Cumparare bilet avion

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Citzi ani are copil? Va caltori singur sau insotit de parintzi? Sau platesti insotit la compania cu care zboara?

In vara fata mea a zburat singura pe ruta Buc.-Frankfurt. Am cumparat biletul de la agentie unde m-au intrebat numele si data nasterii. Tot acolo am platit si o taxa de insotitor de 40 euro, ca sa poata beneficia de serviciul asta. In Romania am mai dat o declaratie cum ca sunt de acord sa zboare singura, insotita de un angajat al companiei cu care zboara. Daca nu duci tu sau tatal copilul la aeroport, trebuie ca in delaratie sa apara clar numele si datele de identificare ale persoanei care duce copilul la aeroport (persoana care se obliga sa astepte pe aeroport pina decoleaza avionul, caci, in caz de vreo defectiune copilul sa poate fi prealuat de aceeasi persoana) si numele si datele de identificare ale celui care preia copilul in Portugalia. Aceste date de identificare se indroduc in calculator. Copilul va trebui sa prezinte la check-in si apoi la control pasapoarte urmatoarele: pasaport valabil, certificat de nastere (copie, dar e bine sa aiba si originalul asupra lui), biletul de avion + taxa de insotitor platita + declaratia notariala ca poate calatori singur.

Eu am luat leg. cu seful politiei de frontiera, a citi declaratia si s-a uitat pe toate actele si mi-a zis ca nu o sa aiba nici o pb. fata cind va zbura. si asa a fost.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

poate sa sune off topic, dar poate fi luat ca informatie...

acum 4 ani o cunostinta mi-a cumparat un bilet de avion dus-intors , romania-suedia, a achizitionat biletul online de la o agentie suedeza, a avut nevoie de la mine doar de nume prenume si data nasterii, a primit biletul electronic pe adresa ei de email si mi la redirectionat mie, e am printat forma cu tot ce continea ea, inclusiv datele personale ale persoanei care a achizitionat biletul si modul de plata (plata cu card!!)...

problema pe care am avut-o la imbarcare a fost din cauza liniei aeriene cu care urma sa zbor, la check-in m-am prezentat initial cu hartia de pe net, fata de la check-in mi-a preluat bagajul (pentru ca eram cam in intarziere) si m-a trimis la biroul liniei aeeriene austriece sa scot biletul pe hartie, angajatul liniei aeriene a studiat atent hartia cu codul si a stras concluzia corecta ca nu eu platisem biletul si ca nu eu eram posesoarea cardului cu care s-a platit si atunci m-a intrebat ca de unde stie el ca nu am gasit cardul si etc,,,(scria pe fata mea infractor superinteligent!) , in fine i-am zis ca nu am cum sa-l asigur dar ca nici el nu poate sa ma acuze de furt, pana la urma a zis ca are nevoie de act de identitate cu dovada adresei..... aveam CI-ul la mine si i l-am inmanat, nemultumit ca am avut CI-ul la mine a zis ca are nevoie de copie xerox

aici chiar m-a lovit, copie nu aveam si copiator, l-am rugat sa faca el o copie ...mia replicat acru si de sus ca nu poate, nu are toner si nici hartie... al alergat disperata prin aeroport sperand sa gasesc copiator, am apelat pana la urma la angajatii de la tarom de care m-am rugat cu lacrimi gata sa siroiasca sa ma ajute ca altfel pierd avionul si nu pot nici recupera banii ....in fine m-au servit cu o copie si am revenit la austriac care nu a mai avut ce sa spuna si mi-a dat in doru lelii biletul pe hartie cu care am revenit la check-in si am facut imbarcarea, dupa ce am trecut de punctul de control s-a anuntat ca check-inul pentru zborul meu s-a inchis....

concluzie: pentru mai multa siguranta baiatul sa aibe la el si o copie xerox a CI-ului

ps. nu spun ca asa se va intampla, anul trecut in decembrie am avut bilet luat de la o agentie euroline pentru o cursa tarom, nu am avut bilet pe hartie am avut doar hartia aia ca de achizitie online, la check-in nu mi-au cerut bilet pe hartie, mi-au facut check-inul pe baza hartiei respective atat la dus cat si la intors

Nina, 22+,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns portugal spune:

Helbi copilul are 17 ani am mers la aeroport sa ne interesam daca trebuie insotitor si de la companiae nea spus ca nu trebuie insotitor cai destul de mare se descurca fara insotitor. Doar nea spus cai trebuie procura cum poate parasi tara din partea parintilor .In cazul meu trebuie doar procura de la mine ca imi e incredintat mie.Am uitat sa intrebam doar daca trebuia si actele copilului la cumpararea biletului acu mai lamurit iti multumesc frumos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Da, intr.adevar, la varsta asta poate calatori fata insotitor (a mea are 11 ani). Insa, ai grija ca in declaratia pe care o dai ca poate parasi tara sa specifici ca itzi este increditata costodia definitiva a copilului in baza hotaririi de divort cu Nr....eliberata de Judecatoria X si ramasa definitiva si irevocabila la data ...
Si fata mea imi e incredintata mie, si-tzi spun ca toate aceste "detalii" + scopul calatoriri (la mine fata se intorcea in tara in vcare are rezidenta...la tine poate vine doar in vacanta si aici trebuie sa specifici data de cind pina cind) sa fie cuprinse in declaratie. Cind am plecat eu era o fami. a caror fata de cca 14 ani vroia sa plece din tara. Parintii erau amindoi in aeroport, facusera si declaratia ca sunt de acord ca fata sa plece singura si totusi nu o lasau sa plece. Au chemat seful de tura de la control pasapoarte. Asa ca, daca intimpina ceva pb neaparat sa se adresesze sefului de tura. Si deasemenea sa aiba asupra lui copie de pe C, de pe certificatul de nastere si de pe hotarirea de divort + copie de pe declaratia pe care o dai tu-. Fetei mele i-au oprit numai copiile, toate originalele i le-au dat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Nina, am mai auzit si eu faze ca cea patita de tine. Si eu am avut biletul platit cu alt card de credit, dar nu m-au intrebat nimic. Totusi, daca vor sa faca pe nebunii, fac ca austriacul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Inca ceva portugal: daca tu faci declaratia in Portugalia, atunci ai nevoie si de apostila de la Haga. Cel mai bine o faci la consulat/ambasada.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui helbi

Nina, am mai auzit si eu faze ca cea patita de tine. Si eu am avut biletul platit cu alt card de credit, dar nu m-au intrebat nimic. Totusi, daca vor sa faca pe nebunii, fac ca austriacul

Andreia




Culmea e ca la doua zile dupa mine au calatorit in aceleasi conditii si cu aceeasi linie aeriana alte doua persoane, lor nu li s-au cerut copii ale CI-urilor, sigur ca la biroul ala au dat peste alta persoana. O fi fost in cazul meu vorba de antipatie, nu e suparare nici eu nu am murit de dragul individului :D. Apropos n ucred ca era austriac get-beget, ca vorbea prea de cursiv romaneste, era doar angajat al reprezentantei. Un suparat pe viata probabil.

Nina, 22+,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns portugal spune:

Inca ceva portugal: daca tu faci declaratia in Portugalia, atunci ai nevoie si de apostila de la Haga. Cel mai bine o faci la consulat/ambasada.
Da la consulat fac procura mersi mult pentru informatile date .Va multumesc si va spun ce am rezolvat dupa ce cumpar biletul si fac si procura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui olim

tu cand cumperi biletele de la aeroport vor trebui sa iti dea imprimate biletele de hartie acolo,dei vei avea nevoie de documente.
Dar daca pasaportul copilului este in tara nu poate sa iti trimita cineva o poza scanata sis a ai datele copilui cand te duci la aeroport dupa bilete?



Adica tzie tzi-a cerut vreo companie poza cind ai cumparat on line?

Intrebarea lui portugal era ce ii trebuie pentru a cumpara on line,iar raspunsul este ca in afara de nume si data nasterii nu ii trebuie nimic!

El se va prezenta in Romania la aeroport cu cartea de identitate sau pasaportul,cu declaratzia ta cum ca esti de acord sa paraseasca tzara si da cu o copie dupa hotarirea de divortz definitiva si irevocabila-de fapt documentele astea ii trebuiesc sa treaca granitza,restul pentru a-si ridica biletul!

tu trebuie sa-i trimitzi codul acela de cumparare a biletului daca nu reusesti sa-i trimitzi biletul !

Calatorie placuta tinarului domn de 17 ani!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Citat:
citat din mesajul lui olim

tu cand cumperi biletele de la aeroport vor trebui sa iti dea imprimate biletele de hartie acolo,dei vei avea nevoie de documente.
Dar daca pasaportul copilului este in tara nu poate sa iti trimita cineva o poza scanata sis a ai datele copilui cand te duci la aeroport dupa bilete?



Adica tzie tzi-a cerut vreo companie poza cind ai cumparat on line?

Intrebarea lui portugal era ce ii trebuie pentru a cumpara on line,iar raspunsul este ca in afara de nume si data nasterii nu ii trebuie nimic!

El se va prezenta in Romania la aeroport cu cartea de identitate sau pasaportul,cu declaratzia ta cum ca esti de acord sa paraseasca tzara si da cu o copie dupa hotarirea de divortz definitiva si irevocabila-de fapt documentele astea ii trebuiesc sa treaca granitza,restul pentru a-si ridica biletul!

tu trebuie sa-i trimitzi codul acela de cumparare a biletului daca nu reusesti sa-i trimitzi biletul !

Calatorie placuta tinarului domn de 17 ani!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit



era vorba de "poza" actului de identitate al copilului, portugal zicea ca vrea sa cumpere biletul de la aeroport nu online...

Nina, 22+,

Mergi la inceput