PRIETENE FARA TITLU (79)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miraklucker spune:

La multi ani Daniela. Multa sanatate si fericire.

......de mine nu stiu ce sa va mai spun. Abia astept sa ne mutam si sa ne linistim macar cat de cat. Gata nu va fi nici dupa. sunt in vacanta.....partiala. am lucrat ieri si azi jumatate de zi. Altfel stau cu fundu in masina si alerg de colo colo cu folos sau fara, cu copii dupa mine binenteles.
Azi i-am luat patul Dariei si l-am montat. Maine ma duc in austria dupa aparatele electrocasnice. M-am certat azi cu H, stie ca nu ma urc in masini straine, dar nu am cu cine vorbi. sper sa ma pazeasca D-zeu si sa ajung cu bine inapoi.
am inceput sa pun poze in mai multe albumuri. sper sa le si termin cadva.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

La multi ani, Daniela!
Acum mi-au plecat musafirii si simt o nevoie acuta de somn. Azi n-am facut mai nimic ca era sarbatoare, asa ca toate s-au derulat ca de obicei. Copilul a fost la inot si a avut o lectie de pictat de la vecina mea. S-au distrat pe cinste.
Dupa ce-mi pun treburile la punct maine, o sa mai scriu cate ceva, acum abia vad tastatura.
Va si noapte buna!

Ingrid S si Diana

Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Salutare !
Eu sunt cam obosita,mai e si Tudor prin zona tot calare pe mine,dar incerc sa va scriu totusi cate ceva de despre nunta. Nu stiu cand o sa primeasca pozele,iar eu am facut doar ff putine acasa si la sala - ca in rest mi-am lasat aparatul in masina.
A fost fain,cam frig afara,dar ,macar ziua cat s-a mers dupa mireasa a iesit un pic soarele si s-a mai dezmortit.Sambata am dus-o si pe Diana la coafor si uitati ce-a iesit: http://www.dropshots.com/MONI2011ARIESENI#date/2011-10-15/11:46:49 Ca sa ii puna capac,cosmeticiana a luat-o deoparte si s-a pus sa o machieze un pic pe la ochi si i-a mai pus si niste luciu de buze spre incantarea Dianei evident Acasa i-am mai pus si eu niste oja,asa ca a fost incantata pe deplin.A avut si partener pe masura,pe Robi baiatul uneia dintre vanzatoare si ei erau in fruntea alaiului.Sa nu va povestesc ce s-au mai dezlantuit impreuna dupa aia - ca si ala e zburdalnic pe masura ei.Cu chiu cu vai am dus-o la nani abia dupa ora 2 ! Voia musai sa fie prezenta cand vine tortul.Pe Tudor l-am trimis la nani pe la ora 23,dar si asa s-a chinuit Ghita aproape o ora sa il adoarma cred ca mai bine il lasam la sala pina pica lat !
Nasii - un verisor din Timisoara cu sotia - au pregatit o surpriza si in deschidere au prezentat un miniconcert ,Ei doi si fetele,deci un cvartet (sa se zice?) de 3 vioare si un violoncel.Numai bine au bagat si un vals si mirii au deschis dansul.Am pus si niste filmulete cu ei.Faza draguta a fost cand un prichindel de aceeasi varsta cu Tudor - baietelul altei vanzatoare le-a "furat" la un moment dat niste partituri si a tulit-o cu ele Era in asa hal de activ si de haios,sa-l fi vazut cum se arunca la fetitele mai mari (cca 10 ani) sa le danseze el.Dar de vorbit niema ... Tudor evident ca si el a topait cu copiii si cu baloanele.Fetele nasilor si a verisoarei din Germania au dansat incontinuu - ba chiar cea din Germania - Clara a adormit la un moment dat pe niste scaune . Toata lumea se minuna de Diana de cat de in forma a fost si cat a rezistat.Ea s-a mai distrat si inainte de nunta cu nepotica miresei,venita din Vatra Dornei si aia are 6 ani deci a avut partenera de joaca.Oricum au fost destui copilasi de toate varstele pe ringul de dans si au plecat pe rand la nani incepand cu ora 23 si pana la 3-4 dimineata, in functie de varsta.
Sala a fost foarte fain aranjata,iar la mese am pus liste cu invitatii,i-am asezat cate zece, ca sa fie multumita toata lumea - nu sa se trezeasca cu necunoscuti la masa.Au fost 11 mese - 5 cu prietenii si 6 cu neamurile.Mancarea multa si buna,a ramas destula ca pe la 4 s-a cam imprastiat lumea,taman cand au sosit sarmalele.Pana pe la 5 au mai ramas doar mirii,nasii,parintii si fratii.Muzica iar a a fost super,au avut un DJ din Timisoara,Bogdan Puris de la ceva radio din Timisoara.
De dansat as fi dansat si mai si,daca ma ma lasau picioarele - adica pantofii.Tocuri inalte mi-a trebuit,dar nici ceilalti pantofi de rezerva nu au fost mult mai comozi chiar daca nu erau asa de inalte tocurile.
MIRA chiar m-am gandit la tine cu casa,ca vara-mea din Germania mi-a aratat poze pe laptop cu casa nou construita,si-au facut din aia "casa pasiva" - si sotul ei a facut aproape toata munca,mama ce mai scule avea pe-acolo,ultimul racnet.Si o gramada de bani - au vandut o vila din Timisaora,un apartament din Arad,au mai si imprumutat bani si mai au inca destul de finisat ... Nu va zic cat mi-a zis ca i-a costat pana acum si cum v-am zis,sotul ei a muncit singur la ea! M-a inebunit sa iau autocarul,pe Diana si sa ma duc sa stau o saptamana la ea ... pe asa frig nu-mi prea vine !
Am mai avut o surpriza placuta: au sosit la nunta si mama nepoatei din Timisoara (olteanca) si sotul ei - ei lucreaza in Italia si nu i-am mai vazut de cand aveam 17 ani,de cand s-au casatorit ! Taman acum s-a nimerit de-au venit in vizita la fata si evident au venit la nunta si ei.
Mirii pleaca in "voiajul de nunta" la Paris ,pleaca vineri si stau 3 zile.Faza e ca fotografa chiar atunci merge intracolo si ea cu sotul cu masina si au luat cu ei rochia de mireasa si restul hainelor cica sa le faca poze si acolo Deocamdata abia le astept pe cele facute aici,ca eu n-am apucat sa fac mai nimic.

In rest,peste o ora fug dupa Diana sa o duc la germana.Vineri am fost cu ea la dans sportiv,unde i-a tinut vreo ora jumate si tot energizata a venit acasa.I-a placut si acolo evident.Dar vineri de cand am iesit din parcarea de langa bloc si pana in centru am mers tot in coloana,asa de aglomerat era la ora aia
Am plecat sa pap ceva ...


MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009) www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE
"10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Ole ole am intrat si eu sa ma laud
Azi profesoara de desen mi-a zis ca Diana e foarte talentata - o cam stiam eu (plus ca speram sa ma mosteneasca ) si mai tot imi ziceau si altii,dar altceva e cand zice asta cineva de specialitate.
Initial m-am "speriat" cand m-a abordat - ajunsesem printre ultimii dupa ea si eram doar noi in sala - si m-a intrebat soptit (era si ea cam ragusita fix ca mine ) cati ani are Diana.Cand i-am zis ca implineste 6 ani in ianuarie,a zis "FOARTE BINE ... FOARTE BINE ... " de cateva ori de ma gandeam ca poate nu era bine daca avea alta varsta pentru trupa in care a nimerit Dar a continuat zicandu-mi ca e foarte talentata,ca are imaginate, spirit de observatie,ca e curajoasa,ca nu o tot intreaba ca altii cum si ce sa faca etc. Si mi-a zis ca o sa o mute la alta trupa,cu copii mai mari - na' acum poate o sa imi strice programarile ca in fiecare zi avem de mers la ceva.Macar sa o puna de la 18 ... oricum a zis ca mai asteptam un pic,sa se "aseze" programul ca inca tot mai apar copii noi ...
Chestia e ca azi s-a uitat si peste cele cateva desene aduse de Diana de-acasa si in plus mai mult au desenat, iar prima data cand a fost Diana au pictat - iar eu zic ca Diana e mai buna la desen,la pictura nu prea are experienta,ca a facut-o mai rar (si nici n-a avut la indemana materiale de calitate - de exemplu abia acum a folosit prima oara culori tempera,plus ca o mai puneam sa picteze pe foi subtiri,nu pe bloc de desen ca n-aveam etc. Dar si asa mi-a zis ca data trecuta i-a spus profesoara doar ei ca e "foarte frumos",iar la ceilalti copii doar ca e "bine".
Acum ma gandesc daca n-ar trebui totusi sa o dau la scoala/liceu de arta ... daca eu n-am avut ocazia sa imi manifest talentul,poate ar avea macar ea ocazia.Pe de alta parte,acolo stiu ca trebuie sa cante si la un instrument,nu? Si la muzica mai greu cu "talentele mostenite"


MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009) www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE
"10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Am uitat sa va zic ca azi cand a sosit de la gradi ,Diana a inceput sa se miorlaie = ca trebuie sa invete TOT, ca ea nu stie bine literele mici si trebuie sa le invete,ca nu stie nicio limba straina si ca ea "nu-i desteapta" si da-i si smiorcaie-te frate de m-a apucat rasul Nu stiu ce-a apucat-o asa din senin ... La gradi nu cred ca a criticat-o nimeni,ca tot timpul ne-o lauda alea,eventual i se trage de la faza cu germana? Ca luni am dus-o la germana in premiera si cand a iesit de-acolo habar nu avea nimic din ce au invatat Cica au invatat salutul,dar nu mai retinea cum suna si culoarea maro care "e ca in engleza" si culmea a uitat si la aia cum ii zice Doar sa numere pana la 3 stie deocamdata ... jalnic.
Aseara ne-am uitat impreuna odata pe literele mici,dar ea e suparata nu doar ca nu le stie pe toate,ci ea ar vrea sa le stie instant fara sa le invete inainte Si daca nu nimereste una incepe iar cu miorlaieli ca nu stie ,de ma enervez si n-o mai las sa se ocupe de asa ceva .
De Tudor ce sa va mai zic: e vorbaret,cacacios si obraznic.Azi a si facut pisu in pat la mami ,ca l-a lasat un pci in fundul gol dupa ce l-a schimbat si cand l-a certat,i-a zis "NU STLIGA LA MINE!"
Ah si am uitat,mai e si mincinos: dupa ce face caca pe el mai nou neaga ca a facut si nu se lasa schimbat,trebuie luat pe sus cu forta
Nu stiu daca am scris si aici,dar cred ca doar la "aradence".Ne-au trimis vorba de la gradi sa ii invatam acasa ... literele.Mie una mi se pare aiurea,asta ar fi treaba invatatoarelor,sau daca e musai sa le stie de la gradi - a educatoarelor. La noi nu e foarte mare bai,ca Diana le stie pe cele mari de tipar si o parte din cele mici,dar la alti copii care n-au fost interesati de-asa ceva ... ? Ca sunt parinti si parinti,unii poate nici macar o carte in casa n-au


MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009) www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE
"10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Ceau fetelor!
Moni, felicitari pentru Dienutza talentata! Ti-am spus demult ca deseneaza foarte frumos! Ceva desene nu pozezi sau sunt tinute la curs?
Cunoastem si noi diferenta intre desen si pictura. Mult mai bine deseneaza si schiteaza cu creionul decat sa picteze. Cu toate acestea ii ies "tablouri" frumoase cand se enerveaza. Cauta un magazin cu articole de pictura, cumpara panze gata fixate pe cadru de lemn si las-o sa-si desfasoare talentul. Noi am luat, sunt ieftine, una mai micuta la 6 lei bucata, alta la 10 lei..si sunt de efect. Dupa ce le picteaza, normal. Cu acuarele si acrilice. La ultimele mi s-a facut capul calendar ca sunt cele mai bune, deci merg sa-i iau saptamana viitoare.
A mea nu se vaita ca nu stie, n-are preocupari din astea. La pian o mai apuca plansul cand isi da seama ca e foarte greu, dar am noroc ca se indarjeste sa-i iasa si sta minute bune sa exerseze pana face perfect.
Daca Dia ta plange ca nu stie, e doar o mica manifestare de frustrare, probabil incepe sa vada cat e de greu si asta e doar inceputul pentru scoala din pacate. Sau o supraincarci cu activitati.....si asa rabufneste. Nu-s prea multe dintr-o data?
Ce haios e Tudor, are niste replici mortale.

Mi-a placut descrierea nuntii si mai ales miniconcertul dat de verisori, ce idee frumoasa. Extraordinar cat a stat Diana, pana la 2? Inca o data casa de piatra pentru proaspetii insuratei si sa le priasca la Paris.
Fratele meu s-a intors de acolo, au fost la Disneyland si in Paris la principalele puncte de atractie: Eiffel, Louvre, Versailles, Notre-Dame, Saint-Chapelle etc. Foarte mare inghesuiala, totul scump, dar ei zic ca a meritat. Asa cred si eu.
Ma uit acum la poze.
Denisa, ce mai faci? Multam fain de oferta, poate gasim si aici, la Mall, nu-i musai sa trimiti peste ocean.
A reinceput Emma sa cante? ma uit si la tine, poate ai pus ceva nou. Am timp jumatate de ora.


Ingrid S si Diana

Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

INGRID mai chiar nu cred ca o suprasolicit ca din cele 5 cursuri doua-s de tzopaiala gimnastica - aerobica si dans sportiv - si chestia asta oricum o facea acasa sau fugind pe-afara sau ma termina in casa pe urma e desenul care tare ii place,raman doar germana si engleza.La engleza iar i-a placut f. mult ca i-au pus sa deseneze in timp ce "invatau".La germana ... cred ca a dormit mai ales ca asta o are de la 16 si la ora 15 ea inca dormea,am luat-o pe sus de la gradi.
Acasa nu am mai facut nimic cu ea pana saptamana asta cand a ramas Tudor sa doarma seara la mami.Am repetat un pic la engleza (dar continui sa zic ca e habarnista,avand in vedere ca totusi face la gradi incepand din grupa mica - insa cuvintele ce le stie le pronunta f. fain).Iar odata i-am aratat literele mici - ca erau chiar intruna din cartile de engleza si mi-a cerut ea sa i le zic.
Aseara a vrut sa citeasca din Abecedar si a citit cuvintele din vreo 5-6 pagini (o mai ajutam si eu) si abia am mai culcat-o,ca ma ruga intruna sa o mai las,striga "IMI PLACEE! IMI PLACEEE!" - de-ar tine-o placerea asta si pe mai tarziu,ca era trecut de 23,30 si nu se dezlipea de carte

Mersi de pontul cu panzele,chiar o sa caut si eu.Ea doar acum la curs a pictat cu tempera si noroc ca aveam asa ceva in revistele alea de pictura,le-am luat de-acolo.Continua frate-meu sa i le cumpere el ca asa i-a promis,dar le-am pus deoparte pe cand mai creste.
Legat de desenele de la curs le-am lasat acolo ... Primul a fost o pictura cu toamna,iar ieri le-au zis sa deseneze la alegere sau halowen sau un peisaj de toamna ,plus sa o deseneze pe Zana Toamna.Atat i-a trebuit Dianei,a fost in elementul ei Am intrebat-o ce-a desenat -ca eu cum m-a luat aia tare nici n-am mai apucat sa-i vad bine desenul - si mi-a zis ca a facut o casuta,un baietel,care se juca cu mingea in iarba,evident si zana si nu mai stiu ce pe-acolo, ca parea mai plin. Oricum mie nu mi s-a parut extraordinar ca d-astea face ea cu kg acasa si eu le mai si arunc
Diana insa era preocupata de colega ei de 10 ani - tot Diana- care a desenat pe tema Haloween si a facut un dovleac mare.Mi-a zis ca ea nu stie asa si a inceput cu smiorcaiala,i-am zis ca ii arat eu,dar a uitat de dovleac ca s-a apucat de litere La ceilalti de varsta ei n-a avut "concurenta",dar daca o pune la o grupa cu copii mai mari atunci sa vezi drama pe ea,ca cine stie ce deseneaza aia si daca ei i se pare ca nu stie,incepe cu smiorcaiala
Cred ca avea dreptate BEE cand a zis odata ca-i "competitiva" (si eu la fel) ... sa nu vada ca face cineva ceva,ca musai vrea si ea.

Legat de nunta, nasii cu fetele au mai cantat si alte melodii decat cele filmate si chiar a fost dragut.
Cu filmul de la concurs ai mai rezolvat ceva?

MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009) www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE
"10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Moni, azi vine iar profesorul si il iau de par..vorba vine ca e chel. De saptamana viitoare ma tot abureste ca aduce filmul, pe naiba. Si eu stau cu ditamai magaoaia si nu ti-o pot trimite, ai vazut ca nu se incarca. Dar stii ceva? Caut pe net un program cu care sa se lucreze pe inregistrari, video, din astea, sa pot taia frame cu frame si iti pun filmul cand termin. Iaca, ma ambitionez si eu ca fiica-ta.
Am pus ultimele ei desene, picturi sa i le arati si Dianei tale. Si vezi ca fiica-mea vrea sa vada si ea ce face a ta la cursul de pictura. Cand mergi acolo, pozeaza, altfel ma supar si nu mai pun poze nici eu.
http://s1222.photobucket.com/albums/dd500/Ingrid281/


Ingrid S si Diana

Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

INGRID wow ce faine-s ,ale Dianei mele nu-s nici pe departe asa faine !!! De ce n-o duci si tu frumusel la desen-pictura la Palatul copiilor de la voi??? Sigur i-ar placea la nebunie. Mie imi plac ff mult si picturile ei (mai ales cele cu flori ),nu doar desenele ! O sa duc data viitoare aparatul la palat sa pozez desenele,sau le-oi lua acasa ,vedem noi,dar deocamdata nu-s cine stie ce.Inca e la "incepatori" si ii lasa "la liber",nu i-a invatat inca nimic nou.Chiar m-am distrat ca in prima zi mi-a povestit Diana ca o fetita a inmuiat pensula in culoarea rosie si a colorat toata foaia doar cu ea,cand nu era atenta profesoara Acolo copiii sunt dusi la desen si doar asa de distractie,nu neaparat fiindca ar avea talent in domeniu.
Acum ma calculam ca daca si cand o muta in alta trupa cu desenul,la ora aia as putea sa o duc in schimb sau la sah,sau la pictura pe sticla.As alege sahul,dar fiindca mi-a zis aia ca e talentata la desen,oare n-ar fi mai bine sa o duc totusi si la pictura pe sticla? Dar si la sah as vrea, iar frate-meu chiar a insistat sa o duc ,ca a zis ca acolo e "competitie" intre copii si e altceva decat daca o invatam/jucam noi cu ea acasa ...

MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009) www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE
"10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Hello
Ingrid-sunt superbe desenele, Emma a ramas speechless-bravo Dianei.
Zilele astea treb sa o filmez, ea mai canta in zilele fara tenis, dar inca nu face cantece atat de complicate ca Diana ta caci ea baga si voce..
Moni-ma bucur ca ti s-a confirmat talentul,asa ca da-i materiale mai multe. Cu literele eu sunt de acord, le usurezi putin munca in clasa avand in vedere ca nu e usor cu 20+copiii sa iiinveti totul corect.
Cam atata de la noi,la sot i s-a nazarit de o vacanta in insule cu niste prieteni,sa vedem dc ises unde as vreau eu-Bahamas sau Aruba/Curacao-macar sa fie oceanul si plajele cele mai cele.

Denisa cu Emma Andrea 5 ani si Mark Alex 3 ani

Mergi la inceput