Stitzi cumva...

Stitzi cumva... | Autor: andacos

Link direct la acest mesaj

ce as putea pune(ma refer la produse naturale)in sosurile cu rosii,pentru a dilua aciditatea?

Poate stitzi vreun trick ceva,ce as putea adauga in acest tip de sosuri pentru a nu mai suferi apoi de arsuri stomacale!

Multzumesc anticipat pentru eventualele idei!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danielag spune:

Dana, eu stiu ca in sosul de rosii se poate pune putin zahar (brun, eventual) pentru a corecta aciditatea. Asta din punct de vedere gust. Nu stiu insa daca in felul asta previi arsurile stomacale, ca nu m-am lovit de problema asta.

Daniela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Daca e sa luam in cosiderare latura "chimica", bicarbonatul de sodiu ar trebui sa aiba efect.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns natalia_nica spune:

Scuze ca ma bag si eu, dar aveam aceasta problema la mancarurile gatite unde foloseam prajeli (ceapa, usturoi). Si sosul de rosii il faceam cu ceapa prajita. Dupa ce am renuntat la orice fel de prajeli, nu am mai avut arsuri stomacale. Poate nu e cazul la tine, mi-am dat doar cu parerea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Daniela,pun zahar insa tot arsuri stomacale avem!Si eu si sotzul!La mine e mai rar asa,sotzul insa(el are si probleme e dreptd)e cite ori maninca ceva cu rosii(spaghetti de exemplu cu sos bolognes)sufera de arsuri!

Glimmer,potzi detalia putzin cu bicarbonatul?

natalia,mi s-a intimplat ca si la salata de rosii de exemplu sa avem arsuri,deci nu e de la prajeli!

Maia stept sfaturi,chiar le voi aplica,va promit,poate -poate gasesc miracolul!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Dana, eu am www.terapienaturista.ro/article/37742/Rosiile" target="_blank">citit ca rosiile sunt indicate in tratamentul hiperaciditatii gastrice. Ca ele contin www.formula-as.ro/2006/735/medicina-naturista-25/rosiile-7332" target="_blank">90% apa, acizii oganici continuti fiind in cantitate mica. De curiozitate, poti intreba la farmacie daca au hartie cu care sa masori pH-ul si sa vezi pH-ul sucului de rosii sau a unei rosii proaspete(atentie, sa iei hartie pentru pH acid).

Eu mananc rosii goale cate vreau si nu am nimic, pe vremuri cand aveam, beam suc de rosii...nu e un aliment care sa dea aciditate, dimpotriva.

Eu cred ca deranjul vostru la stomac e de alta natura, poate nu ar strica un consult medical. Zic si eu....


vorbe de copil...

Hobby

calator de profesie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_s


Eu cred ca deranjul vostru la stomac e de alta natura, poate nu ar strica un consult medical. Zic si eu....


vorbe de copil...

Hobby

calator de profesie



Miha,articolul pus de tine merge pe principiul"cui pe cui se scoate"!

Da,sotzul are probleme...declarate la stomaceu insa am ramas cu o sensibilitate dupa ce m.-am lasat de fumat!

Nu stiu cind si d ela ce aparae(la mine vorbesc)arsura stomacala,uite am facut ieri sos de bolognese si n-am avut nimic!
Alta data insa mi s eintimpla(mie )sa am arsuri si d ela salata d erosii!

Poate intra totusi glimmer ca chiar ma intereseaza chestia cu bicarbonatul!

Am s amai studiez articolul tau,poate mai aflu mai multe!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Eu imi mentin parerea ca nu au rosiile nimic a face cu aciditatea "voastra" .

Bicarbonatul de sodiu e o sare bazica, in reactie cu un acid dezvolta hidroxidul de sodiu si neutralizeaza astfel acidul. Il poti incerca pus in sosuri, numai ca nu e natural :). Eu totusi as face proba ce am zis, cu hartia de pH, sa te convingi mai intai de aciditatea rosiilor si a sosurilor.


vorbe de copil...

Hobby

calator de profesie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

andacos, poate ar trebui sa va faceti amandoi analizele pentru depistarea helicobacter pylori.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Problema aciditatii din organism, generata de alimentatie in general, ma intereseaza foarte mult. Pentru ca aciditatea din organism sta la baza multor boli grave.

Cu riscul de a divaga un pic de la subiect, am aflat ca importanta este reactia pe care o da in organism un anumit aliment. Sunt alimente care dau reactie alcalina, chiar daca ele sunt acide (de exemplu citricele). Chiar si rosiile le-am gasit in diferite clasificari, cand la alimente alcaline, cand la slab acide, si in orice caz ca fiind benefica pentru sanatate. E drept ca pentru cei care au probleme cu stomacul, colonul, in general tubul digestiv, multe cruditati nu sunt recomandate. Rosiile preparate termic insa, sub forma de sos, suc, bulion, sunt acide. Ideea era de a neutraliza acidul, iar bicarbonatul, fiind o baza, tocmai asta ar trebui sa faca. Se poate adauga in cantitate mica, un varf de cutit, o jumatate de lingurita, astfel incat sa nu schimbe gustul mancarii. Dealtfel, datorita proprietatilor lui, chiar daca nu este o substanta naturala, bicarbonatul se poate utiliza in foarte multe "directii", dar nu vreau sa ies din subiect.In plus, bicarbonatul este biodegradabil si netoxic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Citat:
citat din mesajul lui CorinaDani

andacos, poate ar trebui sa va faceti amandoi analizele pentru depistarea helicobacter pylori.

Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)


Eu nu am vrut sa fiu atat de directa, dar la asta ma gandeam si eu...sau ceva de genul asta.
Mai ales ca spui ca nu e de fiecare data cand mananci rosii sau preparate din rosii...eu inclin sa cred ca nu ele sunt cauza, mai ales ca nu dau astfel de reactii in general.

Mergi la inceput