15 ani...prietenie?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Daca e normal sa o lasi? Da.
Daca e normal sa ai deplina incredere in ea? Nu.
Una e sa-ti doresti sa ai incredere deplina si alta e sa ai efectiv. Pentru ca nu cred ca iti poti permite ca parinte sa ai incredere deplina decat atunci can copilul dovedeste cu fapte ca este asa. Faptul ca este, sa zicem, eminenta la scoala, desteapta, politicoasa in familie sau societate, descurcareata, nu garanteaza ca la 15 ani poate lua decizii corecte in plan personal.
Desigur, doar parerea mea.

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Daca e normal sa o lasi? Da.
Daca e normal sa ai deplina incredere in ea? Nu.
Una e sa-ti doresti sa ai incredere deplina si alta e sa ai efectiv. Pentru ca nu cred ca iti poti permite ca parinte sa ai incredere deplina decat atunci can copilul dovedeste cu fapte ca este asa. Faptul ca este, sa zicem, eminenta la scoala, desteapta, politicoasa in familie sau societate, descurcareata, nu garanteaza ca la 15 ani poate lua decizii corecte in plan personal.
Desigur, doar parerea mea.

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde



Dupa cum il citezi si pe Oscar Wilde mai sus, eu pot sa zic ca si la 45 de ani putem face decizia gresita...si des. Doi adulti pot avea vederi total diferite cu privire la aceeasi problema. Eu zic ca trebuie acordata incredere copilului...doar asa ajunge sa aiba increderea de sine.

Mihaela, eu zic ca ai procedat forte bine...incet-incet va apare si flacaul la usa chiar daca obiceiurile sint sa nu o ia de acasa. La un moment dat vor vrea sa "hang out" si la ea acasa, nu doar la el.

Anamaria

"With sufficient thrust, pigs fly."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Ce sa zic...cred ca asa cum acordam incredere deplina partenerului de viata, fara gelozii si urmariri, la fel trebuie sa acordam incredere si copiilor. Sincer, nu am cum sa o controlez cand pleaca de acasa unde merge, dar am avut mereu incredere in ea si nu m-am inselat niciodata. A mai iesit cu colegi, in grup, erau si baieti...niciodata nu a venit peste ora stabilita si e ora devreme mereu, cel tarziu 8 seara chiar si cand la noi e lumina si la ora 12 noaptea :). Ieri a fost intre 12 si 16 plecata...a venit acasa la cat a zis. Stie foarte bine ca increderea se castiga si se mentine(am avut un episod cu o minciuna, nevinovata atunci dar a fost o adevarata strategie, avea 10 ani si eram in Ro si a inteles ce inseamna increderea si tot ce urmeaza in urma pierderii ei) si stiu ca sa straduieste sa avem o relatie frumoasa in acest sens, la fel cum ne straduim si noi. Am decis asta si nu vreau sa fiu acum circumspecta(nu in fapte, caci de gandit tot ma gandesc la una-alta, altfel nu deschideam subiectul :)).

Recent imi povestea cum tatal celei mai bune prietene a ei suna in ultima vreme acasa la parintii fetelor la care aceasta innopteaza(aici e tare la moda sa doarma fetele una la alta) ca sa intrebe daca e OK ca fata sa doarma la ei...si ca prietena ei e foarte jenata fata de parintii aceia pentru ca se intelege clar ca o verifica. Noroc ca fata are si ea o relatie deschisa si frumoasa cu parintii si i-a cerut tatalui ei sa spuna clar cand mai suna, ca o face numai pentru a se asigura ca e OK fata de parintii fetei la care ramane peste noapte si nu pentru ca nu are incredere in ea :)). Tatal a negat clar ca nu lipsa de incredere il face sa sune, dar si eu sunt convinsa ca asta e...
Eu nu am sunat niciodata, doar pe fata mea pe tf mobil sa ma asigur ca totul e OK, mereu am auzit rasete si chicoteli de fete in jur, asadar increderea e acolo pana la proba contrarie. Noi povestim tare mult si stiu toate povestile si intamplarile ei, e o relatie bazata pe mult respect si multa incredere, nu as vrea sa pierd ce avem.

Da, sper si eu ca data viitoare sa il cunoastem, am incurajat-o in acest sens si daca se vor mai intalni, ii voi spune sa vina la noi, mai ales ca si baiatul a dorit asta. Mi se pare foarte OK sa vina de la ei initiativa, nu ca altfel nu i-as fi spus sa vina sa il cunoastem.

Multumesc mult de sfaturi si idei, tuturor. Indiferent ca ele coincid cu ale mele, pun acolo undeva un semn de intrebare.


vorbe de copil...

Hobby

calator de profesie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui ocebine


Dupa cum il citezi si pe Oscar Wilde mai sus, eu pot sa zic ca si la 45 de ani putem face decizia gresita...si des. Doi adulti pot avea vederi total diferite cu privire la aceeasi problema. Eu zic ca trebuie acordata incredere copilului...doar asa ajunge sa aiba increderea de sine.




Nu cred ca poate fi comparata experienta de la 15 si 45 de ani. Asta pentru ca vorbim de citatul cu pricina. Dar, cu siguranta, experienta se acumuleaza...si cu ajutorul greselilor.
Despre incredere...mi-am spus doar parerea. Din pacate, increderea pe care am acordat-o nu mi-a fost demonstrata cu fapte de catre copiii mei. De aceea sunt mai circumspect.
Ceea ce nu inseamna ca asa e la toata lumea. Si va doresc nici sa nu fie.

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Da Rufus, am citit si eu subiectul tau in care recent ti-a fost inselata increderea...e clar ca in situatia ta si eu as fi mai circumspecta. Cum spuneam si la noi e "pana la proba contrarie".


vorbe de copil...

Hobby

calator de profesie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Corect.
Si stii ce m-a speriat cel mai tare? Ca nici nu mi-a trecut prin cap ca ar putea fi altfel. M-as fi luat de gat cu oricine care mi-ar fi spus sa fiu atent. Erau ani de zile de lucruri normale. Care s-au treminat intr-o clipa, fara un motiv anume si fara vreun semn.
N-am spus niciodata ca nu voi mai avea incredere sau ca fetelor mele nu le mai permit nimic. Sunt, doar, mai circumspect si imi iau anumite masuri de siguranta. Nu mai acord spatiu maxim si control zero.


Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

Mergi la inceput