Raiul exista? De unde stii?

Raiul exista? De unde stii? | Autor: viviana

Link direct la acest mesaj

Asta este intrebarea pe care mi-a pus-o fata mea.
Mi-a povestit ca uneori, noaptea, se trezeste, se gandeste la moarte ca la un intuneric deplin care o inconjoara si se intristeaza.
Se intristeaza si se gandeste ca poate raiul nu exista si nu ma va mai intalni pe mine acolo.

Si eu cand eram de varsta ei si incepusem sa-mi pun intrebari asupra mortii simteam gol in jurul meu, insa eu nu am povestit nimanui, imi spuneam doar Tatal nostru si adormeam linistita.

Ei nu ii ajunge doar asta.

Am stat mult de vorba asta seara despre multe, insa simt ca nu am indeajuns de multe cunostiinte pentru a o face sa treaca peste gandurile astea.

Voi ce i-ati spune?

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui viviana

Asta este intrebarea pe care mi-a pus-o fata mea.
Mi-a povestit ca uneori, noaptea, se trezeste, se gandeste la moarte ca la un intuneric deplin care o inconjoara si se intristeaza.
Se intristeaza si se gandeste ca poate raiul nu exista si nu ma va mai intalni pe mine acolo.

Si eu cand eram de varsta ei si incepusem sa-mi pun intrebari asupra mortii simteam gol in jurul meu, insa eu nu am povestit nimanui, imi spuneam doar Tatal nostru si adormeam linistita.

Ei nu ii ajunge doar asta.

Am stat mult de vorba asta seara despre multe, insa simt ca nu am indeajuns de multe cunostiinte pentru a o face sa treaca peste gandurile astea.

Voi ce i-ati spune?

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi



stiu ca in Apocalipsa 21 e o frumoasa descriere a Raiului.

Raiul este locul unde il vom fi cu Dumnezeu in Trinitate, unde nu va fi suferinta, tristete, boala, lacrimi.
De asemena locul unde vom fi alaturi de cei dragi(cei crestini) pentru o eternintate.
Vom fi alaturi de ingeri si vom cunoaste pe toti autorii si personajele Bibliei. Vom intilni pe Maria, David, Josif.
Este locul unde vom auzi citecele de slava ale cherubimilor.

Domnul Isus a promis ca vom fi alaturi de El daca noi ne vom dori asta si va trebui sa fie alegerea noastra inca din timpul vietii.

eu asta i-am spus si am citit impreuna cu baietelului meu si ii este suficient.

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns albertina09 spune:

Eu cred ca toate gandurile astea nu sunt de la Dumnezeu. In primul rand gandurile de la Dumnezeu,te linistesc, iti dau un sentiment de pace sufleteasca, iar cele care iti provoaca teama, care te nelinistesc sunt de la cel rau.Invat-o ca atunci cand are ganduri din astea, sa nu le ia in seama. Sa spuna Tatal Nostru din toata inima, asa cum faceai si tu cand erai de varsta ei, sa se gandesca la ceva frumos, sa indeparteze orice teama din suflet. " Se intristeaza si se gandeste ca raiul nu exista"... daca nu exista rai, nu exista nici iad, daca nu exista Dumnezeu, nu exista nici diavol. Toate exista si toate au un rost. Dar atunci cand esti langa Dumnezeu, simti ca esti unde trebuie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns natalia_nica spune:

Fata e desteapta, intreaba de unde stii. Viviana, eu zic sa te bucuri ca ai un copil inteligent. Eventual, explica-i ca e o promisiune facuta de cel care nu minte niciodata, dar nu stiu daca va fi suficient pentru ea... Copiii vor sa stie lucruri clare, pentru ei nu sunt deajuns raspunsuri evazive, care nu sunt bine documentate...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marilena12 spune:

Intrebarea este una fireasca la un copil curat cu sufletul care gandeste profund. Si nu este un gand venit de la cel rau. Sfintii Parinti spun ca primul judecator pe care omul il are in chiar fiinta lui este propria constiinta. Teama de ce va fi dupa trecerea din aceasta viata ar trebui sa o avem toti, mai cu seama noi, adultii, care avem si pacate personale. Am ajuns la cuvantul Scripturii, sa luam seama la prunci, sa invatam de la ei! Fetita ta trebuie sa primeasca unele carti de religie pentru copii, Catehismul, Invatatura de credinta crestina ortodoxa, Mica Biblie, etc., asa fetita se va lamuri pe deplin citind pe intelesul ei. Sunt multe pilde spuse de Mantuitorul Hristos Apostolilor si ucenicilor Sai, care vorbesc despre mostenirea raiului (a vietii vesnice) pentru cei buni, care fac voia Lui.(ex. pilda saracului Lazar, Luca 16, 22-23). Insusi Simbolul de credinta (Crezul) spune: ”Astept invierea mortilor si viata veacului ce va sa fie”. Talharului de pe cruce Hristos i-a spus: ”Astazi vei fi impreuna cu Mine in rai”, Luca 23,43. Sunt multe locuri in Sf. Scriptura unde se vorbeste de fericirea vesnica de care se vor invrednici sufletele celor buni, de rai, de ”Sanul lui Avraam” cum mai este numit raiul, tot la fel cum in multe locuri se vorbeste de iad, de chinurile la care vor fi supuse sufletele nelegiuite. Eu ma bucur din suflet ca sunt copii care au o asemenea profunzime sufleteasca si astfel de preocupari! Sa-i cumperi carticele fetitei, gasesti la orice librarie sau pangar de biserica (la Librariile Arhiepiscopiilor, sau altele de genul Sophia din Bucuresti, la manastiri, etc.) Are o bogata inclinatie catre viata spirituala si e bine pentru ea sa fie informata, sa stie cat de minunat este Dumnezeu, cat de bun si iubitor, sa stie ca viata asta nu este singura sau ultima ci ca este numai o trecere catre adevarata viata, cea vesnica. Orice copil cu constiinta de Dumnezeu are o mare tragere de inima sa traiasca frumos si sa se fereasca de rau in tot timpul vietii. Nu mai vorbesc de ocrotirea pe care Dumnezeu o daruieste celor care Il iubesc si se preocupa de cele duhovnicesti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iasmin08 spune:

Posibil raspuns:
Pentru ca Dumnezeu nu ar fi creat atat de multe, nu ar fi facut omul doar ca sa-l puna in intuneric. Dumnezeu este dragoste, este iubire, si atunci cu siguranta, ca Cel ce iubeste desavarsit s-a ingrijit si de cele bune pentru om. Credinta in Dumnezeu ne aduce siguranta Raiului.

Mami iubeste puiul ei, si daca ea, iubindu-si puiul ii da cele bune si de folos, cu atat mai mult Dumnezeu, care iubeste cu mult mai mult oamenii, a facut Raiul, ca sa-i aiba aproape pe cei iubiti ai Sai.

Daca a imbracat Dumnezeu florile atat de frumos, iar ele astazi sunt, maine nu sunt, cum oare nu se va ingriji de om, care cu mult mai mult decat o planta este?

Cat despre moarte, ea nu exista, ci dincolo noi inflorim, suntem in lumina, suntem in cea mai frumoasa gradina, cum n-am vazut niciodata pe pamant.
Daca va gandi in acest fel, o va ajuta sa treaca peste teama de moarte si ii va lumina intr-un fel sufletelul.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iasmin08 spune:

Mai mult sau mai putin offtopic:

Cum i-am spus si fiului meu, de la parintele Teofil Paraian citire:

"Ce inseamna asta? Ca Dumnezeu ne zambeste !
De ce ne zambeste Dumnezeu? Ne zambeste pentru ca ne iubeste. Daca ne iubeste nu poate sa nu ne zambeasca. Ne iubeste si ne zambeste ! Ne iubeste pentru ca Dumnezeu este iubire si e scris in Evanghelie, e scris in Epistola I-a a Sfantului Apostol Ioan, in Noul Testament in doua locuri: „Dumnezeu este iubire”, deci Dumnezeu este iubire. Si daca Dumnezeu ii iubire in raportarea fata de noi nu se poate sa nu ne zambeasca pentru ca Dumnezeu care este iubire ne cheama, ne binecuvinteaza, ne asteapta, vine catre noi, ne ajuta,ne sfinteste... Dumnezeu este Dumnezeu al milelor si al indurarilor.
De ce n-am pune accent pe chestiunea aceasta mai mult? Credinciosii nostri se gandesc la Dumnezeu de multe ori ca la un terorist, ca si cand asteapta de la El pedeapsa, asteapta de la El o manie, o urgie, ceva. Ori nu e asa. Dumnezeu este Tatal nostru. Tatal nostru nu poate sa fie, sa ne urgiseasca. Tatal nostru vine catre noi, ne invaluie.

(...)Si de ce sa-I zambim noi lui Dumnezeu? Stiti de ce? Pentru ca Dumnezeu ne zambeste noua, si inca pentru ceva, pentru ca Dumnezeu ne face onoarea sa ne vorbeasca. Ne vorbeste prin Evanghelie. Dumnezeu ne vorbeste prin Evanghelie ca si cand am fi noi acolo unde o fost Domnul Hristos cand o propovaduit si prin Evanghelie ne vorbeste noua. O prezenta reala Evanghelia si Domnul Hristos prin Evanghelie. Si-atunci Dumnezeu ne face cinstea, ne face onoarea ca ne vorbeste. Si ne-o dat si noua posibilitatea is ne face cinstea sa Ii vorbim noi prin rugaciune.
Asa ca Dumnezeu ne zambeste, si noi zambim lui Dumnezeu."


Imi cer scuze ca e un fragment asa de lung.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Multumesc mult pentru raspunsuri.
Chiar mi-au fost de ajutor.



Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput