sexul are un pret!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Eu am vazut ca femeia aia avertiza de multe despre care niciun program TV nu se deranjeaza sa o faca.Si mai zicea ea ca nicio metoda de protectie nu te protejeaza de anumiti virusi,si ca nu-i neaparat nevoie de contact sexual propriu-zis sa le contactezi.
Si mai vorbea si despre riscurile si bolile la care se expun femeile care apeleaza la pilule contraceptive.
Da,te salveaza de o sarcina nedorita,dar sarcina nu e cel mai mare rau care ti se poate intimpla .Cite femei/mame sunt bine informate si pot la rindul lor sa-si informeze fiicele?

Dar vorba ei,int-o lume unde medicamentelor pt. herpes genital li se face reclama la TV nu ramanem decit cu concluzia ca avea dreptate ,majoritatea gindesc ca "n-o sa mi se intimple mie!"
Mi se pare chiar trist ca si subiectul asta il luati in ris.

Btw,nimeni nu platea bilet sa o asculte.Ea tinea aceste discursuri si la scoli particulare si la scoli de stat deopotriva.Lucra de 9 ani ca "counselor" ,avea ceva experienta .Probabil a vazut destule drame si de aceea s-a hotarit sa "predice" full-time.
Ce indignate sunteti ca ar fi putut fi vorba de religie?Dar voi de ce credeti ca au ajuns fete de 12 ani gravide,sau de 13-14-15 infectate cu HIV?Uite de aia,ca mami si tati rideau de "Legea Lui Dumnezeu" si le-a ferit si pe ele cit de mult a putut sa nu cumva sa le ajunga la urechi asa barbarisme.


************************************
Whatever happens don`t let go of my hand!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

Nu-o stiu p-aia cu pacatele ca am fost lecuita de la varste fragede de a crede in persoanele cu "fata" religioasa - cam de cand bunica-miu, "stalpul bisericii", care nu rata o slujba, nu rata, de asemenea, nici o ocazie s-o bata pe bunica-mea, sau sa-i dea vin sora-mii cu forta, cand n-avea 3 ani (preferata lui, saraca) si, in general, nu scapa nicio oportunitate de abuz.

si am cunoscut suficienti oameni cat sa imi fie confirmat ca majoritatea ferventilor sunt niste persoane totalmente lipsite de morala (indiferent de cult - eu am crescut in dobrogea, asa ca stiu cam cu ce mananca fiecare).

(da, stiu ca religia nu e morala si toate teoriile, cu toate astea ar fi frumos ca persoanele religioase - vorbesc de majoritate - ar avea vreun pic de respect fata de om - ca pana la urma e creatia lui dumnezeu).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Eu cred ca exista educatie, bun simt, intelepciune, moderatie, inteligenta, cumpatare etc si in afara unei religii anume. Cred ca exista toate astea fara a fi motivate de teama de pedeapsa pt incalcarea legilor lui dumnezeu.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

foarte de acord.

(in alta ordine de idei, in interiorul casatoriei te poti procopsi cu toate cele enumerate mult mai usor, pentru ca lasi garda jos si protectia mai de-o parte)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

hannen, dar fete insarcinate la 12 ani (si nu-mi zice ca au ramas insarcinate singure) si omorate cu pietre (din cauza de mai sus) au existat in toate societatile religioase. de asemenea si fete casatorite la 7-8 ani, tot in societatile religioase. si copii nascuti si omorati cu pietre - tot in sanul comunitatilor religioase.
a, si bolnavi de bts, gramada.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Sunt curioasa cati tineri au iesit din sala convinsi de logoreea ei si legile lui Dumnezeu. Zau ca e nevoie de alte argumente!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

O.K. fie ca voi.

************************************
Whatever happens don`t let go of my hand!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

ideea era ca aceasta persoana care vorbeste muuult (nu-i trebuiau mai mult de 5 minute sa-si expuna punctul de vedere) nu a incercat (si nici nu si-a propus, de altfel) sa responsabilizeze acei oameni. a vrut doar sa-i inspaimante.

partea nasoala cu inspaimantatul asta e ca atunci cand iti dai seama ca exista lacune si iti trece spaima, reactionezi ca si cum tot ce ti s-a predicat e lipsit de valoare, nu stai sa analizezi ce-a fost bun si ce-a fost rau.

(ca sa nu mai spun ca i-a tratat pe toti ca si cum ar fi fost niste taratoare in mocirla, nu niste fiinte umane egale cu ea.)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Michelle imi pare rau, da' n-am rezistat sa tipe femeia asta la mine mai mult de 5 minute...

Ce isi propune ea e o cauza pierduta din start. Nu poti si, mai ales, nu trebuie, sa limitezi sexul la cadrul casatoriei. Din foarte multe motive...
Nu asa iti protejezi copilul adolescent. Imi pare rau sa vad parinti incantati de prelegerile astea... oare si-ar fi dorit sa le auda sau sa le respecte in tinerete?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Pam Stenzel
http://pamstenzel.com/

Degree in Psychology from Liberty University

Served as member, National Abstinence Clearinghouse Advisory Board

Served as Director of the Alpha Women’s Center, a crisis pregnancy center in Prior lake, MN

Developed numerous abstinence education products. "Sex Has a Price Tag- the Original" video is distributed worldwide and has been translated in 11 different languages.

Received the Charleston International Film Festival Gold Award in 1997 for her video "Sex Has a Price Tag- the Original"

Pam Stenzel’s public school curriculum "Abstinence by choice" and "Building Healthy Relationships" is used worldwide in North and South America, Australia,
Hong Kong, Singapore, Africa and Ireland

Video curriculum, "Sex, Love and Relationships", received the Crown Award for Curriculum of the Year, in 1999

Pam participated in President Bush’s Faith-Based and Community

Initiatives meeting held at The White House, May 2001

Featured speaker at the United Nations for "The Summit on Children Conference", June 2001

Guest appearances on national television and radio programs include: Fox News Networks, "Hannity & Colmes Show", "The Dr. Laura Show", CBN’s "The 700 Club", and ABC Televisions "Politically Incorrect with Bill Maher


Stenzel, 42, holds an undergraduate degree from Jerry Falwell's Liberty University and spent 9 years counseling women at a crisis pregnancy center in Minnesota before hitting the speaking circuit 15 years ago to tell 500,000 teens a year not to have sex.
She reaches even more kids through her videos, DVDs and books.

For years, Pam was on the "front lines" as Director of Alpha Women’s Center, a counseling center for women undergoing crisis pregnancies.

Her experiences taught her that before teen pregnancy and STD rates could decline, attitudes of teens toward sex first had to change.

Desiring to bring about that change, Pam started speaking nationally full-time and is in great demand both in the U.S.A. and in other countries such as Mexico, Australia, Ireland, and Canada.


michelle

Mergi la inceput