Prima saptamina acasa cu noul-nascut

Prima saptamina acasa cu noul-nascut | Autor: desprecopii

Link direct la acest mesaj

Prima saptamina a copilului nou-nascut va aduce mari schimbari atit pentru dumneavoastra cit si pentru mica fiinta. Dumneavoastra va veti adapta la noua postura de proaspata mamica si la sarcinile pe care le implica aceasta postura, iar bebelusul se adapteaza la noua lui viata. Este o perioada cu mari bucurii dar posibil si cu imense temeri ... www.desprecopii.com/info.asp?id=53&nm=Prima-saptamina-acasa-cu-noul-nascut" target="_blank">citeste mai departe.

Cum ati trait primele saptamani din meseria de mamica?

Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gliana spune:

Buna ziua

Observ ca nu prea exista activitate la acest subiect, desi, avem f multi bebelusi
Incerc sa obtin cateva raspunsuri de aceea voi pune si aici intrebari
Spuneti-mi daca cineva foloseste scutecele pampers premium care si daca sunt bune.
Ce parere aveti despre picaturile pt colici ALINAN?
Cat de des scoateti bebelusul afara?
Si ce crema folositi pt iritatia de la funduletul bebelusului.
Va multumesc pt raspunsuri.

mutatia heterozigota a MTHFR A1298C,
mami lui Eric, 26.08.2011


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Prima saptamana a fost bulversanta. Ma miscam destul de greu din cauza cezarienei si colac peste pupaza tati a racit si a trebuit sa facem un pic de carantina. Eu eram atat de disperata sa alaptez incat intr-o noapte cand a inceput sa planga am pus-o la san desi ma scapam de mine. Nu am mai rezistat si m-am dus cu ea agatata de tzitzi la baie insa nu mai reuseam apoi sa ma ridic cu ea in brate (deh, taietura proaspata) de pe vasul de WC . Intre timp adormise la tzitzi, deci daca strigam dupa cineva, o trezeam. Dilema, dilema . Noroc ca soacra-mea auzise miscare si a venit si m-a salvat.

Prima seara am fost dati peste cap deoarece nu doream sa ii dau lapte praf si bebe plangea si nu stiam daca plange de foame sau dimpotriva de prea mult supt, ca statea mult la tzitzi. Ne-am lamurit ca plangea de foame si cand am rezolvat totul a fost ok.

Pacaleala din primele 2-3 zile e ca bebe doarme mult si ai impresia ca o sa ai o viata linistita crescandu-l. Eu chiar aveam timp sa ma dau pe dorum . Fals! Curand au navalit colicile si mancatul anarhic (cam la 45 de minute, ca sugea putin) si noptile nedormite s-a destramat ceata roz in care ma aflam.

Prima saptamana a marcat si prima baita, pe care i-a facut-o mama mea eu fiind doar mana a doua. Decizia noastra a fost sa o spalam desi nu ii cazuse buricutul, dar aici parerile sunt impartite. Dupa aia am preluat-o eu cu sotul si nu a fost atat de greu pe cat ne asteptam. Incomparabil mai usor, as zice, decat acum la 15 luni cand vrea ea sa se spele si rezultatul e ca ne balacim pana umplem casa de apa.

Prima saptamana a adus si primele temeri legate de greutate, a ei nu a mea. Pentru ca alaptam nu puteam sa stiu cat a supt decat daca o cantaream inainte si dupa. Acum mi-a venit mintea la cap si la la doilea bebe nu ma mai torturez asa: pai, intai scoate hainutele si pampersul ca sa vezi greutatea exacta, apoi alapteaza si apoi dezbrac-o iar ca sa o cantaresti. Cam suna a comedie cu nebuni, nu?

Prima saptamana a adus si pentru tati dar si pentru mami ce era mai important: uimirea si placerea de a vedea puiutul care a crescut in burtica si de a-l tine in brate. Stateam si ne uitam la ea minute in sir...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Citat:
citat din mesajul lui Gliana


Spuneti-mi daca cineva foloseste scutecele pampers premium care si daca sunt bune.
Ce parere aveti despre picaturile pt colici ALINAN?
Cat de des scoateti bebelusul afara?
Si ce crema folositi pt iritatia de la funduletul bebelusului.
Va multumesc pt raspunsuri.

mutatia heterozigota a MTHFR A1298C,
mami lui Eric, 26.08.2011



Buna Gliana,

Sa va traiasca baietelul!

Noi am folosit P premium care pana cand am ajuns la marimea 4, cand am trecut pe active baby care mi se pareau un pic mai subtirei decat PC. Noua ni s-au parut bune. Servetelele insa si acum le folosim pe cele sensitive.

Alinan nu am folosit. Pe noi ne-au ajutat probioticele pentru copii.

Am scos-a zilnic, mai putin cand era bolnava, batea vant f tare sau ploua (nu aveam aparatoare pentru ploaie la carut). Iarna, daca mi se parea prea frig, o scoteam putin de tot in fata blocului sau in balcon cu geamurile deschise.

Am folosit Bepanthene si Cicaderm dar la iritatiile urate cauzate de enterocolita am folosit cu mare succes Sudocrem. Orice crema folosesti, regula pe care am intalnit-o in 100% din cazurie este sa nu dai in exces si sa o masezi pana intra in piele (sa nu ramana pielea albicioasa de la crema).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gliana spune:

Multumesc Ioana pt raspuns.
Multa sanatate.

mutatia heterozigota a MTHFR A1298C,
mami lui Eric, 26.08.2011


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patryss_88 spune:

Buna Gliana,

Nu am folosit Alinan , cat despre scutece folosim Premium , care mie personal mi se par foarte bune .
Crema: Bepanthen si Sudocrem - amandoua sunt la fel de bune , insa pentru bebe meu a fost mai bun Bepanthen deoarece nu s-a mai iritat absolut deloc dupa ce am inceput sa o folosim . Are o textura mai uleioasa .

Pentru ca am nascut vara - in iunie a.c. dupa primele 2 saptamani l-am scos zilnic - medicul ne-a recomandat primele 2 saptamani sa nu il scoatem decat pe balcon . Dar dupa cele doua ne-a recomandat sa nu cumva tinem copilul in casa , intre 4 pereti de bloc

Cat despre prima saptamana a fost o nebunie curata !! Ma simteam coplesita si in acelasi timp entuziasmata de tot ce insemna minunea din viata noastra .
Eram dezorientata putin , si m-a ajutat enorm mama si sotul , care ma sustineau din toate punctele de vedere .

Pana ne-am " dezmeticit" a fost ceva mai dificil pt mine si sotul meu , insa dupa prima luna lucrurile au mers de la sine . Plus ca am avut noroc de un bebe cuminte , fara colici , fara plans , decat seara inainte de baita tragea o tura de plans mica.

De dormit a dormit noaptea ( daca il culcam la 10 se trezea la 4 , daca il culcam la 12 se trezea de abia la 6 dimi )
Am fost binecuvantati cu un inger de copil , cuminte , vioi , si grasunel



Sa iti traiasca puiul


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gliana spune:

patryss, ce povesti emotionante, imi vine sa plang, si asta uneori ma deranjeaza pt ca atat de sensibila am fost pe toata perioada sarcinii si asa am ramas si plang una doua de nu ma mai pot controla...
Va felicit pt ingeras, sa va dea Dzeu putere sa-l cresteti si sa va aduca numai bucurii.
Multumesc mult pt raspuns!
Pupici si numai bine. Mai povestim daca avem intrebari, eu o sa revin cu intrebari daca voi avea nevoie.


mutatia heterozigota a MTHFR A1298C,
mami lui Eric, 26.08.2011


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gliana spune:

Revin cu intrebari

Mamicile care alapteaza, mancati pepene poate? Ce stiti despre efectele pepenelui asupra lapticului?

mutatia heterozigota a MTHFR A1298C,
mami lui Eric, 26.08.2011


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kora_B spune:

Buna,
Incerc sa-ti raspund si eu la ce pot:)

La primul baietel am folosit scutece Pampers si din cele clasice si premium care, dar s-a iritat si am schimbat cu altele. Asa ca acum la al2lea baietel le evit.

De picaturile ALINAN nu am mai auzit, asa ca nu te pot ajuta cu vreo parere.

Cat e cald si frumos, eu scot bebelusul afara zilnic, cateva ore, fie de 2 ori pe zi, fie ies dim si mai venim in casa in acelasi timp cu sotul (mai pe la ora 19.00) - asta in cazul in care mai am compania unei mamici, ca singura m-as plictisi atatea ore :D

Ptr iritatia la fundulet folosesc o crema de galbenele, nemteasca -Melkfett scrie pe ea. Iar cand e iritatia mai urata, folosesc o crema pe baza de zinc - care usuca bubitele, si apoi crema de galbenele.

Sper ca ti-am fost de ajutor macar partial




Citat:
citat din mesajul lui Gliana

Buna ziua

Observ ca nu prea exista activitate la acest subiect, desi, avem f multi bebelusi
Incerc sa obtin cateva raspunsuri de aceea voi pune si aici intrebari
Spuneti-mi daca cineva foloseste scutecele pampers premium care si daca sunt bune.
Ce parere aveti despre picaturile pt colici ALINAN?
Cat de des scoateti bebelusul afara?
Si ce crema folositi pt iritatia de la funduletul bebelusului.
Va multumesc pt raspunsuri.

mutatia heterozigota a MTHFR A1298C,
mami lui Eric, 26.08.2011





38+ cu DPN 02.10.2011 si mamica de Iannis 2 ani +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gliana spune:

multumesc mult pt raspunsuri.
multa sanatate

mutatia heterozigota a MTHFR A1298C,
mami lui Eric, 26.08.2011


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gliana spune:

Fetelor, care este diferenta intre neonatolog si pediatru? cine credeti ca este mai in masura sa rezolve probleme de sanatate ale bebelusului?
Bebelusul meu are o luna si nu m-am hotarat inca daca sa vb cu pediatru sau cu neonatolog pt diverse probleme.
O zi cu soare va doresc!

mutatia heterozigota a MTHFR A1298C,
mami lui Eric, 26.08.2011


Mergi la inceput