INSEMINARE 80

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns BelissimaEva spune:

Dancutza, draga mea, banuiesc cat de dureros si nedrept a putut fi pentru tine acest rezultat negativ dar cred cu tarie ca tot ce ni se intampla , ni se intampla cu un scop!..
Incerc sa imi imaginez ce ati fi facut daca mai mult de 2 pina la 7 foliculi ar fi facut poc! Esti tanara, ambitioasa,optimista si cel mai important lucru, ai sustinerea sotului si a noastra a tuturor!!
Presimt ca veti pleca la Londra, 4 :P !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauricea2002 spune:

Se facu dimineata, iar eu hop, cu nasul in monitor. O fi scris Danki, no fi scris?

Dintre cele doua rele, dupa parerea mea, s-a intamplat raul cel mai mic. Ce-ar fi fost sa ajungi la embrioreductie? Dumnezeule, pe care sa alegi? E cumva ca si si la FIV. 1,2,2,4...si tu sa zici asta, sau asta, sau mai bine asta. Nu, mie mi-ar fi imposibil!(Sper sa nu se supere pe mine fetele de la FIV, dar asta-i parerea mea. Poate mi-o voi schimba vreodata, cine stie?)

Gata, a trecut! Sau fa ca orice moment mai greu sa treca! Buna ideea cu plecarea la Londra. Te tine in priza pentru mai multa vreme.

Si Danki, cata dreptate avea prietena ta. Numai perna aia si umarul sotului stiu cate lacrimi s-au scurs. Uneori suspinam asa de tare ca-l faceam si pe el sa planga. Iti imaginezi, doi adulti de 34 si 35 ani ce dadeau apa la soricei("lacrimi de crocodil", cum spunea una din fitoasele noastre, ce nu prea trecuse pragul scolii). Apoi ne sarutam si ne promiteam ca data viitoare va fi mai bine, nu ne lasam noi asa usor.

Capul sus, caci nimic nu trebuie sa zdruncine increderea pe care o ai in Cezara! Ti-ai gasit nasul cu ea, tot te va lasa gravi. Poate data viitoare sa fie un

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauricea2002 spune:

BelissimaEva, daca la mine-i 9, la tine-i 10 de la IA.
Cum te mai simti?
Ieri mi-am facut progesteronul, ziua 21 de CM, insa de-abia miercuri am rezultatul. Sunt tare nedumerita daca am ovulat sau nu. Vineri e ziua cu beta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BelissimaEva spune:

Seara Buna fetele,
cate o duzina pentru fiecare!
Dancutza cum mai esti astazi? Sper ca te simti mai bine si ca ai profitat din plin de ziua asta minunata!
Lauricea, trecand peste greata care ma incearca de cateva zile shi durerea sanilor care ma omoara ( incerc sa trec cu vederea toate astea pentru ca pot fi foarte bine si semne ale ciclului menstrual si dezamagirea ar fi si mai mare daca nu s-a prins nimic) sunt bine, incerc sa ma relaxez la maxim si sa astept cu nerabdare joi dimineata!
Tu cum te simti? ai vreun simptom,ceva care sa iti dea de gandit?
Astept cu nerabdare sa ne povestesti miercuri cum au iesit analizele pentru ca vineri sa ne putem uni toate energiile pozitive si testul sa arate 2 linii norocoase!
Cum a fost la eco? endo mare? foliculi babani?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BelissimaEva spune:

Si pentru ca Cezara mi-a interzis sa fac efort in astea 2 saptamani, bineinteles ca am acumulat 2 kile pacatoase si iata-ma la 59 kg d'ohh !! De la sala cu greutati, aerobic, abdomene etc facute zilnic ,Cezara m-a sfatuit sa fac DOAR un sfert de ora de banda( mers linistit what a nice joke hahahha) si decat sa ma imbat cu apa rece mai bine nu am mai calcat deloc pe la sala ...
So.. Dancutza unde-i galetusa aia cu aripioare de la KFC ?? Ca noi oricum NU mancam seara !!?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelica28 spune:

Dancutza imi pare tare rau de esecul tau ,este groaznic .............cunosc senzatia fff bine ....................dar totusi esti un caz fericit ............ai o fetita frumoasa ,tinara esti,sunt sigura ca va veni si putoiul !
Mergi la LONDRA in octombrie ...............si eu am in plan sa plecam pe 1 octombrie si sa venim pe 7 ......inca nu ne-am luat biletele de avion.......cit te-au ajuns biletele?

Mutatia677-in stare homozigota
Mutatia844g -in stare heterozigota
2 INSEMINARI ,A TREIA IN CURS ,O SARCINA OBTINUTA NATURAL IN IUNIE 2010,OPRITA DIN EVOLUTIE LA 13 SAPTAMINI
Tratament actual inainte de sarcina:femibion1 1/zi,acid folic1/zi ;magmeB61/zi;vit E3/zi;cetebe1/zi,
Inseminare reusita in iunie 2011 dar pierduta la 8 saptamini.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina.ela spune:

Buna fetelor!

Nu am scris la inseminare pana acum. Insa am facut deja una, din nefericire, nereusita. Am facut stimulare ovariana si au fost 3 foliculi, dintre care unul avea 16 mm in ziua 11. Deci pana in ziua 14 cand am facut IA a mai crescut...Din pacate nu am reusit (valoare beta 1,43 joi, in ziua 15).

Astept sa reiau stimularea cu doza dubla de clomifen. Insa, din cauza Utrogestanului intarzie menstra (sunt in a 32 zi a CM, la 18 zile dupa IA).

Voi ati luat Utrogestan 3 ovule/zi? La cat timp dupa oprirea administrarii a venit menstra?

Multa bafta tuturor celor care au facut IA sa fie test pozitiv!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauricea2002 spune:

Bine ai venit, cristina.ele!
Nu stiu sa-ti raspund la intrebarea ta, fiindca n-am folosit niciodata Utrogestan. Asteapta numai putin, sa treaca week-endul, si-ti vor raspunde fetele cu mai multa experienta.
Care este medicul tau?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauricea2002 spune:

Citat:
citat din mesajul lui BelissimaEva

Seara Buna fetele,
cate o duzina pentru fiecare!
Dancutza cum mai esti astazi? Sper ca te simti mai bine si ca ai profitat din plin de ziua asta minunata!
Lauricea, trecand peste greata care ma incearca de cateva zile shi durerea sanilor care ma omoara ( incerc sa trec cu vederea toate astea pentru ca pot fi foarte bine si semne ale ciclului menstrual si dezamagirea ar fi si mai mare daca nu s-a prins nimic) sunt bine, incerc sa ma relaxez la maxim si sa astept cu nerabdare joi dimineata!
Tu cum te simti? ai vreun simptom,ceva care sa iti dea de gandit?
Astept cu nerabdare sa ne povestesti miercuri cum au iesit analizele pentru ca vineri sa ne putem uni toate energiile pozitive si testul sa arate 2 linii norocoase!
Cum a fost la eco? endo mare? foliculi babani?


Scrie repede cele 10 mesaje, sa scapi de moderare! Observ ca nu-ti apar mesajele in timp real.

Stimulare cu Ovamit din a 3-a zi, timp de 5 zile, Femibion 1tb/zi, Aspenter 1tb/zi, in seara precedenta IA, la orele 20, 10000ui Pregnyl.
In ziua 12 aveam asa: endometru trilaminar 9,2mm; ovarul drept-un folicul de 16,5mm; ovarul stang- foliculi de 18mm, 16,6mm, 16,2mm.
Sperma initial 30mil/ml, dupa preparare 45mil/ml A+B(dr. Bechir). Inseminarea am facut-o in ziua 14, timp suficient sa mai creasca.
La tine cum a fost? In ce zile ai facut monitorizarea si IA?

Eu n-am niciun simptom, insa voi sta cumintica pana vineri. Sotul meu si cu mine am fost zilele trecute intr-un centru ce comercializeaza aparate fitness. De unde pana acum ii facea placere sa facem miscare impreuna, sa vezi ce ma certa ca ma prosteam si eu, incercand diverse aparate. I-a intrat bine-n cap ce mi-a spus Cezara in legatura cu efortul. E adevarat ca la cateva zile dupa prima inseminare am plecat la munte si, cum nu suntem obisnuiti sa stam in camera, am facut cateva trasee deloc usoare + 200 km cu biclele prin imprejurimi.

greata? Nu vreau sa te imbeti cu apa rece, dar tu aveai greata inainte de CM?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina.ela spune:

Buna lauricea2002

Utrogestanul se recomanda dupa inseminare pentru sustinere sarcina fiind un progesteron (adica ceea ce face endometrul sa creasca si sa permita ovulului fecundat sa se fixeze). Mi-a dat sa iau dupa procedura de IA. Am facut cu Dr. Deliana Predoi, de la Promed Bucuresti, desi eu sunt pacienta Dr. Alina Bolintineanu (dar era plecata in concediu).
Luna asta voi incerca o a doua inseminare dar cu dr. mea. Mi-a zis ca probabil vom face doua proceduri (adica la interval de 1-2 zile, nu stiu exact) pentru a creste sansele de fecundare a ovuului.

Probabil acum imi va da Pregnil cu 36-40 ore inainte. Prima oara am facut Ovitrelle 2 fiole.

In afara de clomifen pe care-l voi lua din ziua 2-8 (7 zile), continui cu Acid folic de 5mg, Aspenter, Medrol 4 mg, Magenziu B6, Ferminion, Vitamina E.

Insa nu mi-a venit menstra si nu stiu cat poate intarzia de la Utrogestan. Azi sunt la 18 zile dupa IA.

Ai folosit teste de ovulatie? Oare sunt corecte?

Vreau .




Mergi la inceput