Buburuze de Ianuarie - Februarie 2011(70)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

Neata la cafea!
Eu ma asteptam sa gasesc ca acasa, vreo 5 pagini de citit, am uitat ca si la voi a fost noapte.

FRAGRANT- pai uite buni a fost inspirata sa-ti zica culoarea, ca matusa-mea nu mi-a zis, mi-a zis sa-i dau 5, dar cum aici toti vorbesc ba in milioane, ba in zeci eram de-a dreptul ametita de cap. Am platit ca acasa pana la urma, de unde ma bucuram eu ca e ieftin. Ieri am fost la coaforul de cartier, am murit de ras, coafeza mai lua o suvita, mai hranea un catel pe Facebook, statea cu lap-topul langa ea.

Mai eu psiholog nu sunt , asta e clar, ala te asculta si te ajuta sa gasesti singur raspunsul la probleme, eu aici decretez sfaturi peste sfaturi ceea ce nu prea face psihologul. Vorbesc si eu din experienta, aveti noroc ca am avut un copil super-dificil, care m-a impins sa citesc mult in stanga si-n dreapta ca de multe ori nu mai stiam incotro sa o apucam cu el. Adica nu neaparat dificil (nu punem etichete, asta e alta regula de-a mea, sau daca punem, punem etichete frumoase) dar mai sensibil, mai intuitiv, mai perceptiv decat alti copii.

A fost si botezul, a iesit frumos, finuta mica are exact 7 kg cat Kevin, mi-a rupt mainile. A plans numai putin la bagatul in apa (Jesus, aici se baga cu capul direct, am crezut ca fac soc!) si la sfarsit cand ii era fomita. Ma simtea, ca tzatzele mele au inceput sa curga cand a inceput ea sa planga, si cred ca a simtit mirosul si saraca era innebunita, nu intelegea de ce o chinuim noi cu rochii, papucei, poze, si in brate la o tanti careia ii curgea laptele pe langa nasul ei. Poate ma invrednicesc sa pun pozici.

Azi avem 11 ani de casatorie. Am vrut sa mergem la restaurantul unde ne-am petrecut acum 11 ani, e pustiu, geamuri sparte, parasit. Ceea ce e cam greu de inteles in conditiile in care era un restaurant cu traditie in Iasi, acolo unde beau Creanga cu Eminescu si la cate crasme am vazut noi, din alea roz-bombon si portocalii cu termopane din alea de prost gust... pacat. Chiar remarcam ca restaurantele infloresc peste tot, orice cade in paragina, dar nu crasma, fie viata cat de grea romanul tot se petrece, nunta-i nunta, botezul botez.

JASMIN- felicitari! chiar ma gandeam ca trebuie inceapa sa fie si buburuzele fratiori sau surioare mai mari! Sa stii ca e greut fizic vorbind (o sa fie cam ca la gemeni) dar diferenta mica de varsta poate garanta o mai buna intelegere intre ei, scapi si de gelozia aia... Aveam o fata la cardio-poussete cu unul de 2 luni si unul de 16 luni, a zis ca nu intelege cand vorbesc eu de gelozia lui Patrick.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorich spune:

Lavinia distractie placuta peste tot!

Deea eu am fost 3 ani la rand in hotelul Laguna (Mare, Beach si Garden) din Albena. Am fost super, ultra, mega multumita , dupa cum reiese si din obsesia mea fata de hotel.

Si eu sunt cam tot asa cu musafirii, dar nu cred ca are legatra cu bula mea cu copiii si sotul, ci cu faptul ca pt musafiri treb sa te pregatesti, o maslina, o aluna, un cico, o ordine, si e muuulltttt prea obositor. Tati care e party-man, vrea musafiri tot timpul si la Robert chiar era cam tot timpul cineva pe la noi (nici nu a sufert copilul de "sindromul nu stiu care cu strainii de pe la 8 luni), inca mai faceam fata, acum cu 2, cica m-am facut anti-sociala rau de tot.
Vreau sa stau linistita, sa ma odihnesc, sa pap o cioco, sa citesc o carte...deci ma incadrez in gasca deloc care "urasc omenirea".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

Si eu sunt cu musafirii, daca s-ar putea de dimineata pana seara. Sa fie petrecere si voie buna! Poate si pentru faptul ca nu sunt eu responsabila cu curatenia, e Gabi. El insa, cu mare greutate se urneste la musafiri. E un antisocial cu acte in regula.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorich spune:

Doloress ti-l trimit pe Cristi. Si happy happy aniversary!!!! (luati o sampanie si beti acolo, la gemauri sparte)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dangabriela spune:

Nu stiu cum sa incep , dupa o asa absenta indelungata!
Mi-a fost tare dor de voi, v-am citit , dar nu in totalitate, asa mai pe sarite!
De scris nu mai apuc sa scriu. Andrei e cam rasfatat, in sensul ca nu sta singur mai deloc, abia apuc sa-i prepar papa, atunci cand doarme.
Noaptea e si mai rau pt ca se trezeste in continuare ff des ( chiar si la o ora), ca sa bea o gura de laptic. Nu stiu ce sa-i mai fac, am incercat cu apa, ceai, nimic, vrea doar laptic.

In rest , suntem ok, avem 2 dintisori jos, si cred ca ii apar si sus ca e cam marait si isi indeasa pumnul in gurita.
Am fost la mare, i-a placut si nu prea, adica am avut zile bune dar si rele, cu plansetesi maraieli.

Cu diversificarea stam binisor, nu-i prea place supa de legume, dar cu rabdare si insistente reusesc sa-l fac sa manance cu lingurita, pt ca altfel ar prefera cu biberonul.

Am pus poze noi pe cont.
Va pup si va imbratisez cu drag

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catal_ina10 spune:

Neata!

Lori, , nu iesim in Cismigiu, suntem inca la gradina, departe de centru. Buburuza mea profita, sta mult afara, mi-e mi-e dor de casa si de independenta mea (aici am un intreg familion gata sa dea sfaturi) .

Sa stii ca si Sara are urlete cand ii place ceva si lingurita nu se misca cu frecventa dorita spre gura ei .

Doloress, la multi ani, sa fiti fericiti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luciact spune:

neata

Doloress multi ani inainte sanatosi si fericiti!

am fost si noi la plaja 3 ore ieri, a fost ok

ma gandeam mai devreme la Gabiu, ....i o fii trecut infectia urinara Rebeccai?

pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinushali spune:

Buna fetele, vad ca va-ti apucat de zugravit .
Nu am mai intrat, nu din lipsa de timp cat din lipsa de informatii utile, dar cum pisicutza a facut 6 luni am zis sa va impartasesc din evolutia ei.

este o alintata, santajista, manipulatoare, scumpa si draguta fetita. Sta singura in poponet, ieri a facut primi pasi de-a busilea si in picioare, bine inteleses tinuta de manute, a inceput sa se ridice singurica daca gaseste de ce sa se apuce. Mananca orice, dar nu se aseaza nicaieri, sa vedem cate kg. mai are la control.....s-a lungit, a inceput sa scoata sunete din ce in ce mai variate, apuca si roade tot, ii place sa aprinda/ stinga becul si este inebunita dupa robinetul de la baie.Pana acum are 10 cazaturi din pat, nu ii place sa doarma la ea in patut...........cam atat.

jasmin felicitari, chiar ma gandeam oare cine v-a avea curajul sa sparga gheata si eu ma gandeam la un bb2, dar inca mai trag .... trebuie sa ma operez di-nou ce placere .

eu am inceput de 1 luna sa ma duc la zumba si kangoo jump si mai am 4 kg. de dat ca sa ajung la greutatea de dinainte de sarcina si inca 4 kg. daca voi putea , ca sa ajung la greutatea de dinainte de prima sarcina, dar am o burta parca nu-i a mea, nu vrea cu nici un cgip sa scada in dimensiuni.

Gata va las sa aveti un wk minunat

Alina, de Maria Raysa (17.02.2011)

povestea printesei de zapada
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue_night spune:

Salutari si de la noi!

Suntem bine, navigam prin casa (taras, ca in patru labe nu ne iese - adica se trage in maini de zor) asa ca eu am avut treaba ieri si azi sa securizez casa cat de cat si sa fac sa dispara o sumedenie de obiecte plasate in locuri mult prea accesibile. Nici vorba sa fie incheiata operatiunea, dar cat de cat. Si de ieri am descoperit ca sta in picioruse sprijinita de pat sau alte mobile si se chinuie sa se ridice si singura . Mai aveti vreuna copil de-asta? Nu e in stare sa se ridice singura de pe burta in fundulet (desi sta foarte bine in fund de multa vreme), iar acu' vrea in picioare???? Recunosc, nu i-am creat deloc conditii ce-i drept - adica pana ieri nu a avut nimic la indemana de care sa se sprijine, sa se agate, sa se ajute. De ieri insa isi gaseste singura

Aaa... si primul lucru la care s-a dus cand a inceput sa misune prin sufragerie a fost prelungitorul cu cinci prize Foarte bun de ros!

Cam astea sunt noutatile la noi, de ieri stau cu ochii pe ea ca pe butelie... In schimb se pare ca de cand cu deplasarea incepe sa doarma mai zdravan ziua (cate o ora jumate - doua continuu)

fetele!

Anca, mamica fericita a Dianei Maria (02 ian 2011)

Copiii trebuie sa fie indulgenti cu adultii. (Antoine de Saint Exupery)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mimo spune:

Fragrant, imi place ce-mi zici tu acolo :) , dar e din cauza ca-s mica de inaltime. Stii, suntem nascute la o zi diferenta.
Mie mi-a placut bebitza ta. Ara asa un par auriu...
Ti-am trimis si un PM.

Doloress, la multi ani!

Si al meu ar vrea sa se ridice in picioare, dar nu prea are de ce sa se apuce. Mai trage de noi cand suntem tolaniti langa el. De zabrelele la patut nu poate inca.



Luca Alexandru, mica mea comoara

Mergi la inceput