Sezatoarea canadiana (214)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristip71 spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabid

Caut un profesor de franceza pentru fata mea care intra in 4e année. Are probleme la scriere si la citire, are probleme cu sunetele. Vreau un profesor cu experienta aici in Canada.

Vreau sa imi cumpar o masa cu scaune pentru salle à manger. Sunt dispusa sa dau pana in 600 $. Stiti pe unde sunt magazine cu mobila mai bune dar nu prea scumpe?




Gabi & Moni 9 ani


Buna Gabid,

Eu am intrebat la scoala unde merge fii-miu si profesoara lui de franceza mi-a recomandat pe cineva. In felul asta gasesti pe cineva aproape de casa.
Daca stai pe langa mine(Beaconsfield) iti pot recomanda profesoara la care il trimit pe fii-miu.

Good luck

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Podeanu spune:

Vesti bune.... As vrea sa vi le dau. Din pacate se pare ca va mai dura inca 3-4 saptamini pina imi reiau serviciul, mersul, statul pe scaun . Am trimiterea la neurochirurg dar as vrea din tot sufletul sa nu ajung acolo. Sper sa ma puna pe picioare chiro.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanagabriela spune:

Dana, asteptam vestile bune . Iti doresc din suflet sa nu ai nevoie sa mergi si la alti doctori si sa te faci cit mai repede bine.

Ana, bafta la cautatul scolii pentru Tudor.

Antonia incepe deja secundarul la toamna, alt sistem de invatat (profesorii la toate materiile),alta cladire (mai mare), alte pretentii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Da, trece vara..deja incepem sa ne gandim la inceputul scolii.

Referitor la inceput scoala la 5 ani, avem si noi experienta.
Anca e nascuta pe 16 sept., anul trecut a fost cea mai mica din scoala.
Dar ea nu stie. Noi am mers pe ce a recomandat educatoarea care ii putea evalua si compara cunostintele si comportamentul cu ale celorlalti copii care mergeau la maternelle.
Nu a avut probleme decat ca in prima luna, la siesta de dup-amiaza, ea adormea de-a binelea, se chinuiau sa o trezeasca.
In rest, e drept ca prietena ei ce a facut 6 ani in noiembrie cunostea toate literele alfabetului din ianuarie, si ea le-a stiut in martie, dar noua nu ni s-a parut un capat de tara astea 2 luni de intarziere.
A venit si cu diplome, si ce e mai important s-a dus in fiecare dimineata cu drag la scoala.
Repet, daca educatoarea ne-ar fi recomandat sa o mai tinem inca 1 an, asa am fi facut.

Dana, sanatate multa!!

Eu de fapt am intrat sa va intreb ce otet folositi la muraturi.
Am facut anul trecut cu Heinz dar nu mi-a placut cum au iesit.

Multumesc si o zi buna,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmençita spune:

Eu inteleg ca nu e obligatoriu maternelle, insa scoala e obligatorie de la 6 ani, pana la urma nu putem sa schimbam varsta copilului.
Intrebarea mea este daca putem sa amanam inceperea scolii cu un an, ca daca mai sta la gradi inca un an si incepe la 6 ani intr-a intaia, tot o sa fie mai mic decat colegii iar ceilalti o sa aiba un avantaj. In anul ala la maternelle ei invata, lucruri usoare, insa ii pregatesc pt. scoala, e ca o trecere graduala, pe cand la gradinita sunt activitati de gradinita.
O zi buna
Carmençita
Cristian 4 ani si Alex 15 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Carmencita, eu inteleg ca daca se amana maternelle cu 1 an, se amana toata scoala asa.
Adica maternelle la 6 ani, clasa a-1-a la 7, in final se incepe scoala mai tarziu si se termina mai tarziu cu 1 an.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Cristina, cred ca are dreptate Carmencita, daca incepe la 6 ani, incepe direct in clasa 1. Daca nu, se cere derogare sa faca meternelle la 6 ani si sunt foarte putine cazuri. Uitati un www.cyberpresse.ca/vivre/famille/vie-de-famille/200808/28/01-20325-la-maternelle-a-6-ans.php" target="_blank">articol pe tema asta.

Delphin cum e??? Inteleg ca ati ajuns cu bine. Ceva impresii la cald?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimitete spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ana Stroe


Dana, vreau sa te intrebi ce stii de colegiul Charles-Lemonye:

http://www.cclemoyne.edu/joomla/

pina acum pare singura scoala secundara privata pe care am gasit-o unde se intra fara examen, pe baza buletinelor;

Roxana/Simonna/Mimitete, scoala privata, daca-l inscriu, comunica cu comisia scolara? ajunge si la ei nenorocita aia de recomandare daca o va trimite scoala primara?

tot io...da' de Academia Michèle Provost ce feedback aveti?

Dear Lord, please give me the strength to not slap an idiot today

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759


Ana, la scoala privata trebuie sa depui un dosar cu notele si observatiile profesorului din clasele dinainte deci nu stiu daca va avea si evaluarea inspectoratului.

Asta este irelevant pt ca in general scoala privata va elimina pe oricine care le iese din tipar in ciuda a ceea ce zic pe site sau in discutiile cu ei. Michele Provost este total nerecomandata lui Tudor, trust me.

La Notre-Dame au eliminat un copil cu highly functioning Asperger care avea A+ pe linie dar deranja ca facea Dring-dring din cind in cind in clasa si pt ca ceilalti copii rideau, era clasa deranjata... Versiunea oficiala este ca parintii au decis sa il retraga dupa ce au avut o discutie cu directiunea unde li s-a explicat ca nu e scoala potrivita pt copilul lor.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:

Mersi mult, Mihaela;
ma invirt in cerc pentru ca tot analizind, cred ca shadow nu-l ajuta deloc pe Tudor; pe linga ca una singura a avut skills necesare si a reusit sa stabileasca o legatura cu el si sa obtina respectul copilului, alta m-a sunat acasa pe motiv ca Tudor ride de ea ca are dintii nu-stiu-cum, si oricum sunt la dispozitia invatatoarei toate si nu a copilului; se adauga si faptul ca se simte diferit, ca ceilalti fac glume sau protesteaza, si urmeaza 5 ani de secundara cu pubertate si hormoni
m-a incurajat si modul in care s-a comportat la camps de jour normal, fara nici un acompaniament, de unde a iesit cu aprecieri de la monitori;
la Letendre, la Laval stiu ca mai au copii TED sau Aspie...acum sa vad unde va intra la examen ca nu-i pregatit deloc.

Oana, mersi mult! bafta Antoniei!



http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanagabriela spune:

Citat:
citat din mesajul lui cge

Eu de fapt am intrat sa va intreb ce otet folositi la muraturi.
Am facut anul trecut cu Heinz dar nu mi-a placut cum au iesit.

Multumesc si o zi buna,

Cristina,
mama lui Victor si a Ancai


Cristina, Noi folosim ca otet marca "Pastene", sint niste sticle mai mari inchise la culoare (ca niste damigene), cu eticheta galbena si scrie cu rosu. In general ne-au iesit muraturile f.bune in fiecare an.

Ana, voi ati evaluat posibilatatea de a face cu Tudor "home schooling"? Eu am un coleg in US, a ales sa isi tina acasa cei 3 copii si el si sotia sint profesorii. Deocamdata pare f.multumit. Copiii au activitati la exterior, deci ramin in contact cu copiii de virsta lor.

Mergi la inceput