Mamici de zmeurici de Iulie-aug 2009(20)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Cornelia spune:

Flosideea, da poti folosi C.I.

Multa sanatate lui Denis! Sa stii ca scarlatina se trateaza si ambulatoriu, nu e obligatoriu s afie internat. Dar nu am inteles, rezultatele analizelor au confirmat scarlatina?

Nu o lua asa de tragic, totusi. Imi imaginez ca iti este f. greu s afii departe si sa iti fie puiul bolnav. Scarlatina este o boala care se trateaza. Nu este chair asa sperietoare. Mai mult in Romania se face mare caz.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cornelia spune:

La multi ani fericiti Daria! Dariaioanaxx, ma bucur ca ne-ai mai scris!

La multi ani fericiti Luca!

Gio, ce de peripetii cu plecatul din tara a mamei tale! Cu tabara, sa stii ca am mai auzit ca nu ii prea spala .

Cat despre gradi .. va merge si Vladimir la cresa, probabil de pe 4 septembrie, si nu stiu cum sa fac sa nu ii transmit starea mea. Ma apuca plansul in fiecare seara doar cand ma gandesc.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns G_I_O spune:

Neatza!
Am venit la o , pe unde sunteti fetelor?

tuturor sarbatoritilorLAndrei Daniel, Mateusz, Mirima Daria si Luca! sa cresteti mari si sanatosi puilor!

Dariaioanaxx ce mai faceti voi?
Deea cum ia dat antibiotic si dim. i-au facut analize? pai nu e prea relevant asa. putea sa-i faca un exudat rapid sa vada daca are virusul care da scarlatina. si daca e....sa-i dea un antibiotic si sa faca tot posibilul sotul tau sa-l scoata din spital, se poate trata si acasa, cu vizite periodice la spitalul de contagioase. Nu mai fi necajita ca nu e un capat d elume acum. Trebuie sa faca moldamin, parca, cand termina cu antibioticul si astea sunt cam dureroase.
cine stie de unde a luat scarlatina, la gradi nu a mers asa-i? ca trebuie anunta si acolo sa dezinfecteze tot.
Poti sa pleci cu CI, nu conteaza daca mergi cu avion, tren, masina....suntem in UE.
Fii tare, ca nu e asa tragedie. sa ne ti la curent.
Cornelia da peripetii nu gluma, dar bine ca a reusit sa plece.
Lasand la o parte nespalatul asta...bine ca au facut baie in piscina joi si vineri, lui M. chiar i-a placut, mai vrea sa mearga. Eu zic ca i-a prins tare bine...nu stiu daca la iarna l-as lasa, dar la vara cu siguranta.
deci va incepe si Vladimir cresa....of...ca si piticul meu plange dim. pana se desparte de mine...pe urma la masa e ok...azi chiar incetase cu plansul cand s-a asezat pe scaunel si s-a pus pe invartit biscuitele in crema de branza dulce.
Voi vedea cum reactioneaza cand va trebui sa si doarma acolo, separat de frate-su.
Ieri a stat toata ziua i gr. lui, dar a fost si M. cu el.....
e greu, dar trebuie sa se acomodeze. Iar noi trebuie sa fim tari ca le transmitem si lor starea noastra.

fug la treaba si o zi frumoasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flosideea spune:

eu din cate mamici cunosc care au ajuns la spital cu copilasul,cel putin in Bv,toate mi'au zis ca primul lucru care s'a facut a fost penicilina.eu cred ca e lege in spital,indiferent de ce are copilu,nu conteaza ca e viral,bacterian sau mai stiu eu ce,se baga penicilina in copil....offf,acum a zis sotul ca il vor tine internat pana luni.stiu si eu ca analizele se fac doar daca nu este sub tratament cu antibiotic,dar ...pt mine e greu pt ca nu sunt acasa,sotul este foarte panicos si tocmai pentru ca nu sunt eu acolo,eu aici ma framant si fierb tot din acelasi motiv,stiu ca se trateaza,stiu ca nu e ceva de speriat....dar....la gradi nu a mai fost...e acasa de la inceputul lunii.acum eu tot dau telefoane,e asa greu....o sa ma interesez azi de cursele spre Ro,daca vine cumnata pe 18 dupa'masa ,poate prind ceva pt 18 mai pe seara....nu vreau sa intarzii prea mult...trebuie sa ma duc in Firenze pt avion,aici nu e aeroport...dar macar ajung mai repede la denis.

am citit ce a patit Eumada,e de nedescris....e inadmisibil ce s'a intamplat,cata lipsa de profesionalism,de responsabilitate,acum ma rog ca Eva sa se refaca rapid,si nesimtitii sa plateasca crunt.Cunoscand'o pe Eumada stiu ca vor plati,dar eu nu vreau sa ma gandesc ce este in sufletul ei...

offf,imi pare rau fetelor,sunt terminata psihic,sper doar sa fie vorba de scarlatina intr'adevar si sa isi revina Denis...sa nu mai faca febra...sa il ia acasa sotu...
va pup,ma duc sa imi iau cartela sa mai sun acasa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns G_I_O spune:

Deea si M a fost suspect in primavara...dar aici se face exudat si tit da raspunsul in cateva ore...zici ca e suspect de scarlatina si stiu ei mai departe ce sa faca.
cand am fost cu spiridusul meu la contagioase...l-au tot studiat, dar nu mi-au dat antibiotic pana nu au iesit analizele. eu i-am facut rapid si exudatul.
cum ii este limba? incarcata? alba si la varf ca si capsuna?

Da, e groaznic ce s-a intamplat cu Eva Madalinei. dar ea e o luptatoare si va castiga lupta. Insa, cine-i va sterge din minte Evei acele scene???

uita-te si pe wizzair.com poate au curse Firenze Bucuresti. e cam 50 euro un zbor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flosideea spune:

GIO,doctorul s'a uitat la el pt 5 min si a zis ca e scarlatina. azi trebuie sa iasa nush ce rezultate la niste analize din care cica ar rezulta scarlatina,exudat nu i'au facut pt ca urma tratament cu antibiotic.ieri iar a facut febra mare,39,6,dupa'masa,aseara avea 38 cu ceva si i'a dat un antitermic si dupa 20 min avea deja 37.8.toata noaptea nu a mai facut,acum astept rezultatele alea.azi dim a venit dr in vizita si cica limbuta devine zmeurie,bubitele se retrag si raman doar pe extremitati,l'a mutat singur in ditamai salonu(asta dupa ce l'a "lovit"sotul si ieri si azi),acum sa vedem....sunt tare curioasa,eu inca nu sunt 100% convinsa ca e vorba de scarlatina.
despre wizz,tot ce am gasit e din bologna,cu 60 eu,din firenze nu am gasit nimic,doar cu 632 parca pe 20 august.mai este o cursa tot pe 19 cu 211 eu si cam atat.daca plec cu wizz,ajung la 18:50 in buc,florin a zis ca vine cu Denis sa ma ia....acum sa vedem.azi merg pana la o agentie sa vad si aia ce imi ofera sa imi iau biletu....abia astept.noi vorbisem sa vina florin cu denis cu masina si sa stam macar o sapt in vacanta pe aici,dar tinand cont de situatie,nu e posibil.
eu nu mai pot,sunt terminata,aseara m'am fortat sa mananc ceva-nu mai mancasem de alaltaieri de la pranz-si deja mi se facea rau,si am reusit sa dorm si 4 ore azi'noapte.sper intr'un fel sa fie scarlatina,ca macar asa stiu ca urmeaza tratamentul corespunzator,ca luni il externeaza neoficial,oficial abia sambata viitoare,pe mine ma doare ca eu sunt aici si Denis are nevoie de mine.altfel nu cred ca as fi asa,daca as fi cu el acolo.
acum va las,intru mai tarziu....trebe sa fac ceva de mancare si nu stiu ce .o zi buna va doresc!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Flossideea curaj...se vindeca si nu lasa urme....
Stiu ce simti asa de bine stiu...doar ca puiului tau nu-i vor ramane cicatrici,nu-i va fi afectat auzul,nu are cosmaruri de cand o sedau si o tineau doua aistente ca sa o curete si sa-i inlature pielea arsa......se va face bine Denis fii calma doar....e ceva trecator,stiu ca innebunesti ca nu esti langa el....dar .....eu mi-as fi dat un rinichi sa0i pot saruta gusulita aia arsa .....hai capul sus si du-te lnga puiul tau....sa stii ca te simte si trebuie sa fii calma....daca am fost eu...si doar ma stiti,d`apai tu....
Mai mult ce sa zic.......curaj si toate gandurile bune posibile.

Madalina si Eva-Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flosideea spune:

of ,Doamne,Mada,cat de rau imi pare...cand am citit ce s'a intamplat mi'au dat lacrimile efectiv nu stiu ce sa zic....eu nici nu vreau sa ma gandesc prin ce treci...e cumplit....iar micuta Eva,offf....mi se rupe sufletul...si Denis e la cresa si mereu urmaream cand il lasam si cand il luam cum se prezentau doamnele de acolo,mereu era cate una cu cana de cafea in mana,dar statea pe hol pt a intampina copiii,insa mie nu mi se parea normal...acum cum e Eva?sa dea Dumnezeu sa treceti cu bine peste aceasta incercare si sa va dea puterea sa lasati in urma acest episod nefericit...sunt cu gandul la voi de cand am citit,inca nu imi vine sa cred ca este posibil asa ceva mai ales la o cresa privata,de la care ai anumite pretentii...offf...am cerut "prietenia" pe Fb,dar nu mi s'a acceptat inca,chiar vreau sa pun si eu niste intrebari,oricum cand avocatul tau iti va da acceptul,fa publica toata treaba...sa plateasca nesimtitii cu varf si indesat....eu mai auzisem ceva ...parca e si in cluj o gradinita de'a lor...din cluj auzisem tot asa numai pareri proaste....te rog sa ne tii la curent cu totul..daca poti da un pm cu nr de tel...si acum imi dau lacrimile..mai bine ma retrag.va tin pumnii si va pup!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Flosideea ai plecat spre tara?
Cum e baiatul?

Madalina si Eva-Maria
https://picasaweb.google.com/lhmadalina/Dezastrul?authkey=Gv1sRgCIKAmOzUz-zXAw#5640047175923810098

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Corinna1982 spune:

Eumada, acum am vazut la semnatura pozele Evei si am citit despre ce vi s-a intamplat! Este ingrozitor!!Imi pare tare tare rau, un copil nevinovat nu merita asa ceva, este REVOLTATOR ca acel patron ti-a cerut justificari pentru cheltuielile respective. Pai durerea copilului, trauma ta, a ei si a familiei, cicatricile, si toate celelalte lucruri urate, pe astea cum le cuantifici? Cum le justifici? Omul ala nu are frica de Dumnezeu? Este de-a dreptul strigator la cer!

Offf, si maine este ziua Evei! La multi ani! Sa fie sanatoasa si sa ramana fara nicio urma a acestei povesti ingrozitoare! Si tie iti doresc sa fii tare in continuare ca Eva are nevoie de tine!

Mergi la inceput