Sezatoarea canadiana (215)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ktrinel spune:

deci ramane pe 23? ...m-as bucura!

Ica, cum nu ai de zis nimic....hai la intalnire, poate ne povestesti acolo !


Simona, e clar ca "alegerea personala" e cel mai politically correct raspuns. Si cel mai taios ...asa poate ii trece cheful de dezbateri inutile.

mamaana , ce fac fetele ?? ...cum asa nu au loc in bus ??...dar au voie/ e securitar sa stea asa claie-peste-gramada?

revenind la ale mele :mama a venit cu masina de tocat (electrica ! ) in geamantan ...acu de unde cumpar transformator din ala de curent?...nu se lasa mama pana nu imi complica viata la maxim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Atunci ramane intalnirea pe 23 sept, ora 18, Boccacinos din St. Laurent? Daca am inteles bine pot veni (pana acum): Ana, ange, Dana?, Simo, Oana, Ktrinel, pitilache.... si lista-i deschisa!

Simo, nu prea stiu ce sfat sa-ti dau in plus fata de ce ti-au zis deja fetele, pana la urma trebuie replicat cu politete ca fiecare isi educa cum crede de cuviinta copiii... fiecare este indreptatit sa aibe parerea lui vis-a-vis de ce limba/i foloseste si s-o aplice la el acasa, pe familia lui, copiii lui...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

ktrinel, vezi la canadianu obosit ca au tranformarete, ori la sears, ori the bay, ori walmart, la travel section...
lol, mama ta e de isprava!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Exclusive spune:

Buna Fetelor,

si eu va citesc (mai in diagonala, mai in verticala, mai in orizontala, dar va citesc:-) insa uneori nu am timp sa raspund iar alteori nu am nimic inteligent de adaugat :-)

acum suntem si noi ocupati si preocupati cu examenul fetei la secondaire ... ce si cum si unde ...

cge, si Liz vrea sa dea la Beaubois, si mai are o alta alegere College Marie de France - problema este ca examenul la Bobois este pe 15 si 16 oct iar la Marie-France este pe 15 ... deci nu prea pica bine ... oricum, va mai da si la Notre-Dame pe 22 oct (dar spera si speram si noi din tot sufletul sa fie admisa la Beaubois - sa premiere choix)

Noi o vom duce sa dea si un examen la College Laval asa, ca un drill, numai ca sa se obisnuiasca cu idea, locul ... to get the feeling what is like.

Voi va meditati copiii la franceza? Eu am inca obsesia asta din Romania ... desi Liz are 88% la franceza si o pregatesc tot timpul, parca tot n-am incredere pana nu o verifica "un maestru" :-))

Aaaa si cu mancarea ... noi am ales sa nu mai luam de la traiteur - desi se cheama Midi Santé mancarea lor e de cuoare gri si are un gust de-ti lasa gura punga (astea sunt descririle lui Liz :-)

La Beaubois vor avea drept traiteur Chef en Vous (Liz a mers la ei in tabara de vara de vreo doi ani si au gatit acolo cu un real chef, real recipes - ne aducea acasa samples si aveau gust ca la restaurant cu un iz de bucatarie a-la-mama:-) ...iar la Marie-de-France am fost anul trecut la portes ouvertes si am gustat mancarea lor de la cafeteria - excelenta (mi se pare ca au luat si premii)

Deci intelegeti voi, noi dam copilul la liceu ... in functie de ce traiteur au :-)))

In alta ordine de idei, stiu ca am promis ca la urmatoarea intalnire care se va tine voi veni - asa ca vin, mai ales ca e si aproape de unde locuiesc. So, see you there!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

Pot sa vin si eu cu puterea gandului? As fi vrut, dar sunt inca acasa in Romania, de fapt, pardon, nu sunt acasa, sunt in vacanta in Romania. Parca niciodata mai mult ca acum n-am simtit Canada ca acasa. Mai spuneti ce mai faceti ca mi-e dor de tot de-acolo deja. Cum mai e vremea, cum s-au acomodat copii la scoala? ROXANA (PITI) mai ales, ce parere ai de Ste-Anne, parca baiatul a inceput acum, nu?

Impresii despre Romania... a ramas aceeasi tara a constrastelor, e un melanj asa de impresii puternic negative si puternic pozitive in decurs de minute. De exemplu, vezi un parc foarte frumos de copii amenajat superb, dar si niste maidanezi bantuie linistiti pe-acolo, iar orice joaca de copii degenereaza in certuri intre parinti, dar din alea, cu chemat politia si amenintari si injuraturi.
Niste toalete super moderne si puse la punct, in care mirosul puternic de parfum te doboara daca nu te-a doborat mai intai mirosul de urina. Si mai si scrie acolo ca a fost inspectata si curatata.
In 2009 am fost foarte impresionata in bine, am vazut multe schimbari, acum mi se pare ca s-a regresat. Foarte multa mizerie, in Parcul din fata Teatrului National hartii si gunoaie la tot pasul. Inutil sa va mai zic cat sunt de scumpe toate, mai scumpe de multe ori ca in Canada.
Am intalnit si vanzatoare super dragute si zambitoare dar si altele pline de greata, va aduceti voi aminte stilul. Eu sunt mai molcoma din fire si stilul canadian nu m-a iutit deloc, pana ma hotarasc dureaza. Asa ca eram odata la un chiosc din asta cu produse de patiserie. Cald tare afara, vanzatoarea tinea geamul inchis, probabil avea aer conditionat. A deschis geamul cu un sec Ce doriti, ca si cum as fi deranjat-o, i-am zis ca inca nu m-am hotarat, eram si cu copilul care nu prea stia ce vrea. Si dupa vreun minut de astepare mi-a inchis geamul in nas si a si plecat prin spate. Am asteptat putin sa revina, nici c-a venit inapoi.
M-a mai frapat numarul mare de copii in grija bunicilor, mi se pare ca suntem singurii parinti cu copii dupa noi. In rest toti sunt cu bunicii. Si m-a intristat sa vad copii imbracati ca niste bunici, in costumase albe apretate, cu sosete albe imaculate si sandalute maro, admonestati la fiecare pas ca se murdaresc. Copii cu gesturi de oameni batrani.
La munte a fost superb, acolo e "acasa" pentru mine, un spatiu in afara timpului si spatiului parca. As sta numai acolo cand vin in tara, dar din pacate cei la care mergeam s-au stins demult. Din vizita in vizita, avem tot mai multe morminte de vizitat decat oameni, e tare trist.
Ce sa zic, insa bucuria copilului care e inconjurat de dragostea bunicilor, se joaca si-si cunoaste verisorii - asta e priceless. Dam tot la o parte si intr-adevar pentru asta merita toate eforturile. Desi parca as chema parintii la noi data viitoare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamitzica spune:

Am zis ca scriu si eu citeva rinduri ca poate reinviem sezatoarea.Desi eu scriu rar va citesc cu multa placere si imi lipsiti.Sezatoarea e sectiunea preferata fiindca traind in Canada avem aceleasi experiente si de multe ori invat cite ceva de la voi.
Doloress ce multa dreptate ai despre Ro.Si eu am remarcat asta ca foarte multi parinti isi dau copii in grija bunicilor,isi fac vacante singuri ca sa enjoy dar se pling ce greu e sa cresti un copil.
Pe mine in Ro cel mai tare ma frapeaza rautatea si egoismul fatis al oamenilor si lipsa de respect fata de cei din jur.
Referitor la faptul ca nici copilul meu nu vorbeste romaneste desi noi vorbim cu el de multe ori eu spun ca el este canadian(si este!sa nu spun ceva contra Canadei ca imediat sare in sus)si ma bucur ca este.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

Simona uite de asta am eu inca o mare reticienta la intalnirile cu romanii necunoscuti( nu vorbesc de voi ca va cunosc, ci ma refer de intalniri din astea generale). Au ramas cu chestia asta de a te baga in viata altuia si a o critica si a crede ca ei detin adevarul absolut. Plus ca atitudinea lui era de tipul Romania Mare..... Eu vorbesc copilului doar in romana, dar asta e alegerea mea!!! Si important e ca ma simt confortabil cu alegerea mea!!! Asta e important nu ce zice nu stiu ce necunoscut, care crede ca daca ne intalnim intamplator la o masa are dreptul sa se bage in viata mea si sa o faca bucatele.... E clar ca in contextul , nu sunt la mine acasa, ca niste oameni civilizati ne abtinem, dar trebuie sa scoti obrazul gros din dotare si sa il ignori complet.

Revenind la limba in care vorbim copilului, avem copii asa de diferiti , nu putem generaliza. Daca mai tineti minte, Marc a vorbit foarte tarziu. In plus eu personal nu sunt buna la limbi straine, ca sa nu spun ca sunt antitalent ( de aia ma intreb uneori de ce oare am iesit din spatiul confortabil al limbii romane si am ales sa traiesc in Canada ) si am ales calea usoara pentru mine de a vorbi in limba pe care o stapanesc. Dar repet asta e alegerea mea. Si acum ca incepe scoala de multe ori ii traduc in franceza pentru ca Marc sa stie termenii care il invat eu si in franceza ( ca el stie lucruri de biologie sau istorie care o sa fie invatate la scoala in franceza in clasa a 5-a sau chiar la secundar....) Deci realizez si eu ca se schimba datele problemei si in functie de varsta. Ce ramane in suspans, Marc nu stie engleza. Dar cu problemele lui de vorbire sunt fericita ca turuie in doua limbi acum la 5 ani. Ca el a zis primul verb la aproape 3 ani Si la vorbire si-a dat cu adevarat drumul dupa ce l-am operat si i-am pus tuburi. O sa adauge si pe a 3-a limba pana la urma.

Cu intalnire.....

Dolores vacanta placuta. Adevarul ca, din ce te cunosc, eu nu te-as fi vazut pe tine traind in Bucuresti.
Vacanta placuta si cat mai multe drumuri la munte!!!

Cge si exclusive bafta la examene!!!

By

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Simonna, Mikion, va inteleg cu bagatul in sufletul altuia: de ce ii vorbesti copilului in franceza/engleza, de ce o mai iau in brate pe mandra de 5 ani etc
Dar nu mai afecteaza, ma fac ca nu aud.

Mamitica, ai dreptate si copiii mei se considera canadieni.
Sunt haiosi cand vorbesc de tara noastra, Canada.

Mamaana, ce aiurea ca nu au loc in autobuz. Poate se schimba, nu poti sa vorbesti la Comisia scolara.

O zi buna,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Andreea (Doloress) Seba e incantat de Ste Anne (si eu!), au inceput deja in forta cu teme, proiecte, activitati extra. Dar e bine ca are transport (marele meu of de la Beaubois) si ajunge acasa la 3:40 asa ca pana vin eu acasa are timp sa-si faca deja temele. Am cunoscut si eu profesorii saptamana trecuta si la prima vedere mi s-au parut ok, cu pretentii rezonabile si abordabili. Iarasi un lucru care-mi place este ca bobocii de 1ere secondaire sunt intr-un corp de cladire separat de ceilalti mai mari, ca sa nu se simta intimidati, etc.

A inceput sa-si faca amici noi si si-a descoperit chiar 7 colege de la fosta scoala de langa noi (de la Samare) ceea ce ma bucura, insa acum suntem in mare dilema cu Isabella unde s-o inscriem pentru anul viitor, la Charlemagne sau de la Samare in cartier... tinta fiind tot Ste Anne la secondaire. Despre Charlemagne parerile sunt cam impartite, multi zic ca-i o scoala foarte buna academic, dar foarte stricta, cu multa disciplina si 'militarie', copiii sunt tratati ca niste robotei, etc. De la Samare este considerata cea mai buna scoala publica de la noi de pe insula, insa probabil nu de calibrul lui Charlemagne la nivel academic, e adevarat ca Seba a intrat si a facut fata fara probleme la Beaubois si mai apoi la Ste Anne si colegele lui de care va ziceam au intrat direct la Ste Anne... Cand ziceam ca ne-am mai linistit cu scolile o luam de la capat...

Exclusive ma bucur ca vii la intalnire! Multa bafta fetitei la examen, sa intre unde-si doreste ea! Cristina (cge), la fel si Victor!!!

O zi frumoasa tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ica 1975 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamitzica
Si eu am remarcat asta ca foarte multi parinti isi dau copii in grija bunicilor,isi fac vacante singuri ca sa enjoy dar se pling ce greu e sa cresti un copil.
Pe mine in Ro cel mai tare ma frapeaza rautatea si egoismul fatis al oamenilor si lipsa de respect fata de cei din jur.


mamitzica, din pacate asa este. Si eu am remarcat aceleasi lucruri, am incercat sa-mi zic si eu parerea sau oful ... am renuntat dupa cateva incercari, oricum devenisem ciudata pentru ei

Ktrinel, as veni, insa din pacate vinerea pentru mine e exclus, poate in alt context da, dar vinerea mi-e imposibil (printre alte restrictii iar am curs vinerea)


referitor la limba vorbita cu copilul as raspunde si eu tot la fel - alegere personala. Oricum explicatiile sunt inutile si nu fac decat sa lungeasca discutia, care din punctul meu de vedere e si ea inutila. Discut despre asta cu cineva apropiat.


Am fost la sedinta cu parintii I-am cerut invatatoarei un r-v si pana ajung s-o vad beau muuult ceai de sunatoare



Mergi la inceput