prematur 5 luni

prematur 5 luni | Autor: cristeaoana

Link direct la acest mesaj

Buna, am si eu cateva nelamuriri...daca ma poate ajuta cineva...sau sfatui. Am un baietel de 5 luni, nascut prematur la 29 de sapt, de 1300 de gr, ulterior a scazut la 1 kg. Am avut problemute multe la nastere dar am depasit momentele si cred eu, ca ne'a mers destul de binisor. Acum la 5 luni are 5 kg si ceva. A fost diagnosticat cu retinopatie de prematuritate...dar acum vede foarte bine , stiu ca este posibil sa se absoarba.Abea a inceput sa isi tina capusorul, este foarte vioi, activ da din maini picioruse foarte mult, ma urmareste prin casa..rade cand vorbesc cu el pe un ton alintat, rade si la alte persoane (dar nu la toate).:D Intrebarea mea este daca e normal chiar daca e in urma cu 2 luni...corectat....de abea acum sa isi tina capusorul?, il mai scapa uneori:) ... Cand il iau de manute sa il ridic in fundulet se incordeaza si vrea sa se ridice isi ridica funduletul si se foieste . Este buna greutatea?... Pana sa ajungem la medicul pediatru as vrea totusi si cateva pareri poate ati trecut si voi prin asa ceva...sau macar asemanator. A inceput sa gangureasca...sa zica da...dar foarte rar:D...si chiar azi a zis mm:D... Daca il pun pe burtica, pune fata in jos si pe o parte ... nu vrea nicidecum sa ridice putin capusorul. Va cer si voua parerea pt ca este primul copil...si la noi in familie nu este nici un prematur deci nu am mai intampinat astfel de probleme...:) va multumesc sper sa fie cineva sa ma lamureasca cat de cat si pe mine::D va pup oana si luca

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Nu te pot ajuta cu informatii concrete pentru ca nici eu nu am avut prematur.
Iti pot insa confirma, daca mai este nevoie, calitatea centrului pentru prematuri din cadrul maternitatii Cuza Voda, si a oamenilor care lucreaza acolo. Cred ca acela este locul unde o sa obtii cele mai bune sfaturi si informatii...cel putin in Iasi
Multa sanatate si numai bine!




http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Oana e perfect normal ca baietelul tau sa fie in urma fata de ceilalti copilasi de 5 luni. Ei au defapt varsta de 40 saptamani + 5 luni, pe cand baietelul tau doar 29 saptamani + 5 luni. E o diferenta de aproape 3 luni intre ei, luni care au fost mult mai grele pentru micutul tau decat pentru un copil nascut la termen.
Incet, incet va recupera diferenta asta, nu iti face griji. Insa tine cont de ea cand ii evaluezi progresele.
In plus, fiecare copilas are ritmul lui de dezvoltare, nu toti ating aceleasi "performante" la o anumita varsta. Fiecare are interesele lui
Bucura-te de el si nu-ti mai face griji

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristeaoana spune:

multumesc mult pentru sfaturi:*:*:* speram sa fie bine:D...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mimo spune:

Oana, bebe al meu a fost prematur nascut la 34 de saptamani (acum are 8 luni) si din cate imi aduc aminte nici el nu-si tinea bine capsorul la 2 luni corectate. Pune-l cate putin pe burtica ca sa i se antreneze muschii gatului si spatelui. Eu il tineam cam cate 1 minut pentru ca obosea repede si apoi incepea sa planga, iar eu nu am fost adepta chinuitului. Asa ca, usor-usor a inceput sa si-l tina si sa stea din ce in ce mai mutl pe burtica. Si greutatea cred ca este ok, avand in vedere ca sunt 5 kg la 2 luni corectate.
Cu ochisorii e bine sa faci controale regulate. Eu am fost la 2 luni si la 4 luni. Trebuia si la 6 dar am amanat.
Sanatate!



Luca Alexandru, mica mea comoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine2009 spune:

Oana, toti BB sunt UNICI! Doamne ajuta ca a-ti scapat de ce a fost mai greu!
La cele 3 lunite "oficiale" pe care le are BB tau e normal sa nu reuseasca tot timpul sa-ti tina capul. Incearca sa-l mai ajuti cu exercitiu pus pe burtica, cu pieptul usor ridicat pe o pernuta/ prosop rulat/ sul de proasoape de hartie, ca sa nu stea numai cu nasucul in jos, ci sa vada mai in sus inspre tine. Iar tu sa te misti in jurul lui, mai incet, stanga dreapta, cu lucruri interesante, jucarii samd. E normal sa planga la exercitiile "seci" pe burtica. O sa fie bine, ai sa vezi.




Cresterea in greutate
Perioadele de crestere

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emma31 spune:

draga mea si eu am un baietel care are 2 ani si 1 luna nascut prematur la30 de sap 1400kg .prematurii sunt mai in urma din dpdv motoriu fata de un copil nascut la termen .Baietelul meu si-a tinut capul pe la 4,5 luni corectate a stat in fund la 11luni si amers la 1an si 6 luni.Acum alerga si face numai nazdravanii.Dar, nu trebuie sa <<sari<< peste controalele la ochisori pe reniopatie sunt fff importante se fac la spitalul EMILIE IRSA IN BUCURESTI LA DOCTORA NASCUTZI.DAR ESTE BINE DUPA VARSA DE 6 LUNI CORECTATE SA CERI O TRIMITERE DE LA MEDICUL DE FAM .LA NEUROPSIHIATRIE INFANTILA ACOLO ITI POATE DA ,IN CAZ DACA ESTE NEVOIE SA FACI RECUPERARE PT PREMATURITATE GIMNASTICA SAU KINETOTERAPIE .NU TE SPERIA TOATE ACESTE OBSTACOLE SUNT NORMALE PT COPII PREMATURI NASCUTI ASA DEVREME

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BlackCat4evR spune:

Nu din experienta mea, ci din cea a unei bune prietene, baietelul ei nascut prematul la aproape 7 luni a avut un usor retard motor (tot asa, nu-si tinea singur capul, nu-i placea pe burtica) si dupa 3 luni de kinetoterapie a recuperat tot, si a luat si un pic de avans.
Asa ca sa nu fii reticenta daca apare necesitatea de a face kineto, e super-meseriasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

draga mea, strumf oprit din evolutie la 29 de sapt corpul, 31 creierul.
a trebuit mereu sa scad 9 sapt din varsta lui.si-a tinut capul ca lumea la 4 luni fix,varsta corectata 2 luni si 3 sapt.deci maia veti.
a stat in fundulet la 8 luni.

prematurii sunt putin in urma,dar recupereaza dupa aceea.linistita stai,strumf e super ok.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissy77 spune:

Vad ca esti din Iasi asa ca trag concluzia ca sunteti inscrisi in programul "follow up" al maternitatii Al. I. Cuza. Noi am fost (aproape) regulat la controale (spun "aproape" pt ca s-a intamplat sa nu putem merge in sept. cand ne-au chemat, dar am fost in oct.). Fetita mea e nascuta la 29-30 sapt., 1450 g si 42 cm la nastere, a scazut la 1240 g, cu multiple probleme dupa nastere. Am urmat cu sfintenie sfaturile primite de la dna dr. kinetoterapeut din cadrul programului si la 2 ani (cat are acum) e recuperata dpv motric (avem insa alte probleme). Retinopatia prematuritatii a avut si Bea mea, dar doar gr. I. In tot Iasiul, doar dr. B care vine si la maternitate are acel aparat special cu care poate verifica "alunecarile" de retina. Ultimul control l-am facut destul de multisor, ne-a deranjat atitudinea dr. si am refuzat sa mai mergem la el. Am mai fost la control cu ea la Arcadia, insa nu au aparatura speciala pt retinopatie. Insa, din verificarile pe care i le-a facut dr. de acolo (f dragut, ne-a explicat pe intelesul nostru) nu sunt semne ca retinopatia ar fi progresat.

Sfatul meu este sa continui sa mergi la controale la maternitate si sa faci acasa exercitiile pe care ti le explica dr. kineto (exercitii+masaj+baita).

La 6 luni ar fi bine sa-i faceti si niste teste audiologice, daca nu ati avut deja recomandarea asta la iesirea din maternitate. Sau testeaza-l tu acasa cu o jucarie care face zgomot sau un clopotel.

Nu-mi mai amintesc exact cand si-a tinut capul sau cand s-a intors de pe o parte pe alta, dar stiu ca mult mai tarziu decat o fac copiii nascuti la termen. Ideea e sa nu intri in panica, sa continui sa-l stimulezi, sa va faceti exercitiile zilnic.

Masajul este foarte important. Masarea talpilor - va fi utila pt mai tarziu, cand va merge in picioare. Masarea palmelor si trasul usor de degetele - il stimulezi sa ia jucariile in mana si sa le manevreze etc.

S-a trezit minunea asa ca nu mai pot scrie. Daca vrei sa dezvolt, lasa-mi PM ca eu intru rar pe la alte subiecte.

Nu uita: prematurul trebuie stimulat continuu pentru a face ce face un copil nascut la termen.
Sanatate!

Dna dr Nascutzi ne-a fost recomandata si noua, are cabinet f bine dotat la Institutul Ocrotirii Mamei si Copilului, insa este extrem de aglomerata si nu s-a nimerit sa fie disponibila cand am mers noi la un altfel de control la Bucuresti.

Mergi la inceput