Buburuze de Ianuarie - Februarie 2011(66)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns loutzy spune:

Multam' de aprecieri.
Faza e ca nu reusesc intotdeauna sa-l prind in fazele haioase pe care le face.
Saapt trecuta intr-o dimineata nu stiu cum a facut de a ajuns la cosul cu pampersii lui murdari si si-a tras un pampers in patut ca sa-l studieze. Azi dimineata se legase de hainele din cosul de rufe(a se vedea pozele).



Laura de mic si neastamparat Stefan-Mihai (06.01.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piscotel2011 spune:

Haios Stefanut!

Dana, Mami de Piscotel, Ioana-Alessia (11.01.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mayane spune:

Lorich - "cu B de la Barbat!"


"Pluteste drept inainte si daca pamantul pe care il cauti nu exista inca, fii sigur ca Dumnezeu il va crea inadins pentru a-ti rasplati indrazneala"

"Life isn't about waiting the storm to pass, it's about learning to dance in the rain."


Mami ametita de pufletzel Darius Alexandru (05.02.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mimo spune:

Buna seara, mamici si buburuze!

Ne-am intors si noi din concediu si am reusit sa recuperez ce-ati scris. M-am ingrozit cati bb bolnaviori, dar ma bucur ca acum situatia e mai buna.

Am fost la munte si lui bebe i-a placut muuult. A vazut pisici, vitelus, oite, iarba, etc. Aerul bineinteles mai respirabil si temperaturile mai joase. Ca urmare a mancat si bebe mai bine. De dormit n-a dormit mai mult decat acasa. Noptile au fost si ele cu somnic neintrerupt, cu exceptia primei si ultimei nopti cand cred ca i-am trezit pe toti din vila. Noroc ca mai toti aveau copii si sper ca ne-au inteles.

Gabi, parca tu imi spusesei sa vin cu impresii de la vila Bran. Mi-a placut. A fost curat, camera mare, cada cu hidromasaj (pe care n-am avut chef s-o testez), ne-au schimbat lenjeria si au spalat la mijlocul saptamanii, chiar au fost atenti sa ne puna niste prosoape intre paturi ca era loc gol si pica bebe p-acolo. Dar e cam scumput (si cazare si mancare) si daca ai bebe cam dai banii degeaba pentru ca activitatile organizate sunt pentru copii mai maricei. Asa ca pentru fetita ta cea mare e super. Copii mi-au parut foarte incantati. Aveau ponei, calut, mini-disco, tir, tiroliana, etc. Eu am urcat 2 min pe cal si cam atat cu activitatile. In rest cu bebe pe munte, iarba... O sa mai mergem acolo cand creste bebe, altfel am gasit o vila chiar langa complexzul asta cu apartament mai ieftin cu 45 ron (fara activitati pt copii).

Acu' sa-l mai laud si pe bebe al meu : a reinceput sa chiuie/tipe, gangureste mai tot timpul, in pozitia de-a busilea se ridica pe varfurile picioarelor, de vreo doua zile se sprijina doar pe-o mana si ailalta o ridica-n vant, sare si el ca broscuta si se arunca de ma sperie (ieri a dat cu capul de tablia patului sub ochii mei).
I-am introdus si eu de doua zile carnita de gaina. A mancat-o bine; de fapt mi s-a parut ca nici n-a sesizat vreo diferenta. Eu m-am enervat cu pasatul carnii & legumelor. Eu am tot folosit pentru piure sita aia pt ceai pana am rupt una de inox scumputa (ca deh, nu e pt exercitat presiune pe ea), apoi ieri am incercat sa le maruntesc cu robotul, dar din cauza cantitatii mici au ramas bucatele cam maricelre, asa ca azi m-am enervat si mi-am luat un mixer/blender vertical. Sper sa fie bun.
Si m-am mai enrvat ca mama si sotul chiar mi-au zis sa-i dau mancare copilului. M-am enervat instantaneu. Sotul pana la urma m-a inteles, mai ales ca el se referea la carne, dar mama m-a luat si azi cu aceeasi chestie. Sa-i dau supa (eu prefer sa-i dau piure de legume, nu sa-i umplu stomacelul cu lichid, ca oricum bea laptic), sa-i dau branzica (pediatra a zis ca deocamdata nu branzica pt ca avea fontanela ff mica, o sa-i dau 1-2 lingurite acolo peste cateva zile), etc etc. Eu am luat-o mai usurel asa cu diversificarea asta, dar incepusem sa ma intreb daca intr-adevar nu hranesc copilul. M-am calmat insa.

Fragrant, am vazut ca intrebai de borcanasele cu mancare pt bebe. Eu i-am luat la munte borcanase cu legume (fructe i-am ras acolo). Deci, am luat de la Humana (morcov, pastarnac, faina de orez, ulei de rapita), de la Hipp (morcov, cartof, mazare, conopida, ulei de rapita) si de la Nestle (cartof, morcov). Am testat doar primele doua marci si a mancat tot. Mi-era cam frica sa nu se baloneze de la mazare si conopida, dar a fost ok.

La Multi Ani si La multe Lunite sarbatoritilor de saptamana trecuta, ieri si azi!

si noapte buna!




Luca Alexandru, mica mea comoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zumzu spune:

buna

nu am mai intrat de ceva zile dar sunt cam intoarsa pe dos. Am fost cu Darius la chirug cu problema noastra(un degetel in plus la picior de la nastere) si ne-a zis ca trebuia sa-i facem anestezie totala, iar pe mine ma sperie ingrozitor asta. Nu stiu ce sa facem..de indepartat trebuie, nu-l putem lasa asa dar anestezie generala? ma chinui sa nu bag pastile in el si alte prostii si acum sa-i faca anestezie? si ma tot gandesc daca se intampla ceva Doamne fereste si nu..

ne gandim si la varinta cu Viena, dar nu stiu de unde sa apuc problema. cum facem sa ajungem acolo?sa aflam cat costa etc
off

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mimo spune:

Aaa, am uoitat sa va spun: bebe al meu se pricepe la agatat doamne si domnisoare. Si chiar domni Mai, isi pune niste zambete pe fatzuca, rade, sare, se uita spre ei pana le capteaza atentia. Un mosulica chiar a sarit sa-l pupe pe gura; sotul zice ca l-a oprit la timp, ca eu nu eram de fata. Iar a doua zi un alt batranel vine la noi (eu in alerta sa nu vrea si el sa-l pupe pe gura ) care ne zice ca-i f dragalas si sa-i facem si o surioara.



Luca Alexandru, mica mea comoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mimo spune:

Zumzu, incearca sa cauti ceva clinici pe internet si apoi trimite-le mail. Am mai auzit de persoane care au trimis la clinici din strainatate copii dupa analize, tratamente, etc si li s-a raspuns. Din pacate nu stiu nicio clinica; daca aflu ceva iti zic.



Luca Alexandru, mica mea comoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinukaaa spune:

Of Zumzu, dragii de voi, imi inchipui ce e in sufletul vostru.

Nu stiu daca vei gasi undeva sa-i faca anestezie locala, deoarece eu cand am fost la dermato cu P (problema cu unghia incarnata) mi-a zis clar ca daca se ajunge sa trebuiasca sa intervina ei, anestezie generala ii vor face, ca nu se baga nimeni la un bb asa mic cu altfel de anestezie. Si mie mi-a stat inima-n loc cand am auzit - si inca nu e rezovata problema...

Clar si eu as cauta si o alta opinie in strainatate, sa vad cum altii ar aborda problema.

Multa multa bafta. Hai ca trebuie sa fie bine!

Irina ~ mamica norocoasa de Patrick Cristian {07.12.2010}

www.dropshots.com/PatrickCristian#date" target="_blank">Albumul piticului si www.dropshots.com/patrickcristian1#date" target="_blank">Botezul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andri31 spune:

buna seara si de la noi

apropo de mosulici cel mai dragut a fost un mosulica trecut de 80 ani , s-a uitat la fetica , la mine , s-a apropiat si mi-a spus :'parca-i un pui de vrabuita , cel si cu gura mare' (a mea e suer vorbareata cand iesim la plimare si o las sa stea in fundulet tinandu-se de partea din fata a carutului)
si acum sa va spun ce mi se intampla de 3 nopti : peste zi totul e ok , fetica e dulce , vorbeste , e vioaie , rade , doarme , mananca f bine... maraita ca banuim ca se vor ivi primii dintisori cat de curand INSA cand ajungem sa luam ultima masa , cea de seara..... numai o pun in pozitia de papa cand SE PUNE PE PLANS... dar isteric! fara aer..... trage m se ineaca , ca si cum nu stie sa manance ..... ma ridic , o ridic si pe ea in brate ... si lucrurule revin la normal... iar incerc sa ii dau sa manance , numai vede bibele si PLANGE la modul cel mai urat , cu invinetit de fata asta seara chiar si cu tremurat de maini.. de am imrpesia CA-I ESTE FRICA de biberon.. o situaite oribila , senzatii incredibil de urate si mai ales SPAIMA din partea mea....
m=am gandit sa merg duminica viitoare sa o mai impartasesc...

ar putea ore sa fie din cauza unei nopti , de acum cteva zile , cand pur si simplu nu voia sa adoarma , si am zmucit-o , si am cam speriat-o... in patut nu voia , in patul nostru nu , in brate urla , in bouncer nu ... offfff

sincer acum sunt f intoarsa si speeriata



Mami de dulce Amalia 19.ian.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mayane spune:

Zumzu, stiu ca ai zis de problemuta, dar nu-mi amintesc daca ai dat detalii. Il incomodeaza la incaltat, la mers sau e doar o chestie de estetica? Daca nu ii afecteaza dezvoltarea si nu se poate fara anestezie totala, poate ar trebui sa mai astepti. Eu cred (ca si tine) ca e prea mic pentru anestezie generala, daca nu e vital.
I-ati facut radiografie? Cred ca daca incerci sa vorbesti cu un medic in strainatate, trebuie sa-i furnizezi cat mai multe amanunte.


"Pluteste drept inainte si daca pamantul pe care il cauti nu exista inca, fii sigur ca Dumnezeu il va crea inadins pentru a-ti rasplati indrazneala"

"Life isn't about waiting the storm to pass, it's about learning to dance in the rain."


Mami ametita de pufletzel Darius Alexandru (05.02.2011)

Mergi la inceput