La France (2)

Raspunsuri - Pagina 27

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabyv spune:

Olim, ce sa facem ...munca, munca...

Dengabi, ma bucur ca ti-a placut in Paris, asa mi-a placut si mie cand am venit pt prima data, asa mi-a placut ca... am decis sa ne mutam in Franta. Acum, desi, stau aproape de Paris, nu ma duc cu lunile si nu tanjesc deloc...mi se pare prea aglomerat si murdar. Preturile mi pe par in mare ok...La Frankfurt nu am fost, deci nu stiu ce sa zic de aglomeratie, dar la Koln,unde am fost in fiecare an, in ultimii 4, e mai relaxant si fara aglomeratie, iar cafeaua mi se pare mai buna la voi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

Salutare frantuzoaicelor!

Noi nu mai facem mai nimic decind ne-am intors din vacanta, cred ca sintem la recuperari :))

Izia merge la scoala de pe 3 noiembrie si ieri, cind am fost sa ii platesc cantina, am vazut afisul cu "les poux sont de retour" si m-am gindit la voi.

Acum este tusicioasa pe motiv de bronsita, plingacioasa fiindca i-am scos pe suzi din "meniu" si contrariata ca nu merge mai repede la gradi.

La discutiile despre comparatia Paris/alt oras nu ma bag, nu imi place Parisul deloc, imi plac doar citeva kestii din el doar.. drept pt care prefer de un milion de ori orasul Toulouse; la Paris merg cam o data la 5 ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delphin spune:

Chato, lasa fata! De ce i-ai scos-o pe suzi din meniu? ca nu vor aia la scoala? La siesta ii lasa cu ea!
eu la David am incercat de mai multe ori si cand mergeam la cumparaturi isi punea singur in cadie, asa ca l-am lasat pe el sa decida. Intr-o dimi, vazand ca e rupta, caci muscase din ea, a decis el singur ca o pune la gunoi! Si pusa a fost! Nici nu a mai cerut alta si zicea la toata lumea ca si-a pus-o la gunoi si ca el e baiat mare!

Auzi bre, cica sambata e soare, ce zici?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marox spune:

Dengabi, io cred ca iarba vecinului e intotdeauna mai verde . Cind am fost in vara la Londra chiar ii ziceam consortului ca Parisul mi se pare tirg provincial fata de Londra, plina de agitatie, cosmopolita, moderna. Cu toate astea ador Parisul...da' asa de la vreo 100 km distanta...cind nu sint afectata de preturile la case si de grevele la metrou. Cum zicea si Olim, in provincie nu e deloc aceeasi circulatie ca in Paris, orasele si mai ales satele sint "moarte" duminica si serile in timpul saptaminii.

Olim, tinem pumnii miine la ecografie!

Chatonel, sanatate viitoarei scolarite si acomodare usoara!

Gabyv, la ce festival medieval mergeti?

Eu sint fericita ca in clasa fii-mi au ramas 18 copii . La inceputul scolii erau 19, unul a plecat, altul a venit si cel care a venit a plecat acuma. Excelent pentru o clasa de CP fara dublu nivel! In schimb la Alex sint 28!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

Delphin, am fost la dentist si ne-a zis ca o mai putem pasui pina la 3 ani dar nu mai mult, dintisorii din fata ii are deja iesiti inafara din cauza suzetei, asa ca... ce sa mai lungesc pelteaua? Am scos-o si gata. Mai naspa e ca imediat dupa ce am scos-o a facut bronsita si nu are nik sa o aline seara, la nani... doar tusea
Pai daca e soare, parca am veni :) Si-asa tati trebuie sa schimbe boilerul de la baie si are activitate muncitoreasca prin casa, asa ca e mai bine sa o stergem pin' nu ne impiedicam unii de altii

Marox, merci! Ce sansa pe voi, sa fie asa de putini copii in clasa! La fie-mea sint 25 in grupa la gradi. Si cum sint 4 clase, se fac o suta de copii urlatori Sa aveti bafta si de invatator cumsecade si cu experienta si l-ati prins pe Dumnezeu de-un picior (si sa nu-l lasati ).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delphin spune:

Chato, atunci va astept.Si noi suntem homealone ca papa se da cu parashuta la Pamiers. Dimi are Seb meci, apoi de pe la 12h30 suntem acasa, so, cand vreti!

In clasa la cupii mei sunt mai multi, adica vreo 20-22 cred. Amandoi au invatatori si sunt incantati. Cel al lui Seb eu am sa-i fac statuie, caci sincer tare multa rabdare are!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

OK, delphin, s-a facut :) vin si-o las pe Izia si plec sa ma dau cu parasuta si io

o sa plecam pe la 12 de-acasa, ca sa fim sigure ca venim dupa voi; o sa aducem si ceva de papa, inca nu stiu ce, o praji?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabyv spune:

Buna
Marox, mergem la Châteaufort, este un "foire médievale". Satucul este la 10 km de Versailles. Am fost si anul trecut si ne-a placut, lumea costumata ...etc...

Si eu astept un pic de soare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delphin spune:

Chato, nu te mai cara cu praji, caci si asa trebuie sa fac pt. meciul lui Seb, asa ca are sa fie si acasa si daca ma supar, fac si o placinta cu branza.
Pt. masa, mica ta manca piurée de casa? Ma gandesc pt. pranz sa fac ceva piurée la thermomix, cartofi si morcov :)) si apoi carne pe langa. Ai mei sunt fun knoki sau cum le zice. En fin, vedem noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Podeanu spune:

Off topic....Delphin pot sa vin si eu simbata?

Mergi la inceput