Pufi de ian-feb 2010 ! La multi ani Bubu !(38)

Pufi de ian-feb 2010 ! La multi ani Bubu !(38) | Autor: pufuleti2010

Link direct la acest mesaj




SALUTARE!
SUNTEM UN GRUP UNIT DE MAMICI DESTEPTE, FRUMOASE, DOCUMENTATE SI PUTERNICE!
si
avem cei mai frumosi pufuleti de
decembrie - IANUARIE - FEBRUARIE - martie
2009-2010




Experienta de neuitat a sarcinii , am parcurs-o in Odiseea de 144 de capitole,
ne-am inceput primul an din viata cu alte 232 de capitole si urmeaza.....
1; 2; 3; 4; 5; 6; 7; 8; 9; 10; 11; 12; 13; 14; 15; 16; 17; 18;19; 20;
21; 22; 23; 24; 25; 26; 27; 28; 29; 30 ;31; 32; 33; 34; 35; 36; 37;


Rugaciunea parintilor pentru copii:
Doamne, Dumnezeul nostru, Cel ce cu intelepciunea Ta ai zidit pe om din tarana si ai suflat in fata lui suflare de viata si, binecuvantandu-l, ai zis:cresteti si va inmultiti si umpleti pamantul, iar la Cana Galileii, prin Unul-Nascut Fiul Tau, ai binecuvantat nunta si deci nasterea de fii, cu multa umilinta rog marea Ta bunatate, ca neincetat sa reversi harul Tau si sa Te milostivesti asupra copiilor mei, pe care ai binevoit sa mi-i daruiesti. Umple-i de intelepciune si pricepere. Apara-i de toate cursele vrajmasilor vazuti si nevazuti. Porunceste ingerilor tai ca totdeauna sa le fie calauze si povatuitori spre toate faptele cele bune, ca de-a pururea sa Te poata lauda si preamari in veci. Amin.

--------------------------------------------------------------------------------------------
MAMICI DE PUFULETI DIN NOU :
Beatrice1982 - DPN 24.11.2011


--------------------------------------------------------------------------------------------

ANIVERSARI:
Ianuarie
01.01 - Luca de Decenuela
- bani,cheie de masina,telefon
01.01 - Lara de Loredana71
01.01 - David de Nyny
- ochelari de soare,cheie de masina,acatistul Maicii Domnului
04.01 - Alexandru Lucian de Roco1617
05.01 - Alexander Gabriel de MP
05.01 - Tomaca
07.01 - Arthur de Danyelana
08.01 - Dragos-Andrei de Ale1212xa
09.01 - Maia Teodora de Sagetutza
12.01 - Petra Anastasia de Danasor
14.01 - Ivan Matei de Beatrice1982
18.01 - Miruna Elena de Dastefa
19.01 - Daria Ioana de Ayanna_xem
19.01 - Stefan de Ana_g
19.01 - Madalina de Satulica
20.01 - Teodor (BbTeo) de Plateea
- stetoscop,cheie de la masina si casa,mouse
20.01 - Andreea Maria de Happyella
21.01 - Iustin de Elena_Iulia
21.01 - Caius de Ruxita
- pensula,surubelnita,seringa
21.01 - Tudor de Alexia28
23.01 - Yannis Andrei de Al3csa
25.01 - Yannis de Alexutzzza
- stetoscop,cheie de masina,carte
25.01 - Alexandra de Lia2009
26.01 – Ariana de Simplicity
26.01 - Tudor Ioan de Tomaca
- telefon,bani,masinuta
26.01 - Amaris Stefania de Gratiana77
27.01 - Mara Ioana de Miremia
- pastile, card, cheie auto
28.01 - Maria Isabela de Elefantica
- masinuta rosie,inel cu piatra,verigheta
29.01 - Maia Ilinca de Haircut
- iconita,pix,cheie de masina
30.01 - Arwen92

Februarie
01.02 - Daniel de Blue_flower
01.02 - Adrian Theodor de baly
02.02 - Alexandra Elena de Cris.Mario
02.02 - David-Gabriel de Alicredo
02.02 - Raul Alexandru de Bubu_bu
- minge,pix,seringa
03.02 - Dionisios-Ionas de Vi4i
04.02 - Marcu de satulica
06.02 - Lucas Gabriel de Oani_2002
06.02 - Maria Dalia de adina_bulina
07.02 - Ioana-Cristina de mandruta
08.02 - rox_y
09.02 - Arya-Miruna de Annaiss
10.02 - Sebastian Mihai de Evyme
10.02 - Daniel Alexandru de Onitza
15.02 - decenuela
16.02 - Mara de Yasmine
16.02 - Plateea
18.02 - Andrei Casian, pufulete de Rlc_sandor
18.02 - Sonia Andreea de Rlc_sandor
21.02 - David de Lalitica
22.02 - Iris-Alexia de sorina_bz
- parfum,stetoscop+lantisor aur,euro
24.02 - Alexandru Ioan de Livia1980
29.02 - Nyny

Martie
01.03 - Iuria Natalia de Lorex
03.03 - Lorena de carmita_baby
04.03 - Gratiana77
07.03 - Mara Andreea de rebiana27
07.03 - Darius Mihai de arwen92
08.03 - Mara de Nyny
- bani,foarfeca,farduri
12.03 - Irrinaa
13.03 - Danasor
18.03 - alicredo

Aprilie
24.04 - Simplicity
25.04 - bAly
30.04 - Iulenca

Mai
09.05 - elena_iulia
30.05 - Diana-Teodora de sorina_bz

Iunie
01.06 - onitza
16.06 - satulica

Iulie
11.07 - sorina_bz
12.07 - lillyka
20.07 - sagetutza
23.07 - danyelana
30.07 - Radu Andrei de MP

August
08.08 - Mamidepuiuti
08.08 – Mariuca de Iulenca
14.08 - Bubu_bu
16.08 - Mario Andrei de Cris.M
28.08 - Loredana71

Septembrie
01.09 - Happyella
04.09 - Cris_mario
17.09 - Al3csa
26.09 - Lorex
30.09 - Viviana de Irrinaa

Octombrie
08.10 - Carmita
11.10 – Evyme
25.10 - Ruxita

Noiembrie
02.11 - Dastefa
05.11 - Alexutzzza
09.11 - Andre_lina
12.11 - Beatrice1982
15.11 - Elefantica
16.11 - Larisel
16.11 - Vi4i
16.11 - Daria de dastefa
20.11 - miremia
28.11 - Paul de onitza

Decembrie
01.12 - Tudor Andrei de Andre_lina
09.12 - Micki_mica
09.12 - Katya Natalia de larisel
- polonic,pensula,calculator
09.12 - Sofia Alena de larisel
- seringa,cheie de masina,parfum
12.12 - ale1212xa
14.12 - Luca Alexandru de lillyka
16.12 - Kiti de Micky_mica
22.12 - Vlad de Irrinaa
23.12 - dandanaG
26.12 - adina_bulina
27.12 - Mandruta
27.12 - Dragos Andrei de DandanaG
31.12 - Diana de Rox_y



TEHNICE
Cum se deschide capitol nou
1. Te loghezi cu userul comun pufuleti2010. Parola o primesti la cerere pe PM.
2. Mergi la "Clubul scutecelor (1-4 ani)", intri pe subiectul nostru, la prima pagina si dai "Editeaza subiect".
3. Copiezi toata listuta si mergi inapoi la "Clubul scutecelor (1-4 ani)", unde dai "Subiect nou".
4. Dai Paste la listuta copiata si faci urmatoarele modificari:
- scrii la subiect "Pufuleti de Ianuarie - Februarie 2010 (nr.capitolului)"
- treci capitolul trecut in lista capitolelor de la inceputul listutei astfel: copiezi link-ul capitolului trecut, mergi la cel nou deschis, la "Mod format" pui pe "Interactiv", mergi la butonul "Intrudu Hyperlink", apare o alta casuta, pui nr capitolului, dai ok si apoi link-ul capitolului trecut si iarasi ok.
Si gata!!! Capitolul nou este facut... Aaaa, si te duci pe ultima pagina a capitolului vechi sa anunti ca s-a deschis capitol nou... Aceeasi formula de mai sus.
Recomandare: inainte de a crea capitolul nou sau de a face modificari in lista initiala, nu uita sa vizualizezi modificarile facute ca sa te asiguri ca nu s-a stricat ceva sau ca lucrurile arata asa cum ti le doresti. Daca nu este bine, reseteaza si incearca din nou.
Bafta! Instructiunile sunt mult mai complicate decat este de fapt sa schimbi capitolul.

Cum se actualizeaza lista
Te loghezi cu userul comun, te duci la primul mesaj din capitol, ii dai "editeaza subiect" si in interiorul mesajului se adauga la aniversari pufuletii si mamicile noi.

Cum sa ascunzi un link
[url ="aici scrieti linkul" ]aici scrieti denumirea dorita [/url ]
Atunci cand veti scrie formula, scoateti acele blank-uri dintre parantezele patrate, astfel incat sa nu ramana nici un spatiu liber in interiorul formulei.

Cum sa pui poze la semnatura

Mai intai trebuie sa intri pe un site unde trebuie sa incarci pozele (exemplu: photoshop, webshots, flickr, picassa etc.). Acolo iti faci un cont si urmezi instructiunile dupa care incarci pozele. Apoi te duci pe dc la profil personal-editeaza profil-optiuni-semnatura si acolo la sfarsit sau unde vrei tu scrii urmatoarea "formula magica": [ url = "..." ]poze[ /url ]. Scoti toate spatiile, in loc de ... scrii linkul cu poze sau dai copy paste cu adresa lui, iar in loc de cuvantul "poze" scrii ce vrei tu sa apara, plus ca poti sa-l boldesti, sa-i dai alta culoare, marime etc. Apoi da-i o vizualizare ca sa verifici cum ti-a iesit. La final trimiti datele si gata.


LINK-URI UTILE:


www.babycentre.co.uk/baby/development/" target="_blank">Dezvoltare saptamana de saptamana si repere de crestere
www.babycentre.co.uk/baby/development/letsplay/" target="_blank">Cum sa ne jucam cu bebelusii
www.drepturile-gravidelor.ro/" target="_blank">Drepturile gravidelor si proaspetelor mamici
Muzica pt calmat BB: www.youtube.com/watch?v=jzoZnivlLhw&feature=related" target="_blank">I, www.youtube.com/watch?v=sML60YBpF-I&feature=PlayList&p=DAB70AB212AFB318&index=1&playnext=2&playnext_from=PL" target="_blank">II, www.youtube.com/watch?videos=5KiVQ2nVb9s&v=2n0qh-Pu8To&playnext=20&playnext_from=TL" target="_blank">III
www.youtube.com/watch?v=pNqrkGnkUWc&feature=related" target="_blank">Gimnastica pt mamici
www.desprecopii.com/info.asp?id=813" target="_blank">7 medicamente interzise bebelushului
www.netmedic.ro/ghid-prim-ajutor/capitolul-v#obstructia-cai-aeriene-copil" target="_blank">Ghid de prim ajutor
www.kellymom.com/bf/pumping/milkstorage.html" target="_blank">Cum pastram laptele matern
Incercand sa-mi inteleg copilul
www.mamadearest.ca/fr/info/articles_dr_newman.htm" target="_blank">Info utile in lb franceza
www.romedic.ro/aprecierea-cresterii-la-copil-0C437" target="_blank">Aprecierea cresterii la copilwww.desprecopii.com/info.asp?id=86" target="_blank">
Primul an din viata bebelushului
Dezvoltarea gandirii

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Utile pt monti-niace:[/purple] teorie; www.montignac.com/fr/" target="_blank">ig;
________________________________________________
______________________________________________________________________

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns simplicity spune:

BF eu ma refeream la simtul meu de "utilitate", nu la faptul ca Ariana trebuie sa fie intr-un anumit mod la varsta asta, in privinta asta sunt foarte relax, adica eu nu ma grabesc ...nu trebuie sa imi stie sa vb nu stiu cate cuvinte, eu ma refer la timpul petrecut cu ea, de ex ieri ne-am pus toate bilele in camera si ne-am rasturnat in ele,am facut "bataie" cu pernute, am udat flori , mereu rade in hohote ....as vrea sa fiu in stare sa fac toata ziua chestiile astea, practic la asta ma refeream...

cat despre ce fac pt mine....mereu imi fac timp si pt mine, pt scoala-adica fac ceea ce imi doresc sa fac, imi fac timp sa ma aranjez, sa beau o cafelutza, sa stau pe forum/sa citesc o carte



Mami de Ariana

Motto-ul meu:
"Eu sunt cate putin din tot ce am intalnit."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nyny spune:

Simply multumim pt noul capitol.


O zi din viata copiilor... eu sunt la serv dimineata de cele mai multe ori asa ca ei sunt acasa cu mamaia. Nu fac nimic special... David se trezeste cel mai tarziu ... adica pe la 9-9.30, schimbat, mancat si pe urma se joaca singurei de cele mai multe ori , cateodata ii mai scoate mamaia dupa ce face mancare cate o ora la joaca in spatele blocului... cu nisip, galetuse, lopetele, masinute etc. La 12.30-13 mananca si se culca. Cand se trezesc ne mai jucam putin... dansam, pe urma la dau sa manance, ii imbrac si plecam in parc. Acolo ne mai intalnim si cu alti copii, fac schimb de triciclete, trotinete, mingii, masini , ne plimbam.... si cam atat. In jur de ora 21 intram in casa, le dau sa manance, le fac baie, se mai alearga amandoi, ne mai dragalim si asta e ziua. Pe la 22.30 ii bag la culcare.

Mamica fericita de Mara si de David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_g spune:

nu as vrea sa va intristez, dar daca aveti vreo ruda mai apropiata si nu ati vorbit cu ea de mult timp, sunati-o, ca sa nu va para rau......tocmai am aflat ca unchiul meu, fratele mamei, a murit, a facut infarct undeva pe strada, era singur.....nu am vorbit cu el cred ca de vreo 2-3 ani............50 si ceva de ani, mai tanar ca mama..........si tot timpul a fost tare bun cu mine, tot timpul a avut o vorba buna, o gluma mai mult sau mai putin sarata, bani chiar.....in fine, hai sa nu ma intind. dumnezeu sa-l odihneasca!....asa ca puneti mana pe telefon si sunati pe careva drag, viata e plina de surprize.

_
mama lui Stefan, pui scump

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue_flower spune:

DECE, mie mi-a facut mama cu o prietena de a ei, sambata, dulceata de afine. Si tanti prietena mamei mi-a zis ca ea pune cam 350gr de zahar la 1kg de afine. Ca eram in piata si vroiam sa mai cumpar zahar, ca mi-au facut dulceata la prietena acasa....incurcatura mare, na....ideea e ca ea pune f f putin zahar la afine.
Nu stiu de ce.
Cica e mai bun asa.

Vrei sa o sun sa o intreb exact?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalitica2000 spune:

o zi din viata lui david in timpul saptamanii nu stiu exact cum se deruleaza ca e cu bona....bine stiu in teorie ce fac... eu cand vin la 6-6:30 de la birou, ma dragalesc cu el, pe urma nu apuca sa se joace bine si oricum obligatoriu trebuie sa fiu si eu cu el ca altfel plange, ca il pregatesc de masa si la 7 mannaca si pe urma il imbrac si iesim afara pana pe la 9-9:30 cand ne intoarcem acasa si ii fac baita si la somn si papa.

in week-end cam la fel, doar ca in timpul zilei cand suntem noi acasa, iesim afara pana in ora 13 si facem de obicei cumparaturi de la piata si ne oprim si prin parcul de langa bloc sa ne dam pe leagan si topogan. Prin casa ne jucam cu mingea, ii place sa ne-o dam de la unu la altul, sa dea cu piciorul in ea, mai are o masuta la care se joaca. Are masuta de lucru cu animale, masini, fluturi, chestii cantatoare. Sau se mai joaca cu formele si incearca sa le potriveasca. al meu nu prea se joaca singur, decat foarte putin, este foaret atasat de mine si nu ma lasa s afac mai nimic prin casa decat sa il bag pe el in seama. Eu ca sa fac curat sau mancare trebuie sa iasa taica sau afara cu el, pentru ca altfel nu am cum. Asa ca in week-end negresit exista o iesire tata-fiu ca sa mai trabaluiesc si eu sau sa mai stau sa ma odihnesc. Mai iesim o tura seara, ami nou cu bicicletele si mergem in parcurile de prin Bucuresti mai mari, ca sa mai variem si noi. Jucarii are David tot felul, vrute si nevrute dar daca nu sta unul din noi cu el, lui nu-i place sa se joace singur decat foarte putin.

A, de putin timp l-am invatat sa raspunda la intrebarea cati ani are si sa arate 1 cu degetul. Am incercat sa-l invat si eu culori si forme si alte chestii educative, dar mi-am zis sa-l las in ritmul lui ca pana la urma le invata pe toate. Vorba lui BF, nu am vazut copil care sa nu umble sau sa nu vorbeasca, evident sa nu prezinte alte probleme de sanatate, asa ca va invata si el tot ce trebuie. ii explic de fiecare data ce fac, cu ce il imbrac, ca dovada deja stie ca sosetele se numesc ''ete'', asa ca fara prea mare stres mi-am dat seama ca prinde de la sine.

da, si mie mi-ar placea sa ma prostesc cu el toata ziua, sa stam bot in bot si sa ne dragalim, dar din pacate anumite treburi adminsitrative, gospodaresti trebuie facute de noi iar eu nu sunt genul care sa ma apuc de ele dupa ora 10 seara cand doarme el, pentru ca la ora aia sunt si eu obosita si imi mai fac un dus si ma pun in pat sa mai butonez un pic la tv si pe urma somn de voie. In concluzie cred ca mai toti pufii au cam acelasi program cu o iesire pana in pranz, o iesire seara si in rest de jucat prin casa, fiecare cu ce are (jucarii, oale,boluri, lingurite, carticele etc)impreuna cu parintii sau singurei, depinde de pufuleti si de treburile parintilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Beatrice1982 spune:



not in the moood too....................

sorryyyyyy

Ivan papa rosie,,,nu mult, ardei crud, ceapa cruda, cartofi cruzi, castraveti goi...morcov...etc......

noi........
facem ce facemmmmmmm

trezirea pe la 9-9.30
trezre...eu mai motai sau nu........incepe si se joaca...il spal daca a fc kk, daca nu il schimb doar...ca e greu....
apoi ne imbracam iesim afara
pe acolo isi vede de treaba
pe la 10-11 papa ca baga 300 ml lapte la 6 si nu ii trebe mai repede

apoi i se nazareste sa mergem sa ne plimbam cu carutul
mai merem pana la magazin sau la buni
sau la copii

venim acasa
mai sta pe afara cu mine........apoi incet intram in casa
papa pe la 13 apoi laptic si somn intre 13-14
dupa ce se trez aceeasi poveste.............
eu incerc sa ii vorbesc mult, sa iiexplic tot ce vedem pe drum, daca mergem cu carutul, mergem de 2ori/zi,...nu stiu ce a fi cand a veni Adam.......
si incepe sa zica si el ce ii spuneam eu pana acum........
si deja incepe sa ma streseze de cat de mult vorbeste.pe bune!!!!!!!!!!!!1
cand a incepe sa zica ceva clar, cred ca a fi ca o moara stricata........


de ex.......cand iesim pe poarte vede turnul bisericilor..si zice
ding-dang.....
da da..acolo e biserica..
el ding -dang.....
da mama deseara or clopoti ca e sf marie si se intra la biserica
el ding-dang
da.......
el ding dang
da mama ding-dang
pana mai zice de vreo 3-4 ori si nu mai zic nik si se satura sa zica, sau uita............
si asa face cu toate........

kk pe drum arata kk
eu..cine a fc kk?
boka(bocika)adik vacuta/calul...-gyigyiiiiiiiii

apa......
rate.......
cocosul.
gaina
santul.......
apa in sant........
masina.
copiii
et cetc


ma duc sa ma apuc de treaba
o sapt frumaosa


LMA MP!!!!!!!!!!!!

_

Bea, mami de doi baieti :
Ivan Matei (14.01.2010)
si 24+ cu Adam Stefan


Doamne ajuta sa fim sanatosi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simplicity spune:

Ana sincere condoleante sincer nici nu as vrea sa ma gandesc la nenorociri ca eu mi-s si plecata din tara

Fetele sper ca nu m-ati inteles gresit, eu nu am spus ca fiemea sa fie savant, eu chiar vreau sa dureze perioada asta pana mai incolo ca ador bla bla-urile ei...poate ca sunt eu prea obosita si nu ma mai pot exprima


Mami de Ariana

Motto-ul meu:
"Eu sunt cate putin din tot ce am intalnit."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miremia spune:

Simply, Bea , sper sa treceti repede peste mood-ul asta.

Simply stai linistita, cred ca te-ai exprimat f bine si toata lumea a inteles ce ai vrut sa spui. Uite, eu cateodata gandindu-ma la tine si la Ari, aveam mustrari de constiinta ca nu am destule activitati educative cu Mara. Deci clar nu este cazul sa-ti faci griji ca nu-i acorzi destul timp. Eu Marei nu-i citesc, nu stiu daca ar avea rabdare, dar o sa incep.
Si noi ne petrecem ziua ca ceilalti pufuleti...2 plimbari, 1 somn la pranz, joaca, mancat, baita, etc.

BF uitasem sa multumesc pt sfaturile cu privire la bibe, LP.

Lali super David, mai dai jos cateva kg acum cu alergatul dupa el. Pupici multi!

Ana Condoleante!

Nyny mai bine sa profitati cat e cald de super piscina parintilor, eu m-as muta acolo.

_
Mirela si Mara Ioana (ianuarie 2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorina_bz spune:

Sarumana de cafea, Dece….eu acum o beau…e buna tare si rece, dar bauta in liniste, ca am culcat maimutzica! Gemul e muuuult, asa e…si mi-am mai luat si-un tir de oua de la tati de iris, cum ca i-am stricat gemul preferat, ca am pus migdale in el..asa ca…daca vreti gem de caise cu migdale…la buzau avem destul…

Larisel de aprecieri si comment-uri la pozele maimutzicii! Bine ca si-a revenit Naty spre seara…eu sunt cam ingrozita de treburile astea cu diareea si voma, ca mereu imi e teama ca s-ar deshidrata (n-am trait pe pielea mea cu ea nici un episod), ca si asa abia bag in ea lichide cat trebuie…offff..

Alicredo…wb!! Pupam mamica obosita! Sa aveti o sedere odihnitoare in tara!

Lorex…uraaa , ce bine ca plecati la mare!!! Sa aveti un sejur de vis, o bobitza cumintica, papacioasa si sanatoasa, si sa veniti bronzati si odihniti!

Ana … Sarumana de aprecieri..am fi stat si noi mai mult la tara, dar atat s-a putut…Poate mai mergem o tura, duminica viitoare….mi-ai dat aripi cu mesajul anterior, referitor la canini…cum ca lui Stefan i-au iesit destul de usor….poate ni se intampla si noua aceeasi treaba, ca si la noi au fost 3 luni horror la masele…Cu papa lui Stefan…nu stiu ce sa zic, poate e doar de la caldura, sau de la caninii incomplet iesiti, daca altceva nu are…..Pupam ochishorii negri de baiat mall-ist! Offf, in timp ce scriam in word mesajul asta am citit ce ai scris de unchiul tau….imi pare tare rau ca a trebuit sa se intample asa…Sincere condoleante!

Nyny...Sarumana de comment-urile pozelor. Subscriu si eu la ce-a spus Mire(), cu piscina parintilor tai...eu nici n-as mai pleca de acolo...

Mire, Danasor, Nyny…..auch, nu-s deloc harnicutza…am injurat de toti sfintii ieri, pe caldura aia, cand eu fierbeam la 2 cazane…da’ nici nu puteam sa las fructele sa se strice..nush cine o manca atat gem…Nici eu nu faceam de obicei nimic pentru iarna…nici acum nu as fi facut, dar daca n-am avut de ales…

Danasorce bine suna distractia voastra de luni!La cat mai multe, va dorim! Rosie cruda ii dau, ca atare(cu seminte, cu pielitza, cu tot...scuipa ea ce nu-i trebuie...)…ii place mult…I-am dat si roshii cherry, alea ii plac si mai mult…si ca si jucarii, si ca si ..”bobo”, dupa ce papa. E adevarat ca dupa ce papa rosii, se inrosheste pe obrajori, in jurul guritzei…ramane rosie o vreme, apoi ii trece de la sine….

Lali…bine ca a fost doar vis, si gata! Felicitari lui David pentru mers…Si iris a dorit sa mearga singura pe afara, fara deget, doar de acum o saptamana. Acum ne impinge daca incercam s-o luam de manutza…

SimplySarumana de aprecieri si de capitol nou… In the mood…nici eu nu prea sunt, zilele astea……
O zi obisnuita….
Dupa ce se trezeste pt lapte cam de 2 ori pe noapte, trezirea definitiva pe la 7.30(plus minus 30 min), si mai doboara o sticla de lapte…schimbat pampers, dat carti, jucarii, citit, pupat, iubit, jucat, dat picaturi/vitamine, spalat pe dinti…o preia bona si o plimba pe afara vreo ora jumi, apoi la 10.30 papa, la 11.30 somn cam 30-45 min…apoi joaca prin casa pana la masa urmatoare cu mine, sora-sa, bona(pe rand sau cu toate odata); papa de pranz, bibe cu lapte, nani iar….cam o ora(daca am noroc doarme si o ora jumatate)apoi joaca prin casa pana la masa de 18 cu mine, cu tati, cu Diana…, apoi joaca pe afara(parc, loc de joaca, tobogane,... cu mine si tati, cateodata merge si diana) pana pe la 21…apoi baie, lapte, somn…Nu sta nici o secunda singura, si nici nu se joaca prea mult singura, chiar daca este cineva cu ea in camera….poate cateva minute(3-5 minute, nu multe…)

Hai ca iar fac o placintaaaaa....
Trimit, si incerc sa revin, cand ma mai lasa bebelusha….






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Beatrice1982 spune:

ana, condoleante...........


ma uit acu, la cate stele am eu acolo...........

oare ce am putut scrie atat de mult incat am atatea mesaje???

oare am aberat mult???
si pe voi v-am stresat cel mai , cel mai mult......................

oare am avut ceva bun de zis????????

oare nu a fost degeaba tot scrisul ala...?
ca de invatat sigur am invatat mult si bine.......

dar cu ocazia asta va multumesc ca m-ati ascultat, si m-ati tolerat asa cum sunt...si va multumesc daca o s-o faceti in continuare......

dati ignore..sunt dusa cu pluta.sper sa imi revin......

_

Bea, mami de doi baieti :
Ivan Matei (14.01.2010)
si 24+ cu Adam Stefan


Doamne ajuta sa fim sanatosi!

Mergi la inceput