Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti(60)

Raspunsuri - Pagina 24

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

VISS, m-au dat gata pozele tale!!! Ce frumushei copilashi!
Sa va traiasca si sa va bucurati de ei!!!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viss spune:

- mamaruta- ma bucur ca ti-am placuteu sunt topita dupa ei, cred ca se vedeiar dupa 6 luni, nu mi se mai pare deloc greu.cred ca va veni perioada naspa cu dintii, dar mai ales cand vor vrea sa se ridice in picioare amandoi, si vor treb sa fie tinuti de manute..of, habar n-am cum o sa facvedem la fata locului
- da, si eu faceam asa.stateam seara cu burtoiul la purtator, tolanita pe scaun, cu picioarele ridicate pe masuta de tv. de langa, si ma uitam la poze de gemanasi, inca de cand faceam FIV, ulterior cand am aflat ca voi avea si eu 2,eram si mai implicata emotional cand ii studiam

http://s1124.photobucket.com/albums/l570/viss2/6-7%20luni/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

VISS, asa spui ca e mai usor dupa 6 luni? Ai mei au 5 luni si jumatate si de 1 saptamana sunt mult mai cumintei. In urma cu 1 luna jumate-2 luni, se facusera tare rauti, mai ales Carla. Ei, care au fost asa de cumintei pana la 4 luni, ca nu-mi venea sa cred...
Dar, totusi, parca de 1 saptamana s-au schimbat treburile . Sper sa nu zic intr-un ceas rau .
Ai tai cate somnuri au pe zi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viss spune:

-mamaruta- da,la noi asa a fost. de cend am inceput sa-i asez in fundulet la 5 l.si 3 sapt progresiv in casa, si de-abea la 6 luni fix- am ridicat spatarul de la carut perfect la 90grade.si in parc sunt mai linistiti, stau in fundulet, dc plimb carutul studiaza peisajul, dc stau pe loc se joaca cu jucarele,si acasa stau in fund amandoi fata in fata cu jucarele intre ei, si se joaca frumos..bineneteles ca se mai plictisesc si atunci intervin eu, dar se observa o diferenta considerabila.inainte in parc- dc dormea unul in carut treb sa-l iau pe celalalt in brate sa nu-l trezeasca pe cel care dormea, asa unul e intins la orizontala, unul sta in fund, si pot plimba carutul linistita..sau ma asez pe o banca, si il iau pe cel fresh pe genunchii mei, ne dragalim..e mult mai fain

http://s1124.photobucket.com/albums/l570/viss2/6-7%20luni/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

VISS, super! Sa-ti ramana la fel de cumintei!
Dar ai uitat sa-mi raspunzi: de cate ori dorm pe zi puiutii tai?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

Buna mamici,
Noi am implinit ieri 7 luni si ai tai Viss azi implinesc , nu? La multe inaite! Si eu vroiam sa intreb de cate ori dorm puii pe zi. Ai mei nu prea dorm. Se trezesc pe la 7-8 dimineata si apoi pe la 10-11 trebuie sa-i culcam ca nu ne mai intelegem cu ei. Dorm putin...cam 45 de minute el si ea 1 ora si mai bine. Apoi stam treji inca 2-3 ore si apoi repetam faza. Pe la 6-7 iar dormim cele 45 de minute. Dar nu e regula. Uneori dorm mai mult alteori mai deloc.
Voi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viss spune:

-mamaruta, monas- deci ai mei dorm de 3 ori pe zi:
-dc se trezesc la 8 dorm de la 10: 40min- 1h, dc se trezesc la 9- dorm de la 11.au 2 h cam toleranta
- al 2-lea somn e pe la 13.- 1,5- 2h.
- si apoi 17-18- cam 1h.
- specific ca, dc iesim in parc dorm mai putin dup-amiaza, cam 30-45- 1h de repriza, ptr ca sonia e cam sensibiloasa, la zgomote bruste, cade un lemn, trece un bicilist cu claxon, cineva cu role.. inainte ii puneam in aceeasi camera la somn,in patuturi personale,acum am schimbat- ii separ- ca dc se trezeste unul, sa sar sa-l iau pe celalalt- si la repriza urmatoare ala care s-a trezit primul- adoarme primul, si mai mult nitel
- sergiu frecvent pana caum 1 luna se trezea din somn urland- cu ochii inchisi.si urla pana deschidea ochii, nu se calma nici in bratele mele, ncii cu apa, suzeta..am inceput sa-l las in patul mare, langa o perna de-a mea, si eu sa nu fac nimic- sa stau langa el, dc se trezeste sa-l mangai, sa-l tin de manuta..si acum nu se mai trezeste urland, si nici de 2-3 ori in decurs de 1-2h cum facea inainte.mai bine nu mai fac nimic, decat sa se tezeasca unul, sa-l trezeasca si pe celalat si apoi sa fie irascibili. asa ca, stau la tv, cu el dormind langa mine, uneori acum, il tin de manuta si-si retrage mana ,sa doarma singurel- na belea, am baiat mare acum

http://s1124.photobucket.com/albums/l570/viss2/6-7%20luni/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viss spune:

-dar nue lege- sunt zile si zile- dim dorm 1 h, dar acelellate reprize acum 3 zile au fost de cate 30 minute.asa ca seara de la 19-20 au mai tras un somn, binenteles ca au aodrmit la 22.30. mult..noua ni se lipise burta de foamesi atunci fortat- adica am stins tot- bezna lucie. asa faceam cand s-au nascut fara sunete si intuneric pe timpul mesei si adormeu la biberon apoi tusti in pat- s-au marit, adormeau si la lumina tv-ului, cu sunet la minim, apoi cand am vazut ca s-a tot lungit ora de somn de la 9l a9.30-10..la 22.20 in acea seara, am zis gata, pana aici- bezna, ca liniste erain 10 minute dormeau amandoi
- la biberonul de seara- dupa primii 30ml soniei i se inchid ochii, cand ajunge la 180 e fresh- si la 210- sare din scoica , rade la noi cu glas, si cand o pun in pat,se mai joaca cu jucarele nitel, zici ca-i dau redbull- nu laptefrasu e lesinat in schimb, dupa lapte cu cereale, il apuca o moleseala ca uneori adoarme cu manuta in aer, cum il prinde mos ene
-declar victorioasa ca dupa o sapt, in care am adaugat cereale la masa de seara,si am marit portia de legume la 200g fiecare, sergiu nu se mai trezste noaptea sa manance. 1 data, de 2 ori ma duc sa-i schimb pozitia, il mangai pe spate, si adoarme la loc

http://s1124.photobucket.com/albums/l570/viss2/6-7%20luni/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AMY2012 spune:

ANAHADASA ne va ajuta doamne doamne pe toate sa ducem cu bine,eu ma mai consolez singura dar si citind povestile voastre.Citeam programul de somn care il scriu mamicile si stau si ma gandesc ca ce trec anii si cum mai uiti cum era cu primul copil.Baietelul e in clasa 1 si stateam si ma gandeam oare ce am dus la spital cu mine,ce mai am de cumparat si multe altele.Ei cresc pe zi ce trece,dar si noi intinerim vazandui pe ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viss spune:

-buna fetelor.vad ca nu mai scrie nimeni-nimic..noi stam in casa in ziua in care ploua, apoi o zi iesim in parc 2- 3 ore..si tot asa
-am un sterilizator folosit 6 luni, cred ca are garantie 1an.vreau sa-l dau la schimb cu o jucarie.nu mai am loc in casa,suntem invadati de hainute si cutii de tot felul.please, veniti sa-l luati..

http://s1124.photobucket.com/albums/l570/viss2/6-7%20luni/

Mergi la inceput