FIV Dr. ALBU DRAGOS 38

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns angelica28 spune:

Am mincat un cuvint"medici potriviti"

Mutatia677-in stare homozigota
Mutatia844g -in stare heterozigota
2 INSEMINARI ,A TREIA IN CURS ,O SARCINA OBTINUTA NATURAL IN IUNIE 2010,OPRITA DIN EVOLUTIE LA 13 SAPTAMINI
Tratament actual inainte de sarcina:femibion1 1/zi,acid folic1/zi ;magmeB61/zi;vit E3/zi;cetebe1/zi,
Inseminare reusita in iunie 2011 dar pierduta la 8 saptamini.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bccami spune:

Anastasia - ai pm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inna08 spune:

Buna fetelor.Vreau sa va intreb si eu ceva: mi-a aparut o carie la maseaua de minte si binenteles ca ma si doare destul de rau respectiva masea.Doctorul stomatolog mi-a pus un pansament(cat poate tine pansamentul asta?) si mi-a zis sa vin in trimestrul III sa o scoata.Acum eu am mai citit si am vazut ca se pot scoate numai in trim.II si nu in trim I si III.S-a mai confruntat vreuna dintre voi cu asa ceva?Anestezia nu ii face rau lui bebe?

Angelica:

Anastasia recunosc asa de bine sentimentul pe care il descrii:SA NU STI INCOTRO SA APUCI!

Cory ce nume le pui la bebei?

Maria81 te pup.

22+
Mutatia C677T heterozigot; A1298C-heterozigot
Orice zi este o mica viata - orice desteptare o mica nastere, orice dimineata o mica tinerete.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALTESA spune:

inna eu am 2 de scos si pana acum nu m-au suparat dar sunt sigura ca in iarna cand o sa vina frigul or sa masupere si nu stiu ce sa fac.

eu cred totusi ca nu este prea indicata anestezia iar pe viu e durerea prea mare asa ca eu cred ca trebuie sa suportam eroic.

daca afli tu ceva sa ma anunti si pe mine

15+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anastasia_7 spune:

Citat:
citat din mesajul lui angelica28

Am mincat un cuvint"medici potriviti"

Mutatia677-in stare homozigota
Mutatia844g -in stare heterozigota
2 INSEMINARI ,A TREIA IN CURS ,O SARCINA OBTINUTA NATURAL IN IUNIE 2010,OPRITA DIN EVOLUTIE LA 13 SAPTAMINI
Tratament actual inainte de sarcina:femibion1 1/zi,acid folic1/zi ;magmeB61/zi;vit E3/zi;cetebe1/zi,
Inseminare reusita in iunie 2011 dar pierduta la 8 saptamini.


Angelica, m-ai terminat la propriu cu schimbarea pozei...cuvintele acum sunt nimic, dar tu stii bine ce simt si va suntem alaturi sufleteste..

Am stat azi la pitrocit si am luat la rece urmatoarea decizie: Dupa cum am scris si la pagina 1 a capitolului, eu nu am de gand sa fac pe bolanda...bolnava, mai literar vorbind, toata sarcina si sa o iau razna psihic, gandindu-ma ca sarcina mea e de fapt un act extraterestru, cum mi s-a prezentat vineri....dr Albu ia macar lucrurile mai usor, nu m-a speriat in halul asta, cum am patit la hematologie...
Daca va fi nevoie, stau cuminte, daca nu sunt probleme, ar fi o nebunie sa stau cu picioarele in sus, gandindu-ma mereu cand va cadea drobul de sare.
Am de facut analizele de hematologie pt depistare a incompatibilitatii de RH, astea trebuie facute oricum, ma interesez zilele astea si de un alt hematolog bun in Bucuresti si cu tot dosarul mai fac un ultim traseu si la un alt hematolog. Vreau sa aud si o alta viziune. Si apoi pun cele 3 pareri fata-n fata. Nu pot sa maresc la dublu doza de Fragmin pe zi si asta pt atatea luni de acum incolo doar pt o singura parere..Si asa m-am umplut de vase sparte pe picioare si fac vanatai din senin.

Iar cu nascutul la 32 de saptamani,doar nu o sa ii scot in lume pe copii dc nu le-a venit timpul sa iasa, doar pt ca se da o trimitere medicala de la hematolog, care solicita expres ginecologului sa faca pacientei cezariana fix la 32 saptamani....Cum va suna asta?!

Cu inima, nu pot rezolva la medlife, pt ca nu am cu cine,nu am gasit dr mai bun decat peste 2 luni programare....; dar voi merge la alt dr si apoi ma consult tot cu dr Albu, pana vad la cine raman pt nastere.

Oricum, vineri am avut un soc cu vizita la Fundeni de toata frumusetea..imi e rusine si jena sa povestesc aici detalii, dar daca ma leg numai de partea de info .profesionale si tot am fost bagata in sperieti cu sarcina mea de "foarte mare risc".....tot ce vreau e sa-mi rezolv problemele astea aparute clar de la doza mare de hormoni, de la dezechilibru hormonal, risc pe care mi l-am asumat de buna voie si nesilita de nimeni, dar refuz pana in panzele albe sa se joace cineva cu nervii mei in halul asta.

„Iubirea lui Dumnezeu fata de cel mai mare pacatos este mai mare decat iubirea celui mai mare sfant fata de Dumnezeu. Dumnezeu nu ne cere minuni. Pe acelea le face El.”
Parintele Arsenie Boca

6+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunnyday30 spune:

Fetele, am fost si eu vineri la Fundeni..."m-am dus bou si-am venit vaca". La 6:30 eram acolo...mi s-a recoltat sange si pe 14:30 inapoi pt. rezultat si tratament. Pe langa ce luam eu: Euthyrox, acid folic, CTB, mi-a mai adaugat vit. E zilnic. Nu mi-a spus nimic de mutatie, daca-i periculoasa sau nu, nu mi-a dat aspenter...Plus ca certa de mama focului o gravidutza si noi ne facuseram toti mici pe scaun. Oricum, de apreciat punctualitatea...n-am asteptat deloc la usa. Mie mi-a zis s-o mai caut la Medsana cand incep procedura. Ma gandesc ca fiind cu programare nu-i nebunia de la Fundeni si-ti explica mai pe indelete ce si cum. Am sunat si nicio sansa de programare in august...e full.
Acum, mai am o problemutza care se numeste streptococ hemolitic grup B in secretie col uterin. Aristica, din cate stiu, tu te-ai luptat cu "bazdagania". Cum ai reusit s-o anihilezi? Ai avut si altceva de luat in afara de antibiotic?
Anastasia, stiu ca e greu...eu nici n-am inceput propriu-zis si-mi vine sa-mi iau campii cu atatea analize si drumuri. Acum ai bebicii la purtator si sti ca tragi sa le fie lor bine. Eu zic ca dupa ce te mai linistesti si-ti revii fizic sa pleci un week-end undeva sa mai descarci din incarcatura emitionala.
Eu deja planuiesc o escapada la ...iuhhhhhhhhhuuuuuuu acum as pleca!!!
Va pe toate pe burtici!!!


nicio sarcina, endometrioza, hipotitoidie autoimuna, MUTATIA -675 4G IN GENA PAI- HOMOZIGOTA.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikoniko spune:

Angelica, eu scriu la alt topic, dar ti am urmarit povestea...Si stiu ca acum orice ti as spune, cuvintele sunt de prisos durerii si emotiei pe care o traiesti...
As vrea totusi sa ti spun ca si eu am mutatia 677 homozigot, dar dr U m a pus pe tratament cu innohep in secunda urmatoare. Nici nu incepusem tratamentul de inhibare, dar faceam deja innohep plus tratamentul de sustinere cetebe 1mg, magneb6 2/zi, aspenter 1 la 2zile, vit e 3/zi,acid folic 5mg, femibion, omega3 cate 1 cps zilnic. Eu nu am vazut daca tu ai fost si la dr U la Fundeni, dar poate ca tratamentul nu a fost cel adecvat.
si fii tare
Niko

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelica28 spune:

Citat:
citat din mesajul lui nikoniko

Angelica, eu scriu la alt topic, dar ti am urmarit povestea...Si stiu ca acum orice ti as spune, cuvintele sunt de prisos durerii si emotiei pe care o traiesti...
As vrea totusi sa ti spun ca si eu am mutatia 677 homozigot, dar dr U m a pus pe tratament cu innohep in secunda urmatoare. Nici nu incepusem tratamentul de inhibare, dar faceam deja innohep plus tratamentul de sustinere cetebe 1mg, magneb6 2/zi, aspenter 1 la 2zile, vit e 3/zi,acid folic 5mg, femibion, omega3 cate 1 cps zilnic. Eu nu am vazut daca tu ai fost si la dr U la Fundeni, dar poate ca tratamentul nu a fost cel adecvat.
si fii tare
Niko

IUBITA daca te uiti la semnatura mea,acolo scrie clar ce tratament am urmat ,inafar de aspenter am avut acelasi tratament ca si tine ,fragminul eu l-am inceput din ziua inseminariinitial de 5000u,apoi dr uscatescu la 6 saptamini mi-a marit la 7500u,nu stiu ce nu a mers de data asta ,nu inteleg ............i-am scris dr U si mi-a zis sa ma duc sa recoltam iar mutatiile dar la medsana ,ca acolo lucreaza cu greci,nu stiu ,voi vedea sa trec de ziua de maine care ma ingrozeste ,si apoi in functie si de rezultatul la fat ,o sa iau si o decizie!
Anastasia ,te pup ,am vb la telefon ,nu are rost sa iti mai amintesc ca iti multumesc din tot sufletul pt sustinerea ta ,si ca imi doresc din tot sufletul sa nu ai nici cea mai mica problema in sarcina,sa ii nasti la termen,sa vin la botez de gemelasi!

Mutatia677-in stare homozigota
Mutatia844g -in stare heterozigota
2 INSEMINARI ,A TREIA IN CURS ,O SARCINA OBTINUTA NATURAL IN IUNIE 2010,OPRITA DIN EVOLUTIE LA 13 SAPTAMINI
Tratament actual inainte de sarcina:femibion1 1/zi,acid folic1/zi ;magmeB61/zi;vit E3/zi;cetebe1/zi,
Inseminare reusita in iunie 2011 dar pierduta la 8 saptamini.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anastasia_7 spune:

Citat:
citat din mesajul lui sunnyday30

Fetele, am fost si eu vineri la Fundeni..."m-am dus bou si-am venit vaca". La 6:30 eram acolo...mi s-a recoltat sange si pe 14:30 inapoi pt. rezultat si tratament. Pe langa ce luam eu: Euthyrox, acid folic, CTB, mi-a mai adaugat vit. E zilnic. Nu mi-a spus nimic de mutatie, daca-i periculoasa sau nu, nu mi-a dat aspenter...Plus ca certa de mama focului o gravidutza si noi ne facuseram toti mici pe scaun. Oricum, de apreciat punctualitatea...n-am asteptat deloc la usa. Mie mi-a zis s-o mai caut la Medsana cand incep procedura. Ma gandesc ca fiind cu programare nu-i nebunia de la Fundeni si-ti explica mai pe indelete ce si cum. Am sunat si nicio sansa de programare in august...e full.
Acum, mai am o problemutza care se numeste streptococ hemolitic grup B in secretie col uterin. Aristica, din cate stiu, tu te-ai luptat cu "bazdagania". Cum ai reusit s-o anihilezi? Ai avut si altceva de luat in afara de antibiotic?
Anastasia, stiu ca e greu...eu nici n-am inceput propriu-zis si-mi vine sa-mi iau campii cu atatea analize si drumuri. Acum ai bebicii la purtator si sti ca tragi sa le fie lor bine. Eu zic ca dupa ce te mai linistesti si-ti revii fizic sa pleci un week-end undeva sa mai descarci din incarcatura emitionala.
Eu deja planuiesc o escapada la ...iuhhhhhhhhhuuuuuuu acum as pleca!!!
Va pe toate pe burtici!!!


nicio sarcina, endometrioza, hipotitoidie autoimuna, MUTATIA -675 4G IN GENA PAI- HOMOZIGOTA.


Sunnyday, pai de asta si umblu de colo, colo, de dragul si pentru binele bebeilor, sa le fie bine, sa nu ii puna nimic in pericol, din problemele mele...

Sa stii ca eu a trebuit sa aman schema de FIV cu o luna din cauza streptococului hemolitic b, in sange nu a aparut, dar in secretie, da! Si am tinut amandoi tratament , si eu si sotul, o sa ma uit azi in dosarul ns, sa iti spun ce reteta ne-a dat dr Albu, Am tinut 10 zile tratament si s-a neutralizat in secretie, insa in corp tot il am, am aslo mare, chiar dc am facut si moldamin acum cativa ani incoace.
Dr Albu mi-a spus ca in sapt 35-37, parca, se poate face test de urina sau de seretie, sa se stie clar dc a aparut iar in secretie, nu afecteaza cu nimic mama sau copilul in timplu sarcinii, insa la nastere, dc mama naste natural, e pus bebeul in pericol, poate sa fie el infectat. Si atunci, se face intravenos antibiotic mamei cu ceva timp inainte de nastere. Sper sa fi tinut bine minte ce mi-a spus dr. Dc mama naste prin cezariana, nu e insa nici o problema de infectare .
Dar, oricum, una e sa reapara inainte de nastere, alta e sa fie depistat inainte de nastere, nu e bine sa se inceapa schema de FIV sau IA pana nu se elimina din secretie, nici nu permite dr inceperea tratamentului cu streptococul prezent.
Iti trimit azi pe PM ce ni s-a dat noua. Noi am mai luat in plus in acea perioada si dr Albu ne-a spus ca e f ok -propopis, si varianta solida si tinctura, de la plafar, e un antibiotic natural formidabil.
Te pup

„Iubirea lui Dumnezeu fata de cel mai mare pacatos este mai mare decat iubirea celui mai mare sfant fata de Dumnezeu. Dumnezeu nu ne cere minuni. Pe acelea le face El.”
Parintele Arsenie Boca

6+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anastasia_7 spune:

Angelica, multumesc, dar nu ai pt ce sa-mi multumesc pt sustinere, numai Dumnezeu stie ce e in inima ta acum si ce pot face cuvintele mele sau ale noastre este mult prea putin pe langa ce ai tu nevoie acum... Dar nu ne pierdem speranta si credinta, ai inteles?! Fata trebuie sa fie puternica si cu mentalitate de invingatoare!

„Iubirea lui Dumnezeu fata de cel mai mare pacatos este mai mare decat iubirea celui mai mare sfant fata de Dumnezeu. Dumnezeu nu ne cere minuni. Pe acelea le face El.”
Parintele Arsenie Boca

6+ cu

Mergi la inceput