Ghiocei de Martie-Aprilie 2009***331***

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Kuku.
Confirm eficientza lui novus azi, m-a ajutat intr-o problema si a facut-o pe o proasta de la banca de kkt la telefon, vaaai, ce m-am bucurat!!
Ca sa va dati seama cat e de proasta capra asta de la banca (ofiter de credite, draga, sau cum le zice, nu simpla "fata de ghiseu") sa va zic cum a formulat cerere pt. istoricul medical al maica-mii, de la medicul de familie, noroc ca mi-a citit inainte:"Va rog sa eliberati istoricul medical A SUBSEMNATEI..." si urma numele mamei mele, am crezut ca am halucinatii! Am intrebat-o daca a scris "subsemnatei"?! La care ea, senina, ca da, ce nu-i bine?! Si acordul ati vazut cum l-a facut:"istoricul medical A..." Si pariu ca are salariul macar dublu cat al meu
Dar azi ce gafa horror a putut face (nici nu stiu daca e rau-intentionata sau doar foarte proasta si incompetenta...)...noroc cu vigilantza novusicai!!

I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bianca2503 spune:

:)))Ilinca, raspunsul este ca e proasta.

ii cer lui Robert o adeverinta de la birou.

Adeverinta o scrie contabilul:

" Subsemnatul Emanoil Robert, domiciliat, avand seria si nr, s-a eliberat prezenta pentru ai servii la gradinita copil"

si semneaza directorul general.

Deci se poate si mai rau

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aris26 spune:

asa deci, incepeti sa scapati de scutece? bravoo
al meu doar noaptea sta fara. nu ii suporta, vrea sa doarma in fundul gol dar ziua nu reuseste sa se controleze sau pur si simplu nu are chef sa se intrerupa din ce face ca sa piarda timpul la baie, iar daca insistem cumva(eu sau euducatoarea)nu ne mai lasa nici sa il schimbam...asa de nervi, de berbec.

novus - merita o noapte macar. e mai usor si pe drum, ca nu mai sunt decat 8 ore pana in tara din salonic si gasesti haine dragute la super pret. chiar si in magazinele care sunt si la noi gasesti oferte mult mai serioase decat la noi. mi-am luat o groaza de jumpere, sau salopete cum se cheama habar nu am(bluza si pantaloni cu totul) la 10-12 euro, tricouri la 2 euro pt mine si la 5 pt sotz. pt asta mic nu am gasit mai nimic, dar ne-am oprit la iesire langa koulata la jumbo ala mare de tot si i-am luat jucarii, o protectie sa nu cada din pat(11euro ca la noi sub 200lei nu am gasit) caruciorul de 15euro..etc. in plus am gasit o groaza de sterilizatoare, monitoare audio-video..etc..la super preturi, dar nu a mai fost cazul

+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Haoleu, Bianca, rasu'-plansu'
Hai, unele greseli mai "de finetze", subtilitati, gen "repercursiuni" in loc de "repercusiuni" mai treaca-mearga (desi recunosc ca eu sunt prea critica in sensul asta, am exigente mari in ceea ce priveste corectitudinea gramaticala- bine, de la persoane care se cred mari si tari, au studii superioare, masterate, functii importante...ca altfel nu stramb eu din nas ca mai sunt oameni care au scapari).
Da' am uitat sa spun: eu sunt pasionata rau de pantofi, ma rog, de incaltaminte in general, cand ma plimb in magazine de pantofi salivez si i-as vrea pe toti (nu chiar, ca unii-s nashparlii:))), de-as avea bani kklau as face excese gen Carrie din "Totul despre sex"...si-asa de multe ori mi-am depasit bugetu' ravnind la ceva incaltzai, dar asta inainte de a-mi intemeia o familie, vorba aia, acum sunt mai cumpatata, deh, nevoile...si neamu'...:))
Si desigur ca si eu sunt obsedata de imbracamintea pentru fetitze si-mi place ca Sophiphi sa aiba o garderoba traznet!! (majoritatea sunt primite iar multe sunt "la mana a doua" de la prietene cu copii ceva mai mari, dar sunt de-o calitate de zici ca-s noi, geaba, firma e firma si pace buna!:)))

I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aris26 spune:

ah, oricum la banca parca tuna si le aduna si vorba ta...au niste salarii....de te doare capul. am si eu una la mine la sucursala, frumushicaaaaa...si poastaaaa...pe masura. intr-o zi mai aveam un pci si o bateam. sun eu si ii zic: vreau si eu sa vand 1000euro si apoi sa cumpar tot 1000euro pe cont, spuneti-mi si mie cat pierd la tranzactia asta. nici nu va imaginati cat a putut sa dureze sa ma sune inapoi(ca nu putea sa imi raspunda la o asemenea intrebare demna de examenul de licenta pt ea, pe loc, la telefon) intr-un final suna si imi zice: "pai daca impartim 1000 la 4.232 si apoi inmultim cu 4.156 ne da.." pai de ce impartim, poate vreti sa spuneti ca inmultim, 1000x si cursul mai mare cred ca il aveti la vanzare nu la cumparare...si uite asa o discutie de 20min timp in care nu a inteles absolut nimic si aproape plangand, ca eu devenisem deja rea(ca orice scorpie care se respectaatunci cand intalneste prostul)mi-o da pe directoarea de sucursala sa imi spuna ea cursurile si comisioanele sa imi calculez singura
se presupune ca a terminat fata finante banci nu filologie deci nu ii ceream luna dupa cer.vai de capul nostru ce ne asteapta, e plin de specimene gen dom'soara, una-doua facultati daca nu si un master si creier IOC. ma sperie ideea ca una ca asta(sau ale voastre.."subsemnatele")sa ajunga profesoare [:=)))] sa il invete astea pe fi-miu la liceu economie.

si asa sunt capsata pe educatoarele de la gradi pe care desi le iubesc si sunt f multumita de cum se poarta cu el tot imi vine sa le strang de gat uneori. de ce sa il invete pe un copil care pronunta perfect "MANCARE" sa zica papica???? ca sa nu mai zic de ce apa nu poate sa fie apa si trebuie sa fie apica. duc adevarate razboaie pe tema asta. copilul imi zice ca vrea papica, eu il intreb: ce vrei? papica mama. eu: nu stiu ce inseamna papica, papica nu este un cuvant, este o prosteala pentru copii mici care nu stiu sa vorbeasca, tu stii sa vorbesti, deci ce vrei? sta saracu, se macina, se gandeste si pana la urma ori se prinde ca trebuie sa zica mancare ori il ajut eu si ii zic: poate vrei mancare. da da, mancare, vreau mancare. imi e tare mila de el. dar simt ca explodez

+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aris26 spune:

hai eu cand vin pe la voi vin ca avalansa

+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bianca2503 spune:

Aoleu, asta cu diminutivele ma enerveaza rau de tot si pe mine. Noroc ca la gradinita, nu stiu cum am gasit-o dar sunt mai mult decat multumita de ea, e totul ok (luna asta au lectii despre padure, animale si ecologie si maine merg in padure la Baneasa si la Zoo).

Papica, apica/apita, mancarica, picioruse, gurita, curulet si alte chestii...accept doar putza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Citat:
citat din mesajul lui aris26

hai eu cand vin pe la voi vin ca avalansa

+



Super, imi place cand vii asa, scorpie!!
Ca daca nu vii mai des iti dam bataitza...si nu mai primesti papica...
Doamne, fiu-to stie sa spuna "vreau mancare" si Sophiphi zice "pa" in loc de "apa" sau cand vrea sa-si faca balta (ca Gulioara!) zice "paf" cu "i" din a, vorba lui pisigri:)))

I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aris26 spune:

..mda, putza se accepta dar putzulica NUUU!!!!

Ilinca - bataita chiar nu vreau sa mananc(sau oare se poate gasi un diminutiv la verb??)
daaaa, vorbeste f mult(seamana cu mine) si incredibil de corect(aici nu stiu cu cine seamana ca eu tare am mai chinuit gramatica la viata mea)cu faze gen: oare ne asteapta cineva in masina?..oare, parca, inca, totusi si alte subtilitati. este de-a dreptul impresionant pt cei ce il aud dar nu trebuie sa stea prea mult cu el. eu am creierii funditze dupa 3 ore, ma rog sa tacaaaaaaaaa. cat vorbeste singur sau spune povesti/poezii mai treaca mearga, dar nasol e ca vrea conversatie si te intreaba, te intreaba, te intreaba...daca incerci sa te faci ca nu il auzi zice mai tare, te trage de pantaloni..etc. acum suntem la faza: iubitule, nu e frumos sa intrerupi doi oameni cand vorbesc, asteapta sa termin ce vorbesc cu tata si apoi ma intrebi ce vrei tu. dar nu prea tine. rabdarea nu a fost niciodata punctul lui forte(aici seamana cu ta-su).
tocmai de asta ma oftic cand il aud ca vine acasa cu "papica" ca ii spun educatoarele, ca aude la altii habar nu am, dar ma scoate din pepeni, desi am hotarat ca face parte din normalitate si ca rolul meu este sa il corectez, sa ii spun varinata corecta si in felul asta sa inteleaga ca nu tot ce aude e corect.
dezavantajul la toata vorbaria asta sunt fazele de genul:
se joaca prin casa cu masinile si il aud: dobitocule, da-te la o parte!, sau: vede o doamna mai plinutza si o intreaba suav: ai si tu bebelush mic in burta? sau o femeie cu un bebelush in brate si o intreaba: ai lapte?(si se uita fix la sursa naturala de lapte), se uita la oameni in cosul de cumparaturi si comenteaza: omul asta a cumparat biscuiti si cafea. tot ce are in cos este scurt inventariat cu voce tare. noroc ca nu stie de prezervative si altele de genul.

oricum ai un motiv sa razi in fiecare zi cu el. acum 3 zile eram in masina si vorbeam eu cu ta-su. eu: ce, arat eu a femeie cu doi copii? copilul din spate: de ce spui doi copii, un copil ai!. acum doua zile langa noi in bucatarie tare un partz, eu ma intorc si ii zic: mamaaa, parca ai fi copilul lui x-ulescu(o cunostinta cam necioplita), el raspunde suparat: nu sunt copilul lui x-ulescu sunt copilul vostru! si ieri parcam masina in fata la sora-mea, eu pe avarii frumos sa vada tot poporul ca urmeaza sa parchez lateral cu spatele, un dobitoc desia avea loc sa ma ocoleasca si cu un tir ma claxoneaza si ma intoc la eu si ii zic: eh, ma-ta! copilul din spate imi spune suav: ma-ta esti tu!
am iesit din masina razand, na1 mai enerveaza-te daca poti.

in plus de asta povesteste tot la gradi, stie educatoarea ce am cumparat, unde am fost cu cine ne-am vazut. imi zice intr-o zi: am auzit ca ati cumparat poarta pentru scara ca sa nu mai poata el sa coboare la televizor singur dimineata. sau in alta zi: am auzit ca la el in camera are o chitara mare prinsa pe perete si inca doua pictate.ah si am inteles ca a nascut pisica dumneavoastra? ca stiam pe cineva care isi dorea una mica...etc...
am in casa un mic securist turnator

+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aris26 spune:

fetelor, eu fug in casa ca am zis sa fac niste snitzele de vita pana vine dinamita acasa. in plus de asta vezica de gravida imi scoate peri albi. chiar mai tineti minte cum era? eu uitasem cate ture faceam la budadar mi-am adus aminte. in plus de asta asta mic se pare ca are o pasiune pentru vezica si col doar pe astea le foloseste ca sac de box.

ah si mai am o problema de gravida: nu mai stiu cu ce sa ma imbrac
va pup si sper sa vorbim maine ca si asa nu am sotz si in consecinta nici shef. nu stiu cum se face dar singura cu toata fabrica si toate magazinele parca fac fatza mai bine decat cu el bine...eu sunt si fff modesta
dar na, scorpia tot scorpie(nu Ilinca) cand le fac eu pe toate si le pot controla personal sunt muuult mai linistita

va pup pe toate

+

Mergi la inceput