Suedia (4)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sarah_78 spune:

Merci mult, en_kvinna!
Asteptam mesajul tau. Incerc sa comand in seara asta.

Sa aveti o seara placuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sarah_78 spune:

, nu merge en_kvinna, Titeln har utgått ur sortimentet!
Nu cred ca se gaseste asa usor, pe mai toate site-urile scrie ca nu o au in stoc, sau ca s-a epuizat stocul.
O sa mai caut!

Merci oricum!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corianai spune:

Sarah o sa ma uit si eu pe acasa sa vad ce carti de gramatica am. eu m-as uita dupa una på engelska, trebe sa fie mai usor de gasit. Mergi la biblioteca si cauta, e supermysigt biblioteca noastra in helsingborg. la raionul de copii poti sa stai linistita cu juniorul si sa citesti. si au inghetata foarte buna... ufff, de ce n-oi fi si eu mammaledig sa-ti tin companie??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns en_kvinna spune:

Sarah, eu as putea sa-ti fac xerox cartii dar nu aici ca nu stiu unde sa ma duc si cat costa. Dar, in 20 octombrie eu ma intorc din Romania, acolo pot sa o xeroxez la pret de nimic, si apoi sa-ti trimit copia prin posta. Deci undeva intre 20 octombrie-primele zile de noiembrie vei avea cartea xeroxata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corianai spune:

Xeroxul costa de regula 1kr pagina. La mine la hemköp au.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sarah_78 spune:


En_kvinna as putea sa astept si pana in noiembrie. Este o idee buna si cu xeroxul, dar nu stiu cat de comod o sa-ti fie sa mai alergi prin Romania si dupa cartea mea. Cu ce pleci in Romania, avion sau autocar?
O sa mai incerc s-o imprumut de la biblioteca, dar nu o prea prind, sunt doar 2 exemplare.
Corianai, eu sunt in concediu de crestere copil pana la 2 ani , dar nu prea am timp de mers la biblioteca . M-am inscris la SFI la zi, iar cel mic este la gradinita pana termin eu cursurile, apoi am de luat copil de la gradi, invatat si o groaza de alte treburi. O sa incerc sa-mi fac un pic de timp si pentru asta. Oricum, daca ai vreo carte de gramatica si mi-o poti imprumuta, este binevenita.

Va doresc o zi plina de soare in suflete, afara se cam lasa asteptat!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corianai spune:

Sarah poti sa rezervi cartea la biblioteca si primesti mail cand a sosit. Poti sa faci totul pe internet daca ai inloggning.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns en_kvinna spune:

Pe mine nu ma deranjeaza. Merg cu avionul dar o sa am bagaj de cala si oricum xeroxul imi este in drum spre o buna prietena. Sa nu iti faci mari sperante pt carte(avand in vedere ca tu deja urmezi SFi-ul) Are 200 pagini si este explicata pe scurt gramatica cu exemple putine. Ca pt un incepator, dar asa am inteles eu plurarul , pronumle, prepozitiile, timpuri verbale, ordinea cuvintelor in propozitie in functie de tipul propozitiei etc. Si e in romana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Asta cu biblioteca e cu doua taisuri...eu am ajuns sa imi cumpar multe carti pentru facultate, desi sunt foarte scumpe, pentru ca nu am cum invata altfel. Daca e coada la carte, o primesti pe maxim 14 zile, apoi trebuie sa o returnezi...cele de la facultate de ex. sunt tare "dorite" si nici macar nu m-am inscris la ele ca nu are rost. Sunt la biblioteca 2-3 exemplare care nu se imprumuta acasa si mai merg acolo daca apuc...dar cum eu sunt prea putin in Kalmar, nu prea apuc. Aici in Visby nefiind facultatea ce o fac eu, nu sunt nici cartile...Noroc cu o colega de laborator care a facut si ea in Kalmar si are cartile cumparate din facultate...insa ori sunt editii mai vechi(nah, multe nu s-au schimbat, dar sunt totusi si lucruri noi, le aflu la curs) ori s-a schimbat intre timp cartea. De ex, acum am nevoie de o carte pentru ca scriu un raport de laborator...nu am putut sa o imprumut de la biblioteca, eram a 4-5 -a la coada...e la sala dar eu sunt acum acasa 2 saptamani, aici pe Gotland nu exista...sa o cumpar ma costa 900 de coroane...si am 5 carti la materia asta, cam fiecare costa la fel.

corinai, tu cum te-ai descurcat in studentie?

eu am invatat fara cartea aceea de gramatica, singura carte ce am avut-o a fost un dictionar suedez-roman :). Nu ne-a fost recomandata, nu am stiut de ea...primeam exercitii pe foi la scoala, eu asa am invatat...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corianai spune:

Mihaela si eu mi-am cumparat cartile in facultate si erau extrem de scumpe unele. am dat aproape 1000 pe o carte de polimeri americana... asta e, de aia face omu lån
Nu stiu cum mai e acum la SFI la helsingborg... eu am facut la seral si era tare prost... veneau mereu noi, altii dispareau, fiecare era la nivelul lui, nu se preda nimic, mergeam acolo numai sa facem act de prezenta si eventual sa le intrebam pe profesoare cate ceva (cei care erau preocupati). Eu am invatat singura acasa, aveam niste carti Bra början, foarte bune. profa obisnuia sa dea exemplu cartile mele, eram singura care faceam exercitiile, traduceam, scriam, etc... cam la fel a fost si la SAS... de abia la svenska 1 si 2 (alea de gymnasiet)a fost mai civilizat, cu predare, teme, etc... noroc ca a trecut, mie nu mi-a placut perioada aia, nu aveam companie prea elevata la scoala
La facultate a fost cu totul altceva... deh oameni cu cap, chestii interesante... iar acum la jobb e si mai bine, am avut noroc!
sarah m-am uitat in källare dupa carti dar nu le-am gasit, o sa fac in helg o incursiune in pod, cred ca le-am suit pe acolo. daca gasesc ceva iti trimit PM

Mergi la inceput