Pufi de ian-feb 2010 (36)- LMA Radu!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ruxita spune:

larisel ce sa zic de medicatia pt anxietate... e recomandat sa incerci alte remedii inainte sa ajungi la medicamente cum ar fi ... yoga meditatii exercitii de respiratie bai calde ceaiuri anxiolitice naturale (lavanda salcam sunatoare talpa gastii passiflora valeriana ghizdei (ceai de ghizdei la recomandarea cuiva din formula AS) si psihoteraie evident... si daca toate acestea nu functioneaza recurgi la medicatia prescrisa de medic (eu iau de ex. anxiar pe care nu ti-l da nicio farmacie fara reteta de la medic)... ar mai fi de incercat si acupunctura si homeopatia... tratamentul homeopat de ex. m-a ajutat sa scap de durerile musculare si articulare au disparut fara urma am si uitat ca le-am avut...
eu am incercat metodele mai ieftine si mai rapide...

--------------------------------------------------------------------------------------------
Kay, un pui iubit! (21.01.2010)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxita spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamidepuiuti


multumesc frumos de urari
sunteti tare dragute
suntem in tara de o saptamana,nu am vreme nici sa respir bine

va invit la un tort de cioco facut de buni si sampanie cu si fara alcool

va pup pe toate,multa sanatate pufilor bolnaviori si distractie placuta si drum bun celor ce merg in vacante!

mami de si


La multi ani cavalerului! si o copilarie cat mai fericita (cat a mai ramas din ea!)

--------------------------------------------------------------------------------------------
Kay, un pui iubit! (21.01.2010)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxita spune:

raspund la intrebarile cu dieta... da e vorba de o dieta alcalinizanta dar nu pentru slabit ci pentru sanatate! e si un stil de viata intr-un final... miza pentru mine e mai multa energie si cat mai putine boli de fapt miza e o sanatate perfecta dar e mult de muncit si multe schimbari de facut... incercam etapizat.

--------------------------------------------------------------------------------------------
Kay, un pui iubit! (21.01.2010)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miremia spune:

Larisel eu ma gandeam la un 50% asa....

MP sa aveti un concediu minunat!

Noi avem 8 dinti, m-am uitat in listuta si in 20 de zile ne-au crescut 4 dinti.

_
Mirela si Mara Ioana (ianuarie 2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

rux La psihoterapie ma gandeam si eu... dar dupa ce ca nu am buget n-am nici timp.... si credeam ca medicatzia consta intr-o potziune-minune cum a fost si cu "arnigelul". Sa nu mi-o iei in nume de rau, chiar nu fac haz de necaz... dar speram sa fie mult mai accesibil tratamentul. Pe moment nu raman decat cu autosugestia, care vad ca nu functzie ...

mire Wow ce "explozie" rapida in guritza Marutzei... cik urmatorii dintzi ar ieshi la 2 luni distantza.
Si Alenei i-au ieshit mai greu per total (are 11 + o aratare) si atipic (masele inainte de incisivi, inca ii lipseshte unul de jos deshi are 4 "pre"-masele) si s-a adeverit distantza de 2 luni intre eruptzii. Naty in shimb, are gura plina de dintzi, 15 la nr, deshi cei 3 canini nu sunt crescutzi k lumea.

Sa nu zic de discountul ala ca s-ar acorda doar la inscriere... am vazut pe unul din site-uri, sper sa am surprize placute la inscriere .




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorina_bz spune:

Buna dimineata(sau buna noaptea, cred..)...lasam o cafelutza calda pentru mamicile de pufishori cuminti!

Eu mi-s treaza de la 3 jumi...noroc cu princesita, ca s-a trezit sa pape, ca pierdeau parintii mei avionul, altfel....Pleaca la sora mea astazi, s-o ajute cu bb1, pana aduce acasa pe bb2, si diana si tati de iris trebuiau sa se trez la 3 dimi, sa-i duca la aeroport. Ofc ca si-au setat amandoi alarmele, dar nu s-a trezit niciunul de buna-voie...Noroc cu alarma Iris...

Mire... de capitol nou! Pupam Marutza cantareata, dansatoare, vorbareatza si plina de dintzishori!

MP... de cinste...miammmm, bun-bun!

Larisel......ma bucur ca am fost de un oarecare folos...Si la noi se verifica treaba aia cu 2 luni intre eruptiile dentare..Ce frumos povestesti de fete, cum se joaca cu nisip.....Nici iris nu s-a jucat cu nisip, la mare (Lali..)...tot se apleca, baga manutza, baga in guritza...apoi intindea manutza s-o sterg...Ma bucur ca macar apa i-a placut, intra in mare de n-o puteam tine, mai show era la scos din apa...Anxietate zici...hmmm, n-as fi zis....mai degraba (zic si eu, din ce citesc, nu da cu oo, plssss, da cu roshii, ca la astea e oferta la bz ) o mamica foarte ordonata, foarte organizata, foarte rabdatoare, si foarte-foarte supra-solicitata.

Dece.... ...ma omori cu bunatatzurile ...cu tunsul....hmmm, nici eu n-as tunde princesita (macar de-as avea ce tunde, da' nu prea am...)

Ana...pofta mare la placinte..! Stefanelului cuminte, care a adormit singur in patutzul lui!

Bea......ce bine ca va lasa Ivan sa dormiti mai tarziu, dimi...Ce ai facut de papa, pana la urma?...Daca ma lasa iris sa fac shmotru?!...whaaa, nuuuu...face ca toate visele, sta atarnata de picioarele mele, bazaie, se cere in brate, daca nu percutez suficient de repede...imi aplica corectii de-s vanata si plina de coltzi pe picioare......da' ce-i musai...e musai(shmotrul, adica)....

Ale1212xa...ce bine ca te-ai odihnit...

Danasor......despe voi nimic? Ce fac frumoasele cu ochi albastri? Cum fu excursia la so_acra?

Ruxita...succes in schimbarea stilului de viata!

Pe noi cred ca ne ajung din urma caninii , destul de repede dupa ce am venit de la mare(bine ca am prins fereastra..)...Deja cam scartzaie noaptea, a inceput sa nu mai pape cum trebuie, cat despre nervi...offf, jeeez.....Cand scapam de dintzi, precis dau un chef!

In rest ... treaba buna, sa bag si eu un "cra", ca n-am mai bagat demult....De vorbit...mai vorbeste, a inceput sa lege ceva ce seamana a propozitii..."Nene...brrrum-bruumm, cioc-cioc"(si arata cioc-cioc, cu manutza in aer...e vorba de un vecin "harnic", care tot ciocane si foreaza), "Dede...jo'.."(o cheama pe sora-sa sa se dea jos din pat, ca diana are pat "in tavan"), "Tata...ba'", (tata e la baie), "Papu'...nani-nani, pu' mamii" (canta papusii nani-nani, si o leagana sa adoarma), "Nana...pa-pa...brrrumm-brrumm" (cere sa plece pa-pa, cu tricicleta, cu bona)...Recunoaste multe din hainele de la cuier, sau de la calcat...care-ale cui sunt, le trage, le plimba, le .."iubeste", si spune.."tata, mama, didi, iss"(ale lui...tata, mama, diana, iris). Cand nu e nervoasa canta si danseaza de-mi vine s-o pap pe toata......Cam ce fac si ceilalti pufi, macar de-ar trece durerile de dinti, ca tare se mai chinuie, biata....

Gata placinta, ma apuc sa ma jumulesc , ca se cere....

O duminica frumoasa sa aveti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns decenuela spune:

neatza fetili..sarumana de coffe, sorina...si spor la jumulit...mi-a placut asta :))...mamaaaa daca ecra ai tu acolo...vad ca mall-ista e din ce in ce mai emancipata

mire..8 dinti zici , ai? atunci revin cu intrebarea...mai e vreun puf cu 7?

larisel..sa nu dai cu oo plsssssss...vb ruxitei, schimba ceva la tine...din pct meu de vedere clar ca asta e firea ta organizata etc...mi se pare insa totusi ca depui prea mare efort ..trezitul dimi sa le faci de fiecare data un meniu pt ziua respectiva mi se pare un efort imens...IMENS....un stres..aoleu azi ce le fac...si poate nici nu e bine sa le inveti chiar asa...fitzoase...sunt destule mall-iste in c-ta...nu stiu ce sa zic..ai mai ulta grija de tine...

am primit saptamana trec un "compliment"( negativ) ...o mamik de pe strada...pe care eu o consideram...mult prea relaxata...intr-un contex zice despre mine....."o ,doar ma stiti pe mine ce relax sunt cu fie-mea...am ajuns la concluzia ca ..m....ma intrece..."

deci...in concluzie....nici ca mine..dar.......

la noi a fost ieri urat..a plouat torential...si k grindina... si mult....de s-a tulburat apa in fantana...adik nu mai e potabila...astfel incat n-am mai fc baie...( de zgarcenie tata zice ca e boilerul stricat...si face focul la centrala...de ma apuca toate cele..dar nu-mi mai bat capul)...apoi ma mai streseaza faptul ca la 6 eu tre sa maduc sa incalzesc lapte( de-mi sare somnul)...aragaz care se afla la mama naibii intr-o bucatarie in alta incapere....apoi m-am certat cu mama...care nu intelege ca eu nu-l pot lasa pe jiji aici ( desi e f fericit) din mai multe pct de vedere...primul e ca eu mor fara el...si mai sunt o gramada....

a ami scos mama una...ziceam ca mergem in sv azi..ca e urat si-am vz in mall un loc de joaca plus ca mai trebuie cumparate unele altele( sa profite ca-s io cu masina) si cik....nici nu e bine sa mergi la cumparaturi diminica...nu-ti ajuta d-zeu...ma rog...cum imi merge vb...sunt relax....nu-mi mai bat capul cu nimicuri...tot ca mine fac asa ca....

cam atat ca deja am fc spam...sa aveti o duminik frumu...




Mihaela, de LUCA ... minunea de la miezul noptii...

Povestea unui...petrecaret



JUCARII PENTRU PITICI...


N-am stiut ca poate exista pe pamant o dragoste atat de mare!...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

Neatza de la birou din nou... Acushi imi fac o cafelutza reala...yammmy...

Multzu pt cea virtuala sorina. N-am de ce sa dau nici cu oo nici cu roshii... dar nu sunt deloc "foarte rabdatoare", nici macar "rabdatoare"... tocmai ca sa-mi domolesc nervii si frustrarile (ne-realizarile) ash avea nevoie (zic eu) de terapie. Cum am mai zis, deocamdata aplic autosugestia si sper ca dintr-o zi sa si actzioneze in sens pozitiv.

Nici noi nu prea am avut ce tunde la Alena, dar am vrut ca acest "prim par" sa fie tuns de o mana speram noi mai "ushoara" si sa creasca in voie de-acum inainte.

Ce guraliva s-a facut nazbatioasa Iris. sa suporte mai ushor eruptzia caninilor si sa treaca repede.

dece Am atins un anumit grad de oboseala asha k nu mai pot sa ma trezesc chiar de dimineatza si atunci raman mereu cu restantze de treburi nefacute. Timp pt mine efectiv nu am cum sa-mi fac; cred ca e suficient ca plec destul de des la birou; deshi nu ma relaxez fac alceva. Si cu gatitul in fiecare dimineatza a ajuns sa mai fie si la 2 zile uneori, dar nici asta nu prea am cum sa schimb pt ca pt noi chiar nu prea gatesc. Eu cand sunt singura acasa (fara sotz adik) nici nu am chef sa mananc; daca am ceva gatit bine, daca nu nu-mi fac nimic, rotzai prostii multe. Ma rog, cred ca am un fel de astenie de vara, fara chef de viatza si entuziasm in nimic. Contribuie major (probabil) si relatzia nu chiar stralucita cu sotzul si asta de multishor (dinainte de nashtere ). Sper sa ma adun singura cat de curand. Eu daca nu am energie si chef si motiv nu mai fac nimic, iar daca fac sigur nu-mi iese. Asha am fost mereu si nu cred ca ma mai pot schimba acum sub acest aspect.
Dar sa shtii ca nu gatesc cat tine... mult mai putzin si chestii mult mai rapide. Azi de exemplu, le-am lasat pt pranz ciulama de pui (de ieri) si am facut o supica rapida de legume cu smantana (15 minute) si am pregatit si pt cina nishte legume hawaii (congelate) cu unt si lamaie (tot vreo 15-20 minute). N-ash zice ca am "gatit", ci mai de degraba "incropit" ceva ultra-rapid.

Incearca sa nu te mai superi si sa profiti ca esti la parintzi si sa te lashi si tu un pic rasfatzata. Odihneshte-te!
Nici eu nu le-ash lasa deocamdata singure pe fete (fara mine) la vreuna dintre bunici (bunici masculini din pacate nu au). Lasa-l sa se manifeste si sa se sature de aer liber si de natura! Cat timp v-ati propus sa stati?




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nyny spune:



Sa beau si eu ce a mai ramas din cafea, Sorina sarumana. Ohoho da ce vorbareata e Iris... deja a inceput sa lege cuvintele. fetitza isteata.

Dece nici eu nu as putea sa stau fara copii. Sunt dependenta de ei, clar. Incearca sa te mai relaxezi si tu cat mai stai la ai tai si au grija de Luca. E pacat sa nu te bucuri de zilele astea libere.

Larisel imi pare rau ca treci prin asta starea nasola. O sa se mai linisteasca un pic apele cand o sa duceti fetele la cresa. Inca putina rabdare ... ce a fost mai greu a trecut.

Mire deja 8 dintisori? Foarte tare Marutza dansatoare si descurcareata.



David m-a uimit iar azi. Am fost cu ei la ZOO si cand sa plecam de acolo a inceput sa-mi zica "pipi, pipi" ...de obicei foloseste cuvantul cand vede pufuleti si vrea si el (dar acum nu era cazul) sau cand il asez pe olita. Parca nu-mi venea sa cred ca imi cere sa-l pun sa faca pp dar zic...hai poate vrea copilul sa se usureze in natura si eu stau ca nesimtita. Ma retrag cu el in boscheti, ii dau pampersul jos, il tin ca pe Mara (scaunel)... fa pipi. Siiii... A FACUT!!! ... In casa il intreb foarte des (el nu mi-a spus niciodata ca ar vrea sa faca) dar afara nici nu m-am gandit ca as avea vreo sansa sa-l prind. Inca e o mare surpriza pt mine....

Mamica fericita de Mara si de David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxita spune:

Citat:
citat din mesajul lui larisel

rux La psihoterapie ma gandeam si eu... dar dupa ce ca nu am buget n-am nici timp.... si credeam ca medicatzia consta intr-o potziune-minune cum a fost si cu "arnigelul". Sa nu mi-o iei in nume de rau, chiar nu fac haz de necaz... dar speram sa fie mult mai accesibil tratamentul. Pe moment nu raman decat cu autosugestia, care vad ca nu functzie ...
_
din 09.12.2009 mami de gemanutze sagetatoare





medicatia consta in tratament cel putin 6 luni cu controale lunare la cabinet... o reteta compensata ar putea sa te coste in jur de 20-25 lei.
psihoterapie... inca nu m-am interesat ce si cum mai nou se fac sedinte on-line (80 lei sedinta) eu n-as avea liniste de asa ceva unde sa scot copilul din casa si cu cine ca sa pot sta cu castile pe urechi o ora mai bine caut un psihoterapeut in oras... de regula in vreo 3-4 sedinte ar trebui sa simti ceva ameliorari... eu ma duceam la o psihoterapeuta care lucra in paralel intr-un program si ne tot deranja telefonul scartaitul de usi... am abandonat-o nu am realizat ca mi-e de foarte ajutor... de fapt mie nici acum nu-mi vine sa cred realizez ca as avea tulburare de panica-anxietate tot caut alte cauze organice functionale si ma lupt cu morile de vant... cred ca asta e motivul pentru care eu sunt tot in punctul asta mort ca inca nu-mi vine sa cred ca as fi anxioasa... eu ma cred destul de echilibrata psihic dar psihiatrul imi zice ca n-am de unde sa-mi dau seama pentru ca ma protejeaza de o astfel de constatare mecanismele de aparare...

daca vrei potiuni magice incearca un trat homeopat... nu are reactii adverse si ar putea chiar sa te ajute daca starea nu e foarte avansata...

dar sigur nu e doar stresul???

--------------------------------------------------------------------------------------------
Kay, un pui iubit! (21.01.2010)


Mergi la inceput