Cine s-a vaccinat pt gripa porcina?

Cine s-a vaccinat pt gripa porcina? | Autor: Lo_li_Ta

Link direct la acest mesaj

Se pare ca Organizatia Mondiala a Sanatatii a anuntat ca exista o legatura intre acest vaccin si aparitia narcolepsiei. (o boala care te face sa adormi brusc si neasteptat).

http://www.independent.co.uk/life-style/health-and-families/who-confirms-swine-flu-vaccine-child-narcolepsy-concerns-2208337.html

Asta a propos de cele n voci care sustin ca "vaccinurile sunt mai mult decat testate si sigure, restul e paranoia/teoria conspiratiei."

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Noi, toti 4. Doi adulti si doi copii...nu avem nimic. Desi locuim in Suedia. Nici nu stiu intre cunostinte pe nimeni bolnav, desi lucram eu si sotul in spital si 95% din personal s-a vaccinat, cam 98% din copiii de la scolile fetelor mele.

Acuma nu spun ca nu sunt reale cazurile, am citit si eu de legatura asta intre vaccin si boala...si ma bucur ca noi si cei din jurul nostru nu suntem afectati. Oricum se stie ca vaccinul acesta nu a fost suficient testat, din pacate...


vorbe de copil...

Hobby

calator de profesie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lai spune:

Eu am facut vaccinul, insarcinata fiind la vremea respectiva (din pacate am pierdut sarcina, fara legatura cu vaccinul). Imi pare rau de cazurile acestea, nu contest ca sunt reale, si sunt constienta de faptul ca orice vaccin si in general orice interventie medicala, preventiva sau curativa, are si niste riscuri asociate. Insa daca ar fi sa fac din nou alegerea as face exact aceeasi alegere, si la fel voi face si pentru copii cand si daca va fi cazul.

Lai 33+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vauva spune:

In Finlanda se pare ca vor primi compensatii cei afectati de narcolepsie. Dar este vorba doar de Pandemrix, vaccinul produs de GSK. Noi nu ne-am vaccinat desi aici s-au vaccinat in masa si ma bucur ca intuitia mea a fost buna, sa n-am incredere intr-un vaccin interzis in alte tari la copii si gravide. Sa speram ca nu apar pe viitor si alte probleme de la el...am prieteni care au facut acest vaccin la copiii lor

http://www.yle.fi/uutiset/news/2011/07/narcolepsy_compensation_expected_in_late_autumn_2740927.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

si eu m-am vaccinat la vremea respectiva, parca prin ian-febr 2010.

Iar vaccinul antigripal "obisnuit" pe care l-am facut in toamna 2010 nu cuprindea oare si tulpina de gripa porcina ?

S-au vaccinat mai multi colegi din firma, pana acum nu am auzit de ceva reactii

Ingrid si Cristi 8 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns r_ocsy spune:

Eu nu ma vaccinez de obicei ... nu am incredere in vaccinuri !

R_ocsy , mami de Ana Sofia ( 19.05.2010 )

"Copilul trebuie primit cu respect, crescut cu iubire si apoi lasat in libertate deplina."

Mergi la inceput