Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti(60)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns viss spune:

-da,pai am racit eu,apoi sonia,pauza 1 sapt, apoi tati-sergiu-soniadar,na , treb sa trecem si prin astea.spatiu mic, stam unii in altii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

Sanatate puilor viss!

Citat:
citat din mesajul lui viss

-da,pai am racit eu,apoi sonia,pauza 1 sapt, apoi tati-sergiu-soniadar,na , treb sa trecem si prin astea.spatiu mic, stam unii in altii

- mami de 2 frumuseti: SONIA IOANA si SERGIU IONUT - 9 martie 2011 :)



Sugubina si Puficele Mara Diana si Ilinca Miruna 6.11.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy2 spune:

Sugubina,le vom numi Anna si Francesca.
Ma cam pui pe ganduri cu ceea ce ai scris,ca ai vazut fete carora ri s-a rupt serclajul,insa sunt optimista si o sa ma gandesc la data de 5 ianuarie,cand implinesc 40 de saptamani.
Va multumesc tuturor pentru incurajari,o sa am grija de mine si de micutele mele care se misca neincetat.
aveti idee cum ar fi mai bine sa dorm,pentru ca daca dorm pe stanga simt ca se misca una din ele,daca dorm pe dreapta simt ca se misca cealalta?
Cu fata in sus nu pot sa dorm pentru ca visez foarte urat si simt toata greutatea burtii,respir greu.
Mi-e frica sa nu le incomodez,sa nu le inghesui dormind pe lateral,incerc sa dorm jumatate pe lateral,jumatate cu fata in sus.
Urmatorul control este pe 13 octombrie,cand o sa fac 7 luni,abia astept sa le vad la ecograf si sa vad daca au mai luat in greutate,pentru ca mie de ceva timp nu imi este foame,mananc putin,poate e din cauza fierului si a magneziului,sau poate din cauza progesteronului,oricum nu mi-e foame deloc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

Roxxy: dr mea mi-a spus in perioda sarcinii sa nu dorm pe spate pt ca puii din burta apasa pe col daca dorm asa. Mi-a recomandat sa dorm pe stanga. Insa exact in pozitia aia eram cand mi s-au rupt m,embranele la fata ( ea era pe stanga). nu stiu cum e bine insa ti-am spus ce imi recomandase mie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaana spune:

roxxy eu dormeam intr-o parte si ma muta sotul de pe o parte pe alta cand nu mai puteam. pe spate nu am putut sta ca ma sufocam cum zici si tu. si puneam o perna sub genunchiul care era deasupra sa fie mai confortabil. hei, ai aproape acelesi dpn cum am avut si au
ai grija de tine si de fetite!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadna33 spune:

Roxy, intr-adevar indicat e sa dormi pe partea stanga, eu am avut o perna speciala in forma de potcoava pe care am folosit-o la dormit (cand am putut dormi in pat, caci in ultima luna nu se mai putea, dormeam numai in sezut in balasoar). Perna o asezam astfel incat sa sprijin spatele pe ea si intre picioare ca sa nu apas greutatea toata pe un singur copil. Nu stiu exact sa explic, dar mi-a fost tare de folos perna www.google.ro/imgres?q=perna alaptat&hl=ro&sa=X&biw=1366&bih=585&tbm=isch&prmd=imvns&tbnid=zJ76JVmDXukw0M:&imgrefurl=http://blog.babycomfort.ro/12-articole-asteptate-la-babycomfort.html&docid=-wvfLdLGKdTeNM&w=270&h=202&ei=J7OETpLYMYj24QTStKSuDw&zoom=1&iact=rc&dur=516&page=1&tbnh=118&tbnw=158&start=0&ndsp=23&ved=1t:429,r:13,s:0&tx=49&ty=64" target="_blank">asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

lady- citindu-te, mi-am adus aminte cum eram si eurelax, nu e bai faza cu triplatul. poate ai fct la 2 zile, dar la ore diferite.si la mine crestea nu neaparat la dublu, ci depasind.
viss, ai pereche? bravo, chiar zilele astea ma gandeam oare ce mai faci. doamne, cand ma gandesc ce suparata erai dupa inseminarea aia cu probleme, iar acum uite ca avem amandoua cate o fetica si un flacau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadna33 spune:

Lady e in 9 saptamani si cateva zile acum, a trecut de etapa cu dublatul sau triplatul beta, a vazut deja si inimioara/inimioarele. La varsta asta a sarcinii am vazut cum ai mei faceau tumbe in burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

ROXY, la fel ca si Ariadna, eu am folosit perna de alaptat pe post de sprijin si afirm cu tarie ca nu stiu cum as fi rezistat fara ea. Dupa ce am descoperit-o, statul in pat a fost mult mai comod . De dormit si eu dormeam mai mult pe partea stanga, asa mi s-a parut mai comod. Cica asa e si indicat. Dar erau momente noaptea in care ma trezeam dintr-un somn adanc si constatam ca am dormit pe spate . Desi daca ma asezam pe spate, nu puteam adormi. Dupa luna a 5-a, daca ma intindeam pe spate, instantaneu simteam ca-mi trebuie pipi, chiar daca tocmai fusesem la baie . Nu stiu cum a fost ptr. voi, dar ptr. mine ultimele 2 luni de sarcina au fost nasoale nu atat din pricina repausului "fortat", cat din cauza burtii imense. Am citit de curand niste comentarii pe facebook ale unor prietene de-ale mele, proaspete mamici, care-si spuneau una alteia cat de frumoasa li s-a parut perioada cand aveau burtica, mai ales ultima parte a sarcinii si ca abia asteapta sa li se intample din nou... Si mie mi s-a parut extraordinara prima parte a sarcinii, dar ultima parte...parca nu se mai sfarsea...si nu am dus-o pana la capat, ci, din pacate, doar pana la 34 sapt. si 5 zile.

Dar urez tuturor burticilor sa tina capul sus, sa treaca peste aceasta perioada gandindu-se ca fiecare zi in plus in burtica ii face mai sanatosi pe puiutzi, mai puternici si mai frumosi !!!

la toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadna33 spune:

eu am nascut la 37 de saptamani dar va spun cu mana pe inima ca ultima saptamana de sarcina numaram orele, iar noaptea dinaintea cezarienei am numarat minutele in loc sa dorm... a fost foarte frumoasa sarcina, dar ultima luna a fost foarte grea, colestaza de sarcina cu mancarimea aceea ingrozitoare de piele, faptul ca nu ma mai puteam intinde in pat sa dorm pentru ca simteam ca ma sufoc, si "furam" doar cateva ore de somn pe sezlong trezindu-ma cu gatul stramb... in fotografii arat destul de rau in ultimul trimestru, cu cearcane, gleznele si incheieturile le aveam umflate inca din luna a 5-a... mi-as fi dorit sa am si eu niste fotografii reusite din sarcina, dar pana la urma m-am bucurat ca am avut niste copii sanatosi, asta e cel mai important!

Mergi la inceput