Nasterea la Arcadia - Iasi (12)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eska spune:

madline peroada de 42 zile dupa nastere e minimul,nu? ca erai obligata oricum sa-ti lasi zilele alea de concediu, obligatoriu, si mai devreme de atat nu poti depune dosarul.
de ex eu daca intru in prenatal abia de la 1 aug, si probabil voi naste in jur de 10 aug, imi mai raman cam 110 zile din concediul postnatal. Eu stiam ca dosarul s-ar depune ca limita maxima la 60 zile dupa ce ai terminat concediul, parca asa imi amintesc. Ma insel?

36+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana.irina spune:

Fetele care ati nascut, ati facut screening-ul metabolic? Oare sa il fac? Nu e oare o chestie inutila, implicit o cheltuiala in plus? Deja celulele le-am ratat pt ca am uitat pur si simplu de ele, cred ca si din cauza ca am fost atat de neconvinsa de utilitatea lor. Si le-am si achitat integral. Acuma, sa vedem, sa schimbam contractul pe alt copil care se va naste in sept.
Screening-ul audtiv o sa il fac la 3 luni, sau cand se face. Nu vreau sa fiu carcotasa dar intr-o singura zi, am primit o multime de oferte promovate cu atata tact in marketing! Devine agasant. Adica, e clar ca suntem dispusi sa platim cat de mult putem pt copiii nostri, dar parca prea ti se baga pe gat atatea.

38+ cu Maria Antonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Oana, la cuza se facea gratis la toti nounascutii in noiembrie 2009 ( cand l-am nascut pe Mihnea). Eu nu il voi face, personal il consider inutil.
Informatii gaseti www.pediatria.ro/meniu_content.php?meniu_nr=5&language=ro&id_meniu_back=8&nume=Screeningul%20metabolic%20neonatal&id_pagina=45" target="_blank">aici
Probabil ai intrat deja in posesia acestui pliant
Daca dai cautare pe net gasesti si pareri din afara tarii dar atentie, alege sa citesti cele publicate sub semnatura unui institut de cercetare serios, a unei organizatii serioase nu cele publicate de laboratoare/clinici/maternitati si chiar ministere. Spun asta pentru ca informatia medicala e schimbata in functie de sponsorul cercetarii si de interesul lui financiar


Mami fericita de Mihnea (14.11.2009 ) acum 26+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madline82 spune:

Citat:
citat din mesajul lui eska

madline peroada de 42 zile dupa nastere e minimul,nu? ca erai obligata oricum sa-ti lasi zilele alea de concediu, obligatoriu, si mai devreme de atat nu poti depune dosarul.
de ex eu daca intru in prenatal abia de la 1 aug, si probabil voi naste in jur de 10 aug, imi mai raman cam 110 zile din concediul postnatal. Eu stiam ca dosarul s-ar depune ca limita maxima la 60 zile dupa ce ai terminat concediul, parca asa imi amintesc. Ma insel?

36+ cu


Minimul de zile de concediu postantal este 42, dar daca tu doresti iti poti lua mai multe, in cazul asta dosarul de indemnizatie se va depune la sf perioadei de concediu postnatal, pt ca ai nev de acea cerere destinata angajatorului de incetare contarct de munca.Dar dosarul pt alocatia copilului de 2 mil, se poate depune imediat ce intrati in posesia certificatului de nastere!

Oana, eu nu am facut screening metabolic, mi se pare o analiza inutila si costisitoare, iar de screening auditiv nu am avut nevoie, bebelusa mea tresarea din burat cand auzea un catel latrand, sau daca esti atenta o poti studia de pe acuma, sa vezi ca perpcepe sunetele, daca scapi jos ceva metalic, o sa tresara, de ex.

Mamica de fetita ( Estela ), 24.mai 2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

? lapte? limonada? apa plata pt cura de slabire?

ce "face" fetele?

Sa aveti o zi frumoasa


Mami fericita de Mihnea (14.11.2009 ) acum 26+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana.irina spune:

Neatza!
Astazi plecam acasaaaaa...! Toata lumea e in alerta. Buni e la noi face smotru prin casa (a 2 oara de cand am plecat la spital), spune ca se pune praful. Tati va ajunge la 5 la aeroport si ramanem in spital sa il asteptam sa ne ia. Nu vrem sa-i rapim placerea asta.

Am descoperit un nodul la san. Nu ma doare, dar e ciudat... si mi-e cam frica.
I-am trimis un sms sora-mii cu ce cumparaturi trebuie sa faca si i-am scris si lapte praf pt completare. Acuma, vad ca a inceput sa imi vina si laptele, fetita are atata vointa sa traga, dar din pacate e o corvoada pt ea pt ca nu are de ce apuca, eu neavand mameloane

M-am stors cu pompa dupa ce a supt ea cum a putut, am mai adunat din ambii sani 20 ml. Sunt fericita ca i-am asigurat urmatoarea masa.

As vrea sa am puterea sa nu ii iau LP, ca sa nu fiu tentata sa ii dau, dar nu stiu...mi-e frica sa nu stea flamanda. Deja a mai scazut un pic aseara avea 2700 gr. Ionela, crezi ca o sa ne descurcam cu surse proprii? Mi s-au umflat sanii si incepe sa curga din ei pur si simplu, fara sa strang.

Aici, in patucul ei mai e un bibe cu ceai. Sambata si duminica cat eu am fost leguma, tati i-a dat ceai ca cica i-ar fi fost sete. Era sa moor!

Am mai citit si aseara cate ceva despre cele screening-uri si am decis cu oarece convingere sa nu le fac.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madline82 spune:

Neata si eu zic!
As vrea si eu cura..dar acuma pe alaptat maninc mai mutl ca pe sarcina..off, din 19 kg cat am pus, am reusit doar 10 sa dau jos..restul cred ca vor ramane in istorie!!

Mamica de fetita ( Estela ), 24.mai 2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madline82 spune:

Oana, daca ai lapte e tot ce ai nevoie..nu te ingrijora, iar la sani nu cred ca ai nodul, maseaza bine zona, ca sa nu faci mastita, ca daca ai febra alptelui, sanii devin angoarjati, si apar zone tari ca niste noduli.Pune fata la san, contact piele-piele, sa fii cu burtica goala si ea pe tine, sa te simta, acasa o sa se regleze cu alaptatul, sunt convinsa, nu vei folosi laptee praf decat o data sau de 2 ori, ai sa vezi, dar trebuei sa insisti! Eventual te storci, si pui lapticul tau in biberon, dar nu ii da Laptele praf, ca acuam ai lapte, 20 ml e super!! Vezi daca desfaci cutia de lapte praf, sa nu o mai folosesti daca au trecut peste 3 sapt!DAr eu inclin sa cred ca te vei descurca grozav! Mult succes si pupici la micuta!

Mamica de fetita ( Estela ), 24.mai 2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Oana, curaj. Nu-i da completare! Daca ai scos dupa masa 20 ml la asa putin timp dupa nastere poti da bonuri de ordine pentru inca 2 copii la alaptat. Nodul poate fi fix de la lactatie. Pune fata la sanul cu nodul prim a data sa nu fie canal infundat, dar poate fi si homonal de la instalarea lactatiei. daca ai luat deja LP ascunde-l bine. Mameloanele.... ce sa zic de ele... ale mele sunt aproape plate dupa 1 an 8 luni si 1 sapt de alaptat... la inceput erau perfect plate...
De ceai... ce sa spun? daca e indulcit inveti copilul de mic cu zahar si nu e deloc ok. daca nu e indulcit risti sa nu ia in greutate bine si sa faca hipoglicemie si ti se va spune ca e "laptele tau prost"nu ca e de la stomace3lul umplut cu apa al copilului in care nu mai incape suficient lapte.
Incearca sa nu pui pompa pe san si sa alaptezi la cerere mai ales pana se instaleaza laptele matur( cateva saptamani).
Emotionanta intoarcerea acasa... Felicitari


Mami fericita de Mihnea (14.11.2009 ) acum 26+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana.irina spune:

Madline, eu am ajuns la 80 kg de la 56.
Imensa m-am facut! Abia astept sa ma pun pe cantar sa vad cat am dat jos cu nasterea. Mi s-au dezumflat picioarele, arata binisor. Eu o sa incerc o dieta mai riguroasa, in sensul ca vreau sa imi impun reguli pt. a manca numai anumite alimente in limita a 1500 de kcal/zi si sa nu ma mai scap la prostii. Trebuie sa reusesc, nici nu ma gandesc sa raman asa, mai ales ca sport nu voi putea face luni bune de acum incolo.

Mergi la inceput