eu de ce am ales sa ma duc sa nasc la ei .pai asa ma duceam la oricare maternitate de stat .o sa sun maine sa le fac scandal !!! oare mai pot sa-mi reziliez contractul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyyelas spune:

iar modificari...
si cand ma gandesc ca vream sa optez pentru rezerva cu 1 pat!!!cica ca sa stea mereu sotul cu mine!!!bla,bla,bla...


DANIELA 37+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madline82 spune:

Fetelor nu va impacientati asa, probabil numai pt analize trebuie bilet de trimitere in format nou, pt trimieri la consultatii/arcadia/nasteri cred ca e bun si cel in format vechi.Nu va stresati inca! Dar e bine totusi sa suanti maine la consiliere si sa vedeti daca e ok si cel vechi, ca sa nu va treziti ca nu il aveti si trebuie sa nasteti.

Mamica de fetita ( Estela ), 24.mai 2011

Mergi la inceput