2011 - 2012 : Clasa I [2]

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Soleil spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamagiuliei

da Sabina, ideal e sa duca ghiozdanul unul din parinti.
la noi dadaca daca se va oferi, eu sigur o voi ruga, ramane sa vedem.
asta e la noi. probabil suntem singurele in aceasta situatie.


Nu sunteti singurele, a mea dimineata o sa mearga cu mine sau cu tata-sau, dar la pranz vine acasa cu bona.

Legat de listuta - citisem mai demult tot pe forum la o mamica ce spunea ca in prag de toamna aduna frumusel intr-o cutie ghinde, castane, frunze uscate, seminte, petale de flori si tot felul de alte asemenea ca nu se stie niciodata cand ii spune copilul la ora 10 noaptea "ne-a zis doamna sa venim maine cu....".
Adevarul e ca am trecut si eu prin asta la gradi, memoria Tianei incepea sa functioneze dupa ora 21 , noroc ca inca se mai putea repara - gasit deschis un magazin sa cumperi o punga de seminte de dovleac sau descoperit un mar ametit in fundul frigiderului (desigur ca alte fructe nu erau bune, trebuia musai un mar si fix d'ala n-aveam in casa...) si tot asa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

mai sunt si copiii care merg la after school etc, de fapt, cei care au parintii sa ii ia sunt o raritate, nu invers. Cine are bunici, iar e ok.

Iar eu as ruga frumos bona sa duca ghiozdanul dupa o zi in care au stat in banca 4 ore....





Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

iti dai seama Sabinelu` ca asa voi face, eventual ma voi reorganiza sa o duc eu pe Giuli, nu stiu inca cum exact, ma apuca groaza cand ma gandesc la greutatea ghiozdanului plin
si noi votam cu afterschool ul !

_
Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Frunze am adunat si dimineata, in drum spre scoala. Va sfatuiesc sa puneti niste flori la uscat si sa adunati cateva scoici, de la mare. Sa fie scoici micute, usor de lipit . Noi am avut in martie de facut "acvariu" din carton si noroc ca in februarie a avut fiul meu campinot de karate la mare si am aprovizionat toata clasa cu scoici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitzuka spune:

Pe mine ma inspaimanta gandul ca nu se va putea trezi asa dimineata....ca sa ajungem la scoala la timp trebuie sa luam tramvaiul la sapte si zece minute iar pana la tramvai mai facem inca zece . Asta e daca am vrut neaparat scoala asta, dar speram sa avem deja masina pana in septembrie cand ne-am hotarat sa il inscriem aici.

Simina si Deian (21.04.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Eu nu ma agit apropo de caratul ghizodanului in spate. Ce, noi n-am fost scolari? N-am avut ghiozdan de brand si nici n-am murit daca l-am carat un pic spate. Nu f mult ce-i drept, caci din cl a-II-a am preferat sa-l tin in mana. N-am uitat insa ce ma durea mana prin clasele mari, la sf de gimnaziu, era greu tare, burdusit cu tot felul de carti si culegeri. Cu toate astea daca se intampla sa ma intalnesc cu maica-mea pe drumul catre casa, nu renuntam la a-l cara tot eu.
Soleil, eu sunt optimista in general, dar am asa un feeling interior, nu stiu cum sa zic. Imi cunosc odrasla si are mom cand nici sa-l pici nu face ceva ce nu-i place sau nu are chef. Sunt si multe cazuri cand ii place sa afcem activitati scolare impreuna, dar altadata il ia pe Nu in brate. Stim si noi ca la scoala sunt si lucruri pe care nu ne-a placut sa le invatam...

Roxanaz, asteptam si lista ta cu rechizite si daca fetele sunt de acord, o comasam cu a mea si o punem pe prima pagina. Ce zici?

No bine, anya, soleil, deci pun in lista la "optionale" si scoici, respectiv fructe de toamna?

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Citat:
citat din mesajul lui Soleil
Roxana, al cui numar zici ca il ai?


pffff old habits... scuze. al invatatoarei, trebuie sa imi impun asta in creier

Daria, da, da, pun listuta diseara.

eu chiar vreau sa isi duc ghiozdanul - scoala e teribil de aproape de noi asa ca vom merge pe jos. nitica responsabilitate, asa

mitzuka, ohoho, aveti ceva de mers. sper sa va descurcati cu programul!

R

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

si mie mi-e teama ca giulik va vrea sa si care ghiozdanul
asa facea si cu cel de gradi, nu-l lasa deloc.

faceti liste ca mi fac si eu fituici sa cumpar una alta
asa cu voi alaturi, incep sa ma simt bine si sa astept scoala

poate vom face si lista cu scolareii de 2011

_
Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

si sofia a insistat primele 3 saptamani, dupa aia s-a lecuit :))



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Sabina, ai mesaj "dincolo".

Inca o idee: daca nu au copiii loc in banci pentru ghiozdane, propuneti sa se instaleze pe laterala bancilor cate un cuier/o agatatoare in care copiii sa-si poata agata ghiozdanul de maner/gaica. Aici asa au si ghiozdanele nu au voie sa stea decat acolo. Asa nu plange nimeni ca un ghiozdan scump s-a stricat etc. (ideea de ghiozdane scumpe si bune, rezistente am sustinut-o tocmai fiindca astea rezista dom'le, pot fi curatate mult mai usor etc.), dar si cele ok la pret vor rezista mai mult, nefiind la "indemana" picioarelor :P.

Si eu sunt pro ajutat copilul cu ghiozdanul, la noi l-a carat mereu.... caruciorul copilului mai mic .

Succes in toate, cam asta a fost interventia mea la acest subiect.

Mergi la inceput