gradinita in Militari

gradinita in Militari | Autor: mini_gradi

Link direct la acest mesaj

Am un baietel de 3 ani si jumatate. Dupa cateva incercari esuate de a gasi o gradinita buna in Militari, am renuntat. Si cum lucrez in sistemul privat de invatamant de peste 7 ani, m-am hotarat sa infiintez o mini gradinita la mine acasa. Sunt profesoara de limba engleza, am experienta in predare la copii; baietelul meu vorbeste engleza fluent. Limba de predare va fi engleza (nu va faceti griji legate de adaptarea copilului dvs.- totul tine de metoda)
Ne vom juca (liber si organizat), vom canta ,desena, picta, vom face proiecte saptamanale (saptamana fructelor, saptamana experimentelor etc.). Copiii vor invata sa ii respecte pe ceilalti, sa-si dezvolte increderea in sine intr-un cadru in care pot fi stimulati individual, in functie de nevoile fiecaruia.
Programul la care m-am gandit ar fi 8.00-12.30
Locuiesc in zona Pacii
Pretul- 400 RON/luna/copil
Ma pot ocupa de max. 4 copii.
Daca va doriti o varianta educationala adaptata la personalitatea fiecarui copil vs. rigorile unei gradinite, va astept cu drag, impreuna cu prichindeii!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gogosel spune:

nu ma inacnat ideea!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madagp86 spune:

Nici pe mine nu ma incanta varianta ta(fara suparare)...ai incercat la gradi kids club(de la complexul rezidential)?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mini_gradi spune:

Nicio problema, e doar o varianta pentru parintii care nu vor sa-si dea copiii "la standardizat" Da, am fost la Kids Club. 15 copii intr-o grupa mi se pare enorm.In Romania e acceptabil, dar in strainatate sunt max.7 copii/adult. Si cand am vazut sala de mese imensa si chiuvetelele aliniate cate 20, mi s-a facut rau. Gradinite de scos copii la fel pe banda rulanta. Nu se adapteaza nimeni nevoilor lor. Nu mi se pare ok. Parintii care cauta "altceva" decat incolonarea clasica, stiu la ce ma refer.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ela78 spune:

Nici pe mine nu ma incanta ideea, nu te supara Prefer o gradi cu 14 copii cu program regulat, nu e vorba de "standartizat", ci de capacitatea copilui de a se adapta la mediul de societate si de a gestiona diverse situatii ce apar..., lucruri care il ajuta si pe viitor cand va fi adult.
Daca vroiam pe cineva care sa se plieze dupa cheful lui, luam o bona, insa rezultatul nu se compara...

Btw programul 8-12 este, cati dintre parinti lucreaza pana la 11?



Elena, fericita de Ianis Cezar (04.04.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mini_gradi spune:

Diferenta dintre o bona si o astfel de gradinita este ca intr-o mini_gradi copilul socializeaza cu alti copii de varsta lui (aceeasi). Iar acomodoarea cu colectivitatea se face mai usor. Nu se pliaza nimeni dupa cheful lui, dar nu poti sa zici ca preferi sa i se dea mai putina atentie, intr-o grupa de 15. In plus, limba engleza exclusiv, vorbita si nu "predata" ca la scoala cum se face la alte gradinite cred ca e un mare avantaj
Asta e un serviciu care se adreseaza mamelor care lucreaza cu program scurt si celor care inteleg ca un adult la 15 copii e mult prea mult. In alte tari e ilegal sa ai mai mult de 7 copii la un adult.
Ca sunt si oameni care nu sunt interesati de un astfel de serviciu inteleg. Da' acuma ce rost are sa scrieti ca nu va intereseaza? E ca si cum as lua acum fiecare articolas din bazar si le-as scrie vanzatorilor ca nu ma intereseaza. Ce-ati patit fetelor? De ce nu luati un ziar si sa sunati direct la cei care vand obiecte si servicii sa le spuneti ca nu va intereseaza? Asta v-ar umple cel putin o dimineata :)))))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mini_gradi spune:

Diferenta dintre o bona si o astfel de gradinita este ca intr-o mini_gradi copilul socializeaza cu alti copii de varsta lui (aceeasi). Iar acomodoarea cu colectivitatea se face mai usor. Nu se pliaza nimeni dupa cheful lui, dar nu poti sa zici ca preferi sa i se dea mai putina atentie, intr-o grupa de 15. In plus, limba engleza exclusiv, vorbita si nu "predata" ca la scoala cum se face la alte gradinite cred ca e un mare avantaj
Asta e un serviciu care se adreseaza mamelor care lucreaza cu program scurt si celor care inteleg ca un adult la 15 copii e mult prea mult. In alte tari e ilegal sa ai mai mult de 7 copii la un adult.
Ca sunt si oameni care nu sunt interesati de un astfel de serviciu inteleg. Da' acuma ce rost are sa scrieti ca nu va intereseaza? E ca si cum as lua acum fiecare articolas din bazar si le-as scrie vanzatorilor ca nu ma intereseaza. Ce-ati patit fetelor? De ce nu luati un ziar si sa sunati direct la cei care vand obiecte si servicii sa le spuneti ca nu va intereseaza? Asta v-ar umple cel putin o dimineata :)))))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sara_Maria spune:

Buna!

Nu stiu daca ai gasit cei 4 copii pe care ii asteptai in formarea mini_grainitei tale, insa in general (nu stiu la Kids Club cum e), o grupa formata din maxim 15 copii, la gradinitele particulare, este supravegheata de 2 adulti, asta inseamna maxim 7 copii per adult, mai ales ca frecventa este de 85-90%, niciodata nu este frecventa 100%. Asta ar trebui sa stii daca ai lucrat in invatamantul particular.

Rigurozitatea si "regulile" unei gradinite sunt binevenite la o anumita varsta pentru copiii. Ia gandeste-te ca, conform legislatiei actuale, la 6 ani ia contact cu RIGUROZITATEA scolii! Usor, usor trebuie pregatiti.

Zi buna si succes in noua activitate!

Mamica Sara


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Twix spune:

Pe mine nu ma intereseaza personal, dar sistemul acesta exista si se practica prin diverse tari europene. Am prietene in Franta, Elvetia etc care isi duc copiii la persoane care ingrijesc 3-5 copii la domiciliu. Avantajul, acolo, ar fi ca persoanele sunt "controlate" de stat, presupun ca se face o evaluare atat a conditiilor de care dispun (igiena, siguranta spatiului etc) cat si a capacitatii lor de a presta respectiva activitate.

Mie nu mi se pare o idee rea, probabil ca daca s-ar desfasura in conditiile de care am zis, deci daca ar exista un control, as prefera varianta asta unei gradinite obisnuite.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sara_Maria spune:

Asa este, aici ai dreptate!
Pe de alta parte la noi nici invatamantul scolar nu e deloc flexibil, si, asa cum am mai spus, prefer sa o deprind pe cea mica cu cateva reguli inca de pe acum, deoarece atunci cand va ajunge la scoala, intr-un mediu obtuz, cu clase extrem de numeroase sper sa ii placa si sa nu aiba un soc.
Btw in invatamantul scolar particular, eu inca nu am incredere, poate peste 4-5 ani sa se schimbe situatia si perceptia mea :-). Stand in Militari, spune-mi, te rog, ai ceva referinte despre Gradinita Maryland din Prelungirea Ghencea?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miha_b spune:

Cum vi se pare gradinita Kids Club din Militari? Cum este in interiorul gradinitei, din exterior este placuta? Stiti sa-mi spuneti ceva despre personal? Am vazut pe site-ul lor ca au tarife destul de mari fata de alte gradinite particulare. Oare si oferta lor este mai buna?

Mergi la inceput