Sezatoarea canadiana (214)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lorelaim spune:

Servus fetelor dragi
Lorelai - bafta puiutelor la scoala si spor la facut cumparaturi (rad ca eu le-am terminat inainte de... a le incepe... adica astept sa inceapa sc, sa vad exact ce trebuie sa duca... adica daca au sau nu vreo cerinta speciala ref la rechizite... intre timp gasesc eu creioane, gume, liniare si alte flecustete prin casa sa-i pun in penar ) Aici nu ni se spune din-nainte ce rechizite au nevoie... Anul trecut cei care au dus rechizite de-acasa au fost... certati de d-na... Li s-au dat de la sc tot ce au avut nevoie (ffff simplut si modest - dar sufi)... ca sa aiba toata lumea exact la fel (nu sa se laude care-cumva ca e vre-unul mai cu mot si ii cumpara parinti cine-stie-ce fandoseala). Partea mai putin placuta a fost ca daca isi pierdeau rechizitele d-na ii certa de nu se vedeau ca nu au grija de proprietatea sc! Dar daca isi pierdeau manusi, caciuli, fulare, plovarase, hainute, etc - nici macar nu erau sfatuiti sa mearga in curte (sau la "cutia cu maimute" adica cu haine pierdute) sa si le caute Ehh - vom trai si vom vedea cum ne vom descurca anul acesta
Ana - Dumnezeu sa-l odihneasca in pace pe Jack Layton
Anda - bafta la intervuri

Va tzuck cu drag si o zbughi sa pregatesc lunch-ul ca vine omul meu la masa in pauza de pranz!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


Exclusive, pentru ce scoala secundara se pregateste fiica ta?



eu sunt in trepidatii deja legat de examenele de admitere, saracu copil mi-a declarat ca am ajuns ca ta-su de severa



http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Apropos de trepidatii ati simtit cutremurul???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ktrinel spune:

intrebare:unde gasesc masina de tocat carne electrica? nu robot sau alte inventii ...masina de tocat ( vrea mama )

in alta ordine de idei, salutam lumea toata. vine mama la noi pe 9 sep...deci, daca nu ma muncesc prea mult ( desi luna sept nu suna prea usoara ) ma inscriu si eu la intalniri.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delphin spune:

Cum tot ce e bun si frumos are un sfarsit, s-a terminat si la noi periplul canadian. Ne da cu plus, la peisaje, curatenie, cu minus la alimentatie...scumpa si nu mereu de caltate. Probabil e chestie de obisnuinta.

Ma bucur ca v-am cunoscut, cele cu care am avut ocazia si placerea sa ma intalnesc. as mai fi vrut, dar nu a fost timp. Cum bine zicea cineva, fini pour mieux revenir!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delphin spune:

Tot ma tin sa va spun...ce "m-a dat pe spate " cel mai tare si nu in pozitiv.
Luni 15 august, mergem si noi, inainte sa iesim din Montreal la cofetaria angelica, ca tot dupa prajituri romanesti. Dar mi s-a luat super rapid vazand anuntul de pe usa" Fermé, revenez plus tard"!
Fara nici o jena, tipic romanesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alintaroma spune:

Scuze de deranj vecinelor , am si eu o intrebare scurta Stiu ca aveati un site anume (similar paginii loteristilor americani ) spre care indrumati pe toata lume care dorea date despre emigratul in Canada. Mi-l amintiti si mie va rog frumos Am cautat in urma dar am un succes ca si cautatul acului in carul cu fin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

montreal.ro
quebec.ro

Pentru zona franceza.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

Mult succes la scoala tuturor scolareilor mari si mici. Avem la sezatoare pitici mici care incep maternelle si copii mari care incep secundarul!!!
Sa aveti un an scolar superb si cu multa distractie!!!!!





Katrinel am vazut la Lienchiest dar era vreo 150. Uite si aici:
http://shopping.canoe.ca/shop/product--locale_frproductId_3144480.html


Eu sunt in vacanta o saptamana!!!!!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanagabriela spune:

Ktrinel, ma bucur ca te vad pe aici , Ce face printesa mica? Masina de tocat gasesti probabil la La Baie sau poate Sears. Noi avem din cea manuala, ca in Romania, cea electrica face carnea cam pasta (sau cel putin asa era pe vremea mea )

Ana, sper sa vin si eu la urmatoarea intilnire. Succes lui Tudor la invatat. Antonia incepe miine scoala, s-a dus boieria

Mergi la inceput