La France (2)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns doruletz spune:

chatonel, din cate am remarcat io plimbandu-ma o jumate de an intre primarii pt inscrierea cupilului la scoala, sistemul functioneaza numai pe baza de cifre: cati elevi/scoala/cate clase/cati profesori. Nu-i intereseaza altceva (motivatii etc). Daca scoala e amenintata de vreo "fermeture de classe" din lipsa de elevi (sunt f multe in situatia asta anul asta dupa noile dispozitii ale lui sarko de a desfiinta posturi de profi) ai toate sansele sa o primeasca inainte de 3 ani. si da, depinde exclusiv de primarie, nu scoala decide; bafta!


"tour de france à la roumaine", suna bine, sper sa nu ne ceara drepturile pt "tour de france" care cica e protejat :) Nu am nimic cu titlul "la france", ziceam ca poate mai schimbam peisajul daca aveti alte idei (io n-am:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinuk@ spune:

mie imi place La France e simplu si cuprinzator

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luxe spune:

Asa si noi cu fetita noastra...cand avea 2 ani jumate am dat-o la privata...600 euroi pe luna.......dar cand o vedeam cat e de excitata cand era printre copii, am zis ca facem sacrificiu...! Oricum de-abia am asteptat sa treaca anu ca sa o dau la maternelle normala....!!! Macar a venit printul Albert si i-a dat cadou de Craciun....daca tot dadeam banii aia..
Doruletz...imi place mult sa te citesc! Uite asa ma duc in vacanta si eu (virtual),...ca noi am zis pas anul asta....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

nu am maternelle privata aici ... adica e una catho chiar linga noi, dar la ei e complet pe mai multi ani ininte... ca sa va dati si voi seama... si nici nu iau copii sub 3 ani

om vedea, poate ca s-o mai fi creeat o clasa la noi si tre s-o umple, ca erau deja la 31 de elevi, mai multi nu pot sa puna in clasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mama_2baieti spune:

Buna ...
Doamnelor am renuntat la ideea de a avea tort in diverse forme..e foooarte greu de gasit...iar in plus luni e inchis la multe boulangerii...

Asa ca am facut comanda de tort doar cu desen pe el, au spus ca incearca sa-mi faca poza lui Ben Ten (....asa doreste juniorul!!)dar nu se stie sigur ce iese...si dovada....mi-au facut un tort normal pe care au reusit sa faca ceasul lui Ben Ten...dar nu va pot spune in ce fel...

ha..ha..ha..asa ca iata se naste si o idee buna de afaceri pentru cei priceputi...

Pupici...

PS: poate la anul apelez la prietena ta Cristinuk...!?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:


salutare
ce emotii am avut cand am vazut ca am deschis subiect nou si nu am stiut
va doresc o saptamana excelenta tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AB_AC spune:

de prin Provence
Tzuc Aurelia!
Chatonel succes si nu ajungeti la nounou sau alte cele:)!

Spor la scoala noilor scolari:). Eu va astept sa dezbateti metodele de invatat sa ceteasca:)) ca eu ma razboiesc din greu cu ai mei prin State sa ceteasca si-n franceza.

Noi inca facem naveta Franta-US, un semestru ici, unul colo. De aici in doi ani insa ne vom muta definitiv in US.

Daca dupa 17 sept are cineva chef de o cafea, plimbare, intalnire prin sud ca am vazut ca-s cateva fete pe aici, eu votez pentru:).

Syb e relativ ok, am mai vazut poze cu ea. De Luminita nu stiu prea multe. Si cam atat din vechea garda.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

acusor, credeam ca ai plecat de-aci definitiv de vreo 2-3 ani!!!

Deci inca mai esti la aix... pai faceti intilnire :) poate vin si io
Lumi e bine si ea, mi-a scris rapid acu vreo 6 luni, ramasese ca imi scrie mai pe indelete si cred ca a luat-o valul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

salutare tuturor
fetelor, la noi ploua de dimineata cu tunete si fulgere parca suntem in Bretagne
asa ca daca aveti in plus caldura, cateva grade primim si noi
o zi excelenta tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

olim, donez io vreo 5°C

Mergi la inceput