Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti(60)

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anahadasa spune:

Multumesc pt raspunsuri, acum m-am lamurit si eu! Si m-am linistit, ma ingrijoram deja… , dar acum am inteles! Pe fetita o simt mereu, ea e in partea dreapta si e pozitionata in exterior. Baietelul insa e cu spatele in sus, medicul glumea ca ar trebui sa bage ecograful sub pat ca sa-i vada fata.. e pozitionat in interior si il simt mai putin.. mai mult jos, acolo unde are piciorusele…
Multumesc Dyyna, ma bucur ca ni te-ai alaturat, te felicit si eu pt pereche, chiar avem acelasi nr de sapt (interesant) si iti doresc multa sanatate si o sarcina usoara! Unde vei naste? Eu sunt la Sebes, la dr. Olteanu. Pastram legatura!
Nu suntem multe gravidute aici, dar mamicile care au nascut deja ne ofera multe sfaturi utile si poti sa-ti faci o idée in legatura cu ce ne asteapta… Va fi greu, dar la fel de frumos! Cum zice sotul meu ‘un greu placut’ Daca vrei poti sa ni te alaturi si la topicul cu bulgarasi de ian-febr 2012. Acolo sunt f multe gravidute care vor naste in aceeasi perioada cu noi, deocamdata sunt singura cu gemeni, asa ca te astept!
Si eu am o perioada faina acum, chiar daca m-am ingrasat vreo 10 kg, ma simt bine, burtica e rotunda ca o minge, mamicile ma opresc in parc sa ma intrebe daca vine barza si cand le spun ca vine cu doi isi pun mainile in cap… , insa puiutii misca tare mult, e un sentiment uluitor si alte neplaceri nu avem, deocamdata. Ne bucuram cat putem de aceasta perioada super faina! Salutari tuturor si o saptamana frumoasa!

Ana, mami de Darius (2005), de Sara (2007) si de gemeni 24 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AMY2012 spune:

Buna mamici de gemeni si sunt o viitoare mamica de gemeni,fetita si baiat,am 30 sapt si incerc sa stau cat mai linistita acum,caci contractii am tot avut pina acum,iau tratament pt ele,dar mia zis si medicul ca daca voi trece de 34-35 sapt,macar pina la 37 sa ajung,sper sa reusesc.Cum zicea si anahadasa si eu mai mult simt in partea dreapta miscandu-se,amandoi fiind cu capu in jos si sper sa ramana asa,ca eu as vrea sa nasc natural,am oroare de cezariana,dar voi vedea.Am avut o operatie la ochi in urma cu cativa ani si medicul a zis ca vom vedea cum nasc.Bafta tuturor si mai intru sa va citesc raspunsurile,acum plec la teme cu baietelul.E pe clasa 1.Deci pe cand vin si ingerasii cei mici nu imi va fi foarte usor,dar ne descurcam ca nu ne lasa doamne doamne.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AMY2012 spune:

Stie careva sa imi spuna si mie ce este cu trusoul bebelusului de la stat?Se dau ceva bani,pe langa cei pe care-i primesti pentru nastere?Se depun ceva acte dupa nastere?Va rog ajutati-maCe v-ati pus in bagajul pentru spital,dar pentru bebei,ca eu nu mai tin minte de la primul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

amy nu se mai da nik, decat alocatia dubla si indemnizatia, pentru unul 75% din venitul pe ultimele 12 luni si pentru al doilea copil 600 lei.
atat si nik mai mult

mami cu motaneii Razvan si Robert (26.12.2010) si mami de Vlad (12.12.1999)

colacei de inot pentru bebelusi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

AMY, sarcina si nastere usoara!
Sunt pe aici mamici de gemeni care au nascut natural. Ai mei erau amandoi cu capul in jos pe la 30 de saptamani, dar fata s-a intors cu capul in sus pe la 32-33. iti urez sa ajungi cat mai aproape de termen si sa nasti asa cum iti doresti tu, cat mai usor si fara nici o complicatei.


Va las cateva poze cu noi, poate vreti sa ne vedeti /revedeti.: http://laurasn.shutterfly.com/newpictures/504





Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AMY2012 spune:

Multumesc mirela si laura de raspunsuri.Laura sper sa nu am complicatii si sa ramana asa,sa pot duce inca ca mai vreau sa creasca,la ultimul eco aveau aprox 2,5 kg amandoi,dar parca sunt cam mici sau poate mi se pare.Med a zis ca sunt ok la sapt care le am.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

AMY, nu sunt mici, sunt foarte ok pentru varsta sarcinii. E super si ca se dezvolta la fel. De exemplu (nu cred ca stii povestea noastra asa ca imi permit sa ma repet) fata mea s-a nascut la 36 de saptamani cu 1600g, baiatul cu 2900g. Amandoi sunt perfect sanatosi. Cauza diferentei mari de greutate (si lungime) a fost faptul ca Rares la un moment dat s-a asezat pe niste vase de sange care o alimentau pe ea, asa ca fetei ii ajungea sange doar cat sa supravietuiasca, nu sa mai si creasca. Dar organele i s-au dezvoltat normal pt varsta gestationala pe care o avea cand s-a nascut si nu am avut de stat in spital decat ca sa ia in greutate. Spunea medicul ca daca nu se intorcea cu capul in sus ii ramanea si maiputin spatiu si situatia ar fi putut fi mai grava.
Ideea e ca in final nu greutatea conteaza, ci sa stea cat mai mult timp in burtica, sa aiba timp sa li se dezvolte bine toate organele.




Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AMY2012 spune:

Te mai linistesti cand mai auzi cate o poveste cu final fericit.Chiar azi am mers la scoala dupa baietel si una din mamici nu stia ce am si cum din spate nici nu se vede,a zis ca e fetita?Zic nu fetita si baiat,la care ea zice pai nu ti mare burta pentru doi.Sti cand mai auzi asa cate una te cam gandesti,oare nu sunt prea mici?Si la noi pe baietel tot RARES il va chema,eu am vrut sa il pun la primul dar i sa schimbat numele.Mie imi place fff mult numele asta.Sti cum e ca nici nu pot zice ca vai de mine cat mananc,nu mie pofta de nimic,parca mi greata de toata mancarea,dar ma gandesc la ei si incerc din rasputeri sa mananc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bonsai spune:

va citesc cu placere pt ca mi-am dorit mult gemeni,dar din trei foliculi a iesit un singur baietel super!!!!

am intrat doar sa va spun de ce se recomanda odihna si dormitul pe partea stanga:in aceasta pozitie uterul gravid nu apasa pe vena cava inferioara care asigura reintoarcerea sangelui din partea inferioara a corpului spre inima.......de aceea cand dormiti pe spate scade brusc volumul de sange si apare senzatia de sufocare,si in plus uterul voluminos apasa pe plamani mult.

multa bafta si multa rabdare in continuare!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabitza35

salutari

o viitoare mamica de gemeni este interesata de achizitionarea unui carucior SH,tip trenulet. Din cate imi amintesc,cu ceva timp in urma,una din mamici isi scosese caruciorul la vanzare. Ma puteti ajuta cu ceva indicii? Oferta mai e valabila?



mami de gemenasi

la mine in parc vinde o mma carutul gemenilor, modelul de la abc design, ala de se suceste in fel si chip. e foarte tare carutzul ala. o sa intreb cat costa.



vara asta :)



Mergi la inceput