PRIETENE FARA TITLU (79)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Salutare doamnelor,
Scuze ca nu am mai scris dar ocupati ca de obicei si am vrut sa o iau mai usurel ca simt ca iarasi imi revine tiroida, stresul bate-l vina ca de le vrem pe toate in timp scurt si bine-aici nu stiu cum se face ca esti mereu pe drumuri, in WE nu am fost plecati, ca a fost tare frig si plecam acum de vineri ca e frumos se face soare si 20C si e Thanksgiving si mergem cu nasii la cabana sa facem curcanul si sa ne bucuram de toamna.
Am fost insa si simbata si duminica prinsi-Emma cu tati la innot exerseaza de zor, la stilul spate are mai mult de lucru, dar invatat corect de la profesor martea si in WE exerseaza, si la tenis nu am reusit decat simbata 1h ca batea vantul f. f.f tare si erau 8C,dar si acolo se vede un mic progres-plus ca are teme pe fiecare saptamina si teste-dictari si la engleza si la franceza, doar de cuvinte, nu e la propozitii inca, are 10 pagini la matematica(adunare si scadere doar, fac eu cu ea inmultirea, stie pe de rost si pe sarite doar pina la 5-merge cam greu comparativ cu restul dar asta este), 10 pagini la literatura(gen facut propozitii, raspuns la inrebari,etc),plus de citit zilnic,asta o facem si in masina cand mergem de ex la activitati, mai ales la tenis avem juma de ora cand eu conduc ea imi citeste si ii place-a si in WE mai avem ba o zi de nastere, ba am dus-o la un film fain Dolphin Tale cu Morgan Freeman si Ashley Judd in 3D-f.frumo si educativ pt copiii-a fost premiu ca mi-a venit cu excelent la toate testele de saptamina trecuta-si lucram sa nu se mai supere cand e vorba de mincare, ca de acuma dc e si mama, d-ra face mutre uneori,ca orice copil speculeaza.
De Alex ce sa va mai zic ca si el speculeaza la greu, pe mama o da afara din camera, o incuie in camara dc nu il lasa sa faca ce vrea el, e durere-deci avem de lucrat si cu el f.f.f mult
Ingrid-tinem pumnii la concert,astept poze- sunt sigura ca va fi perfecta si bafta si cu inotul,va fi bine
Noi mergem la pian, a avansat cam putin luna asta,dar incepe de joi cu profesoara ei cea mai buna de anul treuct si sper sa se dea pe brazda si mai bine, ea face doar 45 de min.
Moni-ce a zis oncoloaga,cum te mai simti, pe ce tratament esti,sper sa reusesc zilele astea sa te mai sun, intre programari la doctor ale mele, cautat job, si alte acitivitati-Tudor e un scump si un istet, pe Diana las-o ca o sa fie bine, am eu 2 exemple de fetite care au ajuns tare bine si ca fire sunt identice cu Diana -asa ca ai grija de tine intai, te rog
Mira-rabdare si tutun,o sa terminati si casa, e bine ca te asculta Heinz,crede-ma
Bee-felicitari pt slujba, d-na profesoara multa bafta si sanatate, restul se rezolva, copiii sunt bine?
Daniela, Lili si Cristina-pe unde umblati,mai scrieti si voi ceva pe aici, cum sunt copiii, ce mai faceti?
S-au trezit copiii,asa ca va pup si o saptamina faina!

Denisa cu Emma Andrea 5 ani si Mark Alex 3 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Salutare,hai ca mi-am adus si io o cafea.
DENISA ma bucur ca ai aparut - deci n-ati fost la cabana ci ocupati cu activitati diverse.E maica-ta la tine? Ce bine,macar mai ai ajutor.M-am distrat copios de Alex ca o inchide in camara daca nu-l lasa sa faca ce vrea Pai se descurca baiatu'
Tudor cica isi cere iertare gen "te log tati sa ma ielti ca nu am glesit" A invatat si el niste expresii, dar o mai da in bara cu memoratul lor corect Dar e exact ca sora-sa ,n-are niciun stres, fie corect,fie gresit ii da inainte cu palavragitul si se mai corecteaza/invata pe parcurs.Am observat ca unele cuvinte le spune pocit si fiindca inca nu poate pronunta unele litere inaintea altora - desi la inceputul cuvantului sau langa alta litera le poate pronunta.De exemplu de multa vreme la "poftim" el zice doar "postim" ,daca l-am pus sa repete,tot asa a pronuntat,deci clar F inainte de T nu merge. La alte cuvinte cand il corectez zice dupa mine si corect - la ce poate pronunta,desigur.Dar n-am pretentii,ca e inca mic.Singura pretentie as avea-o cu scapatul de pampers,dar la ce kk moale a tras zilele astea,vai si amar . Colac peste pupaza sunt cam deranjati la stomac si mami,Ghita si frate-meu.O fi vreun virusel? Ca nici must n-au prea baut - in schimb io am baut la greu si la fel Diana.Si suntem ok
Na si cum ziceam de pampers,din comoditate nici nu l-am lasat fara el prin casa Dar si el e tare atasat de pampers,daca vreau sa ii pun doar chilotei,zice ca nuuuu, ca vrea pampers Si are doi ani si-o luna,Diana pe vremea asta deja scapase de pampersul de zi ...
Acum astept sa o scot pe Diana sa mergem la palatul copiilor - ieri n-am fost ca cica au fost doar ceva sedinte cu impartitul grupelor,am intrebat la telefon si am zis ca pentru atat nu merg.Azi mi-a zis mami ca toata saptamana n-or fi cursuri,ca asa i-a zis cineva care a fost ieri ... naiba stie,dar macar sper sa se fi afisat orarul sa stiu cum ma organizez.
Pe Tudor l-am lasat sa doarma azi la amiaza la mami,ca si ieri ne-a incurcat ca s-a culcat tarziu "de amiaza" si abia la ora 18 s-a trezit - iar noi voiam sa mergem la casa,iar seara ce naiba sa mai facem pe-acolo, ca acum se inopteaza devreme.
Ce sa va zic ca noi cu alte alea pe cap cu nunta,facem planuri care pe unde-i cazam la nani a doua zi dimineata - ca or veni gramada neamuri din alte localitati.Si avem unde la mami,la noi,la frate-meu,la o matusa si la doua verisoare si ... tot nu ajunge Nici daca mai duc cativa la casa in Gradiste nu ne aung locurile Cred ca ajungem de-om pune si niscaiva saltele pe jos pe ici pe colo Deh familie numeroasa - apai noroc ca n-are mireasa decat pe taica-su si fratele cu familia,ca atunci era si mai si!
Azi am fost de m-am tuns/vopsit ( sampon semipermanent) si-s incantata ca a iesit fix in culoarea mea naturala.
DENISA ca intrebai de mine,sunt ok,pe acelasi tratament ,adica doua pastilute dimineata-doua seara si el iau pana cand au efect.Asta se va vedea tot la cca 6-7 saptamani cand voi face tomografiile de control.
INGRID am uitat sa intreb,cand e concertul ala?

Ma duc sa ma echipez,ca imediat vine Diana acasa si o tulim - intai la palat si de-acolo la casa - daca intradevar nu se tin activitati saptamana asta.

MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009) www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE
"10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Ceau fetelor!
Daca nu scriu acum, nici nu mai am cand, ca sunt rupta, dar nu atat oboseala, cat stresul. Azi a fost concertul ala, a cantat 4 piese si sunt mandra de ea, s-a descurcat bine si a rosit ca zmeura la aplauze. Nu-i bai, ca era rosie oricum, de emotie.
S-a filmat si s-au facut poze, asa ca astept sa-mi aduca profesorul un stick cu ele. A mai filmat si prietena mea, dar nu sunt compatibile cu compul meu...nu se aude, doar se vede, sa nebunesc de ciuda, pentru ca natural, MI-AM UITAT APARATUL DE FILMAT ACASA!
Nah, asta-s eu, si in cele mai faine momente uit de el. Dar o sa pun poze, ma tin de cuvant.

Denisa, mi-ar fi si frica sa pomenesc cuiva cate face Emma sau sa fac la randul meu asa cu Diana, aici una-doua te iau la intrebari: de ce atatea, ce va face la scoala? Jur ca e intrebarea clasica, ce va face in clasa intai! Pai eu stiu...se va scobi in nas, va citi romane de Jules Verne, ce poate sa faca?
Uite, azi in parc una simpatica dealtfel, o intreaba pe fiica-mea daca merge la scoala si Diana ii zice ca nu, dar ea deja a terminat clasa intai la matematica, nu pricep ce i-a venit sa se laude, in fine...la care femeia o intreaba cu aluzie la mine: vai, dar tu mai ai timp sa te joci? Pai mi-a sarit mustarul, ca fiica-mea se joaca toata ziua. Dar nu doarme la pranz.
Deci felicitari pentru Emma, e minunat ca stie atatea si e mereu provocata sa acumuleze si sa rationeze.
Diana face inot de doua ori pe saptamana, pian o ora si engleza tot o ora. Ajunge, ca nu-s Banca Nationala. A mai pictat un tablou cu matusa-mea (familie de artisti, dom'le) si a fost foarte incantata cand aceasta i-a propus sa vina la ea o ora pe saptamana sa picteze si s-o invete trucuri. Ca din partea cumnatului...nicio preocupare. Ei bine, nu stiu cand sa mai mearga si la ora aia de desen. Sincer. Poate duminica.
Ce figura e Alex al tau, s-o incuie pe maica-ta afara...
Ati obtinut banii de la primarie? Pentru tratament? Daca mi-ai mai spus odata, ghinion, inca n-am luat lecitina. Am uitat.

Moni, stii ceva, chestia cu lecitina ti-o zic si tie, am uitat ca se insoara frate-tu si ca maica-ta are alt rol...acela de soacra mare. Nu-i bai, sper sa va distrati super la nunta si copiii sa fie cuminti.
Nu-l stresa pe Tudor cu pampersul si nu-l compara din punctul asta de vedere cu sora-sa...fetele nu sunt asa atasate de pampers ca baietii. Ei tin cu indarjire de el, le place comoditatea.
Carui barbat nu-i place sa fie comod?
Ce culoare ti-ai facut, saten inchis? vreau sa te vad. Si sa-ti vad rochia..cum te imbraci la nunta?

Mira, gata cu parchetul? Peste cativa ani vreau sa mai dau un raschetat usor si un palux, e mult de munca la noi, dar vreau sa vad cum luceste. Voi ce parchet aveti, ce lemn?
Bine faci ca bei apa, la mine cafeaua inlocuieste apa. Altfel as fi ca muscata de tze-tze: dorm intruna.
Gata, la somn cu mine, si maine e o zi, vorba lui Scarlett.
Noapte buna!

Ingrid S si Diana

Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

INGRID wow 4 melodii felicitari ! Abia astept sa vad pozele/filmul ! Legat de cate face Emma ,eu chiar cred ca si Dianei i-ar placea sa faca atatea ,doar ca la noi nu exista sistemul asta la gradi/scoala si eu nu ma leg la cap, ca nu-s defel genul constiincios Adica de exemplu m-apuca odata sa fac mate cu ea si data viitoare ... e peste 3 luni O sa invete la scoala si basta.Sunt curioasa cum va fi la scoala ... poate va semana pe taica-su si va fi mai constiincioasa ( la scoala si eu eram,dar nu faceam nimic in plus acasa ). Cel putin la gradi,zilnic o lauda doamnele in directia asta.Azi chiar m-au enervat ... trimit husbandu' dupa ea pe la 15,40 si ma suna ca abia s-au trezit si au inceput exerciitiile si ca a zis si doamna ca s-o mai lase putin - oricum Diana de obicei insista ea sa ramana - si au plecat de-acolo abia dupa 16,30 Colac peste pupaza ma suna mami ca azi voia tati sa repare ceva la casa si asa am ajuns cu totii - inclusiv cu Tudor- in Gradiste.Si la palatul copiilor pauza ,am renuntat ... Am zis ca merg maine dimineata pe-acolo ,ca tot mai am ceva drum,acum s-a abonat si mami sa o duc si pe ea undeva ... na ca ajunsei si taximetrista familiei
Mai sa vedeti balamuc la noi: joi dimineata se deschide cu tam tam CORA in noul mall cel de langa noi (5-10 minute de mers pe jos).Si in aceeasi zi se deschide Lidl si asta e langa noi in directia opusa,mai aproape (3-5 minute de mers pe jos).Faza e ca taman acum,miercuri noaptea cica aia de la Kaufland au magazinul deschis si cu marfa redusa la 50% - concurenta acerba,adica ia veniti si cheltuiti toti banii aici si a doua zi ciuciu bani sa mai luati ceva si de la Cora Ma bucur ca la iarna cand o fi frig tare avem pe unde sa ne plimbam ,macar asa mai scot si io nasul iarna la cat is de friguroasa.Si copiilor le place.Tudor saracu' de cate ori trecem cu masina pe langa mallul de langa gara,intreaba daca mergem cu liftul - ca au un lift cu peretii de sticla si musai sa se "dea" si cu ala,nu doar cu scarile rulante ...
Diana a fost deci cam dezamagita si azi ca n-a fost la palatul copiilor si n-a fost disponibil nici vecinutul din Gradiste,cica e bolnav.Asa ca numai s-a ciondanit cu Tudor cat au stat pe-acolo.M-a scos din sarite,ca in loc sa se joace a luat o agenda de-a mea gasita pe-acolo si s-a pus sa scrie aiurea - in timp ce frate-su urla ca voia el agenda aia si sa scrie el cu pixul respectiv A scris tot felul de nume si a vrut sa scrie si BRAVO,dar a scris doar BAVO.Evident eu am criticat-o si s-a miorlait ca de ce nu i-am spus cum se scrie - de parca m-ar fi intrebat pe mine ceva inainte N-am vrut sa ii zic cum se scrie - sa se descurce daca s-a apucat - si pana la urma am vazut ca a scris corect.Le-am fiert cremvusti si mai mult au mancat cei doi motani ,decat Diana si Tudor - dar ce-i drept ca si aia faceau mutre asa cremvusti "buni" am nimerit.N-am mai luat de pui ca toti isi fara gust,am luat de porc dar nici aia nu-s nicicum.De vita n-aveau - de la Real am luat de data asta.Mai si ce buuuni erau pe vremuri cremvustii Cat or fi fost de cu soia salamurile,macar erau bune la gust,acum toate-s naspa.Si din Ungaria am luat intr-o zi niste sunca presata,ce sa zic ca guma era Ce au bun is doar salamurile alea supercondimentate de te ustura limba o saptamana V-am zis ca numai la mancare imi sta gandul si toata saptamana am avut pofta de maioneza,mi-am si facut de vreo trei ori si am mancat-o cu rosii,bacon,ou fiert,salata de vinete ... ce s-a mai nimerit Azi pe la ora 23 am terminat de facut o ciorba de legume beton,acrita cu bors Am mancat si eu si Diana cate o farfurie plina. Si dupa aia am bagat tort de la ziua Martei - piscot din oua de casa,crema de lamaie,ananas si glazura din martipan .Si parca as mai papa ceva mai am doar fasole batuta in frigider - si-aseara am mancat asa ceva pe la ora 23.Daca ma loveste vreo criza de fiere sa stiti de unde mi se trage
Noapte buna !


MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009) www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE
"10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miraklucker spune:

Buna dimineata
sunt in birou cu colega romanca,a sa ca trai si viata. .
Nu mai avem internet acasa. L-am anuntat sa ni-l mute pe vremea cadn era programata mutarea la 1 oct. Acum am primit un stick cu un SIM Karte dar fara PIN. Azi sau maine ma mai dus iar la aia sa le dau in cap.
Ingrid mi-ar fi placut sa vin si eu la concertul Dianei. Bravo, felicitari.

Denisa, offf, Heinz nu ma asculta. El tot zice " si asa faci numai cum vrei tu" ..........cu alte cuvinte, nu fac cum vrea el!!!!!!!!¨. pune in bucatarie si beie pe jos un fel de linoleu, ca l-au ametit unii ca e mai palcut la piciaore si nu e asa de rece ca si cu gresia, tinand cont ca nu avem incalzire prin pardoseala. Nu-mi place de nici o culoare chiar daca din avion nici nu se vede deosebirea. Ce crezi ca a tinut cont de ce vreau, nici macar nu mi-a cerut parerea.
Igrid, parchetul e de stejar dar nu lacuit, geölt cred ca se zice baiz la noi. Din bucati mari ca si podelele. Sus am pus podele de brad in camerele copiilor,tot asa trebuie sa le dam noi cu baizul ala, iar in dormitor si pe coridor am refolosit podele care erau, sunt tot dintr-un conifer care isi pierde acele toamna, lerche........din pacate nu i-am gasit denumirea in romana pana acum.
Maine ma apuc de curatenie, azi aduce H un dulap maree si sper de luni sa impachetez.

Hai ca v-am inebunit cu ale mele.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Ingrid-FELICITARI SI MII DE PUPICI !!! Exceptional dc a reusit sa se concentreze si sa cante 4 melodii,astept filmuletul sa il arat Emmei.
Legat de fii-mea, culmea e ca ii plac temele, le face cu placere si rapid la toate,astea is cerintele la Montessori,doar la tabla inmultirii nu lucreaza cu placere,aia e piticul meu sa o invete, desi e devreme eu la anul nu vreau sa mai am durerile astea de cap-fac si eu acuma cat am ajutor de la mama si mai pot respira, sigur la anul voi fi cu servici si doar mama on and off pe aici-sper sa nu se plictiseasca ca va merge la scoala franceza, au si acolo activitati si teme, usurele dar dc nu ii da profesorul suplimentar ii voi da eu si gata-deci la teme si scoala e OK,in schimb poate fi imprastiata sa mai uite cate o sapca sau sa rupa termosul super bun si fain ca ieri, ca are baieti mai nazdravani care o provoaca unoerisi asta nu se lasa ca de e capricoarna
Am obtinut fondurile pe Alex mersi, el acuma e smecher si face multe chestii din astea hazlii, nu stiu unde a vazut faza cu degetul sa il arate ca ieri isi aranja degetutele si ii arata bunica-sii si lui tasu
Mira-eu cred ca asta e boala barbatilor sa dea aiurea din gura si sa se plinga si cand e vorba de organizat si TERMINAT ceva totul treb sa fie in termenii lor si sa se lalaie la infinit,pe cand noi suntem invers si asta face sens,bafta ca stiu cum e, tocmai ce am si eu cu al meu o discutie despre deck-dar de nu ma las ca el are proiecte multe sa faca singur la cabana si o sa ajungem sa fie mai fain acolo decat unde stam aici in oras
MONI-ma bucur ca te simti bine,si astept sa iasa si analizele si mai bine,am fost la biserica si m-am rugat si tin pumnii-ce culaore te-ai facut, cum e rochia,si fa niste poze sa vedem te rog-cand e nunta ca mi-a scapat data,sorry
Daniela-unde esti, faci pregatiri pt ziua ta ca nu mai e mult???

Denisa cu Emma Andrea 5 ani si Mark Alex 3 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Salutare!
MIRA nu ne-ai inebunit cu nimic,mie imi place sa aud de construit case/amenajari interioare si alte de-astea.Mi se face pofta de casa Cat despre ce puse pe jos in bucatarie da-i pace lui H,daca tot sta el mai mult la bucatarie ,dar drept e ca nici mie nu mi-ar placea decat gresie.Chestie de obisnuinta,dar la urma urmei pe vremuri si noi aveam linoleum lipit in bucatarie si chiar camere si am supravietuit.Acum sigur sunt de calitate super,nici nu se compara.Da' nici ala nu era rau,fleosc fleosc odata il spalam cu carpa uda - ca io eram responsabila ... ce ma mai dirija/critica taica-meu (el era responsabil cu aspiratorul ...) Cu dulapul lipsa ati rezolvat? Sa ne mai pui poze proaspete!
DENISA esti figura cu inmultirea aia,clar ii e mai greu acum ca n-are nici 6 ani,poate nu e pregatita inca acum. Dar la anul i-o fi super usor si fara sa te agiti tu,poate invata singura la scoala - daca la voi se face asa ceva intr-a intaia.La noi sigur s-a facut intr-a doua,deci eu abia la 7 ani am invatat-o (ca am inceput scoala la 6 ani si 2 luni) Si io nu tin minte sa ma fi invatat ai mei ceva acasa ... intotdeauna am invatat/mi-am facut temele singura.

Cat despre nunta e sambata viitoare.Cu rochiile ce sa zic In primul rand imi trebuie doua - una ziua cand se merge dupa mireasa,la cununie si la biserica ,alta pentru noaptea la sala - ca parca vad ca oi fi transpirata de atata agitatie si fuga cu Tudor la nani si de la nani ... ma rog.In plus afara e racoare deja,iar la sala va fi cald ,plus ca si am de gand sa dansez la greu. Mi-am luat doua ,una pentru zi,e turcoaz,mulata,e deaspura genunchilor,cu maneca lunga,decolteu in fata si un pic in spate si din material mai gros.Cealalta pentru sala e din saten dedesupt/voal deasupra ,cu imprimeu alb-turcoaz-verde,cu cordon in talie,larga jos si lunga un pic peste genunchi.Are si o idee de manecute.Asta e purtabila si ziua vara,tare mi-a placut.Cealalta turcoaz,la fel e purtabila oricand.N-am vrut sa iau ceva din saten si cu prea mult sclipici pe ele,sau cu bretele subtiri si decolteu larg majoritatea-s asa prin magazine (plus ca sunt doar doua variante,sau lungi pana in pamant,sau scurte pana in fund )
Azi mi-am luat si o poseta de seara bej ,ca am sandale din cureluse bej pentru sala (ca tot le-am prins la reduceri )si tot bej niste pantofi/sandale din aia deschisi in spate,pentru zi.Nu ma vad incaltata mai mult de 12 ore in aceeasi pereche,chiar si asa o fi cam jale,ca nu-s prea prietena cu tocurile.Da' ma mai bazez ca macar o ora in biserica ma asez eu jos pe undeva Daca o fi chiar racoare de tot,imi iau la mine si un sacou de la un costum ,vad eu sau cel bej ,sau cel turcoaz,amandoua se asorteaza cu rochiile,dar fac probe sa vad care arata mai bine ...

Acum sa va zic de palatul copiilor Am fost azi dimineata dupa orar si inca odata dupa-amiaza cu Diana - am carat-o de pomana ca a avut dreptate cine-a zis ca abia de saptamana viitoare incep efectiv,azi faceau doar programari.Naspa cu programarile ca efectiv nici intr-o zi aproape nu pot cupla doua cursuri,ba mai rau la 2-3 se calaresc zilele+orele si trebuie sa alegem ... Chestia e ca la toate trebuie bagata la grupa de incepatori si asa s-a nimerit ca as avea in fiecare zi activitate: luni germana,marti desen/pictura,miercuri engleza,joi dans sportiv si vineri gimnastica-aerobica.Pictura pe sticla pica fix in ziua cu desen/pictura,eventual ar putea ramane in continuare,dar mi se pare aiurea si oricum a zis aia ca de obicei ia copii mai mari care stiu desena ,iar cea de la desen-pictura a zis ca pe cei talentati vrea sa ii tina mai mult de o ora-o ora jumate.Apai nici sa stea 3 ore la desenat nu-i treaba,ce-i mult strica ... deci cred ca renuntam la pictura pe sticla.Dupa aia ansamblul folcloric se suprapune fix cu germana si eu tare as vrea germana.In plus pentru dansuri populare a zis tipul ala sa aduc de la medic adeverinta ca e apta sa faca efort fizic - azi dansau niste copii mai mari,mama ce se cutremureau podelele pe-acolo Cred ca o lasam si cu asta balta,ca Diana nu pare prea incantata oricum - desi la gradi s-a descurcat bine la asa ceva.Na si sahul se suprapune cu dansul sportiv si la asta tare as vrea sa mearga,dar parca si la sah as vrea.Sa vedem ca la unele orarul e provizoriu.La karting n-am mai ajuns ca e in alta locatie - mie chiar nu-mi lipseste si asa ceva,dar Diana deja a intrebat de el o sa sun sa vad in ce zi au si aia cu incepatorii.Mai raman zilele de sambata si duminica - zi cand vreau sa mergem la inot.Si atunci ar insemana ca in fiecare zi am de umblat cu ea in oras Ea sigur ar rezista,da' nu stiu io cum rezist Pana e cald afara mai merge sa ma mai vantur prin oras sau parc - daca il iau si pe Tudor cu noi (desi pe la 16-17 doarme ),dar dupa aia? Ce fac la iarna zilnic o ora-doua,chiar trei prin oras? Io speram ca macar in doua zile sa cuplam cursurile,dar nu stiam ca tin si mai mult de-o ora.Na om trai si om vedea.
Colac peste pupaza alte cheltuieli - si la desen si la pictura trebuie sa ii cumpar blocuri de desen,culori tempera,creioane colorate ... La engleza si germana trebuie creioane colorate,guma de sters,ascutitoare etc. - d-astea mai avem, dar trebuie sa ii cumpar penar sa aiba unde sa si le tina.In plus deja trebuie sa ii cumpar doua carti de engleza cele cu care lucreaza profesoara. Mers la palat ne trebuie Saraca Diana tare ar fi ramas azi la ceva,dar din parti ... in ritmul asta ne prinde Craciunul si nu mai incep odata !


MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009) www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE
"10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Neatza si o cafea,
EU treb sa merg la sala, dermatolog,ceva cumparaturi si apoi bagaje ca diseara dupa 7 cand termina Emma pianul incarcam masina si plecam la cabana ca ne asteapta unweekend de vis -soare si peste 20C,ceea ce nu am avut de 2 sapt
Sa vad ce doritori gasesc intre husband si nasi ca sa faca curcanul la cabana,parca vad ca tot pe mine pica ca Dr vrea la pescuit si sa isi mai faca una alta pe acolo si eu si mama vom fi baza, ca nasa nu e specialista la bucatarie,sper sa aduca ingredinetele pt sosul de cranberries
Moni-eu zic sa inscrii fata clar la germana si sah si ceva activitate fizica, sa iti alegi cel putin 3 zile pt palat si in WE innot ca e tare folositor- noi pe Emma o mai ducem cateodata si o lasam acolo cu profesorul la ora, si mergem dupa ea cand termina si asa in timpul asta tu poti face ceva-cumparaturi sau merge cu Tudor la hinte-plus ca ai avantajul ca voi sunteti aproape toti-cu tatal tau si fratelo si ii mai poti trimite pe ei sa o ia de acolo dupa ce o lasi tu-tinem pumnii sa fie bine.
Suna bine rochitele,abia astept sa vad poze-s-au grabit cu nunta ca parca ziceai ca o sa fii matusica?
Cu inmultirea facem pt ca restul Emma le fluiera efectiv, aseara dupa tenis iarasi m-a dat gata in masina, cand zici ca era obosita, ca si-a adus aminte ca azi are testul la scriere ca ea maine nu merge la scoala si avea cu cele 10 cuvinte sa faca propozitii si i-a picat ei fisa ca poate sa combine 2 cuvinte intr-o propoztie-adica de ce sa munceasca mai mult, nu-avea bete/crengi micute si sol/pamint si a zis asa f.senina-"Mami eu voi scrie-toamna crengutele uscate cad pe pamint"-plus ca a fost mortala cu inca o chestie cand eu si Dr discutam ca treb sa refacem deckul, si eu am gasit un mesarias super ieftin si barbatu' meu ca nu ca il face el-cand nene dc tu in WE esti mereu ocupat cu altele, si i-am zis ca prefer ca el sa se relaxeze cu noi,sa exerseze cu E la innot, are mereu la cabana sau acasa ceva de facut si mai bine dam unuia de meserie care face si bine si ieftin si eu sustineam sa puna materialele pe firma si el se incapatina si NU si Emma a auzit si vine la noi cu pusculita si imi spune"mami iti dau eu bani de la mine dc tata nu te asculta si nu vrea..."-asa ca cu din astea ne distram noi- si Alex ieri noi ii dadeam fructe el mirosise si vazuse cuptorul mergand si repede cere si se intinde dupa pateuriel cu brinza-i le-as fi dat insa dupa ce isi termina marul/para, in final la parc a bagat si marul, dar ca chestie, nu prea mai merge pacalit nici el-incearca mereu sa se descurce.
Weekend fain,multa sanatate si pupici!

Denisa cu Emma Andrea 5 ani si Mark Alex 3 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Hello si eu pe-aici, urla lenea in mine Azi-noapte n-am putut adormi,la un moment dat m-a lovit foamea si nu atat foamea cat o pofta nebuna sa mananc ... maioneza Si asa ca azi-noapte pe la ora 3 io imi faceam maioneza cu mult mustar si oleaca de lamaie ba mi-am mai fiert si-un ou si-am mai deschis si o conserva de ton.Si rosii Daca se trezea husbandu' sa ma vada zicea ca am inebunit,clar.Si de mancat am mancat seara destul de tarziu (in jur de 21,30) piure de cartofi,pulpa de pui la cuptor si salata de ardei copti- deci moarta de foame nu eram,clar.Si cu toate astea cantarul tot numai 51 de kile arata
Na si dupa asa noapte,evident ca m-am trezit tarziu si la ora 11 aveam programare la pedichiura/manichiura - am apucat inainte de-aia doar sa rontai niste biscuiti,sa imi beau cafeaua si sa arunc in masina de spalat perdelele - noroc ca mi le daduse husbandu' jos la prima ora.Am o gramada de haine uscate de pus la loc,de haine de pus la uscat - ca tocmai s-a oprit masina.Murdaresc astia ai mei pe ele in ultimul hal: se tavalesc zilnic pe tobogane,pe jos,le mai pateaza cu mancare etc.
DENISA distractie placuta in we! Ce draguta a fost Emma cu banii.Vad ca voi aveti regula cu fructele,foarte bine.Eu n-am putut sa ma tin de regula asta ,adica obligatoriu fructe zilnic,pentru ca in primul rand stiu ca cel putin iarna nu le pot nici io manca pe-astea de import,ca-s fara niciun gust ! Dar cand avem acasa, ai mei cer sau se servesc singuri cand au chef.Ieri si azi Tudor de exemplu s-a servit singur cu cate o para direct de la ai mei din magazin.Sau la casa isi lua singur struguri si manca.Si merele le plac la amandoi - astea romanesti evident
Vad ca Emma continua si cu tenisul,super fain! Legat de sah,chiar as avrea mult sa mearga - dar si la dans sportiv as vrea,sa vedem cum negociem programul.La engleza mi-a placut de profesoara aia -una tanara si nu i-ar strica delco Dianei,ca nu-mi permit profesor acasa,la gradi fac cum fac,la scoala cine stie cum o fi ... as macar tot e ceva o ora pe saptamana ,in joaca,fara note ,fara stres.La fel la germana,e tot una tanara.Si ne-a programat luni,ca in alta zi a zis ca are deja in grupa 20 de copilasi si-s prea multi.Dar oricum in ziua aia se suprapunea cu engleza,asa ca mai bine renuntam la dansul popular si merge lunea la germana.La noi sunt f. multe firme nemtesti in zona,si nu i-ar prinde rau deloc sa stie cate ceva si germana. Acum n-o sa ajunga ea la cine stie ce nivel,dar iaca ii mai pun io acasa Muzzy si in germana si tot e ceva decat nimic.
Cu sportul nu stiu cum o fi, ca profesoarele pe care le vazui la gimnastica-aerobica si la dans sportiv,pareau cam uracioase asa la prima vedere,dar la o adica nici nu ma mir - la gimnastica era efectiv nebunie cate fetite (de diverse varste) bantuiau pe-acolo De-asemenea si profu' de dans popular parea cam cerber
Diana e cam sensibila,am observat ca daca nu ii place moaca cuiva ,sau atmosfera ... e cam bai! Mai greu o fi la scoala ,ca acolo nu mai are de ales
Ah si cand a vazut pe-acolo salile de la ceramica,arta decorativa ,modelaj,aeromodele,teatru de papusi sau alte alea - deja tragea de mine ca vrea si-acolo E foarte curioasa si dornica sa incerce tot ce-i nou ,asta e.Evident ca a vazut si poze cu cercurile de chitara,pian ... dar la astea i-am retezat-o din start - ca doar copiii mai mari au acces (incepand cu clasa intai).

Azi probabil ca ies si eu la o plimbare prin noul mall - azi s-a deschis - si iau si copiii. Oricum am o lista cu cumparaturi,sper sa gasesc ce vreau in Cora ,ca de exemplu in Carrefour,Billa sau Real nu gasesc unele chestii,doar in Kaufland gasesc oricand de toate!



MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009) www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE
"10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Neatza si o cafea,
Sunteti bine, toata lumea OK,nu vad vesti mai deloc.
Ingrid-poze ai pus, ce faceti voi?
Cristina,Daniela si Bee-pe unde umblati?
Moni-ai gasit ce vroiai in Mall?Eu m-as ingrijora si as baga chestii care ingrasa mai multa paine,paste,combinatii de cartofi, orez si quinoa care e f.sanatoasa si inlocuieste orezul-poti face diverse garnituri la fripturi cu ea.Cand mai mergi la medic?
Noi am venit ieri ,a fost binisor,dar mie si mamei nu ne-a tihnit din cauza ca simbata seara tarziu a plecat dintre noi si ultimul meu bunic,tare s-a mai chinuit singur,de 2 luni a refuzat mincarea si de vreo 38 de zile dc bea 100 ml de apa pe zi,asa ca Dumnezeu sa il Ierte!!!
Mai scriu eu cand imi revin mai bine si descarc ceva poze-va

Denisa cu Emma Andrea 5 ani si Mark Alex 3 ani

Mergi la inceput