Operatie hidrocel!!

Operatie hidrocel!! | Autor: Flori1978

Link direct la acest mesaj

Buna mamici!
va rog mult sa imi spuneti daca ati trecut cu baietii vostri printr-o operatie de hidrocel!
Baiatul meu (6 ani) a fost operat la 2 ani de hipospadias; eu am observat cam de 1 an ca un "out' se umfla, este mai mare decat celalalt - a fost diagnosticat cu hidrocel care trebuie operat!
Dr.Andriescu de la Spitalul Gr.Alexandrescu mi-a spus ca trebuie operat si ca spitalizarea dureaza numai 1 zi!
As vrea sa aflu mai multe amanunte!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Didididi spune:

In jur de 20 septembrie o sa faca si baiatul meu operatie de hidrocel tot la Grigore Alexandrescu. Are trei ani, dar am sesizat pb doar cca o luna. Dr la care am fost ne a zis ca tb operat ca sa nu se transforme in hernie inghinala si ca spitalizarea dureaza doar o zi. Analizele se fac cu o zi inainte de internarea efectiva. Dureaza cca o ora si operatiile se fac in functie de varsta copilului, adica se incepe cu cei mai mici. Cam atat stiu, urmeaza sa vorbim mai multe cand stabilim data operatiei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

In aprilie l-am operat pe Luca de hernie inghinala-aceeasi procedura ca si la operatia de hidrocel. la Grigore Alexandrescu.
Ne-am internat luni dimineatza la ora 10, nemancat, i-au facut analizele, si la ora 15 l-au operat. a durat fix 20 minute totul(anestezie generala, operatie) si a doua zi dimineatza la ora 8 am plekat acasa.
s-a dat jos din pt la 3 ore de la operatie, nu a varsat, nu s-a simtit absolut deloc rau. a 3 zi deja ma rugam de el sa nu mai topaie/sare.
mai rau am fost euel f ok ca toti copiii din salon operati de fimoza/hernie/hidrocel.


edit: depinde de medic....nu cred ca are rost sa stai internata zile intregi sau chiar o zi inainte de operatie in spital, vb sa mergi in ziua operatiei.
sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Didididi spune:

Noi suntem din Buc si ii facem analizele ambulatoriu,internarea o facem efectiv in ziua operatiei. Eu sper sa ne bage printre primii, ca nu imi imaginez cum va sta copilul nemancat pana la ora trei PM. Cum sunt conditiile?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

conditiile...ca intr-un spital vechi, de stat, din RO, dar curat.
aceleasi paturi, aceleasi geamuri, la comun cu toate etniile , toaleta jalnica, dar trece....
stiu ca sunt doua sectii de chirurgie, banuiesc ca nu poate sa fie una lux si una ca in anii '80.
sala de operatie si terapia(si asta e tot ce conteaza pana la urma)sunt modernizate, ultra modernizate, in anul 2010.
personalul amabil, dar depinde si la ce medic esti, ptr ca am obs, tratament preferential.
noi am mers cand a fost dr de garda, si a fost ok.
Si e musai sa fie nemancat, Luca a stat de seara pana dupa operatie.
acolo operatiile de hidrocel/hernie, sunt pe banda rulanta.....cate 5-6/zi daca nu si mai multe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Didididi spune:

Mersi Lulu. Stiu ca tb sa fie nemancat, tocmai de asta as vrea sa ii fac printre primii. O sa discutam sa vedem cum facem.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Flori1978 spune:

Noi vom merge in luna iunie la operatie!
spuneti-mi si mie cum a decurs operatia la voi?
Ce medic a fost la operatie si cat ati dat?
cat timp ati stat internate?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

)Flori, pe Luca la operat de Hernie inghinala Dr Patranncus Toli, la Grigore Alex.
Tariful: fiecare cum decidenu exista tarif fix, cel putin nu exista atunci, anul trecut.(se practica intre 250 ron si 200 euro ptr operatii de hidrocel/hernii inghinale la chirurg iar la anestezist de obicei iti zice medicul

Ne-am internat dimineatza la ora 10.00, l-a operat in jur de 15 si a doua zi dimineatza, dupa vizita am plecat acasa.
S-a dat jos din pat in ziua operatie, undeva pe la ora 17 dupa amiaza si a mers pe holul spitalul.

Ca regula: doar un parinte ca insotitor si fara vizite, cel putin ptr cei care stau 1-2 zile internati. daca aveti noroc, puteti primi o vizita scurta, doar 1 pers, dar depinde fff mult de tura, asistenta sefa.
La noi tatal a fost lasat doar 30 minute si seara tarziu, cu toate insistentele.

nu poti decide cat de repede se intre in operatie in ziua respectiva. depinde de sala de operatii, de medicii si cazurile din ziua respectiva.

in rest, am scris mai sus, nemancat cu o seara inainte de operatie si apoi dupa operatie doar apa, ceai cateva ore si apoi ceva usor....daca are voie/liber de la medic.

SANATATE!

SOACRA MARE
Doua maini stangi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Flori1978 spune:

A operat cineva copilul la dr.Andriescu de hidrocel?
Ce anume v-ati luat de acasa?
Eu sunt din Galati si trebuie sa fiu pregatita!
Aveti idee daca s-au mai schimbat "tarifele"?
Anestezia a fost sub forma de injectie in salon?
Cand a putut manca copilul si ce anume a avut voie sa manance?
Noi ne vom interna luni seara, iar marti va fi operat!
Astept raspunsul vostru!!!
AM MARI EMOTII!!!!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Flori1978 spune:

Chiar nu mai raspunde nimeni???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

Flori, in salon este ffff clad, noi l-am operat(de hernie inghinala) pe Luca in aprilie si a fost extrem de cald...asa ca, haine f subtiri.
Anestezia o face in sala de operatie, din salon il ia o asistenta si pleaca cu el de manuta in sala de operatie.
El a fost operat in jurul orei 15 si a avut voie sa bea ceai/iaurt slab pe la ora 18, ptr ca cerea mancare.
Supa, ceai, apa si multe lichide dupa...cand zice asistenta sefa/medicul.
Hai, capul sus, ca o sa fie bine si f usor.
SANATATE!

SOACRA MARE
Doua maini stangi

Mergi la inceput