Nova Scotia, Yarmouth, Canada ?

Nova Scotia, Yarmouth, Canada ? | Autor: ML

Link direct la acest mesaj

A fost cineva pe-acolo? Vara viitoare am vrea sa vizitam Yarmouth pentru vreo 10 zile, ba, pe undeva chiar ne gandeam sa ne mutam cu totul , mai tarziu insa.

Ma intereseaza daca exista un site similar cu Bestplaces (SUA)- http://www.bestplaces.net/ - unde sa treci numele orasului si sa obtii info despre rata criminalitatii, poluare, vreme etc. Banuiesc ca stau f. bine la cele amintite, vreau totusi sa citesc undeva.

De asemenea, daca locuiti sau ati vizitat NS/Yarmouth, eventual cunoasteti americani emigrati (fericiti sau nu ...), astept povesti (vorba vine... cam orice ma intereseaza legat de zona asta).

La tzara americana (poze)


"Un fluture (de noapte) pe zi si alte " (tot poze)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Pucku spune:

noi am stat anul trecut o luna in cap Breton la o ferma, dar nu am trecut pe acolo

iti recomand cu placere cap bretonul, noi ne-am indragostit

daca ai intrebari sunt pe aici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anda Panda spune:

stiu ca e "pe linga" subiect, dar noi avem
http://crimemap.calgarypolice.ca/
.....si din cite stiu si edmonton are.
cauta pe google dupa "crime map".

cel mai bine e sa te duci tu sa vezi ce si cum. parerea mea...

oricit ai incerca tu sa citesti povestile unora printre rinduri, adica sa pastrezi doar info care te intereseaza, tot ai sanse sa fii informata gresit fara voia ta.....

succes!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Multumesc Corina, Anda...

Asa este... greu sa-ti faci o impresie din "poze". Ieri m-am uitat totusi pe Youtube pt. Yarmouth si mi-a pierit entuziasmul . Mi s-a parut deprimant, parasit, fara copaci, unidimensional, f. diferit de locul in care traiesc... In schimb Cap Breton tare-i frumos!
Am citit (pe forumuri) cate ceva despre "americanul al urat" , ospitalitate, vreme, preturi (macar aici sunt cu totii la unison, este afordabil...); sotul meu a fost in vizita in NS cu vreo 20 de ani in urma, i-a ramas la suflet, dar multe s-au schimbat de atunci.
Ei, daca locuieste totusi cineva in NS sau a vizitat (nu neaparat Yarmouth, acum dupa ce l-am vazut cat de cat virtual...) si are ceva de completat, il astept.

La tzara americana (poze)


"Un fluture (de noapte) pe zi si alte " (tot poze)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorelai spune:

eu am fost in vacanta citeva zile... am facut turul provinciei NS cu masina, pe linga apa. e foarte frumos, ca turist iti vin sa te muti acolo dar ca sa traiesti acolo e alta poveste... in orasele mari (Halifax) sau oraselele univrsitare e ok dar in orasele mici de pe coasta e saracie multa. au rata somajului mare, se traia din pescuit dar nu prea mai supravietuiesti din asta acum. daca ai din ce trai, e foarte frumos, chiar pitoresc.

vremea nu e nici ea tocmai super, ninge foarte mult si cind nu ninge ploua. toata provincia e pe ruta uraganelor din caraibe si bate vintullllll

mie mi-au placut Lunenburg, Sherbourne si Digby.

Cape Breton e cea mai frumoasa parte dar o duce cel mai greu. am colegi de servici din zona si mai povestesc una-alta. stiu pe cineva care preda la univ in Cape Breton si nu e chiar happy cu alegerea.

cred ca e bine sa mergi sa vizitezi dar daca te gindesti sa te muti acolo du-te iarna, nu vara. vara e scurta si cum scriam e superb e vizitat dar iarna e alta poveste.

in zona Yarmouth locuiesc multi Acadians (http://en.wikipedia.org/wiki/Acadians)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Lorelai, am crezut ca nu mai scrie nimeni, multumesc mult .

Hmmm, te cred, sper sa avem din ce trai... Uraganele si vanturile nu ar fi chiar o problema (sotul este nascut in Florida, am stat si eu in Florida 7 ani, trag nadejde ca nu este mai rau decat acolo...), mai mult zapada, ceata si ploaia ne-ar da de furca. Sotul meu a vizitat Cap Breton (acum l-am intrebat), dar nu Yarmouth. Se gandea la Yarmouth pt. vreme (surprinzator, nu este mare diferenta ca temperatura intre NC/USA, zona montana si Y/NS, ba, de multe ori iarna asta a fost mai frig aici decat acolo...).

Am auzit de Lunenburg, ne-ar fi placut, cred insa ca este mai scump.

Acum, o intrebare sau mai multe... Intentionam sa ne ducem cu masina: NC, Detroit (avem pe cineva acolo, am opri o noapte), Ottawa (am o prietena, nu la tine vin ; oprim o alta noapte) si NS. Daca ati fost cumva cu masina din Ottawa, cat timp v-a luat pana ati pus piciorul in NS si cum vi s-au parut drumurile odata ajunsi? Am citit pe undeva ca sunt proaste, nu stiu daca sa cred... Noi neducem in fiecare an in Florida si ne ia cam 11 ore cu cateva oriri pe drum, dar nu peste noapte. Oare reusim sa ajungem intr-o zi in NS din Ottawa?
Si unde ati stat peste noapte in NS, sotul fuse cu cortul in tinereturi, nu ne dorim asta cu doi copii dupa noi.

Sa nu te plictisesc, poate nici nu ai timp de povesti, nu ma supar daca nu esti in mood .

La tzara americana (poze)


"Un fluture (de noapte) pe zi si alte " (tot poze)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pucku spune:

mey itzi pove eu o groaza dar pe telefon, ca aici ma apuca dimineata pana povestesc

da-mi telefonul pe pm si in wk te sun

Mergi la inceput
Mergi la inceput