Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti(60)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mary1975 spune:

Roxxy2, felicitari ptr fetite, ai mare grija de tine in continuare. Nu cumva erai tu cea care ii placea plimbarea cu bicicleta ? Glumesc ... sper sa nu te superi ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladydy32 spune:

buna fetelor . sunteti toate bine?
eu as dori sa stiu daca pot face si eu ceva exercitii , adika fitness un pic , pe banda mers , pe leg magic , ca nu mi place sa stau degeaba si stiu ca in sarcina e bine sa faci misacare , dar nu sunt sigura ce am voie sa fac . poate cele care au nascut deja stiu ce este voie ca dr sunt sigura ca sunt cu pareri impartite , dar sincer am cam pus pe mine si totusi am abia 6 saptamani , si nu mi e felul sa pun pe mine astfel . am o burta zici ca sunt in 6 luni , pe cuvant daca exagerez , oare asa devreme de ce este atat de mare burta , balonata sunt am inteles , dar cat de balonata sa fiu , ca si inainte cand nu eram gravida eram balonata inainte sa mi vina dar nu aratam ca acum , oare este normal? poate difera de la organism la organism , dar tare mi ar placea sa stiu ca pot face miscare . va multumesc si sper sa auzim numai vesti bune aici .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 2apples spune:

multumesc mult, tuturor.
Sa ii raspund intai Dianei - nu te speria cu balonarea de la 6-7 saptamani, eu credeam atunci ca arat de 7 luni, am mers la un botez si nu stiam pe unde sa ma mai ascund:)) cand au inceput greturile a trecut balonarea in cazul meu, ba am si slabit la inceput, asa ca eram tare mandra de mine pe la sfarsitul celei de-a treia luni crezand ca nu o sa am o burta imensa. Evident, m.am inselat si a fost mare, mare de tot. Dar balonarea aceea fix asta este, nu cred ca te-ai ingrasat deja.

Cu Debridatul... le dau cate 2 ml de 2 ori pe zi, fetita care nu prea scoate aerul afara mereu avea gaze si scaun cam la 2 zile, baiatul facea zilnic, dar el, plangand continuu si taaare, s-a presupus ca-i de la colici. De cand le dau Debridat, de vreo sapt, nici el nu ma face zilnic, iar ea... ca inainte, sau chiar cu supozitor in a 3-a zi... De asta ma mir, poate fac mai rau ca le dau.

In rest, ma pot consola deci ca la botez voi arata tot gravida, peste 3 sapt, ca nu am sa incap inca in jeansi si rochiile de dinainte.. sper sa nu fiu intrebata toata viata chestia asta, ca e ca o lovitura in cap: la magazine, la posta, etc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 2apples spune:

Roxxy... mai bine ai grija cat de mult poti. Eu nu aveam probleme, in afara contractiilor care aparusera inca de la 4 luni, dar am bagat no spa si scobutil la 8 ore pana pe la 36 saptamani cand m-am mai linistit. si am stat extrem de cuminte, lipita de canapea, papusile tale mici merita sacrificiul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy2 spune:

nu ma supar mary1975,oricum nu mi se trage de la bicicleta.
2apples,multumesc pentru incurajari,o sa stau in pat asa cum mi s-a spus,cat despre medicatie nu mi s-a prescris decat Progesteron.
Pe 15 am urmatorul control,abia astept.
Cat am fost in spital am vazut cate ceva,mi-am facut cat de cat o idee,am vazut cum se pune bebe la san,cum il schimbi,cum trebuie sa ai grija sa ii schimbi bandajul din jurul buricului.
Oricum,am timp sa citesc si experientele voastre,mai putin sa dau sfaturi,pentru ca inca nu am nascut.
Aveti grija de voi si de bebeii vostri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mary1975 spune:

Buna ziua mamici si copilasi,
Sper sa fiti toate bine, ca si noi suntem...
Am intrerupt diversificarea, chiar daca le placea ce le dadeam, observam ca nu le facea bine, recurgitau si erau agitati, vom incerca din nou cu o supa crema de legume sau un piure subtirel peste o saptamana. Am fost cu ei la un pediatru ptr o consultatie si mi-au zis ca sunt bine, se dezvolta normal, Luca are 6850g, 67 cm, si Ianis 6630g, 66,5 cm.
Va pupam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

Buna gemenistele!


Alynaconst bine ai venit! Ce vei avea? sunt in aceiasi placenta? Sarcina usoara si bebei sanatosi sa ai!

mmammarutza asa stiam si eu de Danonino asta..ca nu e de dat desi ei fac reclama ca e pt bebei. Eu fac iaurt in casa, e super simplu: incalzesti lapte cat sa fie suportabil la deget, pui in borcanele (de papa de bebe) si dupa adaugi o lingurita de iaurt normal. Amesteci bine. Le invelesti intr-un prosop si le las in pace la loc caldut vreo 4-6h. Iese super super buun! Uneori mai pun si o lgrita smantana sa iasa si mai cremos. Puficele papa si simplu, da in majoritatea datilor il dau cu bananuta la gustara de seara.

ladydy32 nu se simte ca bate inima prin burta..Eu cel putin nu simteam. Aveam insa un stetoscop si ma ascultam non stop, era fuun!

Roxxy2 bine ai venit! Da tre sa stai acasa, cu antispastice si tratament de sustinere..Colu se va inchide daca asculti de dr si mergi DOAR la baie. Va fi bine!PS cerclaj la 23s nu se mai face din ce stiu eu. Doar repaos. De tine depinde totul mamico!

mary1975 las ca vor mainca ei..au toaata viata. O mica pauza nu strica, mai incerci dupa cu alceva.

Noi am facut ieri 10lunite! am Pufe mari ce mai! Se pare ca Maruta o sa o ia din loc,a avut cateva incercari sa nu se mai tie, si se lasa pe vine de frica . I-au iesit si Ilincutei dintii de sus, nu mai arata ca o stirbenie doar cu ala de jos singur si depresiv..


Sugubina si Puficele Mara Diana si Ilinca Miruna 6.11.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

SUGUBINA, merci ptr. reteta de iaurt. Sa-ti traiasca ingerasii sa fie sanatoase!
Nu le mai dau Danonino. De fapt, duminica am descoperit ca fetitza mea draga nu e mofturoasa la mancare, ci nu vrea a pape cu lingurita, ci doar cu biberonul . Daca-i dau cu biberonul, papa orice .
Asa ca amanam momentul liguritei la Carla. Luca, in schimb, numai lingurite viseaza .
Ma bucur ca in sfarsit au intrat lucrurile pe fagasul normal. Mananca bine, dorm bine, le place la plimbarica

MARY, sa nu te stresezi! Toate la timpul lor!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catacris spune:

Buna ziua, va salut ca mama de gemeni, nu cu foarte mult timp liber, de aceea cam subtire pe aici, Sofia si Daria au un an si o luna, si alerg toata ziulica dupa ele.
Voiam sa va spun pentru cine e interesat, ca ofer carutul fetelor, care e in stare foarte buna, si nu as vrea sa se deterioreze stand intr-un uscator , asa ca daca doreste cineva cu mare placere doar ca nu il voi trimite eu, astept doritoarele sa il ia , sunt din Iasi, si mai multe detalii imi puteti cere pe mail. Am postat articolul si in bazarul site-ului.
Va doresc multa sanatate si sa auzim numai de bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mako spune:

Buna fetelor
Va citesc in fiecare zi dar ..... nu le am cu scrisu
Noi avem 32 de saptamani si din cate mi-a spus saptamana asta la control ar cam vrea sa-i scoata pe la 36 de saptamani voi cam la cate saptamani ati nascut ?....eu cred ca sunt bine , m-a chemat peste 3 saptamani la control adica in saptamana 35 ,presupun ca daca era ceva ma chema mai devreme.Deja m-a pus sa imi cumpar chitul de anestezie (rahie si epidurala sau ceva de genu am inteles ca ,chitul respectiv le-ar contine pe amindoua)Totusi as fi vrut sa-i mai tin puti sa creasca mai mari cu toate ca parca in fiecare saptamana e din ce in ce mai greu.

Mergi la inceput