Gravidutze si mamici de Cluj - 175

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns antoni spune:

Ioana-nu am ce face, ca daca nu mai stiu sigur cand am avut ultimul ciclu, trebuie sa astept...e tare nasol, cateodata sunt chiar depresiva de-a binelea...va trece si asta cmva...si mai rau ca nu ma pot gandi la bine...da, m-am mai tuns in spate, acum imi place

Meli

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihalav spune:

Meli, iti doresc sanatate si optimism! Sunt convinsa ca nu e nimic grav, doar ca perioadele astea de asteptare sunt chinuitoare... si mie mi se spunea de chisturi inainte de sarcina; acum cica nu am nimic.
Oana Alina, eu merg acum la Georgescu endocrinolog, au mai recomandat-o fetele aici, pe forum. Mie mi se pare oki. Carmen G. Eu am gasit-o la clinica Regina Maria. Dureaza cca 1 luna, 1 luna jumate pana reusesti sa-ti faci acolo programare. Nu stiu daca/ unde sa fie si in alta parte. Bafta, sanatate!

Noi ne-am ocupat de o serie de probl adminsitrative, de sanatate, ale mele, ale Marei, suntem oki... am fost cu Mara la denstist - are niste pete galbene pe dinti, revin cu povestea... i-am terminat patul de copil mare, ii place e ok.
Sa ne auzim cu bine, pupici tuturor!
Distractie fetele in vacanta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Fetelor vedeti ca la Carrefour au inceput reducerile de 50 % la haine... de azi cica...


34+ .. DD ajuta-ne sa avem sanatoasa !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaAlina spune:

eu cu intrebari (ca de obicei....)

cine ma poate ajuta cu un "papucar" bun? zona centru-manastur-grigorecu? multumesc!

Oana si printesa inimilor noastre Maria-Teodora (30.10.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana13 spune:

Oana, in centru linga Consulatul Ungariei
(intre fostul magazin Somesu si Fosta terasa Crema sau intre actuala TAbita si Haine la KG
Se urca pe niste scari inguste, intr-o curte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaAlina spune:

IOANA - multumesc!

Oana si printesa inimilor noastre Maria-Teodora (30.10.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

meli sanatate multa
sigur e o doar o alarma falsa.Si cumnata mea a patit cevaasemanatori cu niste chisti, a facut tratamente, a vrut sa o operze la Mures si i=am zis sa mearga si pana la Butnaru sa vada ce zice, si cand colo erau corpi galbeni, si erau ceva probleme din cauza ovulatiei.
eu cred ca ar fii bine sa mai ceri parera cuiva, si sa nu intri in panica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihalav spune:

No, ce mai facem noi.
Pete galbene pe dintisori: demineralizare. zice dentsitul pediatru.

Una dintre cauze [genetice, dulcele, nespalatul calumea pe dinti... laptele care ramane peste noapte] este si biberonul- si laptele care ramane peste noapte pe dintisori. Asa ca acum, de 3 zile suntem in faza de scoatere a biberonului din alimentatie. E greu, caci pt ea bautul din cana e asociat doar cu ziua si cu apa, sau lapte cu banana, ce bea peste zi. Dar in nici un caz cu seara/ somn... etc. Sper sa fie oki, sa nu renunte la laptic, pe aceasta tema. Exista si acest risc. Am primit recomandari de "intretinere" corecta a dintisorilor.
Pasta dinti: musai cu fluor.
Un gel/ spuma de dat pe dintisori dupa ce e spalata si sa stea cu el, fara a consuma ceva cel putin 30 min. E bun la gust, merge, e oki.
Seara, pana reusesc sa scot "dormitul imediat dupa laptic" si sa introduc spalatul in faza finala inainte de somn- apa de gura pt copii pe un disc demachiant cu care sa freci dintisorii. LA noi si asta e greu, caci dupa biberon e asa fleasca de somn... se intoarce pe partea celalta, eventual cativa pupici, cateva miscari... si somn... incat frecatul dintilor e super enervant. Dar asta va fi o perioada, decat sa o iau sa o duc iar la spalat.
Nu mi-ati povestit experiente de-ale voastre de "scos biberonul " :( poate ma mai ajuta vreo idee...

In rest, Am fost azi la Heidi Club. Doar 3 fetite, cu Mara cu tot. ea cea mai mica, celelalte de 2 ani si 2 ani si 1 luna. Dragut. Activitati simple, cu macaroane+ faina- joc; cu aluat/ plastilina... cu mingi... povestit. Cantat. I-a placut.
Din toamna ne pregatim sa "ne integram" cel putin partial intr-o cresa. Ne pregatim pt asta pe mai multe fronturi - si cu olita :) incercand sa nu aglomerez, stresez. Dar ea e oki, acum. Doarme toata noaptea, mananca oki, se simte oki.

MAi stam 1 saptam pe aici si plecam la Baia MAre pt vreo 2-3 saptam.
Eu mai sunt in curs cu nsite analize endocrino... am o dereglare hormonala, de cand am incetat alaptatul... si sunt in curs de tratare.

Am mai fost la biblioteca judeteana, unde au loc periodic intalniri cu parintii, asa... sa mai vedem ce zic si alti parinti, si sa mai schimbam rutina,
in rest, ne bucuram de ploaie cu haine de salvamar, cu care putem sa sarim in baltoace.

No, acum v-am spus tooooooot.
Alex, te pup pe burtica, in mod special!
Va pup pe toate... pe obrajori!
Sa auzim de bine,
Mi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dariandra spune:

MIHAELA - Iti spun cum am procedat eu si a avut efect.

Am mers impreuna cu Daria si i-am cumparat o canita pe care si-a dorit-o ea, i-am explicat ca acum e mare, nu mai este bebelus si biberoanele le-am dat unor rude de la tara sa le foloseasca pentru copilasii mici.De atunci bea numai din cana laptele dar cu paiul.
Inainte de culcare mergem in bucatarie, isi bea laptele si pe urma la spalat pe dinti (asta asa ca sa n-o apuce somnul).
Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana13 spune:

Miha, noi am scapat de laptele cu bibe la 3 ani si vreo 5 luni. Era putin racit, iar dupa ce si-a baut laptele in pat a inceput sa tusesca... pina a vomitat. In momentul ala i-am spus ca gata, nu mai bea cu bibe ca vomita
Atunci nu a mai cerut, dar il apuca citeodata si cere sa bea cu sticluta, dar nu mai avem si nici nu i-as mai da. II e dor sa stea cu miinile in capul meu si sa bea relaxat, o stare foarte buna avea in momentele alea(in spiritul hai sa fim hai)
Nu am incercat mai repede pentru ca lui nu i-au aparut pe dinti pete sau altceva, asa ca am considerat ca nu am motive sa ma chinui, iar cind s-a ivit ocazia si am scos sticla, a fost f simplu.
E posibil sa se reduca cantitatea de lapte baita. P era fan lapte inrait, dar dupa aia a baut semnificativ mai putin lapte, dar suficient.



Mergi la inceput