2011 - 2012 : Clasa I [2]

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

80 de euroi un ghizodan? Phh, no way!
MamaGiuliei, tu ai dat pe el chiar mai mult?

nelicuta, pai zii aici ce mai trebui sa punem pe lista, din categoria "inainte de sedinta cu invatatoarea".

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

lbelciug, adica mai degraba dai 20 de euro pe ghizdan/an timp de 4 ani :)? Intreb si eu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

am intrat din greseala pe subiectul asta de clasa 1. noi suntem in a 2-a.
ghiozdan de 80 de euro?!pune o poza sa vad cum arata, ca sunt curioasa.
noi am luat anul trecut un ghiozdan cu 15 dolari cu Avatar si il va avea si in clasa a 2-a, ca e inca bun si frumos.

pe aici nu prea da lumea atita banet pe un ghiozdan si nici nu-l schimba in fiecare an...


michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelicuta spune:

Citat:
nelicuta, pai zii aici ce mai trebui sa punem pe lista, din categoria "inainte de sedinta cu invatatoarea".


Sigur, va zic cu placere. Pe langa penar si ghiozdan, ar trebuie sa cumparati:

caiete tip I- lb. romana
caiete de matematica
betisoare
numaratoare
ascutitoare
radiera
trusa geometrica
maculator
creioane HB (1-2)
liniar
stilou
creioane colorate

Hartia creponata, hartia glasata, plastilina, planseta pentru modelarea ei, bloc mic de desen, pensule (una groasa, una subtire), acuarele, pahar, carpa, lipici, foarfeca, sunt si ele necesare, insa e bine sa asteptati pana va zice d-na invatatoare cerintele ei.

* Caietele le puteti cumpara, ca oricum sunt necesare. Cele tip si culegerile o sa le cumparati prin comanda de la d-na inv.

Cam astea ar fi in mare.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Sa va spun din experienta mea de la gradi... Se intampla sa se stranga bani si sa se ia o parte din rechizite engros sau dintr.o sursa buna cunoscuta unuia dintre parinti :). Sau poate doamna prefera o firma anume, un tip anume de carioci etc. (spre ex. doamna invatatoare a baiatului meu a vrut carioci cu 2 varfuri si creioane cerate de un anume fel :) ). De ce sa va grabiti? Sunt promotii in Ro? Oare nu exista deja listele la doamnele invatatoare? Se stiu doamnele deja?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Nu, nu am dat 80 euro pe ghiozdan, cum am mai zis, era la reducere cand am luat noi ghiozdanul.
Dar daca nu era, tot as fi strans banutii sa iau ceva de calitate, la noi e vital, Giulia isi va duce ghiozdanul, oricat de imposibil pare acest lucru unora

Deci asta e listuta de rechizite


_
Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Am copil in clasa a 3-a si ma pregatesc din nou de clasa 1.
Referitor la listuta: betisoare si numaratoare nu au folosit, trusa geometrica - nu (la sfarsitul clasei 1 discuta putin despre formele geometrice, dar un compas in casa sau poate un sablon pt cercuri e suficient). Liniar-ul presupun ca e rigla. Aici au nevoie de una mai lunguta ca sa traga linia la caiet si una micuta de pus in penar. Cu stiloul iar e o discutie - nu va grabiti pana nu vedeti ce vrea invatatoarea. La mine, invatatoarea a vrut stilou pana a aflat de "pixul minune". Copilul unei colege a scris cu creionul primul semestru si abia din al doi-lea au trecut pe "pixul minune".
Eu zic sa nu va grabiti.
Cat despre ghiozdan, in state preturile la rechizite, haine de larg consum sunt mult mai mici decat in Romania. Un ghiozfan de piata de 20-30 lei tine cam 1 saptamana. De obicei i se rup cataramele. Daca vrei un ghiozdan mai ok mergi in hipermarket dupa 15 august. Aici gasesti ghiozdane de la 100 la 350 lei (preturile de anul trecut). Eu am luat nici pe cele mai ieftine, nici pe cele mai scumpe si au tinut foarte bine (si troller si de spate). Copilul meu (cel de scoala) isi cara singur ghiozdanul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitzuka spune:

Multumim pentru listuta!

Eu ma mai gandeam daca mai trebuie hartie sugativa, sau nu se mai poarta? Asta pentru stilou clasic nu pentru pixul minune.
Uitandu-ma peste linkul de la amazon am constata ca preturile cel putin la cele Herlitz sunt la fel la noi. Oricum daca te gandesti ca in cei 60-80 euro este un penar complet dotat si inca o gentuta-sac pentru sport, plus inca un penar mic pentru creioane colorate tot acolo iesi daca ai cumpara separat toate cele.Si mai presus de orice mai ales pentru copii care isi vor duce singuri ghiozdanul sa fie cat mai ergonomic cu putinta si sa fie cat mai usorasta pentru a nu afecta coloana vertebrala a copilului.
Oricum noi suntem pe pricipiul odata dar de calitate decat de nenumarate ori si calitate indoielnica.

Vroiam sa va intreb de coperti pentru caiete...de care?
Am vazut doar de plastic transparente sau din alea super sclipicioase.As fi vrut ceva prin care sa nu se vada coperta de carton a caietului care si asa e super colorata si aglomerata, de nu o sa se mai vada eticheta caietului. Vreu ceva clar si simplu cu o eticheta care sa iasa in evidenta. Evident pentru a-i usura viata piciului meu.

Simina si Deian (21.04.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Pe aici exista in librarii folii transparente autocolante, asta este varianta cea mai faina si mai ieftina, nu se desface de pe caiet... insa e putin migaloasa la inceput, insa merita :). Poate se gaseste si in librariile "vestice" din Ro.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Pentru pici, cel mai comod este sa aiba cate o culoare pentru fiecare materie. La romana - coperti rosii, la mate albastre, la cunoastere verzi..sau cum vreti voi. Cand se uita in ghiozdan va scoate exact caietul de care are nevoie in loc sa le scoata pe toate si sa se apuce de citit ce scrie pe etichete.

Mergi la inceput